Jump to content
IGNORED

Srpski film


Corkscrew

Recommended Posts

"Lude godine" je baš ok tinejdž-film sa jasnom porukom. Još par nastavaka imalo je jasnu dramaturgiju, bile su to pitke, nepretenziozne komedije. Poslednji nastavci izazivaju transfer blama i u stvari su jako tužni i negledljivi ...

Link to comment

Meni se sa ove distance sviđa film "Jagode u grlu". Brutalni filmski nastavak romantične serije "Grlom u jagode", neka vrsta epiloga i nemilosrdna rediteljeva poruka da su svi junaci serije "Grlom u jagode", koji su gajili velike ambicije i nadanja, prdnuli u čabar i izrasli u nesrećne i neostvarene ljude ...

Edited by stoka
Link to comment

@stoka

Ma gdje je ok, neka coming of age, generacijski jaz loša pričica, nema čak ni neke komedije, više neka soc-dramica (abortusi, sukob kćerke sa strogim roditeljima), sve djeluje mučno, loše odglumljeno, ali su skapirali na vrijeme da raja reaguje na harizmu Gidre pa su onda zajahali taj talas, što im je jedini pametan potez. Mislim, nisu ni nastavci, štajaznam, neki kvalitet da se padne na dupe, ali da su nastavili da grade serijal na harizmi Rijalde "Glas Amerike" Kadrić i nesretnog Bobe i njegovih brka, tek onda bi bilo negledljivo. Ovako, makar su stavili fokus na Gidru pa  je to jedini pravi brko nosio na svojim plećima svojim pretjerivanjem moravsko-čarapanskog (on bijaše iz Milutovac?) sentimenta i naglaska. Naravno, oni posljednji dijelovi su travestija, zloupotreba nemoćnih ljudi pred smrt (Gidra), oni direct-to-video proizvodi snimani VHS kamerom s ramena, ono kad kao gledaju neke snimke iz Njemačke nekih udavača. Ukupni troškovi produkcije sto maraka.

Obračun u kazino kabareu je neprijatno gledati iz milion aspekata, a jedan od njih je da se neprijatnost preliva preko ekrana jer je glumcima neprijatno što moraju da glume u toj nesreći.

 

edit: pričam o početku serijala LG

Edited by James Marshall
Link to comment

Lude godine su dobre zakljucno sa delom kada se Misa i Natasa jure po Moskvi i Bg-u, ajde nekako i deo posle kad pokusavaju Misi da nameste ribu. Ali ono posle sa Misom jebacem, ludacima i ostalima je bzvz.

 

Sent from my Le X620 using Tapatalk

Link to comment

Ne znam koji prethodi kojem, Miša s Ruskinjom ili Miša jebač, ali taj ruski mi je uvijek djelovao kao najkompletniji proizvod i sa najjačom produkcijom. Poslije toga je otišlo baš u kurac.

Btw. možda najbolji dio od tih ranijih je onaj gdje uopšte nema Bobe i Marije. Mislim, što manje to dvoje smarača antitalenata, to bolji film.

Link to comment

Ne znam koji prethodi kojem, Miša s Ruskinjom ili Miša jebač, ali taj ruski mi je uvijek djelovao kao najkompletniji proizvod i sa najjačom produkcijom. Poslije toga je otišlo baš u kurac.

Btw. možda najbolji dio od tih ranijih je onaj gdje uopšte nema Bobe i Marije. Mislim, što manje to dvoje smarača antitalenata, to bolji film.

+1000
Link to comment

Već od 4.dela -Kakav deda takav unuk priča se okreće u smeru ka Žiki i Milanu a negde izmedju je Miša.Calic je ispucao u prva tri dela šta je imao o Bobi i Mariji pa pametno okrenuo na drugu stranu. Inace je Mariju trebala igrati Sonja Savic

Edited by darkonet
Link to comment

Prvi film je skromno zamišljen kao edukativna drama za omladinu; autorima je bio cilj da uvedu tinejdžere (samo teoretski, valjda) u svet seksualnih odnosa. Čini mi se da je ovaj deo čak i nagrađen na nekom međunarodnom festivalu školskih i obrazovnih filmova.

