Jump to content
IGNORED

Srpski film


Corkscrew

Recommended Posts

Pa da, ali su kopije do sad pustane na tv, koje sam ja vidjao, bile standardne za nase televizije, lose. Ovo me iznenadilo. 

Link to comment

Vrti se ta bolja kopija vec neko vreme, nekoliko godina..pusta  i Pink Fil, ima i na netu..pre neku godinu sam bas tu skidao i pustio..mislim da je to Francuska napravila kopiju posle Paskaljeviceve smrti

  • +1 1
Link to comment

Tekstovi Dukovskog, a osim Bureta baruta prošle godine gledao sam predstavu novosadskog pozorišta, "Poslednji balkanski vampir" ekstra funkcionišu na nivou komedije, što je Radoš Bajić za komediju sela, to je Dukovski za komediju grada, ali sve do momenta dok ne počnu da nam nude "objašnjenja" , u zbilji, realnosti i u ideologijama, mimo komičnog žanra, tu se nažalost nepovratno polome i ne sastave se.  Tako i to Bure baruta, okej mi je kao komedija, a kao "objašnjenje Balkana" i toga "kakvi smo mi ljudi", puca po svim šavovima i baš ružno stari kao film. 

  • -1 1
Link to comment

Uh, ne mogu više da se ne složim. Za mene Bure Baruta nema ni primesu komedije, i svi ti komični elementi u filmu su tu da bi naglasili tragediju jednog društva, prikazanu kroz prizmu jedne obične beogradske noći.

  • +1 6
Link to comment
43 minutes ago, Filozof manijak said:

Uh, ne mogu više da se ne složim. Za mene Bure Baruta nema ni primesu komedije, i svi ti komični elementi u filmu su tu da bi naglasili tragediju jednog društva, prikazanu kroz prizmu jedne obične beogradske noći.

To je "pesnik" hteo da kaže, međutim, nadrealno je da ima toliko običnih ljudi koji "žele krv" , Bogdan Diklić kao vlasnik fiće koji želi klinca da ubije i na mrtvo pretuče zbog tog pišljivog fiće, Berček i Glogovac, kao pajkan i žrtva osvetnik kako sakate jedan drugog, itd. Pri tome nisu neki krimosi, mafioze, psihopate, narkomani, nego obični, svakodnevni ljudi. Meni je Beograd više kao u filmu "Čudna noć", dešavaju se čudne i lude stvari, nesporazumi, svađe, ali obični ljudi popiju kafu i reše to, sa hepi endom ili bez, ali bez krvi svakako. 

 

 

Link to comment

Ja kako kad, kad sam gledao kao klinac bio mi je vrh, svaki sledeci put drugacije. Prosli put kad sam gledao (pre neku godinu) vidio sam neke stvari koje su mi bile bez veze, sinoc gledam iz nekog drugog ugla pa mi se dopao opet. Zavisi i od coveka i od trenutka, a i od stvari koje gledas. Pojedine uloge su mi odlicne (Glogovac, Bercek, Voja Brajovic, Diklic, makedonci, pa i Sergej), neke manje (Miki i Mira, Dragan Nikolic i Ristovski), ali ono sto mislim da je u filmu dobro i uvek ce biti to je osecaj tog vremena u kom je sniman i o kom se radi, koji je bas dobro prenet, bar iz mog iskustva, mada jesam bio klinac u to vreme, ali svejedno mislim da osecaj ne mogu da pogresim. Beznadje, teskoba neka nedefinisana, ocaj. Slicno danasnjoj situaciji u Srbiji, osim sto su neke okoponosti naravno drugacije.

Link to comment
3 minutes ago, Biramo Borbu said:

To je "pesnik" hteo da kaže, međutim, nadrealno je da ima toliko običnih ljudi koji "žele krv" , Bogdan Diklić kao vlasnik fiće koji želi klinca da ubije i na mrtvo pretuče zbog tog pišljivog fiće, Berček i Glogovac, kao pajkan i žrtva osvetnik kako sakate jedan drugog, itd. Pri tome nisu neki krimosi, mafioze, psihopate, narkomani, nego obični, svakodnevni ljudi.

 

 

E, ali to je bas ono na sta ja mislim, pri tom, ne vezujem film samo za Beograd, nego generalno (nisam iz Beograda, nisam odrastao u njemu niti ikad ziveo). Bas te male preteranosti govore o tome kako smo se osecali tad, posle 10ak godina velikog sranja. 

