Jump to content
IGNORED

Opšti topik o EU (ex kriza Evrozone)


anomander rejk

Recommended Posts

Mislim da indirektno pogadja sve nas. Ako je jedna od clanica EU spremna da ovo uradi svojim glradjanima, mogu da zamislim sta ce ova, ili neka buduca nasa vlada biti spremna da uradi nama pozivajuci se na kiparski presedan.
tako je. ovo je otvaranje Pandorine kutije, potpuno nova igra.
Link to comment

A dobro sad, nije da smo mi neka država u kojoj ima toliko para na računima da bi tako razjarivao masu tim potezom. Ne kolje se vo za tri cvonjka.

Link to comment
Anduril hoce da kaze da su Kiprani krivi za to sto je vlada u Atini trosila izmastan novac i tako izlozila dugu kiparske banke. U prevodu, zubar iz Larnake treba da plati ceh koji je napravio politicar u Atini, u drugoj zemlji. El tako?
ali to je besmisleno, posao banke je da bude duzna i da druge drzi u dugu i da to sve proba da odrzi u (relativnoj) ravnotezi, a svakako u svoju korist. i kad im ne uspe (iz bilo kojih brljivih razloga, ne tiche nas se), zashto to treba da bude problem svakog drugog, a ne njih samih? urushice se neshto? pa urushice se meni zivot i svet, kad se skenjam duznichki, ali to je samo moj problem? mislim, nije lepo.edip@mau. kolje se. tako smo zaklali sfrj. za 2.5 cvonjaka. Edited by thermal bug
Link to comment
ali to je besmisleno, posao banke je da bude duzna i da druge drzi u dugu i da to sve proba da odrzi u ravnotezi u svoju korist. i kad im ne uspe (iz bilo kojih brljivih razloga, ne tiche nas se), zashto to treba da bude problem svakog drugog, a ne njih samih? urushice se neshto? pa urushice se meni zivot i svet, kad se skenjam duznichki, ali to je samo moj problem? mislim, nije lepo.edip@mau. kolje se. tako smo zaklali sfrj. za 2.5 cvonjaka.
ma ovde imamo na delu potpuni slom poretka, ovo su rodjaci ozbiljne stvari. potpuno ismevanje zakona koje je EU sama postavila, parodija parlamentarizma, ogoljena diktatura bankarske oligarhije. ovo nece izaci na dobro.i da, tako se klala SFRJ, kao sto se sada kolju marginalne clanice EU.smo mi bas sigurni da zelimo u tu pricu? Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
ali to je besmisleno, posao banke je da bude duzna i da druge drzi u dugu i da to sve proba da odrzi u (relativnoj) ravnotezi, a svakako u svoju korist. i kad im ne uspe (iz bilo kojih brljivih razloga, ne tiche nas se), zashto to treba da bude problem svakog drugog, a ne njih samih? urushice se neshto? pa urushice se meni zivot i svet, kad se skenjam duznichki, ali to je samo moj problem? mislim, nije lepo.edip@mau. kolje se. tako smo zaklali sfrj. za 2.5 cvonjaka.
to je sve tako dok se ta igra ravnoteze odigrava u nacionalnim okvirima, medjutim kad se banka zaduzi napolju da ispuni kreditne zahteve unutar zemlje, onda je to druga pesma. ne pravdam time ovo reketiranje. Edited by Lancia
Link to comment
A dobro sad, nije da smo mi neka država u kojoj ima toliko para na računima da bi tako razjarivao masu tim potezom. Ne kolje se vo za tri cvonjka.
Salis se?! Milosevic je pocetkom devedesetih oporezova celokupnu dinarski stednju i deviznu stednju u bankama stopom od 100% pa se ne secam neke razjarene mase.
Link to comment
ma ovde imamo na delu potpuni slom poretka, ovo su rodjaci ozbiljne stvari. potpuno ismevanje zakona koje je EU sama postavila, parodija parlamentarizma, ogoljena diktatura bankarske oligarhije. ovo nece izaci na dobro.i da, tako se klala SFRJ, kao sto se sada kolju marginalne clanice EU.smo mi bas sigurni da zelimo u tu pricu?
ja nisam. mislila sam da to nikad necu prevaliti, ali vishe nisam. a uchi me pameti i 1 povratnichki talas sredovechnih visokoobrazovanih, kome prisustvujem od proshle godine.jupiteri i volovi. ponavljacu se dok ne padnem :s_w: Edited by thermal bug
Link to comment

Bio je rat!!! Ljudi pristajali radi višeg cilja. Oporezovao je inflatorno, ne ovako ko ovi, pa se manje vidi.Plus, tada su moja familija i svi iz moje okoline imali mnooogo više uštedjevine nego sada.

