Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

Nou Roki, vi neintegrisani ste i imali nameru da odatle zdimite dok si rek'o Evropska zajednica™. U tom zecu leži grm sve vreme, zato je i dežela završila kao konfederacija, što za sobom povlači sve što se je dogodilo (uzevši u obzir tradiciju rešavanja međusobnih nesuglasica na ovim prostorima™).Jbg, neprincipijelna koalicija je mnogima ovde išla na ganglije.
Tako je, neprincipijelna koalicija i Tile bili su 50godišnja neprirodna prepreka etabliranoj umno-političkoj eliti da Jugoslaviju opet ne postavi kao ušminkani i pomalo rezervirani paket ujedinjenja Srba u jednoj državi, u kojoj je sve relativno osim Srpstva, koje je apsolutno.Ma plačite samo ti i tebi srodna ekipa zbog Doomne 1974, ja za svaku vašu suzu Titi kažem veliko Fala. Edited by Roger Sanchez
Link to comment
Objasni ti meni zasto se ne krivi parlamentarna demokratija za najvece krvoprolice u istoriji covecanstva a krivi se komunizam za rat u bivsoj Jugi. Ovo sto si napisao nije objasnjene.
Kurtonova svrha je da ne pukne al' veoma često pukne, pa ti prosto žao što si ga uopšte navlačio. Bez njega bi em bilo lepše, em nije ispunio svoju svrhu. To ti je i ovde slučaj.Krivi se komunizam iz prostog razloga što:a) je represivno suzbijao nacionalizam na pogrešan način, omogućivši mu da u trenutku liberalizacije naraste do neslućenih razmera, da on bude taj koji preuzima ulogu ideologije buntab) nije omogućio predstavljenost širokih narodnih masa na način kako to čini parlamentarna demokratija, da bi se jasno očitovala volja građana tj. da li Juga uopšte ima demokratsku legitimaciju, da li je njojzini građani žele ili nec) što je uspostavio sistem koji je bio odraz želja i viđenja veoma malog broja ljudi koji su se nalazili u vrhu SKJ, pritom budući žestoko izdeljeni po nacionalnoj liniji, što se je na sve načine prikrivalod) što je državu organizovao na kultu ličnosti i definiciju zajedništva poistovetio sa komunističkom ideologijom, osakativši buduće generacije i u korenu onemogućivši bilo kakvu mogućnost redefinisanja toga zajedništva po principu interesa, na kome su bazirane sve građanske federacije u Evropi i svetuNajprostije rečeno, kriv je bre što je napravio podlogu za rat.
Link to comment
Naprotiv, Tile je po običaju vidio daleko. Jer, puno je bilo bolje da je Vožd isplivao na vlast u državi kakva je bila poslije doomsdaya '74 nego u onoj pred-'62ojnoj. Ovako smo mi svi neintegrisani puno lakše zbrisali koliko su nas noge nosile.
Najiskrenije, nisam siguran da bi vožd uopšte došao na vlast da nije bilo "Srbije iz tri dela", a čak i kad bi došao, Srbija sa samo jednim glasom u (kon)federaciji bi mogla da se slika za novine sa njim.
Link to comment
Tako je, neprincipijelna koalicija i Tile bili su 50godišnja neprirodna prepreka etabliranoj umno-političkoj eliti da Jugoslaviju opet ne postavi kao ušminkani i pomalo rezervirani paket ujedinjenja Srba u jednoj državi, u kojoj je sve relativno osim Srpstva, koje je apsolutno.Ma plačite samo ti i tebi srodna ekipa zbog Doomne 1974, ja za svaku vašu suzu Titi kažem veliko Fala.
Roki, doomsday je bio 1991; malo si promašio.1971. i 1974. je samo kapitalizacija nastojanja Matice Rvacke da postane politička stranka sa progresivnom ideologijom, kad je drug Tile ukapir'o da je vrag odneo šalu i da se još uvek vladati može samo po načelu divide et impera. Zato su prve žrtve toga bili oni Srbi koji su rekli "puši kurac, ko te jebe, možemo mi i bez tebe Jugoslavijooooo, Jugoslavijooooo" tj. Nikezić i Perovićka.Jer su Srbi u Tiletovoj glavi bili oni koji treba da budu the bad guys vama Rvatima, baš oni srboćetnićki jugokomunisti iz doomsday epizode na HTV. Drug Stari je preteča svih sitnih politikantskih manipulanata ođe.
