Jump to content
IGNORED

"The Hobbit" by Peter Jackson


Аврам Гојић

Recommended Posts

Pa šta ako mu duguju? Tradicije su tu da bi se nadograđivale odnosno rušile, ne da bi se beskrajno i krajnje nekreativno reprodukovale. Neće me ništa naterati da odgledam/pročitam još nešto arturijanske tematike, osim ako ne kastuju na primer Rosario Dawson kao Morgan le Fey a Shakiru kao Guinevere, i onda nam prikažu eksplicitnu girl on girl scenu, nepravedno izostavljenu iz Le Morte d'Arthur originala. -_-

Link to comment
  • Replies 690
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    59

  • Аврам Гојић

    58

  • Weenie Pooh

    47

  • ToniAdams

    44

A šta da radimo mi, koji nećemo ni istorijskog ni pseudoistorijskog ni socioistorijskog Artura? Koje smara ta beskrajna priča o čojstvu & junaštvu & Svetom Gralu? Koji odbijaju da dozvole da na njih apeluje ono što je napisano da apeluje na srednjevekovnog kmeta (when the king bleeds, the land bleeds as well)? Kojima su glupi svi ti pseudomitovi o kralju koji nije umro no se ućutio i spava negde pod zemljom, a kad ga 1 Nacion bude zatrebao, on će se probuditi da ognjem i mačem i bla bla truć truć...Umesto toga, any day of the week bih uzeo neki pravi fantasy koji se ne oslanja (direktno) na RW, kao što je Tolkien. Ili još bolje neku (delimičnu) dekonstrukciju viteškog mita i plemenitog srednjeg veka, kao što je George Martin.
ih meni je to uzbudljivo. imas sve rat, preljuba i prevara, griza savesti, kajanje, iskupljenje... mislim arturijanski mit moze da se posmatra psihonaliticki (neki francuski lakanovci imaju celu ediciju posvecenu motivima iz viteskih romansi), antropoloski (bas pre neki dan mi je ortak pricao kako je moguce da je u osnovi arturijanski mit sarmatski i da se moze pratiti do ranih iranskih naroda) pa i kroz prizmu romanticarske recepcije.inace u svojob biti arturijanski mit nije nacionalan ili nacionalisticki. on je evropski fenomen koji zahvata potez od britanskih ostrva do normanske sicilije.no, nemoj pogresno da me shvatis: niko te ne tera da citas malorija ili princa valijanta ili stajnbeka. ja zasigurno ne idem po kucama da maltretiram ljude koji izbegavaju ovu lektiru. samo mislim da propustas nesto, u krajnjoj liniji, zabavno.btw, kod malorija ima incesta, preljube, masovnog cedomorstva, podivljalih dzinova silovatelja a sir balin od dva maca sece glave zenama ko da je bozemeoprosti 'junak' neke epizode milenijuma. mislim ako nista drugo martin je umio ovu cesto nesputanu provalu iz id-a. Edited by kim_philby
Link to comment
Svi Ainuri svoju moć crpu iz Iluvatara, odnosno iz Tajne vatre (Flame Imperishable) koja je sam Iluvatar i koja oživotvoruje Ainure, Ardu i sva stvorenja u njoj.
Svakako.No, da li ta (crpena) moć posle pripada Ainurima i stvorenjima da je koriste po svom nahodjenju ili su oni samo posrednici, obični beslovesni izvršioci volje Iluvatarove.Sam Tolkin je dao svega par smušenih pokušaja da to razjasni.Ne treba ga kriviti zbog nejasnoća i nedoslednosti.To je isti onaj problem predestinacije i Božje milosti koji se vuče, ne(raz)rešen od Platona i Aristotela, preko Plotina i Avgustina i Tome i Dekarta sve do današnjih dana.Ako bih bio primoran da objašnjavam Gandalfov čin nad Sarumanom, rekao bih da je Gandalf, posle bitke s Balrogom, kad "tmina ga obuze"i kad je "zastranio van misli i vremena" (o čemu ne želi da priča icon_wink.gif ) prosto dobio moć (ili dozvolu da je koristi) po svom nahodjenju, te je otišao da se obračuna sa Sarumanom.Dakle, ta moć je pripadala Gandalfu ako ni zbog čega drugog, ono zbog toga što bi se Gandalf kao bezlični robot-izvršitelj teško uklopio u priču koja se bavi odrastanjem, razvojem i rezultatima ljudskih (i inih) pregnuća uopšte.----------Btw, jedina stvarno bitna stvar koji je Džekson izostavio u LOTR trilogiji je Frodovo "izrastanje", kako bi to nazvao Saruman, i samo zbog zbog toga film zaostaje za knjigom.
Link to comment
no, nemoj pogresno da me shvatis: niko te ne tera da citas malorija ili princa valijanta ili stajnbeka. ja zasigurno ne idem po kucama da maltretiram ljude koji izbegavaju ovu lektiru. samo mislim da propustas nesto, u krajnjoj liniji, zabavno.
Razumem, naravno. Stvar je u tome da me je ceo taj Artur-trip mahom nervirao, a kroz celu svoju mladost (plus ove pozne tridesete) sam naletao na njega u sto hiljada različitih pakovanja. Dakle nažalost nisam propustio "Kralja Artura", samo sam propustio sve iole zabavno* :(*a kad kažem "zabavno" mislim "koeficijent uživanja prevazilazi koeficijent iritacije"
Link to comment
Razumem, naravno. Stvar je u tome da me je ceo taj Artur-trip mahom nervirao, a kroz celu svoju mladost (plus ove pozne tridesete) sam naletao na njega u sto hiljada različitih pakovanja. Dakle nažalost nisam propustio "Kralja Artura", samo sam propustio sve iole zabavno* :(*a kad kažem "zabavno" mislim "koeficijent uživanja prevazilazi koeficijent iritacije"
Јеси ли читао Вајтову верзију?
Link to comment
Јеси ли читао Вајтову верзију?
The Once and Future King? Nisam siguran, možda. Zvuči poznato (posebno ono da se Mallory pojavljuje), ali to ne mora ništa da znači.U svakom slučaju, nije mi bila namera da spamujem raspravu o hobitima, balrozima, i superpsima-jačim-od-Saurona svojim Arthur-rantovima. Izvinjavam se.
Link to comment
Međutim, oni Vatrom ne vladaju i ne mogu je nikome darovati, niti je mogu oduzeti od bilo koga, za šta je dobar primer Aule, koji je napravio Patuljke, ali nikako nije uspeo da im udahne život nezavisan od svog postojanja i svoje misli - to je učinio tek sam Iluvatar kada se sažalio na Aulu, kome je naredio da ih uništi.
Kolega po veri, bez i najmanjeg pokušaja da se upuštam u rasprave o metafizici Arde... ne mož vala biti Aulu akuzativ od Aule, da jebe oca! Pa čak ni po Tolkinovoj gramatici!Eto, ja samo toliki doprinos suštini rasprave da dam, pa odoh. Edited by Al-Khwarizmi
Link to comment

