Jump to content
IGNORED

Opšti topik o EU (ex kriza Evrozone)


anomander rejk

Recommended Posts

umro je zak delor. on je bio neki glavni dasa u tadasnjoj eez kad je kod nas pocinjao rar.

nudio nam je u ime eez veliki i povolj i kredit i kandidaturu i skori ulazak u tu zajednicu. naravno odbili smo.

zak delor. tog dasu pamtim kad se sastajao sa nasim usmrdelim liderima po tadasnjem siv-u.

kakav je to bio civilizacijski sudar.jos tada se to videlo

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment
On 14. 12. 2023. at 10:14, x500 said:

Ima vise izvestaja/izjava u akademski krugovima (*) kako Evropa treba/mora da finansira ovaj rat. Vrlo ozbiljne izjave (**) i generalno prilicno logicne. Potrebno je reda velicine 100 milijardi pomoci i to trebaju da daju zemlje koje imaju GDP preko 20.000 milijardi. Dakle, za 5% imaju bezbednost i da nemaju Ruse na granivama.

Plus, Evropa je sada mnogo energetski zavisnija od SAD i saveznika pre 2022.

 

(*) ovde mislim na Times Radio pre svega gde su gosti, bivse, diplomate i vojna lica koja kroz razne konsultantske firme jos uvek imaju uticaja na politiku i vrlo cesto su u Ukrajini

 

(**) izdvojio bih 2 momenta:

1. Kolicina pomoci, trenutno je DE ipred VB i tik ispod SAD. Ovo je sve vise i vise EU problem. Ako su britanci na pocetku bili najglasniji u podrsci, danas Sunak tihuje u nekom cosku. Saml Kamerun nesto pokusava, ali to je vise retorika a mnogo manje oruzje i pare.

 

2. Sve vise se pojavljuju izjave da ako rat u Ulrajini prestane danas da ce vec za N godina (N je broj izmedju 3 i 10 ) Rusija napasti ________ (ovde dopisati po zelji: balticke drzave, Finsku, Poljsku, ... moze cak i Portugaliju). 

Juce sam slusao novinara koji je bio na frontu i pricao sa vojnicima. Parafraziram - mi ratujemo danas da ne moraju sutra da ratuju drugi evropski narodi. 

  Hide contents

Srceparajuce briga za druge ljude i narode. 

Meni je zanimljivo pitanje sta je endgame kome se nada EU ovog rata u Ukrajini? Za USA mi je jasno, drzati Rusiju u poluraspadu i izolaciji do kraja sveta i veka ali to podrazumeva i ovakva sranja sa ruskim vojnim izletima u susedstvo ciji ceh placa EU plus izolaciju Rusije ciji ekonomski ceh opet placa EU. Ukoliko kojim cudom dodje do pobede, Rusija ce totalno implodirati i onda ce EU imati jos veci problem. Ukoliko dodje do neke podele ili primirja to ce biti samo privremeno resenje do novog rata, dal za "oslobadjanje" ostatka Ukrajine od strane Rusije ili od strane same Ukrajine.

 

Meni bi bilo mnogo logicnije da se EU dozove sebi, ponudi Rusiji ozbiljnu ekonomsku saradnju i integraciju na obostranu dobit a zauzvrat zatrazi povlacenje iste iz Ukrajine. To bi svima na kontinentu odgovaralo al jbg, neko preko okeana verovatno svim silama radi da se to ne desi. Kako kazu mudri stratezi, bitno je drzati na oku jacinu neprijatelja al je jos bitnije drzati saveznike slabima i zavisnima.

  • +1 3
Link to comment

Realno, EU je propali projekat, jer nije vise ono sto je nekada bila. Ni nacin, ni ciljevi.

 

Ko vodi uopste tu EU. Veoma delikatna pitanja gde se navodno svi do jednog slazu i dizu ruke. Von der Leyen nikada nije izabrana od naroda EU. To je sve vise jedna tehnokratska vladavina, gde drzave clanice gube mic po mic samostalnost. NATO se prilepio uz EU kao markica na paket, sada se otvoreno trazi NATO Sengen, meni ne deluje da to ima perspektivu...