Link to comment
ma ovde imamo na delu potpuni slom poretka, ovo su rodjaci ozbiljne stvari. potpuno ismevanje zakona koje je EU sama postavila, parodija parlamentarizma, ogoljena diktatura bankarske oligarhije. ovo nece izaci na dobro.i da, tako se klala SFRJ, kao sto se sada kolju marginalne clanice EU.smo mi bas sigurni da zelimo u tu pricu?
meni se nekako čini da to sa bankama ide korak po korak, da se vidi dokle se može bezobrazan biti. prvo su spasavani državnim parama, pa su oni vraćani dugovi privatnih banaka državnim parama i na kraju se direktno uzima sa računa da bi se namirile banke.
Link to comment

Krugman kaze da je bank run u Evropi maltene neizbezan. Nisam siguran da ce to biti bas tako dramaticno, ali ko ce ga znati.

Link to comment
hoćeš reći da su vlasnici tekućih računa i oni koji štede krivi što su banke pred bankrotom, a ne banke same ?
Na svakom stedisi ili investitoru lezi odgovornost a time i rizik gde ulaze. To je osnovni princip samo sto se to malo zaboravilo pa sada dolazi podsetnik.
naravno, posle ove izjave vise nikada neces moci da na ovom forumu kazes bilo sta o libertarijarizmu, svetinji privatne svojine itakoto.
Nece biti, vec davno napisah da bi po meni banke a i drzave trebalo pustiti da bankrotiraju.
Ovaj, postoji nesto sto se zove bankrot i postoji nesto sto se zove zastita depozita na EU nivou (vidi clanak koji je BUffalo postavio). Drugim recima, pravna drzava.
Pravna drzava u okviru finansija vec odavno ne postoji.
Nema ovo nikakve veze sa pijancenjem. Oni koji su pijancili traba da vrate dug ali tako da to ne klepi po usima nearamzerno one koji nisu pijancili.
Oni koji su pijancili ili ne mogu da vrate dug ili su pobegli sa kapitalom iz zemlje tako da je sada na poveriocima da plate.Kad nekome pozajmis novac nije odgovornost samo na jednoj strani - ko misli da je pozjamljivanje grckim politicarima bez rizika?
Link to comment

na primer, sada ce opasti poverenje stedisa u italijanskim i spanskim bankama, banke ce reagovati tako sto ce povecati kamatnu stopu na stednju kako bi sprecile bank run, posledice su veci trosak za banke koje su ionako u problemima zatim prelivanje novca u te banke koje su povecale kamate.ne vjerujem da ce doci do panike, to je suvise spektakularan scenario, ali ce biti silnih problema na dug rok.

Link to comment

@anduril:Sta pricas ti covece? Jel ti uopste jasno da ovo nije bankrot nego birokratsko odlaganje bankrota putem otudjvanja privatne svojine?

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Bio je rat!!! Ljudi pristajali radi višeg cilja. Oporezovao je inflatorno, ne ovako ko ovi, pa se manje vidi.Plus, tada su moja familija i svi iz moje okoline imali mnooogo više uštedjevine nego sada.
Ne radi se samo o inflatornom oporezivanju, devizna stednja je jednostavno zaplenjena i to dosta pre pocetka oruzanih sukoba. Vec u prvoj polovini 1990. devizna stednja je mogla da se podigne samo u dinarskom protiviznosu po zvanicnom kursu koji je bio skoro duplo manji od realnog.
Link to comment
Na svakom stedisi ili investitoru lezi odgovornost a time i rizik gde ulaze. To je osnovni princip samo sto se to malo zaboravilo pa sada dolazi podsetnik.
Ja sam mislio da je stedisa zasticen time sto drzava/centralna banka izdaje dozvolu za rad banke i garant je stednih uloga. O kakvom riziku ti pricas?
Link to comment
×
×
  • Create New...