Jump to content
IGNORED

Zadatak: Napravite profitabilnu srpsku aviokompaniju


hazard

Recommended Posts

Ajmo svi vazduhoplovci, avio-entuzijasti, cesti putnici, i svako ko je ili zainteresovan za ili upucen (in)direktno u avio-industriju - malo mentalne gimnastike.Elem, Jat se vec godinama raspada. Postaju u poslednjih par meseci sve gore, opako se priblizavaju svom nivou od pre 7-8-9 godina, kada si mogao da racunas da ce let kasniti bar sat vremena, i da ti kofer nece stici na vreme ukoliko imas vezanu kartu Jata i nekog drugog avioprevoznika...No, cini se da kada bi se pocinjalo od nule, ne bi trebalo da bude previse tesko imati profitabilnu aviokompaniju u Srbiji. Putnika ima, dijaspora je fina baza. Aj da cujemo kako bi vi, kada bi radili od nule, organizovali aviokompaniju u smislu destinacija i reda letenja da posluje pozitivno. Ogranicemo se na evropske destinacije, dakle tamo gde imamo sporazum o otvorenom nebu.Dajmo nasoj aviokompaniji ime: evo recimo, Serbiair (taj predlog do sad nisam cuo). Serbia + air pa spojimo ta dva 'a' u jedno da ne izgleda kao da je na nekom holandskom :) a izgovor bi mogao biti interesantan.Evo ja cu da pocnem - mislim da je velika neiskoriscena prilika niski aerodrom. Ima dosta dijaspore poreklom iz Nisa i okoline, i dosta dijaspore kojima je Nis blizi nego Beograd, kao i dosta dijaspore iz krajeva koji su na pola puta izmedju ta 2 pa im je svejedno.Dakle gasterbajtersko trziste treba da bude osnova za aktiviranje niskog aerodroma. Mislim da se destinacije same namecu: Cirih, Bazel, Bec, Stutgart, Frankfurt, Minhen. Dodajmo i Pariz. Eventualno Diseldorf.Treba poceti skromno, sa avionima i brojem letova koji se sigurno mogu popuniti.Moj izbor pada na Embraer E170 (70-80 putnika) do E195 (106-122 putnika) - ne bi znao tacno da procenim koji je bolji, u smislu treba li manji ili veci. Budimo konzervativni pa da se opredelimo za manji.Domet ovih aviona dovoljan je za sve pobrojane destinacije (bar u jednom pravcu).Cirih i Bazel:Ova dva aerodroma udaljena su oko 100 km. Dosta dijaspore zivi u oba grada (i okolini), ali i u mestima izmedju, kao i generalno u delovima Svajcarske koji su na 2, 2 i po sata vozom od bilo koja od ta 2 aerodroma. Aerodromi su odlicno povezani zeleznicom.Napravi se red letenja dvaput nedeljno za Bazel, dvaput nedeljno za Cirih, iz Nisa. Treba ciljati odma na "udarne" termine oko vikenda.Bazel 1 - cetvrtkom posle podne od Nisa, cetvrtkom uvece do NisaBazel 2 - subotom rano ujutro do Bazela, subotom ujutru do NisaCirih 1 - petkom popodne od Nisa, petkom uvece do NisaCiriha 2 - nedeljom popodne od Nisa, Cirihom uvece do NisaBazel i Cirih su blizu i karte se onda mogu kombinovati (znaci odem preko Bazela, vratim se preko Nisa, i obrnuto).Pokrili smo ljude dakle koji idu iz Svajcarske u Srbiju na vikend (petak - nedelja), skraceni vikend (subota ujutru - nedelja uvece), produzeni vikend (cevtrak - nedelja) i godisnji odmor (subota - subota; nedelja - nedelja; petak - petak; cetvrtak - petak/subota/nedelja; petak - subota/nedelja; subota - nedelja). Jos da se odradi codeshare sa SWISSom za Cirih, i eto preuzimanja i putnika sa prekookeanskih letova, ili drugih letova iz Evrope.Stutgart, Minhen, Frankfurt (evt. Diseldorf):slican red letenja kao za Svajcarsku. Po 2-3 puta leteti nedeljno za svaku destinaciju, znaci bar 1 let za Nemacku dnevno u proseku (ne mora svaki dan). Codeshare sa Lufthansom i eto jos putnika...Bec:Ovde ima dosta konkurencije sa mnogo mnogo letova iz BGD, ali kapiram da bi bar dvaput nedeljno moglo da se leti sasvim profitabilno.Pariz:Jedanput nedeljno, recimo subotom pre podne.Zvuci li razumno? Aj sada da cujemo druge predloge :) i malo tezi zadatak, Beograd :) Koje destinacije? Koji avioni?