  • +1 2
  • Haha 3
  • -1 1
  • Tužno 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

ne znam di je pravi toping pa cu ovde?

da li ce doci do teroristickog napada u davosu i zasto ne?

missim ja da sam neki terorista to bi valjda bilo neko grand slam finale, 300 svetslih lidera™ ovo ono, a opet te se ne desava? Nisam proveravao al kapiram da im je i obezbedjenje™, 10 lokalnih pandura..

slucajnost? Ne bih rek'o...

Pametnom dosta..:fantom:

Link to comment
2 hours ago, Shaq said:

kapiram da im je i obezbedjenje™, 10 lokalnih pandura..

 

Ne bih stavio 175 dinara na ovu tvrdnju 

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment

Prvo, Davos je okružen planinama, ima samo jedan put kojim može da se prodje i udje/izadje i koji je naravno blokiran za vreme foruma sa sitnicama kao što su betonske prepreke. Ceo prostor gde se forum održava je ogradjen sa 52km žice.

 

Zatim, osim "10 lokalnih pandura", obezbedjuje ga 5000 vojnika. Vojska takodje kontroliše vazdušni prostor sa, izmedju ostalog, par podignutih aviona sve vreme dok forum traje, i svim pratećim vojnim sitnicama, 24/24, ne može muva da sleti bez odobrenja.

 

"Pametnome" bi trebalo 3 sekunde da to sazna, bukvalno prvi link kad otkucaš "Davos security" u Google...

  • +1 4
Link to comment

NATO vojna vezba,nista nas ne moze iznenaditi i Putin gomna da jede 2024.Do Maja meseca ce 90k NATO vojske da bivakuje po Ruskim granicama Baltik Poljska .Imam par kolega koji su ucestvovali u ovim okupljanima po Litvaniji 2014 kazu da su se ubili od para tada jer se racunalo kao borbena gotovost.Znaci NATO otvara kesu ko pijani starojko zbog necega?

  • Tužno 1
Link to comment
On 19. 1. 2024. at 17:09, askeladden said:

NATO vojna vezba,nista nas ne moze iznenaditi i Putin gomna da jede 2024.Do Maja meseca ce 90k NATO vojske da bivakuje po Ruskim granicama Baltik Poljska .Imam par kolega koji su ucestvovali u ovim okupljanima po Litvaniji 2014 kazu da su se ubili od para tada jer se racunalo kao borbena gotovost.Znaci NATO otvara kesu ko pijani starojko zbog necega?


Natovski marifetluci, dižu dreku bez povoda, rasipaju vriedne novce i bez ikakvog osnova i potrebe potpaljuju tenzije. Čovjek bi pomislio da im se u neposrednom susjedstvu dešava agresija druge vojne sile svijeta na susjednu joj državu i kao da zvaničnici te sile povremeno bacaju išaret o proširenju invazije i na baltičke patuljke. Svijet je definitvno otišao do vraga, belle epoque traje a ovim natocistima je izgleda samo do toga da se svi dezintegrišemo u atome nakon blijeska na horizontu.

  • +1 5
Link to comment
  • 2 weeks later...

Ovi protesti farmera sirom EU imaju veze najvise sa cim? Nekako mi izgleda kao da svi zaobilaze pricu o ukrajinskom zitu u EU, tek stidljivo pomenu na pojedinim kanalima. I sta mu dodje "to ease highly contested rules on leaving land unused"?

  • +1 1
Link to comment

DNB banka ponosno objavila da su ove godine zaradili 50 milijardi kruna.Meni stambeni kredit za 30% veci nego pre dve godine a premijer se bavi dal je ministarka zdravlja lazirala ( naravno da jeste) ili nije master.A da,struja,buduci da je palo kise i snega kao da Bog vezba za potop,nisu mogli da dignu cenu KW tek tako,ali osnovicu jesu.Tako da gledam stosove iz Minhena ,cekam samo kad ce neka majmuncina ili Ica tipa nasih da se nacrta na mesto premijera.Erna sa njenim muzem koji nakupovao akcija namenske pre nego sto je ukinute odredba o zabrani izvoza na ratna podrucja.Ali zao mu je,kaje se kao i muz ministarke spoljnih poslova koji je isto to uradio,sad ta vec ex ministarka ide u ambasadore u USA.Shokirat sam time.

  • +1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...