Jump to content
IGNORED

Hrvatsko-srpsko prebijanje (dugova)


Roger Sanchez

Recommended Posts

Obrati pažnju na boldovano. Režim Slobodana Miloševića je nestao pre desetak godina, a velikosrpska agresija nešto ranije.
Pa dobro, što se toga tiče ona i jeste govorila u prošlom vremenu, mislim kažem, taj deo još i đene-đene.
Drugo, kakve veze ima naše glupiranje oko pečata i cela situacija oko Kosova (sa ekonomske strane) sa Hrvatskom?Treće, naravno da Hrvatska može da bira kom će se tržištu prikloniti, samo ne vidim kako će tome realno pomoći patkometarske i provokativne izjave.
Nikako im neće pomoći, ali o tome nek oni razbijaju glavu. S tim što, a ovo ujedno i kao odgovor Hazardu, Srbija nije samo tržište za hrvatske proizvode, nego i za hrvatski kapital generalno, tako da treba dobro proračunati pre započinjanja ekonomskih neprijateljstava, jer njihove kompanije može koštati profita, ali može i neke u Srbiji koštati radnih mesta. Dakle odgovor na ekonomsku konkurenciju bi trebalo da bude u domenu ekonomske politike tj. uklanjanje svih poteškoća za plasman srpske robe na Kosovo i povećanje konkurentnosti te robe. A odgovor na verbalnu provokaciju bi trebalo, isto, da bude verbalan, ali ne kao Jeremićev, nego kao Tadićev, recimo. A dovođenje u stanje da budeš ekonomski na ravnoj nozi, što je jedino stanje u kojem možeš egal da pregovaraš i pretiš (ako treba) je jedan dugoročan proces kojim bi ova zemlja trebalo konačno da se pozabavi prevashodno zbog svojih građana, pa onda i zbog sposobnosti države da što kvalitetnije brani svoje interese.
Link to comment
  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger Sanchez

    25

  • Gonzo

    14

  • henrik larsson

    12

  • Töölönlahti

    6

Kad vec pominjes mlacenje gloginja tudjim kurcem, pretpostavljam da bi rado ziveo u Srbiji koja bi se izolovala iz okruzenja?
Ne bi bilo izolacije jer niko od susednih jednako jadnih drzava valjda ne bi bio toliko lud da zrtvuje bitne pozicije koje ima na trzistu od 7 i nesto miliona radi politikanstva i mozda necega na mnogo siromasnijem trzistu od jedva 2 miliona?
Link to comment
Upravo to nije izvodljivo. Vracanje stanarskog prava (uz mogucnost otkupa ili bez) nije moguce bez izgradnje novih stanova za one koji u tim stanovima trenutno zive. Ili mislis da bi ijedna drzava na svetu oduzimala privilegije od onih koji zive, rade, placaju porez i glasaju u toj drzavi na ustrb nekoga ko zivi u inostranstvu? Mogucnost otkupa stanova po povlascenim cenama ne bi bio nista drugo do reparacija hrvatske drzave za proterivanje i pretrpljeni strah prognanima. Ako se dobro secam, stanarsko pravo nije bilo permanentna povlastica, nego se gubilo nakon odredjenog perioda zivota u drugom stanu. Dakle, da bi izbegla lica uopste uzivala stanarsko pravo, morala bi da se vrate u Hrvatsku. Solidno resenje bi bilo da se tim ljudima obezbede stanovi sa pravom povlascenog stanovanja. Uslov za otkup bi, ipak, morao biti odredjeni radni staz (recimo prilozenih 36 platnih isecaka). To bi, verovatno, donelo nove probleme ("sto oni nama uzimaju poslove" isl). Ocekivati da neko za male pare ustupi stanove koji nikad nisu bili u vlasnistvu ljudima koji nikad nece doprineti porezom hrvatskom budzetu je ipak nerealno.
Upravo to je izvodljivo. Onaj koji je oteo stan, došao je do njega nezakonito u najmanju ruku, ili je kriminalac ako je usput nekoga i prebio ili povredio. Dakle, država treba da ga izbaci iz stana i vrati stan onome koji je na tom stanu imao pravo pre nego što mu je na nezakonit način oteto. A taj koji će da bude izbačen, to nije problem države, nek se vrati tamo odakle je došao pre nego što je oteo stan.Ti ljudi za koje ti kažeš da "žive u inostranstvu", ne žive u inostranstvu u stvari, nego su prognani u inostranstvo. Jer, mogli su da biraju: metak u čelo ili "inostranstvo". Pa nisu oni otišli iz ćefa ili kao gastarbajteri.Da, stanarsko pravo se gubilo kad si otišao da živiš drugde. Ali, otišao, ne ako si oružjem prognan odande odakle si živeo.To što je kasnije donošenjem raznih Zakona legalizovano etničko čišćenje, u suštini samo dokazuje da je likvidacija ili proterivanje svih Srba iz Hrvatske bio u suštini od početka plan vlasti u Zagrebu.
Link to comment
Nemam info o tome koliki su procenti u pitanju.
Bedni, uglavnom se tako nešto odradilo izigrivanjem zakona i čudnim kanalima (razvod pa ostavljanje žene iz mešanog braka u zajedničkom stanu i slično...).Dobar deo ljudi je odustao od individualnog drnčenja po tom pitanju, predao potpise na grupnu tužbu (dakle, sveli su svoje učestvovanje na nivo stavke u papirima obe države i na spisku u Strasbourgu) i čeka nada se da će jednom biti određen neki opšti obrazac rešavanja tog problema.
... jer su i prvotni stan u SFRJ uživali pod pretpostavkom da u njemu žive.
... i jer im je oduzet zato što, po najnovijoj verziji, 6 meseci u njemu nisu boravili (iako se radi o višoj sili, tj. ratnom stanju, kada ta stavka o boravljenju ne važi u bilo kojoj nezlonamerno utilitarističkoj sredini, ali okej, kad izigraš ustav u par prilika, šta je onda bedna stavka iz nekog tamo važećeg zakona koji će ubrzo biti conveniently promenjen).Veoma zanimljivo obrazloženje, pretpostavljam da je 4-5 od tih 6 meseci + vreme proteklo do normalizacije odnosa trebalo živeti u dupleks-režimu sa dvojnikom iz prigradske jedinice iste te garde koja ih je oterala...edit:typo Edited by Oxymoron
Link to comment

