Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

zapravo, ti si taj koji vredja sagovornike. ako odredis cilj (odbrana ex-yu), uopste vise ne biras sredstva, poturas ljudima kao argument sta god ti se nadje pod rukom. i sto je najbolje, za razliku od ovoga sto je na tavanu nasao "pozdrav sa bleda" tanjir i mase njim, ti jesi ziveo za vreme tita, i sasvim dobro znas da je bilo proganjanja i verbalnog delikta i svega. al se pravis da ne znas, u cilju forumskog nadjebavanja. uopste mi nije jasno sta ce ti to.
Moram da te pitam, zaista nije zajebancija, nego je nemoguće odgovoriti ti ukoliko je podatak nepoznat, koliko imaš godina?
Link to comment
A da ga malo duvate, ovo je ipak topik o Anti Markoviću.
slazem se sa anonimnim.@filipenkootkud toliko nacionalista u KPJ i od kad se isti namnozise?interesantno ovo sto je @Kim govorio o Jugoslaviji nekoliko strana ranijeoko ante markovica je sve jasno. nasla se bagra sa svih strana da ga skine jer im je bio tad najveca opasnost. zalosno je to sto najpre srbi uvek izaberu mrak kad god treba odlucivati o krupnim stvarima. i rodjer je isto rekao dobro. ispade da je srpska drzavna politika kao neka seoska snasa koja eto naivna cuva jugoslaviju a okruzena nekim potuljenim proscima koji oce da je samo iskoriste, a i to je dozvoljeno nego nije dozvoljeno pucati po hrvatima i sl. to je radio itler svojevremeno jer sta? imao je losa iskustva sa poljacima i cesima pa da se ne ponovi. dabovic rekao isto jednu sustinsku istinu. medj' bagrom uvek prolaze mrznja, lopovluk, zlocin, glupost i slicno i to je univerzalija.a cicu i ostale treba sahraniti tipa hriscanski jerbo vecinski se rabi u regionu monoteisticki pristup umrlima ali treba naci neku meru i tu staviti tacku. ne treba praviti budale od ljudi jer podaci su dostupni manje vise svima a i treba gledati u smutnim vremenima neku glavnu liniju. u povjesnim prevratima uvek se nadje neki jovo kapa, didodjido ili draza ali negde ima previse istih da bi ih pozitivno ocenila majka istorija pa i zdrav razum.kapa dole anti markovicu sto je objasnio EI nisu da ne mogu da prave televizore od 2 kubika i da ne mogu da se prave auti kante i da panasonic pravi bolja pojacala od RIZ-a i da ariston pravi bolje ves masine od obodina i gorenja i da bi bili odavno u EEZ i sad bi se zajebavali sa istom...
Link to comment
zapravo, ti si taj koji vredja sagovornike. ako odredis cilj (odbrana ex-yu), uopste vise ne biras sredstva, poturas ljudima kao argument sta god ti se nadje pod rukom. i sto je najbolje, za razliku od ovoga sto je na tavanu nasao "pozdrav sa bleda" tanjir i mase njim, ti jesi ziveo za vreme tita, i sasvim dobro znas da je bilo proganjanja i verbalnog delikta i svega. al se pravis da ne znas, u cilju forumskog nadjebavanja. uopste mi nije jasno sta ce ti to.
milerame, tebe ocigledno nervira sto stvari postavljam izvan tvoje crno-bele optike za koju ni sam ne znam gde si je pokupio. niti je to bila operetska diktatura u kojoj je tito u savetovanju sa brojem 1 sve odlucivao niti je bila hipi komuna. bilo je tu svega. svakako ljudi nisu bezali da sacuvaju glavu zato sto su snimali filmove. nigde nisam tvrdio da nije bilo verbalnog delikta. nigde nisam tvrdio da su gradjanske slobode bile postovane i zagarantovane na nacin na koji se to cini u burzuaskim parlamentarnim demokratijama. nisam tvrdio da postoji neki personalni kontinuitet gradjanske inteligencije vec da postoji jasna veza izmedju predratne i posleratne inteligencije. ono sto ti nazivas normalnim nacionalizmom u evropi se tog vremena nazivalo separatizmom i suzbijano je nasilnim metodama od baskije preko irske do korzike. ukljucujuci i verbalni delikat. niko nije ostao bez posla zato sto je srbin, hrvat ili slovenac niti je bilo spreceno ispoljavanje nacionalnih osecanja osim kada su ista pustana kroz specifican filter resentimana i zlocina iz drugoga rata. ljudi koji su fasovali verbalni delikt poput noga danas tvrde da se srebrenica nije desila. za to bi u francuskoj fasovali zatvor.u pravu si da sam dovoljno star da se secam crvenog pasosa, putovanja