Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

#1: sve naopakotm: motor ce sam, odozdo, da zatvori potpuno leptir. Naopako u smislu da nizbrdo tockovi/transmisija okrecu motor, a ne motor njih. Zatvorice ga - nedopustivo uprosceno receno - samom kompresijom.

 

#2: motor ce, ako na pocetku nizbrdice pustis papucicu, da nastavi da se vrti brzinom - ne stepenom prenosa - u kojoj je 'zatecen', slicno kao sto bi se dogodilo da iz - primera radi - u voznji prebacis iz 'cetvrte' u 'drugu'. Motor lagano pada samo uslovno, ako neces da kocis na nizbrdici, moraces ozbiljno da se pomucis da menjanjem stepena prenosa prilagodis brzinu. To je, inace, jedna od omiljenih razbibriga, razbijaca zelje za spavanjem, razbijanja dosade u voznji - voziti sto duze bez pipanja kocnice.

Pokusaj :) 

Obaska sto je tvoj primer kako da kazem svakodnevan, posledica rutinske voznje: u slucaju da hoces da ozbiljno kocis motorom, jednostavno ces praktcno istog momenta morati da prebacis u nizi stepen prenosa. Zvuk koji tada zacujes znaci da je sve poslo naopako :D odnosn da je dotok goriva potpuno prekinut I da motorom komanduju tockovi, a ne obrnuto.

 

Bojim se da ja em ne umem da objasnim, em pricamo o razlicitim stvarima: u praksi i kod vecine ljudi je kocenje motorom odnosno kocnicama, refleksna radnja koja se registruje samo promenom brzine vozila, odnosno zvukom motora koji itekako zna da bude neprijatan kada se sa takozvanim kocenjem motorom pretera jer nema sanse  da ga se efikasno uradi bez da se izborom odgovàrajuceg stepena prenosa brzina prilagodi nizbrdici ili sporijem vozilu ispred...

Link to comment
7 hours ago, maheem said:

netačno. cruise control štedi gorivo, jedino ako điraš po brdima onda je efikasnije da regulišeš vuču nožno.

a što se tiče lera i kočenja motorom, nisam obražao pažnju do nedavno kada sam primetio da mi na šljakerskom kamionetu u leru kompjuter pokazuje značajno veću potrošnju nego u vožnji bez gasa

 

Grešiš.

Iskustveno i empirijski kod svih brendova bar za o,5l/100km, dokazano, uvek troši više sem u idealnim uslovima...(koje si uostalom i sam na neki način naveo) isto kao i što po svakom manualu potrošnja iznosi i po 2-3 l manje nego u realnim uslovima.

Dovoljan je nagib i minimalan da sa tempomatom bude veća potrošnja.

E sad, ako jezdiš kroz ravnicu 200 km bez ikakvih oscilacija možda je i manja ,ali to su pre izuzeci u samoj praksi.

 

Link to comment

Jebiga, ja sve vreme pokusavam da izbegnem pominjanje vakuma, odvelo bi u princip, teorijutm vergaser-a, sa sve Venturi cevkom, plovkom, ventilima za ovo ili ono, itd, itd...

Za objasnjenje pojave :D o kojoj govorimo dovoljno je prisetiti se cinjenice da je auto, da bi stajao, dovoljno 'ostaviti u brzini' bez obaveznog potezanja rucne, dok je, recimo, kod dizela koji su od pocetka na direktnom ubrizgavanju, dakle bez karburatora, bilo potrebno, a i danas je, ugraditi posebnu mehanicku napravu koja ce u slucaju 'kocenja motorom', odnosno obustavljanja dovoda goriva u voznji, da otvori jedan od ventila i tako omoguci motoru potreban 'odusak'...

A na sve to, dodati i pricu da klasicno 'kocenje motorom' ima smisla samo kod takozvanih 'rucnih', manuelnih menjaca, kod starijih automatika, sve do uzleta elektronike, bremze su bile sve i svja...

Sam vakum je itekako rabljen fenomen upravo zbog toga sto ga je, nezavisno od uslova voznje, lako dobiti samim okretanjem motora, bilo ili ne dovoda goriva, odnosno njegovog sagorevanja: na karburator su se, recimo, dugo kacili brisaci cija brzina je direktno zavisila od broja obrtaja motora, servo uredjaji za pojacanje snage kocenja...

A sto se Joze tice, ne znam vise koji argument na srpskom da potegnem :D osim da ga podsetim da ukoliko bi motor i na nizbrdici dobijao ma i kap goriva, odnosno smese, od 'kocenja motorom' ne bi bilo nista: motor bi radio, 'davao (nepotrebnu) snagu' koju bi, nuzno, bilo potrebno obuzdavati kocnicom...

Link to comment

Kod starih benzinaca citaj karburator cim pusti gas zatvara leptir i u cilindru se stvara vakum,dok je leptir zatvoren, a gas pusten taj vakum uvlaci vrlo malo vazduha, ali nema sagorevanja i vakum je ono sto te usporava.

 

Posto dizel nema leptir kao benzinac kod njega se desava to da se na izduvu zbog turbine ako je ima ili leptira stvara pod pritisak koji opet usporava vozilo. 

 

E sad da bi uspenso kocio motorom moras da budes u "pravoj" brzini, a isto tako treba razlikovati cisto kocenje motorom kad u jednoj brzini ides niz brdo i "kocenje" kvacilom kad iz veceg stepena ides ka manjem da bi usporio. 

 

Primera radi spustas se trecom niz neko brdo i auto krene da ubrzava vise nego sto bi ti zeleo ako pusti gas taj vakum ce krenuti da te usporava, ali posto su u automobilima motori male kompresije ne mozes da ocekujes neko cudo, ali ako si u pravoj brzini motor ce sam da te spusti. 