Ajmo ljudi, to rešenje iz zakonitog zakona™ po uzoru na SFRJot stambeni zakon nema veze sa životom. Ne moš računati rok za gubljenje nekog prava nekom ko je bežeći pod mecima onemogućen da vrši to pravo.Čuj, gastarbajteri

Link to comment
Ne kužim dakle u čemu vidiš razliku između mojeg 'nemam da platim :ph34r:' i tvojeg 'nemam da platim :ph34r:'. Na moje ispostavljanje računa ide podsmijeh, ono, pa zašto. Ili, ja bi ti dao, ali figa. Fala lijepo, također.
Zato što to nisi rekao i nisi problematici pristupio čuvajući lični budžet ili uvažavajući realnost već si se uživeo u ulogu hrvatskog ambasadora u neprijateljskoj zemlji koji brani interese Države, a ne sebe i taj posao se sporadično nastavio i dalje.Ovo prvo je ovakvo i onakvo ali je ljudsko i civilizacijsko. Nisam doduše siguran koliko mu je mesto na forumu. Ono drugo je odurno ali možemo reći da jeste tema za ovakvu diskusiju. Ali kad se ta ista tema prebaci u patkometrijske okvire (pri čemu je, ispravi me ako grešim, tvoje ratno iskustvo kalibra mog za vreme nato peglanja) onda jebiga. Ne znam od koga očekuješ da te ozbiljno shvati. Jer isto kao što si Kauboja pitao šta ti imaš od njegovog protivljenja Slobi mogu i ja da pitam, a šta prosečan Krajišnik ima od tvog prihvatanja da je proterivanje bilo zločin. I tako u nedogled. To nije razgovor nego prepucavanje. A ovo je valjda forum za analizu i diskusiju. Ne za lobiranje i očuvanje suvereniteta. Mislim, šta očekuješ da izboriš ovde? Nemate da platite. To je u redu. Nećete da platite. To nije u redu. U tom smislu neka suštinska razlika u odnosu na Srbiju ne postoji. Većina će i ovde, i sa i bez para, biti u fazonu: "neću da platim". I tu je stvar jasna. Inače, prilično sam i dalje uveren (kao i host što reče) da si se pogubio u ulozi forumaša provokatora i da je tok diskusije uticao na to da ti porastu zubi. Okej dešava se. U tom smislu mi je pomalo žao što sam te nazvao ustašom, kao i što sam Idioteka prozvao posle. Ali to sam samo ja. Za mene, hrvatski nacionalista = ustaša, srpski = četnik itd... Ova rasprava o stanarskim pravima je isuviše sofisticirana za moj prigradski diskurs ali dozvoli, kad budem pisao kao ti pre par dana, neću se buniti da me se nazove četnikom. I to bi otrpilike bilo to. Edited by McCabe
Link to comment
Upravo to je izvodljivo. Onaj koji je oteo stan, došao je do njega nezakonito u najmanju ruku, ili je kriminalac ako je usput nekoga i prebio ili povredio. Dakle, država treba da ga izbaci iz stana i vrati stan onome koji je na tom stanu imao pravo pre nego što mu je na nezakonit način oteto. A taj koji će da bude izbačen, to nije problem države, nek se vrati tamo odakle je došao pre nego što je oteo stan.
Upravo to nije izvodljivo, jer velika većina tih stanova sada ima legalnog vlasnika, ili čak drugog ili trećeg, koji nisu ni bili oni koji su prvobitno komisijski prijetili. Veliki broj ih je useljeno kad su već bili prazni - kako izdvojiti tu klasu polu-uzurpatora, kojima je stan prazan ili na silu ispražnjen - dodijelila općina/grad/poduzeće? Oni koji su u uzurpiranom stanu potpuno ilegalno najmanji su problem.Kao i u Istočnoj Slavoniji 1996-200x, ne možeš u postratnoj situaciji izbaciti nekoga iz kuće ako mu ne osiguraš alternativni smještaj.Dakle, povratak, ne restitucija. Nitko nakon rata u Hrvatskoj, niti Hrvati, nisu imali pravo da im se nadoknadi sve što su u ratu izgubili, od pokretne imovine pa do prava. Ako se nekome (bilo kome) dodjeljuje novi stan koji se gradi od novca poreznih obveznika da se popravi nepravda (a na to ima pravo) onda očekujem od tog bivšeg izbjeglice da tu u Hrvatskoj i živi, ili barem pokuša. Time se poništava, barem djelomično, i etničko čišćenje.
