Jump to content
IGNORED

Srpski film


Corkscrew

Recommended Posts

doziveo sam da hvalis film u kome igraju kicic i cvetkovic, a rezira ga ona sufnudla markovic.sacekacu dvd ili televiziju, ipak je to markovic.
Pa jeste šta su Specijalno vaspitanje, Nacionalna klasa, Tajvanska kanasta, Variola vera, Majstori Majstori, Vec vidjeno, Sabirni centar, Tito i ja naspram neslućene genijalnosti večitih internet kritičara svega i svačega kojima celog života fali "samo još ovoliko" da je pokažu u punom sjaju. I uopšte se ne radi o ovom filmu koji možda i nije toliko dobar nego o toj neprekidnoj potrebi da se gradi imidž opasnih momaka koji su iznad svega i kojima ništa nije dovoljno dobro te koji će to uz nipodaštavajuće komentare to odbaciti, pljucnuti i krenuti dalje u suton.
Link to comment
Pa jeste šta su Specijalno vaspitanje, Nacionalna klasa, Tajvanska kanasta, Variola vera, Majstori Majstori, Vec vidjeno, Sabirni centar, Tito i ja naspram neslućene genijalnosti večitih internet kritičara svega i svačega kojima celog života fali "samo još ovoliko" da je pokažu u punom sjaju. I uopšte se ne radi o ovom filmu koji možda i nije toliko dobar nego o toj neprekidnoj potrebi da se gradi imidž opasnih momaka koji su iznad svega i kojima ništa nije dovoljno dobro te koji će to uz nipodaštavajuće komentare to odbaciti, pljucnuti i krenuti dalje u suton.
naravno, motiv tvoje odbrane je pravovernost gorana markovića. isti oni koji kusturicu nazivaju degenerikom će se baciti telom da zaštite ovog giganta srpskog filma. od svega pobrojanog mi se zaista sviđa samo specijalno vaspitanje i nacionalna klasa. tu je i brdo dosadnih promašaja (variola, vec vidjeno, sabirni centar - kod poslednjeg je čak uspeo da uprska dobru predstavu). vojnov i ja je pokušaj da bude veći čeh od čeha. tvoja poslednja rečenica dosta verno odslikava čitav opus koji si ostavio na politici.
Link to comment
tu je i brdo dosadnih promašaja (variola, vec vidjeno, sabirni centar - kod poslednjeg je čak uspeo da uprska dobru predstavu). vojnov i ja je pokušaj da bude veći čeh od čeha.
??????Da mi je vidjeti listu (domaćih) filmova koji po tebi nisu promašaji! Edited by colonelo
Link to comment
tu je i brdo dosadnih promašaja (variola, vec vidjeno, sabirni centar - kod poslednjeg je čak uspeo da uprska dobru predstavu). vojnov i ja je pokušaj da bude veći čeh od čeha.
Stvarno splacine i jedna objektivna i politicki nemotivisana kritika. :rolleyes:
Link to comment
??????Da mi je vidjeti listu (domaćih) filmova koji po tebi nisu promašaji!
to da li je nešto promašaj ili nije zavisi i od ciljeva koje autor sebi postavi. npr. kusturicino 'podzemlje' je promašaj, uprkos zlatnoj žirafi. cilj mu je verovatno bio da pokupi 1 trofej, ali i da ostavi iza sebe film nad filmovima, megalomansko delo koje će zgranuti čitav svet. umesto toga ostao je vic s bradom razvučen na dva i po sata, od kojih je samo prvih trideset minuta gledljivo.mnogopljuvani dragojević je snimio dva filma koji sigurno šiju bilo šta što je snimio marković: lepa sela i rane.šijan je, pre nego što je otišao u aut, uradio dva filma zaista visokog kvaliteta: kototamopeva i maratonce. bolje od bilo čega što je marković snimio.marković je među srpskim rediteljima "also ran" kategorija.naravno, šufnudli želim sve najbolje, da osvoji oskara i da mu država pokloni pionirski park.
Link to comment

