Jump to content
IGNORED

Zadatak: Napravite profitabilnu srpsku aviokompaniju


hazard

Recommended Posts

Preterujes Rodjere. Naravno da nije dovoljna jedna profitabilna linija, ali je dovoljno recimo njih 10. To mi je rekao jedan covek iz Jata ("kada bi se ogranicili na profitabilne destinacije, bilo bi ih samo 10..." njegove reci). Ne mora biti lowcost. Ja mislim na klasicnu aviokompaniju...mislim, i onako kada na lowcost letu dodas prtljag, pa check-in na aerodromu, pa jos kupis nesto da popijes u avionu, izadjes na cenu koju mozes da dobijes i kod "klasicne" aviokompanije ukoliko rezervises kartu vise od mesec dana unapred - e da, i kod lowcosta moras da rezervises ohoho unapred da bi dobio one smesno niske cene. I da, naravno govorimo o privatnoj firmi koja sme da propadne.
Rekao bih da očito postoji neki problem sa tim ''ograničavanjem na profitabilne linije'' inače bi svi prakticirali taj 2+2=9 recept i sve bi svima bilo hunky dory. Hvala ti što si mi objasnio™ lowcost biznis model, inače...Ima vrlo lijepo pozicioniranih flagcarriera, ali ako nemaš para, kao što mi šaka jada nemamo, da posložimo osnovnu infrasrukturu, onda molim lijepo, ovo je samo joiš jedan bigvlada™. Mislim, jeboga, ima i Rvacka emigraciju, hrpe ustašoida po cijelom svijetu koji za Domovinom čeznu, i...? Đes' karte, đes destinacije?Ajmo usput svaka od naših najvećihbivših republika napraviti i liding sofdrinks kompaniu, fast fud kompaniu, multifunkcionalni lovac, transportni helikopter, hell, zašto ne bi razvili i svemirski program?
Link to comment
Rekao bih da očito postoji neki problem sa tim ''ograničavanjem na profitabilne linije'' inače bi svi prakticirali taj 2+2=9 recept i sve bi svima bilo hunky dory. Hvala ti što si mi objasnio™ lowcost biznis model, inače...Ima vrlo lijepo pozicioniranih flagcarriera, ali ako nemaš para, kao što mi šaka jada nemamo, da posložimo osnovnu infrasrukturu, onda molim lijepo, ovo je samo joiš jedan bigvlada™. Mislim, jeboga, ima i Rvacka emigraciju, hrpe ustašoida po cijelom svijetu koji za Domovinom čeznu, i...? Đes' karte, đes destinacije?Ajmo usput svaka od naših najvećihbivših republika napraviti i liding sofdrinks kompaniu, fast fud kompaniu, multifunkcionalni lovac, transportni helikopter, hell, zašto ne bi razvili i svemirski program?
Da, Rodjere, napraviti jednu profitabilnu aviokompaniju je u istoj ravni kao i razvijati svemirski program i visenamenskog lovca u domacoj radinosti :isuse:Preterujes na kub.Inace, razlog koji sam dobio za to zasto se Jat ne ogranici samo na profitabilne linije je "mozes tako, ali ne mozes ako hoces da gradis sad neku mrezu..." - nisam zapitkivao sta znaci "neka mreza" ali meni se cini kao da je to neki relikt bivseg socijalisticko-javnopreduzetnickog razmisljanja. A takodje imam neki osecaj da oni jednostavno imaju previse osoblja i da moraju nekako da ih uposle, kad ih vec placaju i kad vec nece/ne mogu da ih otpuste. Jat i onako moze da skrese broj zaposlenih onoliko, a kada bi se ogranicili na isplative linije verovatno bi morali i da skresu broj zaposlenih za 50%. Mozda i vise.Trik, naravno, za nekog manjeg avioprevoznika je ne samo da nadje sebi profitabilne linije koje su profitabilne samo po sebi, nego i da napravi dovoljno codeshare ugovora (ili da udje u neku alijansu) kako bi mogao da skida putnike sa (i salje na) mreze nekog velikog globalnog avioprevoznika.
Link to comment
Trik, naravno, za nekog manjeg avioprevoznika je ne samo da nadje sebi profitabilne linije koje su profitabilne samo po sebi, nego i da napravi dovoljno codeshare ugovora (ili da udje u neku alijansu) kako bi mogao da skida putnike sa (i salje na) mreze nekog velikog globalnog avioprevoznika.
Ovo boldovano je po meni suština uspešnog poslovanja malog regionalnog prevoznika (što Jat i jeste, koliko god se trudili da ga prikažu kao veliku komapniju sa tradicijom i velikim brojem linija ka evropskim metropolama). Dogovoriš se sa Austrianom da letiš 2-3 puta dnevno za Beč, red letenja prilagodiš njihovom, ista stvar sa Lufthanzom i Frankfurtom, Swiss i Cirih, i to je to za početak, desetak letova dnevno. Avioni do 100-120 putnika max (Embraer 195 se sam po sebi nameće, eventualno neki Fokker 100). Prepustiš lavovima lavovski deo tržišta, i pokušaš da budeš glavna hijena...
Link to comment

