Jump to content
IGNORED

Opšti topik o EU (ex kriza Evrozone)


anomander rejk

Recommended Posts

Niti su ljudi po pravilu dovoljno sofisticirani da izmere sve moguće rizike. Sve i da je tako, slobodno tržište ne rešava problem eksternalija u vidu sistemskog rizika. To je nešto što regulator mora da nadgleda i u sskladu s tim da oporezuje banke. Ne mogu ljudi sami.Ma bre, ne znam odakle da počnem.

Link to comment

Ja se samo plašim da će ovo na Kipru dati "pozitivan rezultat" pa će onda neka zemlja od više desetina miliona ljudi sa sličnim problemom da krene na glas da razmišlja o sličnom poduhvatu. Ne mogu ni da zamislim stampedo na banke koji bi nastao. Ne samo u tim zemljama, jer Francuz može da dođe u Brisel i diže svoju lovu sa bankomata pa onda i ovde i u Rajhu nestane keša na ulicama pa se lokalni živalj stušti u banke po lovu...

Link to comment
jednom drugom rechju, mi smo ovo sve vec videli, ovako i onako <_<
Imam potpuno isti osecaj. Zato me ovo i uzasava.
Link to comment
jednom drugom rechju, mi smo ovo sve vec videli, ovako i onako <_<
Te u skladu sa tom cinjenicom ova vest ne zasluzuje ni fusnotu ispod vesti ko ce biti u velikom bratu...
Link to comment
Ja se samo plašim da će ovo na Kipru dati "pozitivan rezultat" pa će onda neka zemlja od više desetina miliona ljudi sa sličnim problemom da krene na glas da razmišlja o sličnom poduhvatu. Ne mogu ni da zamislim stampedo na banke koji bi nastao. Ne samo u tim zemljama, jer Francuz može da dođe u Brisel i diže svoju lovu sa bankomata pa onda i ovde i u Rajhu nestane keša na ulicama pa se lokalni živalj stušti u banke po lovu...
Endzi je rekla da se Rajh saginjati nece!
Link to comment

^ ja sam shvatila da se odnosi na sve. mada to ne menja stvar, jedno ili drugo.

Imam potpuno isti osecaj. Zato me ovo i uzasava.
Te u skladu sa tom cinjenicom ova vest ne zasluzuje ni fusnotu ispod vesti ko ce biti u velikom bratu...
obojica ste u pravu. to je deo koji mene brine ^_^ (off. tako sam se setila tipa u rasejanju, mashinskog inzenjera, istini za volju, koji vec 15 godina drzi iskljuchivo kesh. od nedavno su pocheli malo manje da mu se smeju...) Edited by thermal bug
Link to comment
Ovo na Kipru se na odnosi na depozite firmi, zar ne?
Ni meni to nije jasno, mada bi, ako se odnosi, bilo neke poetske pravde u tome.Kad bolje razmislim skoro sigurno da se ne odnosi. To bi mnoge firme moglo da otera u stecaj.
Link to comment
Pravna drzava u okviru finansija vec odavno ne postoji.
Cini mi se da ti je ovo kljucna pretpostavka.Ono, rizik, banke, itd... nema nikakve veze, jer si potpisao ugovor kojim se depozit garantuje. Tacka. Nema tu onda sta damislim o riziku, vec da tuzim drzavu ako mi mazne depozit. Da li takav sistem valja ili ne, to je drugo pitanje. Ali nikako se odgovornost u ovom slucaju moze svaliti na stedise. Nisu ovde u pitanju neke ospkurne on-line piramidalne sheme pa da se kaze rizikovao si, dovidjenja.E, sad, ako pravna drzava ne postoji tu, a gde postoji? Gde je granica?Slazem se ja sa tobom o dijagnozi problema i resenju, ali se nikako ne slazem da su u ovm slucaju krive stedise.
Link to comment
Nisu ovde u pitanju neke ospkurne on-line piramidalne sheme pa da se kaze rizikovao si, dovidjenja.
E pa od danas jesu. Sto kaze Nautilus, sada idu povecavanje kamata i pad poverenja u bankarski sistem, u ambijentu u kome vec dugo nema nikakvog rasta.Ovo ce da legne™, samim tim sto grcke filijale nisu obuhvacene odlukom.No, scenario ce moci da se ponovi. u Spaniji ili gde god da se ukaze potreba za dodatnim novcem za finansiranje bonusa bankarskih menadzera i za nove spekulacije. Jednostavno, honeymoon is over.Najludje mi je to sto Trojka zamislja da je ovo rasciscavanje poslednjih ostataka grcke krize, tj. mozda i ne zamislja ali im je svejedno, nije ih niko birao i nikome ne polazu racuna osim svojim politickim i spekulantskim sponzorima.
Link to comment
Niti su ljudi po pravilu dovoljno sofisticirani da izmere sve moguće rizike.Sve i da je tako, slobodno tržište ne rešava problem eksternalija u vidu sistemskog rizika. To je nešto što regulator mora da nadgleda i u sskladu s tim da oporezuje banke. Ne mogu ljudi sami.Ma bre, ne znam odakle da počnem.
S tim sto su sistemski rizik (too big to fail) i nivo regulacije u direktnoj pozitivnoj korelaciji. Mislim, nije li trend do sada bio: mergeri banaka su super stvar, poveceva se efikasnost i tako to. I sve to stimulirano u jeku finansijske krize (Videti LLOYDS y HBOS). Sta se time radi nego kreira sistemski rizik?
Link to comment

Kakve veze ima postojanje regulatora sa time da se banke medjusobno pozajmljuju, medjusobno hedzuju i drže na bilansima aktivu jedna drugoj? Mislim, treba da je očigledno koja je intrinsična razlika izmedju bankrota kompanije u finansijskom vs realnom sektoru.

Link to comment
×
×
  • Create New...