- Za Podzemlje se jednim dijelom slažem - jeste preglomazan i preambiciozan. I traje oko tri sata. Na prvo gledanje sam bio oduševljem, ali mi je s vremenom malo izgubio na kvalitetu. Nažalost, svaki Kusturicin film je slabiji od prethodnog. - šijan je snimio 4 (četiri) veoma dobra filma. Tu ubrajam i Davitelja i Idiote. Tajna manastirske rakije je već bila naivna koprodukcija na nivou Čalićevih (uspjelijih) filmova- Dragojeviću priznajem i Anđele 1. Rane su solidan film, ali meni nije bolji od većine Markovićevih.- Kada je nekakva Srpska Filmska Akademija 1996. godine birala 10 najboljih srpskih filmova u prvih 100 godina filma, na toj listi nije bilo nijednog Markovićevog filma. Tu se ne može prigovoriti zašto nema nijednog njegovog filma, jer kad bi birali 5 (a možda i 10) najuspješnijih domaćih filmova po bilo kom kriterijumu (gledanost, nagrade na domaćim i stranim festivalima...) tu teško da bi se našao ijedan Markovićev. Međutim, skoro svi njegovi filmovi su kultni, a Marković je domaći reditelj sa najmanje oscilacija i promašaja u karijeri, sa najboljim koeficijentom kvalitet/kvantitet. Jedini nešto slabiji film je Urnebesna tragedija, koji je sniman sredinom 90-tih u Bugarskoj, usljed političkih i ekonomskih neprilika u zemlji (imam utisak da tim filmom nisu bili zadovoljni ni Dušan Kovačević, a ni sam Goran Marković). Možda su očekivanja bila prevelika, zbug jake autorske, ali i glumačke ekipe. O kvalitetu Kordona se da raspravljati. Mračan film. Meni lično se svidio. Turneja već više liči na njegove starije filmove.

Link to comment
Marković je domaći reditelj sa najmanje oscilacija i promašaja u karijeri, sa najboljim koeficijentom kvalitet/kvantitet.
A, to u odnosu na Paskaljevića pije vodu na koji način?
isti oni koji kusturicu nazivaju degenerikom će se baciti telom da zaštite ovog giganta srpskog filma.
Meni je ovo najbitnija rečenica. Kusturica nije ni morao ništa da snimi posle "Sjecas li se Dolly Bell" i "Oca na službenom putu". Neka je sve same besmislice snimao posle... Da mi je da vidim da neki novi reditelj snimi samo jedan film na nivou ova dva, pa kapa dole gospodo kritičari.
Link to comment
A, to u odnosu na Paskaljevića pije vodu na koji način?
Marković se nije okušavao u koprodukcijama sa kojima nikada nije imao naročite sreće (kao i kompletna domaća kinematografija) - Suton, Tuđa Amerika, Kako je Hari postap drvo. Ima i slabijih ''domaćih'' filmova, npr Tango Argentino (ma šta ko mislio o filmu, za mene je to čista patetika, uprkos simpatičnim starkeljama).Druga stvar je što je Marković kompletan autor većine svojih filmova (osim Sabirnog Centra, Urnebesne tragedije i Kordona), dok Paskaljević radi isključivo po tuđim scenarijima (najčešće Gordan Mihić, ali i Dušan Kovačević, Filip David...). Čak je i svoj najbolji film u poslednjih 15-ak godina, Bure baruta, snimio tako što je prava za ekranizaciju drame Dejana Dukovskog, ''preoteo'' ispred nosa Voji Brajeviću, kojem se, tako, nije dalo da se okuša kao reditelj.
Link to comment

Meh. Opet se cela stvar vrti oko licnih afiniteta i ukusa. Sto je normalno i logicno, jer govorimo o umetnosti. Kusturicine filmove ne podnosim, jednostavno ne svidjaju mi se. Tematika, gluma, rezija... Eventualno mozda oni prvi filmovi koje je vec neko pomenuo (Doli Bel i Otac...), ali cak su mi i oni bez veze. I ja sam kao klinja voleo prvih pola sata Podzemlja, ali sad su mi odvratni kao i ostatak filma. Ocajna gluma (klasicno kusturicino preterivanje, preglumljivanje i mlacenje, Ristovski se tu "istice")... Sijan mi je ok. Ko to tamo peva i Maratonci su fenomenalni, ostalo onako. Dragojevic je 1 KDP-ovac. Andjeli, Lepa sela i Rane mi svakako spadaju u najbolje filmove ex-yu prostora, a moze i sire od toga. Ok, Rane mozda ne, jer je ipak preterao u pojedinim trenucima, pokusavajuci da se zeza sa treshom, sam je skliznuo u njega. Jbg, ipak je on samo srpski Tarantino. :P Ali ono po cemu je meni Dragojevic najinteresantniji, to je sto je uspeo da mu filmovi izgledaju prilicno profesionalno (da ne kazem holivudski), a da pritom ne budu puko kopiranje i pokusaj imitacije Holivuda. A to je uspeo najvise zahvaljujuci dobrom poznavanju naseg jezika, govora i nacina vodjenja dijaloga. Za razliku od vecine nasih reditelja (narocito ovih mladjih, sto rade sad i u zadnjih 10-ak godina), njegove recenice i dijalozi ne zvuce kao bukvalni prevodi sa engleskog jezika, bar u velikoj vecini slucajeva, sto je, po meni, svakako za pohvalu. Takodje, rad kamerom, slika i montaza su mu sasvim solidni. S druge strane, covek, ocigledno, ima neki problem u glavi. Franshiza Andjeli :puke: Ono sto sam video od Sv. Georgija (ima na youtube-u) mi bas ne izgleda obecavajuce i ne ocekujem ga s nestrpljenjem. Markovic je meni drag reditelj, jer ima tih nekoliko filmova koje volim. Vaspitanje (nije savrsen, ali sasvim solidan prvenac), Variola je mogla da prodje bar kroz jos jedne scenaristicke ruke, ali i ovakva je kultna (a i dala je najjacu recenicu nase kinematografije: "picka je polni organ, a pizda je karakterna osobina"). Tito i ja je sasvim solidan film (cak je i Ristovski podnosljiv), odrastao sam uz njega i volim ga, Kanasta je super, Sabirni centar ima nekih dobrih momenata, ali mi je generalno bzvz. Negde je na granici tresha, a da pri tom nije sarmantan :D. Ipak, meni najdrazi (i po mom misljenju njegov najbolji) film je Nacionalna klasa. Jako dobro slozen i realizovan film. Dobri likovi, odlicna gluma za nase uslove (Dragan Nikolic bas dobar ovde), ima neki svoj sarm, fin humor i dobro napisane dijaloge, replike, u opste dobar scenario. Jos jedan film koji me jako podseca na one najbolje holivudske filmove, bas po tome kako je strukturisan i izveden, odnosno kako je prica ispricana (sedam dana, dan po dan, sa sestim danom kao kulminacijom i vrhuncem, a sedmim danom kao epilogom; svidja mi se kraj).

