Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

2 hours ago, jms_uk said:

Ovo iz teksta videh jos negde danas:

 

 

 

:thumbd:

 

Pa kapiram da ima malo i do onoga - ovo j najbolji i najsigurniji avion na svetu, star 2 meseca, what could go wrong? Bilo da je do stava pilota ili tehnickog osoblja ili kompanije ili svih zajedno.

 

Meni je malo spuki i ova reakcija Boinga, kao shit-happens, samo da smo bolje obucili pilote. Zapravo i dalje nije jasno koliko je taj problem sa senzorom izolovan, tj. kolika je mogucnost da je sistematski.

Link to comment
8 hours ago, chandra said:

Meni je malo spuki i ova reakcija Boinga, kao shit-happens, samo da smo bolje obucili pilote. Zapravo i dalje nije jasno koliko je taj problem sa senzorom izolovan, tj. kolika je mogucnost da je sistematski.

 

Ja bih rekao da nije izolovan, ako su i Boeing i FAA izdali  Emergency Airworthiness Directive za sve 737 Max.

Link to comment

 

Pa pitanje je koliko cesto taj senzor ugla napada pravi gresku kod 737 max i kod drugih aviona. Ne bih voleo da budem u avionu u kojem se to desava mnogo cesce nego drugde, a da u toj situaciji zavisim od obucenosti pilota da prepozna i reaguje na pravi nacin u par sekundi.

Link to comment

Ja nisam vazduhoplovni inzenjer, ali mi nije jasno da jedna pitoova cev (izum star 250 godina), hrani algoritam koji moze da srusi avion, bez da postoji neki voter koji poredi vrednosti sa npr. gps.om i da ako nisu saglasni prvo ukljuci stick shaker umesto da srusi avion u more.

Link to comment
40 minutes ago, burekdzija said:

Ja nisam vazduhoplovni inzenjer, ali mi nije jasno da jedna pitoova cev (izum star 250 godina), hrani algoritam koji moze da srusi avion, bez da postoji neki voter koji poredi vrednosti sa npr. gps.om i da ako nisu saglasni prvo ukljuci stick shaker umesto da srusi avion u more.

 

GPS ne cini posao za airspeed, vec samo za ground speed.

Link to comment
26 minutes ago, jms_uk said:

 

GPS ne cini posao za airspeed, vec samo za ground speed.

Pa jeste, samo ovde nije bila pitoova cev u stvari nego senzor nagiba koji je mislio da avion ulazi u stall i zato oborio nos. Posto gps pokazuje i visinu pretpostavljam da je softver mogao da uporedi senzor nagiba koji mu govori da se avion penje pod uglom od 20 stepeni i gps podatke koji mu kazu da se visina ne menja, i da umesto da skrsi avion shvati da jedna od dve vrednosti nema smisla i ukljuci stick shaker.

 

Garant ima pet redundancija svaki sistem, nisu oni sisali veslo, ali evo konkretno ovaj moj primer ako neko ko zna moze da mi objasni, ovo je elementarni fault tolerant sistem.

Link to comment

Neko je slusao sau u proslom veku, pre smart senzora ;)

 

Beside the point, mani nadmudrivanje, ako ima nekog da mi naivnom objasni ko je i zasto dizajnirao sistem koji na osnovu ocitavanja jednog senzora promeni pitch avionu na visini od 1000m i skrlja isti. Na stranu uporedjivanje sa gps.om, nemoguce da su svi pitch senzori otkazali istovremeno.

Link to comment

Da li je moguce da ako se avionu obori nos na 1000m da mu nema spasa, tj. da pilot ne moze ponovo da ga uzdigne? Ili mu je taj senzor prosto blokirao kontrolu? Nemam pojma ić o letelicama kompleksnijim od papirnog aviona.

Link to comment
10 minutes ago, burekdzija said:

nemoguce da su svi pitch senzori otkazali istovremeno.

 

Verovatno i nisu svi.

 

Kao i u vecini nesreca, uglavnom do istih dolazi usled razlicitih faktora [gd eje dovoljno samo jedan izbaciti iz igre da do nesrece ne dodje].

 

Mislim da cemo morati da sacekamo jos informacija.

Link to comment
Just now, goofs said:

Da li je moguce da ako se avionu obori nos na 1000m da mu nema spasa, tj. da pilot ne moze ponovo da ga uzdigne? Ili mu je taj senzor prosto blokirao kontrolu? 

 

Izgleda da je kompjuter konstatno [usled primljenih pogresnih informacija] gurao avion na dole. Ova Boeing direktiva daje resenje koje treba da se primeni vrlo brzo [sto je mozda moguce ako znas za istu].

Link to comment

Koliko kapiram s ovim novim sistemom kompjuter u slucaju stala preuzima potpunu komandu za neki kratak interval - 10 - 15s. Tj. dovoljno da obori avion?

 

Od svih nesreca u poslednjih 20ak godina ova mi je najveci wtf. Ono, rutinski let, dobri uslovi, nov avion, nisu Rusi umesani... 

 

Naravno sad ce sve ovi biti uprte u ovaj sistem i ovaj model, ali opet izaziva nelagodu.

Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...