Link to comment
Kurtonova svrha je da ne pukne al' veoma često pukne, pa ti prosto žao što si ga uopšte navlačio. Bez njega bi em bilo lepše, em nije ispunio svoju svrhu. To ti je i ovde slučaj.Krivi se komunizam iz prostog razloga što:a) je represivno suzbijao nacionalizam na pogrešan način, omogućivši mu da u trenutku liberalizacije naraste do neslućenih razmera, da on bude taj koji preuzima ulogu ideologije buntab) nije omogućio predstavljenost širokih narodnih masa na način kako to čini parlamentarna demokratija, da bi se jasno očitovala volja građana tj. da li Juga uopšte ima demokratsku legitimaciju, da li je njojzini građani žele ili nec) što je uspostavio sistem koji je bio odraz želja i viđenja veoma malog broja ljudi koji su se nalazili u vrhu SKJ, pritom budući žestoko izdeljeni po nacionalnoj liniji, što se je na sve načine prikrivalod) što je državu organizovao na kultu ličnosti i definiciju zajedništva poistovetio sa komunističkom ideologijom, osakativši buduće generacije i u korenu onemogućivši bilo kakvu mogućnost redefinisanja toga zajedništva po principu interesa, na kome su bazirane sve građanske federacije u Evropi i svetuNajprostije rečeno, kriv je bre što je napravio podlogu za rat.
Zanimljivo razmisljanje bez odgovora na postavljeno pitanje.
a) je represivno suzbijao nacionalizam na pogrešan način, omogućivši mu da u trenutku liberalizacije naraste do neslućenih razmera, da on bude taj koji preuzima ulogu ideologije bunta
Kako je to parlamentarna demokratija suzbila nacionalizm. Ili da se pravimo da se nije dogodio drugi svetski rat.b)Da li bi bilo drugog svetskog rata da je u nemackoj bilo neko drugo drustvsno uredjenje umesto parlamentarne demokratije.Najprostije receno tvoja tvrdnja da je komunizam napravio uslove za rat u bivsoj Jugi je zato sto ti tako kazes. Mnogo su ti jaki argumenti da mi je tesko da se upustam u dalju diskusiju.
Link to comment
Najiskrenije, nisam siguran da bi vožd uopšte došao na vlast da nije bilo "Srbije iz tri dela", a čak i kad bi došao, Srbija sa samo jednim glasom u (kon)federaciji bi mogla da se slika za novine sa njim.
O, došao bi on na vlast, samo u centraliziranoj partiji. I onda bi nam tumačili™ reformu socijalitičko-državnog uređenja hazardovskom™ metodom sveudilj nam tumačeć 'tako je i Tito radio! :) Bratstvo i Jedinstvo Drugovi! I efikasnost!'. Niz postitovskih godina je uostalom partija radila na reformi saveznog ustava pod snažnim pritiskom čaršije, pa zbog nas neintegrisanih i konfederalizovanih ostala u blokadi dok se nije pojavio Govornik Sa Vetrom u Kosi da razbuca konfederalni sistem, one SAP at a time. Jer, drugačije se nije moglo, konfederalizovalo mu Partiju, pa je uspio preuzeti samo svoju!
Roki, doomsday je bio 1991; malo si promašio.1971. i 1974. je samo kapitalizacija nastojanja Matice Rvacke da postane politička stranka sa progresivnom ideologijom, kad je drug Tile ukapir'o da je vrag odneo šalu i da se još uvek vladati može samo po načelu divide et impera. Zato su prve žrtve toga bili oni Srbi koji su rekli "puši kurac, ko te jebe, možemo mi i bez tebe Jugoslavijooooo, Jugoslavijooooo" tj. Nikezić i Perovićka.Jer su Srbi u Tiletovoj glavi bili oni koji treba da budu the bad guys vama Rvatima, baš oni srboćetnićki jugokomunisti iz doomsday epizode na HTV. Drug Stari je preteča svih sitnih politikantskih manipulanata ođe.
Slažem se, samo ja mu to opraštam. S kime je sve imo posla tako se i ravnao.
Link to comment
Zanimljivo razmisljanje bez odgovora na postavljeno pitanje.
Odgovor ti je usledio odmah, to što nisi zadovoljan njime ne znači da ti nije odgovoreno.
Kako je to parlamentarna demokratija suzbila nacionalizm.
Omogućila mu je da egzistira kao legitimna ideologija. I ne povlači znak jednakosti između nacionalizma i nacional-socijalizma.
Najprostije receno tvoja tvrdnja da je komunizam napravio uslove za rat u bivsoj Jugi je zato sto ti tako kazes.
Da li ti misliš da ja imam nameru da nekoga sa ušančenim stavom ubeđujem u nešto?
Link to comment
Slažem se, samo ja mu to opraštam. S kime je sve imo posla tako se i ravnao.
Jasno, samo mu ja ne opraštam, jer takve i u svojoj okolini prezirem i ne pripuštam ni na puškomet.
Link to comment
Odgovor ti je usledio odmah, to što nisi zadovoljan njime ne znači da ti nije odgovoreno.Omogućila mu je da egzistira kao legitimna ideologija. I ne povlači znak jednakosti između nacionalizma i nacional-socijalizma. Da li ti misliš da ja imam nameru da nekoga sa ušančenim stavom ubeđujem u nešto?