Pa to, plus sto bi se sigurno isplatio odredjeni broj direktnih letova nedeljno ka velikim destinacijama u Evropi - Rim, Pariz, London, Amsterdam, nesto u Skandinaviji.Takodje verovatno bi bio isplativ 1 direktan let za S. Ameriku (pre par godina strano predstavnistvo sa najvecim prihodom bilo je - Toronto, i ako direktnog leta nije bilo, prodavali su karte Air France/KLM/Martinair do Pariza/Amsterdama, pa dalje Jat) ali to je izvan ovog naseg malog misaonog eksperimenta...

Edited by hazard
Link to comment
Pa to, plus sto bi se sigurno isplatio odredjeni broj direktnih letova nedeljno ka velikim destinacijama u Evropi - Rim, Pariz, London, Amsterdam, nesto u Skandinaviji.Takodje verovatno bi bio isplativ 1 direktan let za S. Ameriku (pre par godina strano predstavnistvo sa najvecim prihodom bilo je - Toronto, i ako direktnog leta nije bilo, prodavali su karte Air France/KLM/Martinair do Pariza/Amsterdama, pa dalje Jat) ali to je izvan ovog naseg malog misaonog eksperimenta...
Jedan let nedeljno verovatno bi, ali ceo projekat interkontinentalnog letenja ne bi. Jednim letom nedeljno ne možeš da finansiraš postojanje interkontinentalne flote, održavanje, posadu i sl.Što se tiče Jata, pre par godina su Šveđani radili projekat restukturiranja i predložili koncept stvaranja regionalne kompanije, čija će se flota bazirati na regional jetovima (dakle EMB195 i sličnim) i koja će biti feeder kompanija velikim evropskim kompanijama, poput LH, BA i AF, ali je tada u glavama vladajućih još bila ideja o velikom Jatu.
Link to comment

Sto se tice letova za S. Ameriku redovna linija za Toronto bi i te kako radila sa velikim uspehom - razlog jednostavan : verujem da bi gomila nasih putnika za Chikago, New York, Boston itd radije letela sa JAT-om ( ili kako se god zvao ) do Toronta i onda dalje nekom drugom ( verovatno americkom avio kompanijom ). Naravno, glavni adut za konkurentnost pre svega mora biti cena, ako za iste pare mogu iz Beograda do New Yorka preko Toronta kao sto preko Londona ili Pariza , uvek cu odabrati domaceg avio prevoznika. Ja sam ubedjen da bi mogli imati 3-4 leta nedeljno ( cetvrtak, petak, subota, nedelja ).

