Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

2 minutes ago, decak Kejt said:

 

svake godine ga u ovo doba pri(o)zivam, mislim da već ima tikove od mene :D

 

doneo bi ti sa otoka kad bi imali dobro crveno, morala bi drastićno da sniziš kriterijume

 

 

 

 

  • Wub 1
Link to comment
On 15. 11. 2023. at 14:49, decak Kejt said:

šta pijemo ovih dana?

 

ja, po svom jesenjem običaju, došla po preporuke za crvena vina

 

evo je fina domaća jesenja lista crvendaća. usput, kao i sve drugo i cene vina su otiše gore, nažalost. međutim, kao nikad pre, vredi guglati i upoređivati cene, ponekad se značajano razlikuju od mesta do mesta

 

Fabula Lagum 2019, Chichateau - temeljni, voćni, sočni i zreli Brodeaux blend. vredi i da se čuva

Trianon 2018, Erdevik - napisao kod onih preporuka za cenu i kvalitet gore. mislim da je teško da ponove ovako dobro vino u ovoj kategoriji cene, vredi uzeti paket i trošiti lagano

Radovan Prokupac 100% 2020, Čokot - najelegantniji prokupac koji su napravili do sada, izuzetno i voćan i začinski, drvo savršeno, umerneo pun, ali sa strukturom. jako sortno i jako dobro.

Zemna 2020, Matalj - njihov novi kaberne, sa druge pozicije, jako različit od Kamena i od Kremena, ali opet njihov potpis. Topliji, voćniji, više južnjački. kaberne sa mišićima.

Bukovski Cuvee 2019, Matalj - prokupac i začinak u kupaži, elegantno, svileno, fino.

Breg cabernet sauvignon 2019, Doja - sočno i moćno, za crvena mesa ili dugo veče uz dobru muziku

Kanon 2021, Jeremić - bordovska kupaža, puno voća, odlična svežina

Luda Mara Vranec 2021, Tikveš - ovo je moglo i gore u cena i kvalitet. divno vino, svo u crvenom voću, gipko i vibrantno, upeglanih tanina, za cca soma dinara ili manje

Merlot 3 doline 2021, Matijašević - nije možda po lokalnom ukusu, ali veliko vino. više je to klasičan stil, podseća na vina Leve obale, mesnato, mineralno, teroarsko, pre nego voćno

Cuvee No1 2019, Zvonko Bogdan - cakum - pakum kupaža, dominira kaberne, tamne note, zrelo i meko. vredi svaki dinar.

Probus 2020, Milanović - voćna bomba, kupine, ribizle, dud, malo vanilasto ali nije pobeglo u slataksto. ko voli probus, ovo je top.

Rara Avis probus 2021, Komuna - slično kao gore, sa malo više drveta, malo ćoškastiji, ali dobar i zanimljiv.

 

Mali Momentum 2020, Veritas vinarija - kaberne kao takav, pun crne ribizle na nosu

 

dopunjavaću sa svime čega se setim naknadno

 

Edited by banatjanin
  • Hvala 6
Link to comment
17 minutes ago, banatjanin said:

 

Luda Mara Vranec 2021, Tikveš - ovo je moglo i gore u cena i kvalitet. divno vino, svo u crvenom voću, gipko i vibrantno, upeglanih tanina, za cca soma dinara ili manje

 

 

hvala za cimanje, much appreciated, ne znam koliko nas je ostalo ovde da nas ova tema uopšte zanima. ni ja nisam više konzument, od korone pre 2 meseca alkohol no more pa mi sad bukvalno gutljaj vina nabija kiselinu u stomaku. što naravno ne mere biti trajno stanje ali za sada tako je kako je.

 

ovih cca soma dinara ili manje treba uspostaviti kao benchmark i otvoriti temu za to. šta god da se dešava na tržištu, rodu i berbi svaki podrum bukvalno može da ima vino od soma dinara ali neće jer bi svi da targetiraju drugi segment tržišta, za običan svet ih zabole. mislim da svako ko ima uticaj mora da ih pritiska da se unormale jer svejedno gube mušterije. jer to ne smeju da budu samo konoseri i zaluđenici nego i običan svet koji će uz musaku i pečeno pile za vikend ručak da otvori flašu. moja žena kao primer takvog konzumenta se povukla na kotu 500 dinara, bazične 0.7 plantaže uz fokus na dobre godine i oni 3 za 1200 din španci iz vino i tako to /mrzim tu vinoteku ali šta ću, imaju sluh za mušteriju/.

 

nas je u tom smislu potpuno preokrenuo vinski standard na ostrvu - isto vino kao u 0.7 boci za 7-8e, bag in box sa česmicom od 5litara je 10-12e, znači litar dođe 2-2.5e. jedino što ne volim ta njihova tanka crvena vina od sorte limnio /kalabaki/, bukvalno kao da si izbojadisao belo /koje je savršeno - moshato aleksandrija sa nasviranom kiselinom, kao rizling skoro/ u crvenu boju. žena se i na to navikla, ja ne mogu. ali cena pokazuje da je moguće biti normalan, proizvodnja tamo ne može biti jeftinija nego ovde ali barem postoje dobre namere i osećaj za krajnjeg korisnika.

 

najgore u celoj priči je što se u toj zoni od 10e na polici i dalje kupuju odlične boce iz uvoza tipa portugal ili južna afrika, ima toga. tužno je kad uđem u vinoteku i onda vidim da se ljudi koji nisu fanatične vinopije sklanjaju od domaćih vina zbog cene od 2000 rsd i jače a da kupe nešto strano, to im je nepoznata teritorija.

 

i naravno ostaje lidl, gde ta masovna polica ubija šmek ali jbga, 500 kinti je 500 kinti. 

Edited by Eleniko
  • +1 2
Link to comment

@Eleniko potpisujem sve što si napisao.  iako razumem inflaciju, devalvaciju, opšte sranje i neizvesnost u svetu, vidim i po svojim navikama a i po zastajkivanju kod provlačenja kartice da mi neke flaše jednostavno skliznu sa radara kad im vidim cenu.

ranijih godina sam imala tu naviku (a znam tačno i od koga sam je pokupila a i kad) da već u oktobru spremim spisak i onda naručim par kartona i budem mirna neko vreme.  medjutim, ove godine mi se ne da.

 

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, Filozof manijak said:

Imam jedno pitanje, lično me zanima, kako ocenjuješ vina vinarije Virtus, ako si ih probao, naravno?

Hvala unapred :)

 

Jesam, više puta :) nisam skoro, istina, ne znam koje su berbe u prodaji. Njihov  Credo crveni je uvek bio dobar, a i Beli mi se dopao pre godinu dana - kupaža tri sorte, iz drveta, pretenciozno, ali bilo skladno, kompleksno i sve sa merom. Prokupac im je bio fin takođe, istina, sa malo više drveta.

Nisam neki ljubitelj njihovog pinoa  - previše svega, a premalo "sorte" za moj ukus. 

Konzistentni su u kvalitetu i neguju godinama prepoznatljiv stil vina. 

 

  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

evo najzad sam se danas setila da kupim novi Banatski rizling i mogu da kazem da je ooodlicno vino.. za 350din nema bolje...bas dobro!

kad bih bas zakerala ja bih volela mrvicu kiseline i svezine,ja npr volim  Tikves Smedervku...  ali evo za te pare nema bolje!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...