 

Ako recimo omasis brzinu pa krenes u petoj niz isto brdo i ono te gura ti pustis gas al on opet ubrzava, onda ili ces da palis kocnice ili ces da saltas nize i dobijes isti efekat kao i pre samo sto si umesao i kvacilo pa ga zato neki zovu "kocenje kvacilom" ali za to vec treba imati sluha jer ne voli lamela preterane izlete tog tipa. 

 

 

Link to comment
11 hours ago, namenski said:

A sto se Joze tice, ne znam vise koji argument na srpskom da potegnem :D osim da ga podsetim da ukoliko bi motor i na nizbrdici dobijao ma i kap goriva, odnosno smese, od 'kocenja motorom' ne bi bilo nista: motor bi radio, 'davao (nepotrebnu) snagu' koju bi, nuzno, bilo potrebno obuzdavati kocnicom...

Ma sta ce ti argumenti, ja se ne protivim, samo pokusavam nesto da naucim. Dakle, ako sam dobro razumeo iz svega navedenog, situacija sa throttle valve-om je sledeca:

 

karburacija.jpg

Dakle, throtle valve se potpuno zatvara pod uticajem vakuuma koji klipovi kretanjem izazvanim okretanjem točkova prave u glavi motora kada se pusti papučica gasa u toku vožnje?

 

Teorijski, ako krenem sa vrha npr. Svetinje (pala mi je na pamet jer je velika nizbrdica), ubacim u petu i dignem nogu sa gasa, mogu tako da predjem 1 - 2 km sigurno, potrošnja goriva sve to vreme bude 0, dok bi na leru potrosio par desetina grama?

 

 

Link to comment
1 hour ago, JozoMujica said:

Ma sta ce ti argumenti, ja se ne protivim, samo pokusavam nesto da naucim. Dakle, ako sam dobro razumeo iz svega navedenog, situacija sa throttle valve-om je sledeca:

 

 

Dakle, throtle valve se potpuno zatvara pod uticajem vakuuma koji klipovi kretanjem izazvanim okretanjem točkova prave u glavi motora kada se pusti papučica gasa u toku vožnje?

 

Teorijski, ako krenem sa vrha npr. Svetinje (pala mi je na pamet jer je velika nizbrdica), ubacim u petu i dignem nogu sa gasa, mogu tako da predjem 1 - 2 km sigurno, potrošnja goriva sve to vreme bude 0, dok bi na leru potrosio par desetina grama?

 

 

 Ne znam ni ja vise... :laugh:

U teoriji da, racunajuci i skicu koju si postavio.

Sto se Svetinje tice, nisam siguran da razumem bas najbolje: navezao bi auto na nizbrdicu i niz nju ga pustio 'petom'?

Morao bi, kad-tad, da ga usporis: 'peta' je jednostavno previse brza, obaska sto ne razumem zasto si se ogranicio samo na predjenih 1 - 2 km, ali teorijski da - ler bi trosio malo, 'peta' ni malo, ali ima 1 mali problem :D: u najvecem broju slucajeva 'peta' ima takozvani gear ratio <1, pa ne kontam najbolje zasto si u igru uveo bas nju*?

Hocu reci, sjurio bi se niz tu Svetinju samo tako...

Od onoliko karburatorskih sistema, pade mi na pamet ovaj Daimler-ov:

Carb-Princ.png

 

On je u sustini tvoja skica, a zao mi je sto ne umem da postavim par dobrih animacija...

 

carb-Animated.jpg

Na obe skice se vide male rupicetm, idle valve, dakle prazan hod, 'ler' gas, koje nisu u nadleznosti leptira: teorijski, radi se o maloj, minimalnoj kolicini goriva koja ne prolazi kroz Venturi tretman, ali koju rad motora 'na prazno', u kotrljanju niz brdo na primer, ne pusta napolje...

 

 

 

Edit: *) valjda pricamo o kocenju, a ne ubrzavanju motorom :D 

Edited by namenski
Link to comment
On ‎24‎.‎2‎.‎2019‎. at 12:47, mustang said:

jel to meni nesto otislo unkolima imam zvuk u kolima kao da sam u taksiju? ono kad cujes lagere, tockove...znate na koji taksi zvuk mislim?

Celave ti gume :-)

 

Ozbiljno, ja bih poceo od guma, posto one kad su izlizane (a pogotovo neravnomjerno) prave tu "taxi" buku. Koliko su stare I koliko si milja presla s njima?

Link to comment

pa ne znam jbga o tome brinu ovi sto kupim od njih (american tire). kasnim malo sa besplatnom rotacijom, to cu ove nedelje ali ima tu dosta jos da se potrosi. mozda su malo ispumpane?...

 

godina, dve da sam kupila?! ne secam se

 

provericu, hvala :)

Link to comment
21 hours ago, Peter Fan said:

Celave ti gume :-)

 

Ozbiljno, ja bih poceo od guma, posto one kad su izlizane (a pogotovo neravnomjerno) prave tu "taxi" buku. Koliko su stare I koliko si milja presla s njima?

Gume! vracam se sa rotacije, nista se vise ne cuje. Hvala  hvala :D

 

gume su skoro pa nove. tek sam na prvom od 6 nivoa zelenog (posle ide zuto pa crveno)

Edited by mustang
Link to comment
13 hours ago, mustang said:

Gume! vracam se sa rotacije, nista se vise ne cuje. Hvala  hvala :D

 

gume su skoro pa nove. tek sam na prvom od 6 nivoa zelenog (posle ide zuto pa crveno)

vozi Misko! :-)

Sledeci put kad budes isla, reci im da pogledaju da li se neravnomjerno trose. Ako je tako onda moras uraditi centriranje trapa (wheel alignment).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...