Link to comment
Jedan let nedeljno verovatno bi, ali ceo projekat interkontinentalnog letenja ne bi. Jednim letom nedeljno ne možeš da finansiraš postojanje interkontinentalne flote, održavanje, posadu i sl.
Slazem se, kupovina longhaul aviona verovatno se ne bi isplatila, ali bi se isplatilo zakup aviona neke druge kompanije (mozda sa sve posadom, mada moze i dry lease).Van sezone 3 leta nedeljno (jedan Toronto, jedan NYC i jedan Cikago) a u sezoni (jun-sept.) vise letova za Toronto, mozda i za druge destinacije.Sad, to je neki red letenja koji bi bio isplativ na relaciji BGD - S. Amerika, pitanje je naravno da li bi neka srpska kompanija mogla to da radi, ili bi to bio posao za neke amere/kanadjane
Link to comment

Cenim (informed guess) da nijedna banka ne bi dala kredit za biznis plan u kome stoji odmah ruta za severnu Ameriku, bilo sopstvenim longhaul avionom bilo iznajmljenim. Ne moze nova kompanija istovremeno da bude i flag carrier i regionalni prilepak.

Link to comment

Zato kazem da taj deo price nije deo ovog malog zadatka :)elem, ja poceo pricu sa Nisom, i evo nekih vesti:http://exyuaviation.blogspot.com/2011/11/skywork-to-nis.html

SkyWork plans Bern - Niš flights SkyWork Airlines will begin flights to Niš Constantine the Great Airport in the summer of 2012 if a common ground is found between the airport and the Swiss based airline, its Chief Commercial Officer says. Niš Airport, which has so far this year seen a 30% increase in passenger numbers, is served by a daily flight to Podgorica operated by Montenegro Airlines. The service is subsidised by the local authorities. Similarly, future SkyWork flights would also be subsidised with negations under way between the two sides. Last year, the Italian low cost airline Wind Jet suspended services to Serbia’s third largest city after the money used to subsidise the flights dried up. Several years ago, Jat Airways operated two weekly flights from Niš to Zurich with a Boeing 737-300. However, the airline suspended the route citing poor passenger figures.SkyWork recently launched two weekly flights from Bern to Belgrade. According to its Chief Commercial Officer, Rolf Hartleb, the new route is a hit. “Ticket sales are going extremely well. From the start of next year we will progressively increase our frequencies. Flights will operate every other day after which daily flights will be introduced”, Hartleb states. Since the start of 2011, Jat Airways and Swiss International Airlines have carried over 200.000 passengers both ways between Belgrade and Zurich.SkyWork Airlines operates a fleet of five regional aircraft including the Dash 8 and Dornier 328. The airline’s fleet is set to expand next year. The airline has already announced that it will be launching seasonal summer flights from Bern to Split on May 5, 2012. By the end of October Niš Airport handled 20.748 passengers.
Btw, ovde imamo i neku cifru, neko rece mora 70k putnika godisnja da bi linija ka nekoj gasterbajterskoj destinaciji bila isplativa. I evo, Swiss i Jat, od pocetka godine prevezose 200.000 putnika (a tu jos ne racunaju putnici koji ce nahrliti izmedju 20. i 24. decembra na novogodisnji odmor u Srbiju). Ako je podela pola/pola (rekao bih odokativno da jeste), to je 100.000 putnika za Jat na relaciji Cirih - Beograd od pocetka godine do danas, znaci cirka od 70.000 godisnje je itekako dostizna. Edited by hazard
Link to comment

