Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

Inace imam jos jednu vinsku pricu: sad kad smo bili u Srbiji, naletjeli u Vrscu na neku vikend smotru vina (ne onaj veliki jesenski vrsacki festival, vec nesto skromnije, prodajna izloba) lokalnih vinarija. I koliko me obradovao entuzijazam tih proizvodjaca (a vide sa da su neki ulozili i pare i trud), toliko me rastuzilo malo interesovanja gradjana. Ne znam da li zato sto narod nema novaca ili nema tzv. vinske kulture (sto bi takodje bilo steta za mjesto kao Vrsac), ali bas mi bilo zhao tih ljudi koji se iscimali da pokrenu proizvodnju, pogotovo protiv nelojalne Draskovic/Vrscaki vinogradi konkurencije.

 

Ali, to nije glavna poenta, glavna poenta je da sam tom prilikom prvi puta cuo za, i probao bermet (a ovamo lamentiram nad manjkom vinske kulture).

 

IMG-1254-Copy.jpg

 

Ova vinarija je imala 3 razlicite varijante, a ja sam uzeo po 1 flasu od svake i donio za SAD, ali su mi dvije ne izuezetno nepravedan nacin otudjene od strane bezobzirne rodbine i kuma. Tip na standu mi je velikodusno dao da isprobam sve variajnte (po vise puta :-) i usput objasnjavao proces i upotrebu. Koliko sam zapamtio, pravi se sa travama i namjena mu je kao za porto / dezert, ali moze se piti i kao aperitiv. Ili obrnuto :-) Ko zna, nek me ispravi. Inace, ima veci procenat alkohola, na ovoj mojoj flasi pise 17%.

 

I sad cekam neko crveno slovo u kalendaru, pa da otvorim i slistim ovu jedinu preostalu flasu. Ako se sjetim, napisacu utiske. No, izuzetno mi se svidjelo na degustaciji i svakako bih ga preporucio.

  • +1 2
Link to comment
5 hours ago, Peter Fan said:

tom prilikom prvi puta cuo za, i probao bermet (a ovamo lamentiram nad manjkom vinske kulture).

Ne brigaj, ja čuo prvi put (a i probao) valjda 2006, a profesionalno se bavio time od 1989. Hebi ga... preživljavalo se jedva, moraš prvo da imaš "life" da bi imao "lifestyle".

Link to comment

Ispraviće me neko ako grešim, ali u to vreme (druga polovina 90ih) bermet nije bio toliko raširen, viđao sam ga na danima vina u Karlovcima koji su epicentar bermeta, ali samo Kiš i još par tezgi, u prodavnicama ni slučajno, kao što je danas slučaj. Nešto slično kao sa mangulicama, koje su bile ograničene na par sirotinjskih sela a danas ih ima na svakom koraku.

Link to comment
Ispraviće me neko ako grešim, ali u to vreme (druga polovina 90ih) bermet nije bio toliko raširen, viđao sam ga na danima vina u Karlovcima koji su epicentar bermeta, ali samo Kiš i još par tezgi, u prodavnicama ni slučajno, kao što je danas slučaj. Nešto slično kao sa mangulicama, koje su bile ograničene na par sirotinjskih sela a danas ih ima na svakom koraku.
Da ja sam za bermet prvi put čuo kad su mi u Karlovcima preporučilj uz onaj kuglof.







... Shiit has hit the fan

Link to comment

kad već pominjete, karlovčani su konačno, posle niz agodina, kako - tako standardizovali i zaštitili naziv bermet
u okvužru tog elaborata, definisali su i oznaku "tradicionlani bermet" koja podrazumeva da je vino napravljeno po posebnim standardima, pojačano isključivo širom ili macearcijom suvih bobica grožđa, aroma dolazi samo od maceracije trava, nema gotovih macerata, itd...

 

i to je značajno bolje od konvencionlanog bermeta (koji je, da se ne lažemo, postao slatko aromatizovano vino za turiste, uglavnom makarkakvo).
za sada ga pravi jedino Kiš, uzana mala flaša i crna etiketa (na običnom mu je žuta)

 

od ostalih, iznenađujuće dobar je bermet Belo brdo (zeremski)... i to je to, mada ih ne probam rado i često.

 

ja bi to najradije kao aperitiv, sa kockom leda i kriškom pomorandže, možda i malo produženo sodom.
ako je uz dezert, onda Švarcvald torta, vanilice, štrudla s orasima, neki čokoladni lava cake... tako nešto.

 

  • +1 5
  • Hvala 2
Link to comment
  • 2 weeks later...

ahtung ahtung

 

gde mogu da se u maloprodaji nađu ona mala vina 0.2l ili 0.25l u staklenoj ambalaži. proizvođač manje bitan al da je ipak neki kvalitet. tipa 13. jul ili nešto tako

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...