Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Ništa loše nisam mislio sa “boranija”  - naprotiv. Ali bar u mom delu sveta primećujem da je nacionalna kompanija porucila oho-ho komada koji se čekaju, dok Fiji već leti sa istim. Pa Indonežani, sad Etiopija...

 

Boeing se zaista sramno poneo.

Link to comment

prizemlheni u celoj eu i kod nas. navodno let iz turske za uk, vracen nazad s pola puta. what a mess. u svakom slucaju ocekivana i ispravna reakcija bar dok se pouzdano ne  utvrdi raxl9g pada drugog aviona. btw, posao sa max 8 se procenjuhe na 600 bn $.

Link to comment
Quote

Pressure is growing in the US for regulators to act, with US and Canadian carriers now virtually alone in operating 737 Max flights.

 

It has emerged that pilots on at least two US flights last year filed safety concerns about the aircraft after its nose tilted down suddenly when they engaged the autopilot.

The pilots’ reports were filed in a database compiled by Nasa that does not reveal the airlines or locations.

On one flight, the co-pilot said the nose pitched downward and the plane began descending at 1,200 to 1,500ft a minute before the captain disconnected the autopilot.

Another pilot complained that Boeing had not explained changes to the plane’s automatic functions, describing the flight manual as “inadequate and almost criminally insufficient”.

 

Link to comment

Totalno ludilo, da vidim dal sam razumeo dobro:

- pomerili motore unapred i vislje uz krila jer su veci (uz manju potrosnju)

- poremetili tako balans aviona i ugradili jebeni softver koji balansira avion tokom poletanja

- izbacili avione na brzinu "na traku" da probaju sto bolje (citaj: sto vise) prodati ispred nosa Airbus konkurencije...



ako ovde neko nije za elektricnu stolicu...
trzisni terorizam takoreci a jadni piloti pod stresom u siromasnijim kompanijama su krivi za svoje (ne)profesionalne deformacije

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk

Link to comment
Just now, nera said:

 

Zanimljivo, koliko juce je nas kanadski ministar insistirao da nece obustavljati letove max aviona dok istraga definitivno ne utvrdi razlog. 

 

Kad su UK i Island suspendovali, to im je suzilo dosta opcije koriscenja - a verovatno je i saznao/sagledao da ce i Amerikanci danas.

Link to comment
1 hour ago, mlatko said:

- pomerili motore unapred i vislje uz krila jer su veci (uz manju potrosnju)

Nije tako prosto :) 

B737, Baby Boeing je nastao u frci i niko se nije nadao da ce od njega da postane najprodavaniji i verovatno najuspesniji putnicki avion svih vremena: u Boeing-u su pocetkom 60-ih bili zauzeti velikim putnickim avionima, da bi jednog trenutka shvatili da ih konkurencija u, danas bi se reklo, segmentu manjih debelo sije:

DC9-15.jpg

Pre svega Douglas Dc-9, pa zatim 1 Evropljanin:

Bac-111.jpg

Bac 111, koji je, u neku ruku bio neposredan povod, znak za uzbunu: program B737 je zapoceo novembra 1964, na vest da je American Airlines narucio 15 komada ovog Britanca...

Na stranu komercijalno nekonkurentan, ali tada tehnoloski vodeci Sovjet, Tu-124:

TU-124.jpg

 

Tek, bilo kako bio, u Boeingu su pribegli onom sto su tog trenutka imali: modelu 727:

B727.png

Od B727 su uzeli trup i gotovo nepromenjena krila kojima su sa izvornih 32 stepena strele, strelu smanjili na 25 stepeni: dobitak je bio - JMS ce znati sta to znaci - 3 + 3 sedista u redu.

Ali su se, zarad smanjenja buke i nekih drugih razloga odlucili za motore ispod krila: da ne bi morali da produzavaju stajni trap, odrekli su se klasicnih nosaca i zalepili ih sto su mogli blize krilima, ali je problem blizine motora tlu ostao do danas, potenciran udebljavanjem, odnosno povecanjem precnika novih generacija motora:

B737-100.png

Pratt-Whitney JT8D-7 turboventilatorski motori potiska nesto preko 6 tona su prvoj verziji B737-100 koje je napravljeno samo nekoliko desetina komada - prvi kupac nije bio Amerikanac, nego Lufthansa, i verzija B737-200 trupa duzeg od verzije -100 za oko 2 metra i kapaciteta 130 putnika u turistickoj klasi, ali i sa 16 u odnosu na prvobitnih 10 tona goriva i doletom vec od preko 4,500 kilometara koju je prvi pazario United Airlines.

B737-100-2.png

Bili su bez greske raspoznatljivi po izduzenim motorskim gondolama i karakteristicnom zvuku...

U vreme poletanja prototipa prvog B-737, dakle1967. godine, Douglas je imao narucenih preko 500 komada Dc-9 i novom, malom Boeing-u, nije se smesila neka narocita buducnost.