Edited by hazard
Link to comment
:unsure: Чекај, бре, Хазарде. Тек у другом читању сам провалио да је све то што си набројао у ствари Монтенегро ерлајнс. Укључујући и бразилске авионе.
Link to comment
...Dajmo nasoj aviokompaniji ime: evo recimo, Serbiair (taj predlog do sad nisam cuo). Serbia + air pa spojimo ta dva 'a' u jedno da ne izgleda kao da je na nekom holandskom :) a izgovor bi mogao biti interesantan....
malo vuče na Siberia Airline
Link to comment

@PraslinPa dobro, znaci nije mi razmisljanje toliko udaljeno od stvarnosti :D inace Montengrom mozes samo Nis - Podgorica, pa odatle dalje.i da, ovaj, ljudi, ime nije presudno u celoj prici <_< sta ste se za to uhvatili

Link to comment

Pa jesam. Upravo ono sto sam rekao. Nema direktnih letova iz Nisa (inace pogledaj sajt niskog aerodroma; jedini letovi su za Podgoricu i iz Podgorice), to su sve letovi sa presedanjem u Podgorici. Odradi jednu rezervaciju pa ces videti. Ako oni imaju putnike (a imaju) sa presedanjem i vremenom putovanja od 4-5 sati, imali bi direktni letovi iz Nisa za Cirih itd. putnika jos vise.

Edited by hazard
Link to comment

Interesantno pitanje.Sto se tice imena, definitivno nesto sto nema Srbija/Serbia u nazivu, mi smo trenutno uzasno los brend. Bolje nesto regionalno/geografski u fazonu Air Baltic ili Air Dolomiti. Cak je ozivljavanje starog Aeroputa bolje.Ime je medjutim najmanji problem. Pre nego sto se uloze pare i uopste od neke banke dobije kredit za avione, treba uraditi istrazivanje trzista i videti koje su linije isplative, da li je bas tako kao sto kazes za Nis (ne kazem da nije, ali osnivati kompaniju samo zbog jednog aerodroma je rizik), ko je konkurencija, sta bi sami putnici zeleli, sta bi bio USP nove kompanije itd. A tako nesto ce uraditi samo ozbiljna privatna kompanija. Ako opet bude drzavna -- pisi propalo, jer ce opet gledati samo kako da se pare stave u sopstveni dzep a ne da se ulozeni novac vrati i kompanija bude profitabilna.Edit: za BEG je prosto, posto je pretpostavka da JAT vise ne postoji, pogledas koje su im linije bile isplative zadnjih n godina (aka gastarbajterske linije) i pocnes njih sa manjim i isplativijim avionima od 737 kao sto si i predlozio.

Edited by burekdzija
Link to comment

Ma ne kazem da treba osnovati samo zbog Nisa. Ja sam naveo Nis, jer mislim da je tu relativno jednostavno pogoditi tih par letova nedeljno (primecujes da je moj predlozeni red letenja vrlo skroman) koji bi bili profitabilni - gasterbajter koneksn.Sto se tice Jata - naravno da treba zadrzati sve linije koje su im isplative, ali ja mislim da bi i mnoge koje sada nisu postale isplative u firmi sa novim avionima (efikasnijim, za neke linije sam manje putnika) i manje nepotrebnih zaposlenih.Sto se tice imena i brenda - ako ciljamo na gastos bazu za pocetak, bole nas dupe kakav smo brend. Jedino sto treba imati u vidu je da je "Jat" gori brend medju nasom dijasporom nego medju strancima. Drugo, ta firma bi se bavila prvenstveno letovima u Srbiju (ako gledamo sa gledista stranih putnika tj. onih koji nisu dijaspora). Ako vec dolazis u Srbiju, preci ces preko cinjenice da je nesto sa 'srpskim' nazivom los brend.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...