Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

On 6.6.2022. at 20:35, aram said:

ima li živih ovde?
šta piti uz jaretinu, tri dana pacovanu pa na lagano pečenu više sati. moja ideja je merlo neki, ali otvoren sam za sugestije :)

 

 

kad budeš ponovo pacovao

 

bikicki sfera noir

  • Wub 1
Link to comment
  • 4 weeks later...

beše dobar wine jam na platou kod kalenić pijace

 

ruku na srce do nekih skoro 18h stvar izvadile ruskinje i rusi, bukvalno 80 posto publike

 

as usual dosta su simpatični ali što neke ruskinje umeju da popiju, nemam reči

 

svojim očima sam video kako riba presipa ostatke vina i vode iz pljuvaonica u svoju praznu flašu od kisele, jedva smo joj objasnili

 

najbolja vina na salonu - po mom ukusu - lakićević iz srpskog leposavića, kosovo /podrška braći i dobro vino, probao sam bele kupaže, sveže i dinamično, profi rad italijanskog tehnologa/ plus varina iz župe za njihovu tamjaniku, bukvalno više ne mogu da prevalim ova vina preko usta ali ova je toliko atipična za srbiju, ko da si rizlingu inhalirao miris tamjanike. bravo. ćilibar oranž nije bio moja šolja čaja, isuviše kao random vino na ivici regularnosti u bačvi mog pokojnog dede, u kojoj je smuljao sve što je rodilo u vinogradu te godine, od bagrine preko smederevke do gamea i začinka.

 

nisam probao crvena. od rozea samo tonkovićevu roze kadarku, da potvrdim nalaze od prošle godine, i verovali ili ne, roze /od blanc de noir/ navipov penušavac vronski. tu nisam vlastan da se oglašavam, sve dok nije slatko mogu sve da pijem dok me grebu mjehurići, makar i od peconija rankovića.

 

bilo je ovčije pršute, vrhunske, i ovčije kobasice a la peglana - iz okoline kragujevca. to sam za vreme korončine hteo da naručujem, ne znam zašto nisam ali za 3000 rsd/kg danas - odlično. ako naletite ne propustite da uzmete, posebno ovu zrelu 2 godine.

 

na kraju se finiširalo hrskavim rolnicama od ćuretine u mini somunu sa zelenom salatom paradajzom i majom, 500 kinti, bravo za potez, kao i crna ovca sladoled na temu vina i grožđa, kombina belini maskarpone sa da li merloom ili šta već, vrhunski.

 

muzika bila odlična, živi bend vrhunski, pijane ruskinje se povijale oko drveća na zelenim površinama uz lionela richiea i commodores....

 

i tako, kika je odličan maher za ovakve događaje, ljudi ga vole, to smo znali od ranije.

 

F6uCUttWwAAylr3?format=jpg&name=large

 

F6uCT0LWgAAYfJN?format=jpg&name=large

 

F6uCVfsXQAEirJX?format=jpg&name=large

 

F6uCWKjW8AAt0cP?format=jpg&name=large

 

kika je ozbiljan

Edited by Eleniko
  • +1 5
Link to comment

Idem idući vikend za Rovinj - šta preporučujete da pijem (domaćin će garant forsirati ribu - orada, brancin, zubatac...) ? Prijaju mi mlada bela vina i roze, ali ne sa slatkom žicom, više suva...

Link to comment

a jeste, baš ću da pišem snobovski odgovor, poput "kompozicija ukusa jadranskih morskih plodova zahteva čulnu rafiniranost koju može dopuniti samo duga tradicija vinarije..." ... Ma bre, važno da je vino pravo, da nije falsifikat i da ti prija ukus, šta sad da pišemo filozofske traktate o vinu kao naš vrli diktator... 

  • +1 1
Link to comment
15 hours ago, vookela said:

Idem idući vikend za Rovinj - šta preporučujete da pijem (domaćin će garant forsirati ribu - orada, brancin, zubatac...) ? Prijaju mi mlada bela vina i roze, ali ne sa slatkom žicom, više suva...


malvazije Benvenuti, Fakin, Kozlović

  • +1 1
Link to comment
On 24. 9. 2023. at 17:40, vookela said:

Idem idući vikend za Rovinj - šta preporučujete da pijem (domaćin će garant forsirati ribu - orada, brancin, zubatac...) ? Prijaju mi mlada bela vina i roze, ali ne sa slatkom žicom, više suva...

 

shvatio sam da ćete dobro jesti kod domaćina, ali ako ćeš negde da se krećeš okolo, preporučujem konobu Gradina, na 20 min vožnje od Rovinja. bio za vikend i i jednako su dobri već 15 godina. presni kvarnerski škampi, kaneštrele na buzaru, svinjski but ucelo sa žara, fuži sa tartufima, možda bude i lista ako je počela sezona, dobro meso, dobra riba, prihvatljive cene. u samom Rovinju, na rivi, imaš Kantinon, neformalni mediteranski bistro, vrlo dobar, a u starom gradu, ka pijaci ti je Bookeria, vrhunska fuzija konobe i bistroa, sa pretencioznim kuvanjem. S nogu - Tunaholic (mnogo bolji od BG inkarnacije) i oba njihova burgera sa poštenim, rozo ispečenim i sočnim komadom tune.

 

što se tiče vina, u Istri samo malvaziju, naravno, samo imaj na umu da je čitava berba 2022 uglavnom već odavno prodata, posebno od poznatijih vinarija. po restoranima tih svežih i mladih vina još ima, ali u trgovinama je malo zajebano.

u svakom slučaju, sve što je Đuro preporučio je bez greške, s tim da bih ja dodao:
 

OMO malvazija od Milana Budinskog - najbolje na temu sveže, a pune, kompleksne malvazije
jednako dobra i Kozlovićeva Selekcija (nema drveta, ali baš bogata, mineralna, slojevita)
od tih pretencioznijih i Livio od Benvenutija (to im je nova etiketa), kao i Kabola Unica

 

od svežih malvazija još i Coronica, Radovan i Matošević (ali Ivica, ima ih dvojica)

 

eto, valjda je dovoljno :)

 


 

Edited by banatjanin
  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment

ako hoćeš u gradu da pojedeš a da ne prodaješ bubreg, preporuka je konoba kod jure. manje više sličan repertoar kao gore pomenuta konoba kod vrsara, i riba i meso i lokalne paste i vrlo razumne cene. ako uopšte još rade, zavisi kad ćeš da odeš. sve ostalo obavezna provera cena, ako ti plaćaš

 

ima i odlična picerija da sergio, ako te glad odvede na tu stranu

  • +1 2
Link to comment
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...