 

Nije problem sto je klinac malo ulubio blatobran na Diklicevoj bubi, nego sto mu je ukaljao nesto sto on cuva od detinjstva, caletovu bubu koju nikad nije ni ogrebao. Zato on insistira da se "ne pegla" i da neke stvari ne mogu da se srede. Nama su cak i male zivotne stvari bile zaprljane, zagadjene, unakazene. Kao recimo sad sa ovim Kejvovim koncertom u savamali, vrlo slicno. 

Link to comment

Kao klincu i sada, uvodna muzika mi je bila super, a film sam doživljavao kao žanr krimi-komedija, kakve su bile popularne tih godina u Engleskoj, "Dve čađave dvocevke" recimo. Brza radnja, malo komedije, malo nasilja, malo mešano. Nisam nikad film video kao sociološki uvid u nas, osim onog silnog alkoholiziranja iz filma, što je ličilo na nas, drugo ništa nisam video kao nešto baš specifično naše za to vreme. 

Link to comment

Meni nikad nije bio komedija. To sto se nasmejem na neke replike ili momente ne znaci nista.

 

Muzika je odlicna, Simke kao i uvek razbio. Dobra je uvodna spica sa muzikom i snimkom asfalta u pokretu. 

Link to comment

Pomenuo sam nešto novije od Dukovskog , "Poslednji balkanski vampir", ali ako neko želi da gleda predstavu (svaka preporuka, odlična je!) , ne bih da kvarim, pa metnuću u spojler rasplet , a taj rasplet je bitan, jer sadrži nihilističku crnu poruku zbog koje njegovi tekstovi loše stare, isto kao i u "Buretu baruta" završna scena gde rulja uživa u mučenju momka, raspleti i poruke za budućnost su mu takve da poželiš da odmah legneš i umreš. :D

Spoiler

lovac na vampire na kraju provali da ne treba da traži vampire po Balkanu - jer su svi na Balkanu vampiri, i to je tako, ne može se tu ništa, živićemo kao krvopije - the end

 

Link to comment
1 hour ago, Biramo Borbu said:

To je "pesnik" hteo da kaže, međutim, nadrealno je da ima toliko običnih ljudi koji "žele krv" , Bogdan Diklić kao vlasnik fiće koji želi klinca da ubije i na mrtvo pretuče zbog tog pišljivog fiće, Berček i Glogovac, kao pajkan i žrtva osvetnik kako sakate jedan drugog, itd. Pri tome nisu neki krimosi, mafioze, psihopate, narkomani, nego obični, svakodnevni ljudi. Meni je Beograd više kao u filmu "Čudna noć", dešavaju se čudne i lude stvari, nesporazumi, svađe, ali obični ljudi popiju kafu i reše to, sa hepi endom ili bez, ali bez krvi svakako. 

 

 

Meni to nije nadrealno, i u tome vidim baš ono što je pesnik hteo da kaže. Svi mi koji smo živeli tada i ovde na Balkanu, obični svakodnevni ljudi,  smo takođe svojevrsna pojedinačna burad baruta, toliko rastegnuta i pod uticajem sveukupnog zeitgeista-a da nam je potrebna samo mala iskra da nas zapali i da ekspodiramo u kreščendu nasilja, da spadne ta tanka obrazina civilizacije i pretvorimo se u krvožedne zveri/vampire. 

I to je prikazano u svakoj sceni. 

 

 

  • +1 3
Link to comment
Posted (edited)

I koliko mrznje zapravo ima, koliko je opste nasilje kom smo izlozeni proizvelo mrznje, nismo ni svesni. To film dobro prenosi.

 

Edited by Sludge Factory
  • +1 6
Link to comment

Ja danas gledao, ima stream na yt RTS pusta TV filmove ceo dan, mada vrti isto ukrug, oziveo sam decije traume sa Glavom Secera:D

  • Haha 2
Link to comment
3 minutes ago, Misko said:

Ja danas gledao, ima stream na yt RTS pusta TV filmove ceo dan, mada vrti isto ukrug, oziveo sam decije traume sa Glavom Secera:D

 

Haha, bezi bre, userem se samo kad pomislim. :D

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...