bez viza, citanja solzenjicina & salomova, gledanja rokija i ramba u bioskopu, pionirske zaklatve na koju sam odneo politikin zabavnik sa epizodom rata zvezda, citanja kultura istoka, sastanka nase mesne sk na kojoj je moja pokojna baka bila protiv iskljucenja ljubise ristica iz partije (bez posledica po nju naravno), postavke tajne crne ruke od strane tog istog ristica, kako bora djordjevic prica gluposti, gledanja oca na sluzbenom putu u bioskopu & zastrasujuceg porasta nacionalizma kada su brana crncevic, matija beckovic, bora pekic i boba selenic dobili svojih 15 minuta pod suncem da pricaju o genocidu na kosovu i istorijskoj nepravdi. u poredjenju s njima sps je izgledao kao racionalan izbor.ta drzava je imala pregrst problema ali suzbijanje 'normalnih' nacionalnih osecanja nije jedan od njih. a sto se tice toga sto me vredjas mogu samo da ti kazem:http://www.youtube.com/watch?v=4P_5EWjVNr4 i sada stvarno odo za vikend. jebala me zvezda i makabi i kada dodjoh ovde da trazim kojota.
Link to comment
Pa, nije da mu niko nije predlagao...
pa to su u nekim periodima predlagali i koca i djilas a trebalo je da se to i ostvari kroz vecu ulogu SSRNJ. sto se na kraju i desilo posto je iz njega ispuzao SPS. u jugoslaviji je drustvo bilo samo sebi najveci neprijatelj.
Link to comment
milerame, tebe ocigledno nervira sto stvari postavljam izvan tvoje crno-bele optike
ovaj, ti si taj koji pozdravlja iz ohrida- istices pozitivne stvari, negativne opravdavas ili ih guras pod tepih, pa onda kazes:
bilo je tu svega.
spomeni malo nesto i od onog drugog svega.
ono sto ti nazivas normalnim nacionalizmom u evropi se tog vremena nazivalo separatizmom i suzbijano je nasilnim metodama od baskije preko irske do korzike.
evo, o tome pricam- opet mi prodajes muda za bubrege. zasto izjednacavas nacionalizam sa separatizmom? sta ce ti to?
ljudi koji su fasovali verbalni delikt poput noga danas tvrde da se srebrenica nije desila.
sad si poceo i da putujes kroz vreme.
ta drzava je imala pregrst problema ali suzbijanje 'normalnih' nacionalnih osecanja nije jedan od njih.
po ko zna koji put: boli me ona stvar (kurac) za suzbijanje nacionalizma, kog god, pa makar nisi smeo da kazes da si vlah ili rusin. ono sto tvrdim je da bratstvo i jedinstvo nisu dorasli izazovu parlamentarne demokratije. u kojoj je legitimno imati populisticku nacionaldesnicarsku stranku, koja ce za sve kriviti one druge. stoga i da takva jugoslavija nije imala buducnost van neke diktature koja kontrolise medije i politicki zivot- u kojoj bih, opet, radije ziveo nego u contemporary srpskoj demokratiji. jer sad jasnije?
Link to comment
po ko zna koji put: boli me ona stvar (kurac) za suzbijanje nacionalizma, kog god, pa makar nisi smeo da kazes da si vlah ili rusin. ono sto tvrdim je da bratstvo i jedinstvo nisu dorasli izazovu parlamentarne demokratije. u kojoj je legitimno imati populisticku nacionaldesnicarsku stranku, koja ce za sve kriviti one druge. stoga i da takva jugoslavija nije imala buducnost van neke diktature koja kontrolise medije i politicki zivot- u kojoj bih, opet, radije ziveo nego u contemporary srpskoj demokratiji. jer sad jasnije?
Sta cemo sa Nemackom i Hitlerom. Jesu oni ta parlamentarna demokratija.
Link to comment
kakve to ima veze?
Cini mi se da si ti ovo napisao.
ono sto tvrdim je da bratstvo i jedinstvo nisu dorasli izazovu parlamentarne demokratije. u kojoj je legitimno imati populisticku nacionaldesnicarsku stranku, koja ce za sve kriviti one druge. stoga i da takva jugoslavija nije imala buducnost van neke diktature koja kontrolise medije i politicki zivot- u kojoj bih, opet, radije ziveo nego u contemporary srpskoj demokratiji. jer™ sad jasnije?
Hocu da ti kazem da ni parlamentarna demokratija nije polozila ispit posto je zahvaljujuci, kako ti kazes, populistickoj nacionaldesnicarskoj stranci koja ce za sve kriviti one druge, izbio masakr nevidjenih razmera pa opet nije ukinuta parlamentarna demokratija, tako da ni tvoj stav da je komunizam kriv sto nije sacuvana Juga mi deluje prilicno nategnuto.
Link to comment