u bilo kom poslu, ako ti je potrebno >30% market sharea da bi poceo da ostvarujes profit*, i to za glavni 'proizvod', mozda je bolje da ni ne pocinjes. makar ne na taj nacin. prvih godina, nova kompanije nece imati ni jedan code share sa swissom, sto znaci da ce joj putnici koji lete dalje od ciriha biti nedostupni. konkurencija je jaka, swiss i jat su vec dobro povezani. ako 'nova' kompanija treba da zameni jat, onda mozda ima vise sanse, ali i dalje treba da brzo dostigne vrlo nerealan promet. imigrantska osecanja prema domacim kompanijama treba zanemariti. cena i red letenja (fleksiblinost dana i vremena letenja) ce uvek pobedjivati 'osecanja'. mozda moze da pomogne ako se dozvoli 40kg po putniku prtljaga. mozda jat jeste lose vodjena firma (tj verovatno jeste) ali nije to jedini problem. virgin atlantic nema socijalisticku zaostavstinu (neko ovde spomenu da je to problem jata) pa opet ne mogu da zavrse godinu u profitu, a imaju vise pristupa kesu nego sto bi imala bilo kakva domaca kompanija. nemojte mi reci da je prevoz patriotski osvescenih srba iz njujorka u beograd bolja ideja no let london - njujork. ne mogu da se setim ni jedne nove avio kompanije koja je uspela tako sto je osvojila putnike velikih kompanija na hit destinacijama. mozda jetblue za ny-boston, ali tu je trziste tako veliko da je neuporedivo sa bilo cim sto moze da se uradi na balkanu.regionalni (i mozda sezonski) saobracaj na destinacije za koje sada nema letova i to sa domacim putnicima mi se cini kao najbolji pocetak. * ovde se ni ne govori o povrtaku investicije, vec o pocetku pravljenja ikakvih para, a to je daleko od prave profitabilnosti.

Link to comment

Ok paculla mozda se nismo razumeli. Ja govorim o situaciji gde Jata vise nema ili je izvesno da ga uskoro nece biti. Znaci, govorimo o zameni za Jat. Ali pocinjemo od nule. Dakle, Jatov market share je 'up for grabs'.Iluzorno je razmisljati o bilo kakvoj privatnoj aviokompaniji u Srbiji dok postoji Jat, jer drzava stiti Jat onoliko, ne dozvoljava nikakvu domacu konkurenciju (bilo je pokusaja, i uglavnom su, rekao bih, sabotirani).

Link to comment
Ok paculla mozda se nismo razumeli. Ja govorim o situaciji gde Jata vise nema ili je izvesno da ga uskoro nece biti. Znaci, govorimo o zameni za Jat. Ali pocinjemo od nule. Dakle, Jatov market share je 'up for grabs'.Iluzorno je razmisljati o bilo kakvoj privatnoj aviokompaniji u Srbiji dok postoji Jat, jer drzava stiti Jat onoliko, ne dozvoljava nikakvu domacu konkurenciju (bilo je pokusaja, i uglavnom su, rekao bih, sabotirani).
stvarno se ne razumemo. rekla sam, cak i ako nova kompanija menja jat i uzima njegovo trziste, sanse su svakako vece, ali je i dalje nerealno pricati da je lako ostvariti profit zbog silnih gastarbajtera koji putuju u srbiju. 200 hiljada, neka bude i 250 hiljada putnika godisnje na liniji cirih-bg nije mnogo. ako uzmemo da svako ima po pola, kao sto ti rece, kad jat nestane, njegovih 125k ce se rasporediti izmedju swissa i neke nove ili nekih novih kompanija. zasto bismo verovali da ce nova kompanija u nekom razumnom vremenu (2-3 godine) pobediti swiss u raspodeli tih 125k? ne kazem da ne moze, ali za sad nisam videla ni jedan valjan argument, osim sumnjive price o 'letimo domacim'. 70/250 je veliki zalogaj za novu kompaniju, cak i ako nije aviosaobracaj gde je posebno tesko probiti se. rodjo je u pravu, ili pare od drzave ili puno malih low-cost kompanija pa ko prezivi. nema nase trziste taj kapacitet, ni austrian ne moze da napravi profit nego se slepuje uz lufthansine ostale poslove (od kojih je putnicki saobracaj manje od pola).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...