...

edit: hvala Hogaru Milostivom. edit2: pih, forum je ništa, umem ja mnogo, mnogo bolje... na intervjuu za posao samouvereno govorim o stvarima kojima se bavim već deset godina... i ne shvatim šta sam izgovorio dok mi intervjuer ne ponovi sa upitnicima i uzvičnicima u očima. posle je džaba objašnjavati čoveku da bolujem od neizlečivog brljitisa, i da moj jezik nije u konstantnoj vezi sa mozgom (kao ni moji prsti, uostalom).

Edited by Al-Khwarizmi
Link to comment
The Once and Future King? Nisam siguran, možda. Zvuči poznato (posebno ono da se Mallory pojavljuje), ali to ne mora ništa da znači.
Ја бих то пробао, има све о чему си причао да волиш, а успут је и ненормално духовито.
Link to comment

Jedna od dobrih (bar tako mislim) stvari koje sam uradio u životu je ta što sam klincu pročitao Hobita.Čitao sam mu i neke druge knjige i priče, pa i druge priče iz Tolkina, al' Hobit je baš takva neka knjiga - da ti je neko priča, a ti da slušaš.Čitao sam mu iz večeri u veče, kad smo bili na odmoru. U krevetu, pred spavanje, sve dok on ne bi zaspao, a ja bi uvek nastavljao malo dalje, pa se sutradan vraćao na ono mesto na kome smo stali.Imao je tada 4, ili 5 godina, još uvek mali da čita, verovatno mali i da sve razume, ili zapamti.Pitao sam ga skoro, ne seća se baš.I nije stekao neku naviku da čita. Da visi na netu, ili igra igrice, pa i da gleda filmove, one ozbiljnije, da ne kažem ratne - da, ali da čita - ne.I krivo mi je malo zbog toga, ali nemam nameru da ga nešto silim.Nek' čita kad poraste :)

Edited by Ras
Link to comment
Jedna od dobrih (bar tako mislim) stvari koje sam uradio u životu je ta što sam klincu pročitao Hobita.Čitao sam mu i neke druge knjige i priče, pa i druge priče iz Tolkina, al' hobit je baš takva neka knjiga - da ti je neko priča, a ti da slušaš.Čitao sam mu iz večeri u veče, kad smo bili na odmoru. U krevetu, pred spavanje, sve dok on ne bi zaspao, a ja bi uvek nastavljao malo dalje, pa se sutradan vraćao na ono mesto na kome smo stali.Imao je tada 4, ili 5 godina, još uvek mali da čita, verovatno mali i da sve razume, ili zapamti.Pitao sam ga skoro, ne seća se baš.I nije stekao neku naviku da čita. Da visi na netu, ili igra igrice, pa i da gleda filmove, one ozbiljnije, da ne kažem ratne - da, ali da čita - ne.I krivo mi je malo zbog toga, ali nemam nameru da ga nešto silim.Nek' čita kad poraste :)
ima jedna proverena tehnika sa klincima iz moje familije. "sta to citas"? "nista". "ali sta je to?" "nesto za odrasle". "a kada cu ja to moci da citam?" "kada budes dovoljno veliki da razumes". i onda iskusno ostavis knjigu na vidnom mestu i pravis se lud kada zavrsi u decjoj sobi smile.gif
Link to comment
ima jedna proverena tehnika sa klincima iz moje familije. "sta to citas"? "nista". "ali sta je to?" "nesto za odrasle". "a kada cu ja to moci da citam?" "kada budes dovoljno veliki da razumes". i onda iskusno ostavis knjigu na vidnom mestu i pravis se lud kada zavrsi u decjoj sobi smile.gif
To što neću da ga silim, ne znači da ne bacam koske :)Ima pomaka, malog, ali je ipak pomak.
Link to comment

због неких постова на овој теми величам дан када сам нашла овај форум.Узгред, зар не би било сјајно да се уради екстендид верзије сва три филма у 3д пројекцији?Узгред 2 за читање Хобита - купили стрип Хобит, укоричена књижица, дивно урађена, синови се попримили ко мајмунчићи када смо им читали а они све то гледали.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...