Uopšte nije nategnut ako uzmeš u obzir ono što je već negde unazad rečeno - jedini su oni imali 40 godina neprekinutog mira i razvoja, kao i batinu u rukama. Za to vreme su mogli napraviti ideološki okvir koji bi bio fleksibilan u dovoljnoj meri da preživi njih a sačuva državu. Naprotiv, ta država je bazirana na kultu ličnosti (pre svega), konfederalnoj partiji i vojsci kao jedinom pravom centralnom organu (1974 - doomsday). Mangupi u redovima SKJ su doveli do toga da se teorija o odumiranju države dosledno primeni samo na federalnom nivou, republike (shvaćene kao nacionalne države) su dakako imale sve atribute iste.1 Sloba je samo logična posledica, nikako uzrok.

Link to comment

Naprotiv, Tile je po običaju vidio daleko. Jer, puno je bilo bolje da je Vožd isplivao na vlast u državi kakva je bila poslije doomsdaya '74 nego u onoj pred-'62ojnoj. Ovako smo mi svi neintegrisani puno lakše zbrisali koliko su nas noge nosile.Jel sad ono umro Mihailo Đurić? Fenomenalno je kako je raison d'etre cijelog jugoslavenskog centralizma direktno enkapsulirao tri godine prije doomsdaya..

Jea, vidim, latentno gay-jugoslavenstvo provejava iz gornje rečenice. Nikako ne izlazi iz umne glave srbskog intelektualca da nijednom narodu nije Sudbom dano niti da živi u jednoj državi niti da ta država MORA biti velika i bitna. Edited by Roger Sanchez
Link to comment
Uopšte nije nategnut ako uzmeš u obzir ono što je već negde unazad rečeno - jedini su oni imali 40 godina neprekinutog mira i razvoja, kao i batinu u rukama. Za to vreme su mogli napraviti ideološki okvir koji bi bio fleksibilan u dovoljnoj meri da preživi njih a sačuva državu. Naprotiv, ta država je bazirana na kultu ličnosti (pre svega), konfederalnoj partiji i vojsci kao jedinom pravom centralnom organu (1974 - doomsday). Mangupi u redovima SKJ su doveli do toga da se teorija o odumiranju države dosledno primeni samo na federalnom nivou, republike (shvaćene kao nacionalne države) su dakako imale sve atribute iste.1 Sloba je samo logična posledica, nikako uzrok.
Sta nije nategnuto? Kada parlamentarna demokratija napravi 2 svetski rat to nije do parlamentarne demokratije, a kada opet ta ista parlamentarna demokratija, doduse tek na svom pocetku, napravi rat na ovim prostorima kriv je komunizam.
Link to comment

