January 23Jan 23 9 hours ago, Seabass said:Ovo je shred masina i nije moj stil ali mi se svidja mustra. Posto je jedan ovakav primjerak?Od spicastih gitara ja bi u kucu jedino pustio nekog explorera, eventualno flying v ali samo ako bi dobio na poklon.Pa nije jeftina, negde oko 1150-1250 evra, zavisi gde. Polovna može da se nađe za 600-700 u Americi.Oko špiceva i ostalog, zavisi šta sviraš i od ergonomije gitare...npr, Flying V oblik mi je uvek bio malo nezgodan za sviranje, moram da ga držim kao klasičnu gitaru...šta imaš u kolekciji trenutno? Edited January 23Jan 23 by Rudolf Pingvinoglu
January 23Jan 23 1 minute ago, Rudolf Pingvinoglu said:šta imaš u kolekciji trenutno?Imam samo jedan Fender tele i dvije akusticne; Taylor A12 i Gretsch Rancher 5022CE. Ranchera sam ustupio drugu, veli hoce da nauci ali nije pipno godinu dana mu sjedi u koferu, a ja skoro ne diram telecastera. Povremeno uzmem Taylora jer je manja gitara pa mogu na kaucu da sviruckam i iako bi dupe dao za jedan Nashville, bojim se da bi samo skupljalo prasinu nakon 10 dana.Najveci problem mi je prostor, ne toliko za gitaru koliko za kofer. Tele i Taylor su mi u sobi, na dohvat, za trecu vec ne bih znao gdje da stavim, a da ne preskacem ili zaobilazim. Sad, kad bih se rijesio telekastera... Ali ne da mi se prodavati, a zao mi je dati jer je odlican tele. Budzet mi trenutno nije problem, ali mi tesko opravdati jos jednu gitaru ako nemam outlet za nju.
January 25Jan 25 Jedan brutalni Schecter Reaper Elite:Telo afrički mahagoni, vrat wenge, makasar ebonovina na fretboardu, Hipshot Hi Mass Ibby bridž, Hipshot loking tjuneri, Schecter San Andreas pikapi, glava koja liči na Gibson Firebird...lepo. Edited January 25Jan 25 by Rudolf Pingvinoglu
January 25Jan 25 1 hour ago, Rudolf Pingvinoglu said:Pasje mudo uglancano kremama, žice ocišćene tečnošću, zasluženi odmor:Koje tecnosti koristis za ciscenje tela? Ja zice generalno cistim samo suvom krpom posle svakog sviranja, a vrat cistim kad menjam zice, pa namazem dunlopovim uljem, prethodno ispoliram metalne pragove gumicama koje sam kupio za to. Ali telo ne cistim nikad osim suvom krpom, a valjalo bi nekad i neko sredstvo. I cime cistis metalne delove (kobilicu..)?
January 25Jan 25 3 minutes ago, Sludge Factory said:Koje tecnosti koristis za ciscenje tela? Ja zice generalno cistim samo suvom krpom posle svakog sviranja, a vrat cistim kad menjam zice, pa namazem dunlopovim uljem, prethodno ispoliram metalne pragove gumicama koje sam kupio za to. Ali telo ne cistim nikad osim suvom krpom, a valjalo bi nekad i neko sredstvo.I cime cistis metalne delove (kobilicu..)?Za čišćenje tela Music Nomad One, to je odlično, mislim da može i na poli i na nitro finiš. Za žice imam Music Nomad alat:Ovaj gornji deo je za žice, prođeš gornju i donju stranu, a onda ih namažem String Fuel-om, to je odlična stvar:Na aplikator sa gornje slike nakapaš tečnostProđeš par puta i žice povrate i sjaj i zvuk.Za metalne delove je odličan Music Nomad Pro Strength, dobar je i za telo, recimo za onaj deo gde parkiraš ruku kada sviraš...tu se obično stvori nešto što liči na oblak u laku, posebno ako je nitro i ako je gitara nova. Ali moraš da budeš oprezan, pošto je sredstvo abrazivno...meni je bridž potamneo od znoja i navalio sam da čistim tim sredstvom pa sam na nekim mestima pomalo skinuo oplatu od nikla, sada se vidi cink ispod...nije da mi nešto smeta, ali imaj na umu.Koliko često menjaš žice? I zašto mažeš tim uljem uvek kada ih menjaš? To nije dobro, dovoljno je jednom u dve godine, možda i ređe. A ima i boljih ulja od Dunlopa... Edited January 25Jan 25 by Rudolf Pingvinoglu
January 25Jan 25 2 minutes ago, Rudolf Pingvinoglu said:meni je bridž potamneo od znoja i navalio sam da čistim tim sredstvom pa sam na nekim mestima pomalo skinuo oplatu od nikla, sada se vidi cink ispod...nije da mi nešto smeta, ali imaj na umu.Meni se kobilica izlizala na gornjem cosku od ruke jer tu naleze dok sviram, pa se vidi cink (ili sta je vec) a nikl se izlizao. 3 minutes ago, Rudolf Pingvinoglu said:Koliko često menjaš žice? I zašto mažeš tim uljem kada uvek kada ih menjaš? To nije dobro, dovoljno je jednom u dve godine, možda i ređe. A ima i boljih ulja od Dunlopa...Pa recimo jednom u 6 meseci, ali zapravo i redje, mada sam resio da ih menjam bar na 6 meseci, jer sam zakljucio da vise volim nove zice od istrosenih, lepse mi zvuce i lakse se sviraju (obicno ljudi tvrde obrnuto, ali eto, stvar ukusa, I guess). Mada mozda probam to sredstvo za njih sto koristis, pa se predomislim. Inace, verovatno sam jedan od retkih ljudi na planeti kome se nisu svidele Ernie Ball zice, koristim D'Addariove i bas mi se svidjaju, i zvuk i osecaj. Ne znam, lepo ocistim vrat i utrljam ulje u drvo, bude cistije i svirljivije™. Uzeo sam to Danlopovo jer je to imalo u lokalnoj radnji ovde u Kragujevcu. Gde kupujes ta sredstva?
