Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

1.4 se nije proslavio, tako da je bolja solucija 1.2 jos sa 105ks sasvim pristojno za prosecnog vozaca, a naravno uvek moze i remap i da to bude sasvim OK. 

Edited by SDSG
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Glupo pitanje vrlo, ali interesuje me:

 

u kocenju motorom povecava se broj obrtaja pri promeni brzina. Da li se tada trosi vise goriva ili se rotacija odvija na suho (bez dodatnog brizganja goriva)?

 

Da uprostim, da li se pri kocenju motorom trosi vise goriva nego pri kocenju iz lera?

Edited by Caligula
Link to comment

Nisam ja siguran da ova matematika stoji, uostalom subjektivna je kao i sve automobilske mehanike :) 

Kocis motorom - opterecujes kvacilo i plivaca ako ga imas, bremzas bremzom - trosis plocice i diskove...

Kocenje motorom je zahtevnije, narocito u gradu, zahteva vise paznje i proracunatm, ali je, kod vecine vozaca za putnike narocito, udobnije, bez trzaja koji su izrazeniji kada se ucestalije koristi bremza...

Na otvorenom, ista ili skoro ista stvar samo razredjenija: uostalom, izuzevsi preticanja i ostale manevre koji zavise od vise strana, ucesnika u saobracaju, treba se ipak setiti starog, dobrog pravila - kojom uzbrdo - tojom :D nizbrdo, a motoru prepustiti ostalo, narocito na dugim nizbrdicama, i samo povremeno korigovati, ako se mora, brzinu bremzama...

Sto se tice naprava najnovijih generacija, sa sve sofisticiranim menjacima i ostalim ortopedskim pomagalima - kocnice su za kocenje i ne treba ih stedeti, ali ni peglati po njima do stepena u kome ce putnicima - ako ih ima - da presedne voznja.

Link to comment

Mislio sam na prebacivanje u niži stepen prenosa da bi motor više kočio. To onda pitanje koliko je za putnike udobnije. A nije nikakav problem ostaviti ga u istom stepenu prenosa i prebaciti na ler kad obrtaji padnu na recimo hiljadu. I ja često tako radim. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...