Jugoslavija je u startu bila promašen projekat, nije bilo načina da se rogovi u vreći slože. Religijske i nacionalne razlike suviše su veliki problem za bilo kakav oblik južnoslovenskog udruživanja. Jednostavno nije bilo dovoljno jake ideje koja bi objedinila tako heterogenu skupinu naroda. Jugoslovenstvo, monarhija, komunizam, ateizam nisu dovoljno snažne ideje koje bi prevladale religijsku podelu na katolike, muslimane, pravoslavce. Osnovni problem je religiozna podela koja je za sobom iznedrila sve druge podele. Ovde se religiozno na kraju pretočilo i izjednačilo sa nacionalnim, tako da su torovi dodatno ojačani. Ne vidim šta bi moglo to da nadjača.

Link to comment
Jea, vidim, latentno gay-jugoslavenstvo provejava iz gornje rečenice. Nikako ne izlazi iz umne glave srbskog intelektualca da nijednom narodu nije Sudbom dano niti da živi u jednoj državi niti da ta država MORA biti velika i bitna.
Nou Roki, vi neintegrisani ste i imali nameru da odatle zdimite dok si rek'o Evropska zajednica. U tom zecu leži grm sve vreme, zato je i dežela završila kao konfederacija, što za sobom povlači sve što se je dogodilo (uzevši u obzir tradiciju rešavanja međusobnih nesuglasica na ovim prostorima).Jbg, neprincipijelna koalicija je mnogima ovde išla na ganglije.
Sta nije nategnuto? Kada parlamentarna demokratija napravi 2 svetski rat to nije do parlamentarne demokratije, a kada opet ta ista parlamentarna demokratija, doduse tek na svom pocetku, napravi rat na ovim prostorima kriv je komunizam.
Napravi, napravi. Al' posle II svetskog rata ovde nije bilo parlamentarne demokratije, već komunizma. Nije rat izum komunizma, niti sam ja to hteo da kažem (verujem ni Miralem, al' će on to već sam objasniti), bat ovo o čemu pričamo odnosi se na činjenicu da su drugovi pričali o jugoslovenstvu koje je pros' puk shvatao malko drugačije nego oni sami, ako se uopšte može govoriti o tome da su drugovi imali jedinstven stav o tome šta to jugoslovenstvo predstavlja. Sudeći po potonjim događajima, nisu.Što samo ide u prilog tvrdnji da je Juga bila 1 kurton od države, i to jeftin. Pa je, logično, puko.
Link to comment
Napravi, napravi. Al' posle II svetskog rata ovde nije bilo parlamentarne demokratije, već komunizma. Nije rat izum komunizma, niti sam ja to hteo da kažem (verujem ni Miralem, al' će on to već sam objasniti), bat ovo o čemu pričamo odnosi se na činjenicu da su drugovi pričali o jugoslovenstvu koje je pros' puk shvatao malko drugačije nego oni sami, ako se uopšte može govoriti o tome da su drugovi imali jedinstven stav o tome šta to jugoslovenstvo predstavlja. Sudeći po potonjim događajima, nisu.Što samo ide u prilog tvrdnji da je Juga bila 1 kurton od države, i to jeftin. Pa je, logično, puko.
Nije bilo parlamentarne demokratije i sta si time dokazao. Otkud ti znas sta je pricao kako ti kazes prosti puk. Jesi duze ziveo u Jugi pa to znas. Uopste ne kapiram sta hoces da kazes. Objasni ti meni zasto se ne krivi parlamentarna demokratija za najvece krvoprolice u istoriji covecanstva a krivi se komunizam za rat u bivsoj Jugi. Ovo sto si napisao nije objasnjene. Edited by bergasa19
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...