Jump to content
IGNORED

Cruise ships


lord_s

Recommended Posts

Nijesam uspeo pronaci topic slicne sadrzine pa reko' da nachnem jednu (nadam se) interesantnu temu o turistvovanju na kruz šip brodovima. Naime, s obzirom da sam "u toj prici", od nedavno vrlo intenzivno, interesantno je napomenuti da je ova grana belosvetskog turizma dozivela najveci uspon i razvoj u poslednjih 10 godina od svih vrsta/grana/tipova turizma.Uzevsi u obzir da je clanstvo ovog foruma naseljeno sirom sveta mozda se neko makar i indirektno susreo sa cruiserima a mozda i bio na kruzu.Zasto sam odnedavno "u toj prici"?Zato sto sam pre dve nedelje recimo dobio radostan mail iz kompanije kako sam prosao interview i dobio posao fotografa na za-sada-jos-se-ne-zna-kom brodu cool.gif Proteklih meseci sam se uzduz i popreko informisao o svim detaljima ove industrije i svega propratnog pa koga sta zanima neka se slobodno obrati.Carnival_Dream.jpgova ladja se zove Carnival Dream - za sada najveci brod kompanije Carnival, koja je jedan od lidera ove industrije. Njihov moto - ships for fun u velikoj meri odredjuju dizajn enterijera njihovih brodova i sve je podredjeno "zabavi" za sredovecne i one starije turiste, pretezno USA nacionalnosti.Imao sam srecu da provedem jedan dan na Dream-u u Veneciji pre mesec i kusur dana kada bejah na svom prvom interview-u za fotografa kada na zalost nisam uspeo dobiti posao :lol: kako god, neprocenljivo iskustvo.allure-of-the-seas-003.JPGAllure of the seas je jedan od dva trenutno najveca cruise-ship broda na svetu - njegov brat/sestra blizanac Oasis of the seas je takodjer deo flote kompanije Royal Caribbean zvanicno najbolje kompanije ove grane turizma u svetu. Kompanija u kojoj sam dobio posao je koncesionar i ona zaposljava fotografe za 8 razlicitih kompanija, izmedju ostalog i za RC pa sam tako u prilici, ukoliko budem imao srece i da radim ne jednom od ova dva giganta na vodi.Postoji veliki broj kompanija pored ove dve i za njih se vrlo lako moze saznati sve potrebno jednostavnim google-anjem a pod pojmom cruise industrije naravno potpadaju i brojne kompanije i brodovi koji operisu na rekama sirom Evrope.Poslednjih godina kompanije zaposljavaju veliki broj ljudi iz zemalja Istocne Evrope, vrlo logicno. S obzirom da je 90% turista USA nacionalnosti njima je prijatnije gledati bela, lepa lica Eastern Europeanaca negoli bila koja druga koja ih mogu asocirati na terorizam, sukobe i silne neprijatnosti koje bi uzrocno-posledicno mogli doziveti od ljudi iz zemalja gde su svih ovih godina glumeli demokratiju i serifovanje. Tako da posadu i radnu snagu na vecini brodova cine Srbi, Hrvati, Bosanci, Ukrajinci, Belorusi, Madjari, Rusi, Makedonci, Bugari, Poljaci itd. Ima naravno i ljudi ostalih nacionalnosti koji su uglavnom na visim pozicijama managementa, oficiri i sl. Ipak, nista bez vrednih i radnih Filipinaca, Indijaca i drugih Azijata koji takodje cine posadu no oni su uglavnom uposleni na poslovima tipa ciscenja, odrzavanja, pranja i slicnih mainteance type duznosti.Na Allure of the seas posadu cine ljudi 62 razlicite nacionalnosti.Ovaj tip turizma je ultra-popularan kod middle age i starijih jenkija i oni cine 80-90% turista na svim brodovima, svih kompanija u bilo kom trenutku. Ipak, poslednjih godina kompanije cine puno toga da privole i mladje generacije i to im uveliko i uspeva a opet je lider u tome kompanija Royal Caribbean koja je ove godine izasla u javnost sa analizom kako se prosek godina njihovih turista u 2010 godini smanjio za, slagacu vas, negde oko 3-5 godina.Kompanija Disney ima dva velika kruzera i naravno njihov sadrzaj i dizajn je u potpunosti prilagodjen najmladjima i njihovim roditeljima.Kruzevi mogu biti kratki, vikend kruzevi pa mogu biti sedmicni, oni izmedju 7-12 dana pa sve do jednomesecnih, prekookeanskih kruzeva. Ponuda je ogromna i sasvim sigurno svako moze pronaci kruz koji ce mu ispuniti odmor u nekoj od kompanija i to vrlo lako na odgovarajucim web-site-ovima.Kada smo bili na Carnival Dream-u on je bio na mediteranskom kruzu posecujuci Veneciju, Atinu, prolazeci pored obale Afrike i posecujuci jos nekoliko luka, na dvanaestodnevnom kruzu.Nisam nikakav promoter ove industrije, samo sam odusevljen prilikom i poslom koji sam dobio pa se raspisah :P Postoji puno videa na youtubu a puno toga se moze videti na Discovery channel-u u vezi gradnje brodova kao i na travel kanalima na kablovskoj u vezi samog turistickog dozivljaja. Za kraj, evo malo kako izgleda Allure of the seas, moja "slaba tacka" :P http://www.youtube.com/watch?v=bS6IiFi96oI

