Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Pre nego što preslušam snimak, moram napamet da kažem da je pilot (kakav - takav), ipak spustio avion u jednom komadu. Tqko da gaće ipak nisu bile pune, ili je ostao priseban i sa punim gaćama.

  • +1 5
Link to comment
10 minutes ago, 3opge said:

vidi se i cuje trenutak kada je zveknuo ILS, obratite paznju na levi ugao gore, prvo se vide 3 kvadratica a kada avion prodje samo 2

Čini se da je ona ogrebotina™ na horizontalnom stabilizatoru nastala kad ju je udario gornji dio ILS-a nakon što su ga slomili napola

Link to comment
Just now, ragasto said:

Pre nego što preslušam snimak, moram napamet da kažem da je pilot (kakav - takav), ipak spustio avion u jednom komadu. Tqko da gaće ipak nisu bile pune, ili je ostao priseban i sa punim gaćama.

Tek tada se setio da ispoštuje procedure tačno kako su napisane. To što je spustio avion je minimum minimuma. Ovo je za gubljenje letačke dozvole zauvek.

  • +1 1
Link to comment
Just now, dragance said:

Tek tada se setio da ispoštuje procedure tačno kako su napisane. To što je spustio avion je minimum minimuma. Ovo je za gubljenje letačke dozvole zauvek.

Verovatno će je i izgubiti, tu nema spora. Pošto sam od onih koji u procedure gledaju kao u sveta pisma, sačekao bih još malo sa podelom i svaljivanjem krivice.

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, ubibobi said:

Tih 15 je otpalo na čisto sujeverje, taman je i toliki procenat u opštoj populaciji

Mene cudi da vise nije odustalo. Jbg ipak je to trauma, verovatno mnogima nece biti do letenja dugo.

  • +1 1
Link to comment
15 minutes ago, dragance said:

To što je spustio avion je minimum minimuma.

Čuh na televizoru jednog poznavaoca kako kaže da pilot ako je prethodno pogrešio, nakon toga je pokazao veliku hladnokrvnost i umeće.

Navodno je Italijan spustio avion, a proračun je radio kopilot. Nisam razumela da li je kopilot Grk.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
52 minutes ago, JozoMujica said:

Koga ne mrzi može da presluša snimak razgovora sa kontrolnim tornjem.

Negde od 1:00 se čuju upozorenja kontrolora da su na D5 i da to neće biti dovoljno za uzletanje.

 

 

Cuju se dva glasa iz aviona, jedan mator i jedan mladi. Na 2:17 se cuje ovaj mladi kako pisa u gace, zvuci kao da se oprostio od zivota par trenutaka pre toga :ph34r:

 

Na 1:10 krece bitna prica, kontrolor leta ulece umesto kontrolorke i pita ove dal su svesni da idu na D5. Posada odgovara da znaju i da imaju 22... pardon 1273 metara. Onda kontrolor kaze da provere proracune i da zovu ako nema dovoljno piste. 

 

Meni deluje da se ovaj mali koji je racunao skroz zbunio.

Link to comment

Inače ja ovaj njihov bantu engleski ič ne razaznajem, dodatno buka u kabini i slabiji radio signal (bar tako deluje). Ova devojka iz kontrole u startu bukvalno guta neke reči ili ih ne dovršava, jeziv nivo engleskog za ovako odgovoran posao. Momak što preuzme je bar razgovetan iako je engleski vrlo tvrd.

  • +1 3
Link to comment

@duccaI piloti i radnici kontrole leta polažu frazologiju, nama to zvuči kao da mrmljaju, ali se u velikoj većini slučajeva sasvim dobro razumeju. Osim nerazgovetnih operatera, pitanje je i kvaliteta prijema/slanja radio signala.

Moj kolega voli sve u vezi avijacije, i nakon nekoliko dana slušanja tornja, prilaza i ground-a na Air-opsegu, razumeo je 90% komunikacije.

 

PS: Za nevelike pare se danas mogu uzeti prijemnici sa FM, AM (MW), SW, Air, pa i SSB opsegom. Ja imam ovu micu, i savršeno hvatam toranj i approach, ali nisam baš fanatik kao kolega:

 

71MAxD4s2kL._AC_UF894,1000_QL80_FMwebp_.

Edited by zorglub
  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment

Taj koji je snimao je možda imao lošu vezu. Barem iz mog iskustva (tj jednom) se vrlo razgovetno čuje u kokpitu. 
Išao sam jutros na LiveATC da vidim imaju li oni snimak, ali Tesla im nije na…radaru. 
 

Zavisi od lokacije gde je osoba snimala. Sve je na javnim frekvencijama.

Edited by dragance
Link to comment

Каже ортак који је контролор лета да контролор овде не сноси одговорност (можда је и мало колегијалан не знам), да је урадио све по прописима, упозорио их, рекао им тачну дужину писте да провере у систему да ли је то довољно (пошто је све компјутеризовано јелте) и то је то.

 

Е сад у теорији, могао је да “посумња у стручност” пилота и не дозволи му полетање са краћег дела писте али јбг кад му овај више пута потврди да је све у реду онда се узда да није тотални идиот и да зна шта ради.

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...