Jump to content
IGNORED

Zadatak: Napravite profitabilnu srpsku aviokompaniju


hazard

Recommended Posts

Interesantno pitanje.Sto se tice imena, definitivno nesto sto nema Srbija/Serbia u nazivu, mi smo trenutno uzasno los brend.
+1Morava, Dunav, bilo šta
nebeska srbija.
Ovo je dobro. Recimo - Fly Nebeska!Ili da bude Heavenly Serbia Airlines - Fly Heavenly! Može i Uneasy Jet, Intracontinental...Malo ozbiljnije - Southeast Airlines anyone?
Link to comment

Al ste se svi uhvatili na najmanje bitan deo price...imam osecaj da je forum pun strucnjaka za PR i marketing i nista drugo <_<Inace, Southeast Airlines je bivsi bankrotirani americki avioprevoznik

Link to comment

Uz nužne dotacije države, možeš ju nazvati kako hoćeš i funkcionirat će. Bez te pomoći, ime nije ni bitno. Croatia Airlines bez pupčane vrpce ne bi preživjela ni pola godine.

Link to comment
Uz nužne dotacije države, možeš ju nazvati kako hoćeš i funkcionirat će. Bez te pomoći, ime nije ni bitno. Croatia Airlines bez pupčane vrpce ne bi preživjela ni pola godine.
Bila koja aviokompanija iz Beograda koja bi letela samo npr. gasterbajterske destinacije (Cirih, Bec, i slicno) bi bila profitabilna bez ikakve pomoci drzave - pod uslovom da je privatna firma koja funkcionise kako treba, a ne javno preduzece naviknuto na drzavnu sisu (a la Jat i njegov hrvatski ili slovenacki ekvivalent)
Link to comment
Bila koja aviokompanija iz Beograda koja bi letela samo npr. gasterbajterske destinacije (Cirih, Bec, i slicno) bi bila profitabilna bez ikakve pomoci drzave - pod uslovom da je privatna firma koja funkcionise kako treba, a ne javno preduzece naviknuto na drzavnu sisu (a la Jat i njegov hrvatski ili slovenacki ekvivalent)
tu nisam bas sigurna. mislim da se kod nas uvek precenjuje gastarbajterski saobracaj. originalni gastarbajteri polako stare, njihova deca ne dolaze u srbiju tako cesto, puno gastarbajtera iz ciriha i beca idu kolima... sveza imigracija putuje cesce, ali njih i nema toliko. kompanija koja bi letela svaki dan u jednu od tih destinacija, prostackim racunom, morala bi da preveze *najmanje* 70k putnika godisnje da bi mogla uopste da racuna na profit. to je tesko skupiti i u najvrelijim gastarbajter gradovima, uz svu konkurenciju.edit: nemam osecaj koliki je to broj ljudi, ali meni se cini da je medjunarodni turizam u srbiji postao vrlo seksi, i ko god se docepa nekih para, juri na neki put. bojim se da ni tu racunica ne valja, ali mozda proveriti koliko ljudi ide na te seksi destinacije (barselona, portugal, italija (ne rim), ....) Edited by paculla
Link to comment
tu nisam bas sigurna. mislim da se kod nas uvek precenjuje gastarbajterski saobracaj. originalni gastarbajteri polako stare, njihova deca ne dolaze u srbiju tako cesto, puno gastarbajtera iz ciriha i beca idu kolima... sveza imigracija putuje cesce, ali njih i nema toliko. kompanija koja bi letela svaki dan u jednu od tih destinacija, prostackim racunom, morala bi da preveze *najmanje* 70k putnika godisnje da bi mogla uopste da racuna na profit. to je tesko skupiti i u najvrelijim gastarbajter gradovima, uz svu konkurenciju.edit: nemam osecaj koliki je to broj ljudi, ali meni se cini da je medjunarodni turizam u srbiji postao vrlo seksi, i ko god se docepa nekih para, juri na neki put. bojim se da ni tu racunica ne valja, ali mozda proveriti koliko ljudi ide na te seksi destinacije (barselona, portugal, italija (ne rim), ....)
paz' vako, let cirih - beograd je pun puncat svakog petka i nedelje i prakticno bilo koje doba godine. Iz Ciriha dolaziti kolima npr., to traje bar 12 sati. Ako mozes da doletis za nekih 200 evra (a mozes), ne isplati ti se da ides kolima osim ako ne vozis cetvoro. Takodje, bila je informacija da je Jatu Cirih najprometnija i najisplativija linija.Deca gasterbajtera dolaze u Beograd vikendom da bi isla u provod po splavovima i diskotekama - to mogu iz iskustva da ti potvrdim. Mnogi dovlace svoje prijatelje Svajcarce da im pokazu kakav je to provod po BGu. Ja vido svojim ocima X puta. Svajcarska bi trebalo da bude zlatna koka sa bilo kog naseg avioprevoznika, jer je standard takav da svako sa nekom pristojnom platom moze sebi da priusti 200-300 franaka trosak da ode u Beograd na vikend svakog meseca ili svakog drugog (200 franaka te kosta 1 prosecan izlazak u diskoteku u Cirihu). Takodje ne znam odakle ideja da nove imigracije "nema toliko" - ima ih brate kolko oces.Dalje gasterbajterske destinacije poput Ciriha, Beca i Frankfurta su takodje habovi Lufthanza grupe, sto znaci da ce dobar broj putnika gravitirati ka tim destinacijama nevezano za dijasporu u tim gradovima i okolini - tu se kupi dobar broj prekookeanskih putnika, i tako dalje.Za Bec iz Beograda ima tipa 15 letova nedeljno (Jat, Austrian, i Niki), i ako je relativno blizu. Tu imas i tonu turizma, te poslovnih putnika, i sl.Jat jebu nasledjeni dugovi, te visak zaposlenih, i prastari avioni koji em kostaju mnogo da se odrzavaju em gutaju gorivo ko blesavi. Takodje, jebe ih to sto su spali samo na B737 i ATR72, a nemaju nista izmedju (kao npr. pomenute Embraere) sto im dosta umanjuje fleksibilnost...npr. imas jedan let do Podgorice koji se obavlja sa B737, sto je besmisleno.
Link to comment
Dalje gasterbajterske destinacije poput Ciriha, Beca i Frankfurta su takodje habovi Lufthanza grupe, sto znaci da ce dobar broj putnika gravitirati ka tim destinacijama nevezano za dijasporu u tim gradovima i okolini - tu se kupi dobar broj prekookeanskih putnika, i tako dalje.
Dobra vecina putnika na mom jucerasnjem letu Beograd-Minhen [LH Cityline, Embraer 195] su isli dalje: Chicago, LA, SanFran, Canada...edit: Let MUC-BEG u subotu [isto LH Cityline, Embraer 195] je bio oversold za 11 mesta - srecom za njih je bila ona magla u Minhenu, pa nisu morali da se otarase viska putnika. Edited by jms_uk
Link to comment