 

U tom prvom delu, koliko se sećam, nema mnogo humora, a Dragomir Bojanić ima samo epizodnu ulogu. Kasnije se fokus radnje sa mladog para premešta na njihove roditelje i stvara se komičarski tandem Žika-Milan. Vremenom, filmovi sve više postaju Gidrin šou.

 

James Marshall je dobro primetio da je šesti deo najbolje urađen, tj. da najviše liči na pravi film. Muziku za taj deo je radio vrhunski profesionalac, veliki Zoran Simjanović. Njegov soundtrack je jedna od retkih  stvari u celom serijalu koje su zaista vredne pažnje.

 

Poslednja dva filma su, svaki na svoj način, nepodnošljivo loša. "Sulude godine" su megalomanska, pretenciozna produkcija sa mnogoljudnim ansamblom. Nasuprot ovome, "Žikina ženidba" nudi gledaocima intimniju, bergmanovsku atmosferu: skoro cela je snimljena u jednom stanu, koji je osvetljen samo lusterom (na tragu Kjubrikovog tretiranja filmskog svetla). Vizuelna lepota je kao kod snimaka ispraćaja u vojsku, a o scenariju (ako ga je i bilo) bolje je ne govoriti. Da je Gidra poživeo još godinu-dve, verovatno bi jedanaesti deo izašao kao audio-kaseta.

 

Ipak, ovi filmovi su, skoro uvek, imali svoje tržišno opravdanje: snimani sa razmerno malim budžetom, redovno su punili bioskopske dvorane i višestruko vraćali uloženi novac. Verovatno su lep prihod donosile i VHS kasete, izdavane po završetku bioskopske eksploatacije.

 

Na kraju, jedan manje poznat podatak: u nastanku ovih filmova učestvovao je, kao scenarista i producent, Jovan Marković; on je otac doktora Predraga Markovića, našeg poznatog istoričara i pobednika "Kviskoteke".

Edited by Borislav
Link to comment

Samo jedna napomena: u prošlom komentaru nigde nisam ni pomenuo da je "Lude godine" komedija. Kad sam govorio o pitkim, nepretencioznim komedijama, mislio sam na ono što je sledilo posle tog filma. Tek možda od trećeg, četvrtog nastavka baca se fokus na Žiku i onda kreće ludilo ...

Edited by stoka
Link to comment

 

Na kraju, jedan manje poznat podatak: u nastanku ovih filmova učestvovao je, kao scenarista i producent, Jovan Marković; on je otac doktora Predraga Markovića, našeg poznatog istoričara i pobednika "Kviskoteke".

eeeeee, pa nece moci više tako, relevantniji je podatak da je otac milene marković :-) a p. markovica smo davno zaboravili kao pobednika kviskoteke, on je sad cuven po tome sto je erotski fasciniran jadrankom joksimovic  ;-)

Link to comment

eeeeee, pa nece moci više tako, relevantniji je podatak da je otac milene marković :-) a p. markovica smo davno zaboravili kao pobednika kviskoteke, on je sad cuven po tome sto je erotski fasciniran jadrankom joksimovic  ;-)

 

Znam, znam... Trudim se da zaboravim i da ga pamtim samo kao pametnog mladića za koga sam, jednom davno, navijao. Neka bar neke uspomene iz detinjstva ostanu neukaljane i čiste.  :-)

 

Sve u svemu: kakav otac - takav sin, da parafraziram naslov jednog filma iz pomenutog serijala.

Link to comment

"Lude godine" je baš ok tinejdž-film sa jasnom porukom. Još par nastavaka imalo je jasnu dramaturgiju, bile su to pitke, nepretenziozne komedije. Poslednji nastavci izazivaju transfer blama i u stvari su jako tužni i negledljivi ...

najgovnaviji filmski serijal u istoriji filmskih serijala

Link to comment
  • 3opge pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...