Ne mozes da me ubedis zato sto si se nadovezao na moj post i da mi nisi dao odgovor na jednostavno pitanje. Zasto za drugi svetski rat ne krivis parlamentarnu demokratiju , a za rat u bivsoj Jugi si se uhvatio komunizma kao glavnog uzrocnika. Nesto mi tu ne stima.
Link to comment
Zasto za drugi svetski rat ne krivis parlamentarnu demokratiju , a za rat u bivsoj Jugi si se uhvatio komunizma kao glavnog uzrocnika. Nesto mi tu ne stima.
Pa čini mi se da ti odgovorih, zato što Drugi svetski rat uopšte nije bio predmet mog interesovanja u ovoj temi, niti se pak okolnosti i događaji u ta dva slučaja mogu porediti.Da budem veoma plastičan, glavni krivac za rat je Tito, jer je 1971. godine promešao karte tako da rat bude neizbežan. MASPOKovce je posmenjivao ali im je u svemu udovoljio, a u Srbiji posmenjivao one koji su bili protiv rata i nasilja a doveo staru gardu na tvrdoj liniji. U načelu, komunizam (kao ideologija) je tu kriv samo utoliko što je omogućio da Tile ima neograničenu moć.P.S. Prethodni opširniji odgovor bi se mogao podvesti pod uzroke odgovornosti komunizma za raspad države. Edited by Tribun_Populi
Link to comment
O, došao bi on na vlast, samo u centraliziranoj partiji.
Čuj, on je dabi došao na vlast morao da posegne za jednom gadnom prevarom čak i unutar SKS ( http://eprints.lse.ac.uk/5369/1/Institutional__Power_and_the_Rise_of_Milosevic_%28LSERO%29.pdf ), a nema šanse da bi mu to pošlo za rukom u okviru SKJ. Kao što i sam primećuješ, sukob 1 vs 5/7 ne funkcioniše nikad u korist ovog 1. Govornik bi ostao sam sa košavom u kosu da nije imao na čemu da populistički gradi nacionalističku retoriku. Čisto iskustveno, kada su se pre the Ustava pojavili disonantni tonovi iz Srbije oni nisu bili nacionalistički. I nije njegovo (miloševićevo) glavno verbalno oružje bio usklik - konfederalizovali su nam partiju! Ili - konfederalizovali su nam Jugoslaviju! Nego- konfederalizovali su Srbiju! Sve ostalo je bilo usputno. Bez toga - on ili bilo ko sličan njemu bi ostali sami na vetru. Nije miloševićeva nacionalistička mobilizacija u Srbiji izvršena na bazi odbacivanja konfederalizacije SFRJ, nego na bazi odbacivanja konfederalizacije same Srbije.
Link to comment
Pa čini mi se da ti odgovorih, zato što Drugi svetski rat uopšte nije bio predmet mog interesovanja u ovoj temi, niti se pak okolnosti i događaji u ta dva slučaja mogu porediti.Da budem veoma plastičan, glavni krivac za rat je Tito, jer je 1971. godine promešao karte tako da rat bude neizbežan. MASPOKovce je posmenjivao ali im je u svemu udovoljio, a u Srbiji posmenjivao one koji su bili protiv rata i nasilja a doveo staru gardu na tvrdoj liniji. U načelu, komunizam (kao ideologija) je tu kriv samo utoliko što je omogućio da Tile ima neograničenu moć.P.S. Prethodni opširniji odgovor bi se mogao podvesti pod uzroke odgovornosti komunizma za raspad države.
OK. Moje iskustvo zivljenja u Jugi je sasvim drugacije od nekih napisanih stvari, pa mi ne ide u glavu da je sistem koji je mnogo ulagao u opesminjavanju ljudi i u njihovo obrazovanje kriv za rat.
Link to comment
OK. Moje iskustvo zivljenja u Jugi je sasvim drugacije od nekih napisanih stvari, pa mi ne ide u glavu da je sistem koji je mnogo ulagao u opesminjavanju ljudi i u njihovo obrazovanje kriv za rat.
A opismenjavanje je inače direktna brana mogućoj pojavi rata tj. rat se javlja samo onde gde je mnogo nepismenih?
Link to comment
A opismenjavanje je inače direktna brana mogućoj pojavi rata tj. rat se javlja samo onde gde je mnogo nepismenih?
Hocu da kazem da su stvarali uslove za bolju drzavu i da mi je malo cudna ta prica o nacionalizmu posto sam ziveo u Jugi i velika vecina oko mene nije davala pet para za to ko je sta po nacionalnosti. Jednostavno zli ljudi su zeleli svoje male tamne vilajete da mogu tu da vladaju i za to nije kriv komunizam nego ljudska priroda.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...