January 25Jan 25 1 minute ago, Sludge Factory said:Meni se kobilica izlizala na gornjem cosku od ruke jer tu naleze dok sviram, pa se vidi cink (ili sta je vec) a nikl se izlizao.Pa recimo jednom u 6 meseci, ali zapravo i redje, mada sam resio da ih menjam bar na 6 meseci, jer sam zakljucio da vise volim nove zice od istrosenih, lepse mi zvuce i lakse se sviraju (obicno ljudi tvrde obrnuto, ali eto, stvar ukusa, I guess). Mada mozda probam to sredstvo za njih sto koristis, pa se predomislim. Inace, verovatno sam jedan od retkih ljudi na planeti kome se nisu svidele Ernie Ball zice, koristim D'Addariove i bas mi se svidjaju, i zvuk i osecaj.Ne znam, lepo ocistim vrat i utrljam ulje u drvo, bude cistije i svirljivije™. Uzeo sam to Danlopovo jer je to imalo u lokalnoj radnji ovde u Kragujevcu.Gde kupujes ta sredstva?Sve imaš da kupiš kod Marića u BGhttps://maric.rs/brand/music-nomad/products/pribor-i-deloviSva ta ulja i zajebancije treba koristiti vrlo retko, mislim da je jednom u 6 meseci mnogo. Od čega je fretboard?
January 25Jan 25 Ja ne bih rokao ulje tako često na rosewood...može da ti oslabi lepak koji drži pragove, dešavalo se ljudima. Ja sam ovog Gibsona (kada je stigao), tj. fretboard, temeljno očistio benzinom za Zippo upaljače, Amerikanci to zovu nafta. Ali krvnički trljao, dok krpa više nije skidala ništa. Radila je i jedna stara četkica za zube za čišćenje malo većih pora u drvetu, natopljena benzinom. Posle toga sam stavio ulje, Music Nomad F-One, po kap na svaki drugi prag, utrljao dobro i to je bilo to.Fretboard sada čistim samo suvom krpom i istom tom četkicom, ako ima nekih upornih komada prljavštine u porama. Ulje ne planiram da stavljam makar još godinu-dve. Edited January 25Jan 25 by Rudolf Pingvinoglu
January 25Jan 25 Nemojte nikako, ali nikako stavljati ulje, dunlop 65 ili alkohol na maple fretboard.Jedino se moze ponekada tretirati ako je voskom premazan vrat, ali i to rijetko.Na rosewood dosta je jednom godišnje, drugo vlažna krpa i struganje
January 25Jan 25 1 minute ago, raskopcani said:Nemojte nikako, ali nikako stavljati ulje, dunlop 65 ili alkohol na maple fretboard.Jedino se moze ponekada tretirati ako je voskom premazan vrat, ali i to rijetko.Na rosewood dosta je jednom godišnje, drugo vlažna krpa i struganjeZa rosewood alkohol ne, voda ne, aceton takođe jer isušuje drvo - benzin za Zippo mi se pokazao najbolje. To sam prvi put probao po savetu nekih ljudi koji prave gitare u Americi i koji redovno postuju na Les Paul forumima, od tada pratim tu proceduru za čišćenje. Edited January 25Jan 25 by Rudolf Pingvinoglu
January 25Jan 25 Jes, ali i on isušuje, ne ptretjerivari i najvise uz rubove prema pregovina necim ostrim, a sirokim
January 25Jan 25 Just now, raskopcani said:Jes, ali i on isušuje, ne ptretjerivari i najvise uz rubove prema pregovina necim ostrim, a sirokimNismo se razumeli - benzin samo za dubinsko čišćenje, jednom u dve - tri godine, ne za svakodnevno. Ali, slobodno može da se istrlja i očisti ceo fretboard sa njim, radio sam to masu puta. On će da očisti sve, od prljavštine do ulja koje si prethodno koristio i ostaće ti fretboard koji izgleda suvo. Posle tog čišćenja benzinom, staviš ulje po izboru (ja volim F-One ili Fret Doctor), da zaštitiš i zatvoriš fretboard, vratiš mu boju i miran si par godina. Za svakodnevno čišćenje meni je dovoljna obična suva krpa.Problem sa alkoholom i acetonom je što su oni još jači, previše isuše drvo i mogu da rastvore nitro lak. Edited January 25Jan 25 by Rudolf Pingvinoglu
Create an account or sign in to comment