Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

Možda apstraktno pitanje, ali ajde da probam: imam automatsku getribu, i kad sam na raskrižjima koja su ravna često ne stanem na kočnicu tj. angažiram hold nego prebacim iz D u N, ljepše je a i čini mi se pristojnije prema vozaču iza, da mu ne blješte moja štop svijetla. Kad treba krenuti, prebacim u D.

 

Pitanje: jel to što radim krivo s aspekta dugovječnosti getribe, možda nije predviđeno da se tako često šalta?

 

Sistem radi i sa start&stop, prebacim u N, motor se ugasi, natrag u D, pali se

Link to comment
2 hours ago, Roger Sanchez said:

Možda apstraktno pitanje, ali ajde da probam: imam automatsku getribu, i kad sam na raskrižjima koja su ravna često ne stanem na kočnicu tj. angažiram hold nego prebacim iz D u N, ljepše je a i čini mi se pristojnije prema vozaču iza, da mu ne blješte moja štop svijetla. Kad treba krenuti, prebacim u D.

 

Pitanje: jel to što radim krivo s aspekta dugovječnosti getribe, možda nije predviđeno da se tako često šalta?

 

Sistem radi i sa start&stop, prebacim u N, motor se ugasi, natrag u D, pali se

Ako stojis uvek se prebaci u N bez obzira da li drzis kocnicu ili ne? Ne znam na sta mislis kada kazes hold kod automatskog menjaca. Uvek kada stanem prebacim u N ako je na ravnom, ponekad ni ja ne drzim kocnicu. Ne gresis nista.

Link to comment
2 minutes ago, djeneralche said:

Ako stojis uvek se prebaci u N bez obzira da li drzis kocnicu ili ne?

Ako sam na ravnom, kad zakočim prebacim u N i pustim kočnicu, ono, ko da imam ručnu getribu. Ništa se to ne događa samo od sebe

 

2 minutes ago, djeneralche said:

Ne znam na sta mislis kada kazes hold kod automatskog menjaca.

Hold je funkcija koja drži kočnicu umjesto vozača , dakle na aktualnom autu ako sam stao na nagibu zakočim i ostavim u D, a zahvaljujući toj funkciji mogu maknuti nogu s kočnice, kočnica drži i automatski se opušta tek kad stisnem pedalu gasa i krenem naprijed

Link to comment
2 hours ago, Roger Sanchez said:

Možda apstraktno pitanje, ali ajde da probam: imam automatsku getribu, i kad sam na raskrižjima koja su ravna često ne stanem na kočnicu tj. angažiram hold nego prebacim iz D u N, ljepše je a i čini mi se pristojnije prema vozaču iza, da mu ne blješte moja štop svijetla. Kad treba krenuti, prebacim u D.

 

Pitanje: jel to što radim krivo s aspekta dugovječnosti getribe, možda nije predviđeno da se tako često šalta?

 

Sistem radi i sa start&stop, prebacim u N, motor se ugasi, natrag u D, pali se

Po meni, nacin na koji radis je ispravan - kada stojis duze, recimo na  semaforu, ti stavljas menjac u N, neutralni polozaj. To je analogno manuelnom menjacu:

- D - drzis u prvoj brzini i pritisnuto kvacili i kocnicu

- N - prebacio si u neutral, nema kvacila, i imas pritisnutu kocnicu.

 

Na taj nacin stedis/stitis "lamelu" na svom menjacu.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

.

21 minutes ago, Roger Sanchez said:

Ako sam na ravnom, kad zakočim prebacim u N i pustim kočnicu, ono, ko da imam ručnu getribu. Ništa se to ne događa samo od sebe

 

Hold je funkcija koja drži kočnicu umjesto vozača , dakle na aktualnom autu ako sam stao na nagibu zakočim i ostavim u D, a zahvaljujući toj funkciji mogu maknuti nogu s kočnice, kočnica drži i automatski se opušta tek kad stisnem pedalu gasa i krenem naprijed

Ok hold je hill assist. Ako si na uzbrdici, ako prebacis u N i kada stavis u D, hill assist ce biti aktivan i nece dozvoliti da ides unazad. Zapravo hill assist je dosta besmislen kod automatskog menjaca jer svako prebacivanje iz N u D pokrene auto. Uvek kada stojim prebacujem u N, nekad drzim kocnicu nekad ne, nije mi ni bilo jasno sta pitas, zasto postoji neko ko drzi auto u D ako stoji. Doduse sad kad razmislim sa start and go i to je postalo besmisleno

  • +1 1
Link to comment
21 minutes ago, djeneralche said:

Ok hold je hill assist

Hold je hill assist na steroidima, radi paralelno s njim, jer na nagibu ja recimo stanem, uključi se start&stop, ugasi se motor, ali ja ne moram dalje držati nogu na kočnici, mogu plesati riverdance ako hoću jer kočnicu drži hold. Kad se upali zeleno stisnem gas, motor se pali, i tad preuzima hill assist i ne pušta auto nazad nego samo naprijed u pokret..

 

zato taj hold uvijek uključim, super spravica

 

21 minutes ago, djeneralche said:

Uvek kada stojim prebacujem u N, nekad drzim kocnicu nekad ne, nije mi ni bilo jasno sta pitas, zasto postoji neko ko drzi auto u D ako stoji.

koliko je meni poznato default ponašanje je oduvijek bilo da ostaviš mjenjač u drive i držiš auto kočnicom da ne krene :unsure:

which is why automatski & start and stop to dopuštaju

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Zasto bi prebacivao u N kad su kocnica + N i kocnica + D prakticno isto. Jedino sto se dobija drndanjem u N na semaforma je povecano habanje mehanizma menjaca. Nema to veze sa manuelnim menjacem i trosenjem lamele dok se drzi kvacilo. Potpuno je drugi menhanizam kod automatika. D - vozis, P - parkiran si, R- Rikverc, N - specijalne situacije (towing, car wash etc)

 

E sad, mozda je sa start/stop i slicnim novotarijama malo drugacija prica, ali to bi onda moralo da pise u uputstvu proizvodjaca.

Link to comment

U USA su 99% automatici i bukvalno niko ne prebacuje u N kada stane. Vole ovde ljudi da sve radi automatski :D 

U principu sa takvim koriscenjem, zamenom ulja u preporucenom intervalu i vodjenjem racuna da se prebacuje iskljucivo kad auto stoji, menjac ce da traje do kraja zivota auta bez kvarova.

Cuo sam za teoriju da ce kao da se malo smanji potrosnja prebacivanjem u N, ali ni to mi ne pije vodu jer kad to uradim broj obrtaja se za nijansicu poveca.

 

@djeneralche Proveri ipak sta kaze uputstvo. Ja pricam iz mog iskustva Mazdom i Tojotom 

  • +1 1
Link to comment

Meni automehanicar ovdasnji rece za Ford Focus,Mondeo taj segment da je to drzanje u D kad stojis jedan lep nacin da sjebes lamelu.Nije spominjao druge proizvodjace.Kolega imao Carinu za USA trziste,uvek metao u N na semaforu,menjac nista mu ne fali.Mada sam siguran da su Japanci Bogovi automatskih menjaca u odnosu na DSG VW i Forda za Evropu.

Link to comment

 Avoid Using Neutral while the car is at a stop light/traffic

Automatic vehicles that are on neutral while on neutral doesn’t save on fuel, use hand break instead so that you don’t wear out your transmission. Damage happens when if the gear is in N when the light turns green. As a result, you’ll end up revving the engine to no avail, costing you more fuel.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...