Na sledecu verziju, B737-300 cekalo se poprilicno, do 1981. godine:

B737-300.png

Ovog puta, glavni novitet bili su motori. Avion je dobio nove, debeljuskaste motore, cuvene CFM-56 sa potiskom od nekih 9 tona, izgubivsi tako one karakteristicne izduzene motorne gondole i jos karakteristicniji zvuk, dok je trup bio produzen za nesto preko 2.5 metra pruzivsi tako mogucnost povecanja broja putnika na 149.

B737-eng.png

 

B737-300-2.png

Sa US Air kao prvim kupcem, ova verzija je poletela februara 1984. a u sluzbu usla decembra iste godine.

Ako se bolje pogleda, narocito u ceonoj proekciji, to se i vidi.

Ovu, takozvanu prvu generaciju, sledile su nove generacije B737 koje su, iako zadrzavsi prepoznatljivu siluetu, bile u svakom pogledu potpuno novi avion.

Odatle pocinje prica sa novim B737 sve do danas.

 

Obaska sto se u medjuvremenu pojavio i konkurent: Airbus A320...

 

Sami motori, odnosno njihove dimenzije, precnik narocito, ovde se pojavljuju kao moguci problem: motor najnovije generacije, takozvani CFM International LEAP, koji pokrece B737MAX, ali i Airbus A320NEO, jeste precnika veceg od motora izuzetno uspele porodice CFM International CFM56 koja je pokretala prethodne varijante.

Sad, sta i kako je ko tu racunao...

 

B737-evo.png

Edited by namenski
Link to comment



Nije tako prosto [emoji4] 



Epasad [emoji34]

Ja volim da uprostim, a nema niko bolje da me iztepihuje od tebe [emoji16]

Nisam ni razumeo gde sam te izgubio, otprilike negde posle "prosto [emoji4] "

Dakle, zasto je balans poremecen i dali je inkriminirajuci softver neophodan?

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk

Link to comment
30 minutes ago, namenski said:

?

 

Slika sa naredjanih 5 Rayanair-ovih aviona (B738) kao ilustracija za model 737-300.

 

Mogao je i prvi isporuceni 737-300 u Evropi :)

 

2356751.jpg

 

Edited by jms_uk
Link to comment
1 hour ago, jms_uk said:

 

Slika sa naredjanih 5 Rayanair-ovih aviona (B738) kao ilustracija za model 737-300.

 

Mogao je i prvi isporuceni 737-300 u Evropi :)

 

2356751.jpg

 

:D 

 

Ubio si me u pojam, vidim pominjes Ryanair, pojma nemam, dok sam kuckao, gledao sa klincem A Few Good Men, cekao scenu sudjenja, JAT mi na pamet nije pao...

A tacno, prvi su ga vozili, secam se kako su bili mocni u odnosu na one Olympic B737 kante koje su se, cini mi se, zadrzale kod Grka poprilicno do u 90-te...

 

1 hour ago, mlatko said:


 

 


Epasad emoji34.png

Ja volim da uprostim, a nema niko bolje da me iztepihuje od tebe emoji16.png

Nisam ni razumeo gde sam te izgubio, otprilike negde posle "prosto emoji4.png "

Dakle, zasto je balans poremecen i dali je inkriminirajuci softver neophodan?

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk
 

 

Joj, izvini, ja sam se samo prisecao evolucije ovog aviona, naslonivsi se na tvoj post. :) 

Njih je polozaj motora ozbiljno zezao od samog pocetka, da bi se sa novim verovatno doterale do kraja mogucnosti krpeza: od hardvera do softvera.

Novi motor jeste poprilicno vecih dimenzija od starog, ali je, naravno, jos rano i bilo bi nedopustivo izvlaciti zakljucke, obaska sto je ocigledno - meni barem - da je sada u igri politika: problem je sto su kasnili nekoliko dana i sto ce steta po sve biti neuporedivo veca nego sto bi bila da se nisu pravili blesavi na celu sa do juce neprikosnovenom FAA.

Softver jeste neophodan, ali ako je problem u njemu, eto njih na nebu ponovo i to brzo.

Ako je krpez, nadogradnja, kao koncepcija udarila u zid - sranje je sistemsko, a B737MAX jeste krpez.

Quote

B737MAX je, sto se - na primer - primene kompozita tice krpez, sav marketing na stranu, bas kao i na vrat - na nos uterivana resenja i sistemi koji se ticu elektronike, narocito softvera.

 

Sistem je na izdisaju, a bice mi zao da Boeing bude taj koji ce da plati punu cenu: sta kod i kako god, sa sve 2 katastrofe, znam neke kojima uopste nece biti krivo zvog toga, obaska sto logika poznata kao 'nece valjda' uvek ispostavi racun.

 

Edit: @jms_uk fotografiju Ryanair-ovih B737 sam stavio samo kao ilustraciju polozaja motora, popizdeo sam zbog JAT-a :mad:

Edited by namenski
Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...