Prvo, odoka bi rekao da ti nije dovoljna 1 linija da budeš ''profitabilan''. Drugo, izbacuješ konkurenciju iz računice. Treće, jesi lowcost ili flegšip?Opet, onako odoka ću reći, nema šanse. Mala država, mali joj i air-penis ako joj ne daje tax-funded €viagru.. Drugo bi bilo da se osniva neki novi lowcost, koji smije propasti. Možda i nekoliko puta. Koliko je ono low-cost sitnih upstarta propalo u zadnjih par godina? Još se sjećam likvidacije onoh Slovaka, leti, leti, puffff.... Dakle, nemojmo bigvladizirati™ cijeli zrakoplovni sektor, molio bih...

Link to comment

Preterujes Rodjere. Naravno da nije dovoljna jedna profitabilna linija, ali je dovoljno recimo njih 10. To mi je rekao jedan covek iz Jata ("kada bi se ogranicili na profitabilne destinacije, bilo bi ih samo 10..." njegove reci). Ne mora biti lowcost. Ja mislim na klasicnu aviokompaniju...mislim, i onako kada na lowcost letu dodas prtljag, pa check-in na aerodromu, pa jos kupis nesto da popijes u avionu, izadjes na cenu koju mozes da dobijes i kod "klasicne" aviokompanije ukoliko rezervises kartu vise od mesec dana unapred - e da, i kod lowcosta moras da rezervises ohoho unapred da bi dobio one smesno niske cene. I da, naravno govorimo o privatnoj firmi koja sme da propadne.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...