Link to comment
Druga stvar je što je Marković kompletan autor većine svojih filmova (osim Sabirnog Centra, Urnebesne tragedije i Kordona), dok Paskaljević radi isključivo po tuđim scenarijima (najčešće Gordan Mihić, ali i Dušan Kovačević, Filip David...). Čak je i svoj najbolji film u poslednjih 15-ak godina, Bure baruta, snimio tako što je prava za ekranizaciju drame Dejana Dukovskog, ''preoteo'' ispred nosa Voji Brajeviću, kojem se, tako, nije dalo da se okuša kao reditelj.
Ti ovo ozbiljno kažeš da je Marković veći reprezent "autorskog filma" od Paskaljevića?Mislim, ako to kažeš, to je onda smešno.
Link to comment
Kusturicine filmove ne podnosim, jednostavno ne svidjaju mi se. Tematika, gluma, rezija... Eventualno mozda oni prvi filmovi koje je vec neko pomenuo (Doli Bel i Otac...), ali cak su mi i oni bez veze. I ja sam kao klinja voleo prvih pola sata Podzemlja, ali sad su mi odvratni kao i ostatak filma. Ocajna gluma (klasicno kusturicino preterivanje, preglumljivanje i mlacenje, Ristovski se tu "istice")...
Ja sam pomenuo Oca i Dolly Bell. Veliki filmovi... Nijedan domaći reditelj posle nije bio ni blizu tim visinama. Znam da je to velika zasluga i Sidrana, ali šta bi i Arsenijević bio bez njegovog scenarija za Atorziju...Dovoljno je što je snimio Oca i Dolly Bell, nema to veze sa ličnim afinitetima... Aleksandar Petrović je, recimo, domaći reditelj koji mom sezilibitetu najviše odgovara (Tri, Skupljači). A, prva dva Kusturičina filma su ona sitnica što je najčešće imenuju kao kvalitet.
Link to comment

Smatram da Markovićevi imaju prepoznatljiv autorski pečat. Nisam siguran da to imaju svi Paskljevićevi filmovi (mada taj autorski pečat nije uvijek pozitivna karakteristika filma). Jel' ti se sviđaju Optimisti? Meni se sviđa 1-2 segmenta, ali smatram da je u pitanju logistička podrška Gorana Paskaljevića ego-tripu Lazara Ristovskog, koji kulminira iz filma u film već 15-ak godina, bez obzira ne reditelje. Inače Paskaljević sada forsira Ristovskog, umjesto svog kuma Manojlovića, koji je u sukobu Paskaljevića i Kusturice stao na stranu ovog drugog.Slažem se da Paskaljević ima odličnih filmova i da je u svijetu poznatije ime od Markovića, no to ne mora automatski značiti da je kvalitetniji (veći) autor. Kusturica je još poznatiji, i kupi dobre kritike po svijetu, ma šta da snimi, što ne znači da mu ovi poslednji filmovi zaista valjaju.

Edited by colonelo
Link to comment
  • 3opge pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...