Link to comment
Upravo to nije izvodljivo, jer velika većina tih stanova sada ima legalnog vlasnika, ili čak drugog ili trećeg, koji nisu ni bili oni koji su prvobitno komisijski prijetili. Veliki broj ih je useljeno kad su već bili prazni - kako izdvojiti tu klasu polu-uzurpatora, kojima je stan prazan ili na silu ispražnjen - dodijelila općina/grad/poduzeće? Oni koji su u uzurpiranom stanu potpuno ilegalno najmanji su problem.
Kao sto se resava problem vlasnistva ukradenih automobila.
Kao i u Istočnoj Slavoniji 1996-200x, ne možeš u postratnoj situaciji izbaciti nekoga iz kuće ako mu ne osiguraš alternativni smještaj.Dakle, povratak, ne restitucija. Nitko nakon rata u Hrvatskoj, niti Hrvati, nisu imali pravo da im se nadoknadi sve što su u ratu izgubili, od pokretne imovine pa do prava. Ako se nekome (bilo kome) dodjeljuje novi stan koji se gradi od novca poreznih obveznika da se popravi nepravda (a na to ima pravo) onda očekujem od tog bivšeg izbjeglice da tu u Hrvatskoj i živi, ili barem pokuša. Time se poništava, barem djelomično, i etničko čišćenje.
Zapravo trebalo bi da trazis od tog sto se usleio u taj stan da ostane u Rvatskoj i doprinosi drzavi i drustvu koje to placa. Ne treba onaj kome je oduzeta imovina da vraca bilo kakav dug drzavi i drustvu koje su mu to oduzeli.
Link to comment
Kao sto se resava problem vlasnistva ukradenih automobila.
Moguće je da je u Hrvatskoj zakon drugačiji. Kad prođe voz za kola, nećeš ih dobiti nazad, makar otkrili onog ko ih je ukrao. Uostalom, taj neko plaća dažbine i registraciju, i time puni budžet.
Link to comment
Moguće je da je u Hrvatskoj zakon drugačiji. Kad prođe voz™ za kola, nećeš ih dobiti nazad, makar otkrili onog ko ih je ukrao. Uostalom, taj neko plaća dažbine i registraciju, i time puni budžet.
Pa recimo, onom 1 Hrvatu u ratu ukralo JNA kola u Kninu. Od Hrvatske nije dobio odštetu, prošo voz™, a od Srbije je - i to samo zato jer je imao priznanicu.
Link to comment
Moguće je da je u Hrvatskoj zakon drugačiji. Kad prođe voz za kola, nećeš ih dobiti nazad, makar otkrili onog ko ih je ukrao. Uostalom, taj neko plaća dažbine i registraciju, i time puni budžet.
Dzaba se trudis gradjanine, rodjerov mozak radi u logici nacionalistickog sveta. To je ko kad bi covek probao da ubedi kompjutor da je 1+1=2. Kompjutor ce prvo negirati, onda ce se preispitivati, pokusati da nekako to upakuje u svoj logicki sistem, na kraju ce i istampati da je to 2, uz malo truda znace da u tom dekadnom sistemu racuna bolje i od coveka sta je ispravno a sta nije ali duboko u njegovim kolima kompjutor ce uvek znati da je 1+1=10.
Link to comment

i nina je protiv prebijanja dugovahttp://www.index.hr/xmag/clanak/nina-moric-ni-mrtva-ne-bih-bila-sa-srbinom-ne-razumijem-severinu-i-nikolinu-pisek/569416.aspx

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...