Link to comment
  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lord_s

    13

  • copkillah

    3

  • Roger Sanchez

    3

  • rajka

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Moj drugar je skoro prošao kod Image-a, malo je reći da je oduševljen. Ni on ne zna koji će brod da bude u pitanju, ali mislim da je to najmanje bitno :)
Isti slucaj. :) ako je "skoro" bilo pre dve nedelje recimo, na interview-u u Zagrebu, onda ga verovatno znam.
Link to comment

Mejbi ic džast mi, ali mi je ideja o trpanju na plovilo s još 5000 duša malo u suprotnosti s pojmom odmora. Pre bih gulio paradajz i čajnu u Paraliji, ali šta ćeš - svakom svoje.

Link to comment
Mejbi ic džast mi, ali mi je ideja o trpanju na plovilo s još 5000 duša malo u suprotnosti s pojmom odmora. Pre bih gulio paradajz i čajnu u Paraliji, ali šta ćeš - svakom svoje.
of kors. tvoje poimanje odmora je sasvim legitimno.mislim da na kruzeve idu ljudi koji traze malo, i malo vise aktivniji "odmor". Tamo bukvalno nema cega nema - od obicnih, pa tematskih barova, gomile restorana, diskoteka, gomile bazena i vodenih zanimacija, mnogobrojnih sportskih aktivnosti (pa i golf terena i terena za basket, fudbal) a naravno da postoje oaze mira sa lezaljkama, raznoraznim hut-ovima gde na miru se moze nabaciti boja, citati knjiga i ispijati koktel. Edited by lord_s
Link to comment
a je l' drma klaustrofobija povremeno :unsure: na koliko se pristaje na majčicu zemlju?
ako se gleda iz perspektive zaposlenog, kabine su prilicno male :D narocito su tu "ugrozeni" ljudi iz housekeepinga, utility cleeneri i ostale crew (postoji podela na crew i staff zaposlene). To su uglavnom Filipinci, Indusi i ostala naj-jeftinija radna snaga i te kabine su prilicno skucene, jedva se moz' okrenuti u njima.Sto se tice moje pozicije fotografa (staff pozicija), kabina je opet mala ali rekao bih dovoljna za prespavati u njoj i obaviti licnu higijenu u kupatilu koje delis sa cimerom, kolegom fotografom. Kao foto imas privilegiju da se setkas po celom brodu sem da ulazis u apartmane gostiju :DAli, uglavnom se svi slazu da kabinu koriste samo kada spavaju.evo recimo kabine na Carnival Dream-uhttp://www.youtube.com/watch?v=aNmeVvUgyr4&feature=relatedsto se tice smestaja za goste - koliko para - toliko muzike ;) Na Dreamu smo upali u apartman koji se za dvanaestodnevni kruz placa nekoliko hiljada dolara i ono je fantasticno. Dakle, kao u svakom hotelu..Pristaje se u luke, naravno. Od itinerary-ja (ruta) svakog broda zavisi u koju, koliko dugo se ostaje i slicno. Uopsteno, ono sto vidis i proputujes kao zaposlenik to je u tim lukama. Prosecno po nekoliko sati se brod zadrzi u luci u zavinosti sta je za turiste planirano da obidju u istoj, ali postoje i overnight harbouring pa brod prenoci u luci i tako imas prilike da provedes i vise od 10 sati na kopnu.Opet, Carnival Dream je proveo ceo dan u Veneciji kada sam bio na interview-u, pa ukoliko nisi na rasporedu, slobodan si da radis sta ti je volja.
Link to comment

klaustrofobija bi me pukla u startu na samu pomisao da ne mogu da odem odatle kad hoću..jeste to veliko i ogromno ali neka hvala..možda neka rečna ladja gde stalno vidim obalu i svako malo se pristaje u neki gradić..

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...