Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

pa zato što za vino koje  isplanirao da traje godinu do tri ne koristiš najbolju selekciju sa najboljih polažaja, ne ulažeš tehnološki u njega toliko.

 

usput, imaj na umu i da je rizling (pošto pominješ nemačku) sorta koja inače daje najdugovečnija bela vina (struktura, kiseline, nizak pH...), a u Rajni i Mozelu imaš i sjajne pozicije, stare vinograde (ekstrakti), iskustvo vinara sa time...

 

slična je priča i sa najboljim burgundskim šadoneima (Montraše i slično...)

 

sa druge strane, ozbiljno bavljene svojim vinogradom i grožđem je nešto što je kod nas postalo uobičajeno i normalno tek pre par godina (i to ne kod svih ni sada..)

 

ali stvari se menjaju, veruj mi. imaš vinare danas koji jednostavno neće da izbace vino na tržište pre vremena. sve je više toga. drugo, sve više znamo šta gde može, na kojim pozicijama, koji teroar nudi kakve karateristike, itd... (pošto su u prvom naletu svi svuda sadili sve, zato imaš u svim regijama: pino, kaberne, sovinjon, šardone, rizling, prokupac, tamjaniku... sve na gomili, sa idejom da će sve da bude jednako dobro)

 

napokon, teško je bilo pre deset godina napraviti veliko vino bez novca, u repariranim baricima sa francuskog otpada i od makedonskog ili grožđa od "domaćina"

 

i opet kažem, to se sve jako promenilo. verovatno će te iznenaditi da zaključno sa prolećem ove godine Srbija ima (po najnovijem regsitru) oko 25 000ha vinograda (isto kao HR) i 1200 registrovanih uzgajivača grožđa (+ neregistrovani). vinarije je blizu 450 registrovanih trenutno (MK ima recimo 80) i taj broj iznova raste.

 

pijemo oko 80 miliona litara mesečno, po OIV smo na 12 litara po glavi (nisu uračunata vina iz kućne radinosti)

 

kada sve to uporediš sa podacima od pre 5 i 10 godina, jasno vidiš kako se to razvija

 

elem, biće i velikih belih. neka crvena već imamo.

Edited by banatjanin
Link to comment

hvala za post, odlicni podaci. mislim jasno mi je da imamo potencijal i da pravo vreme tek dolazi, ali da to zavisi od toliko stvari da bi smorili da o tome pisemo.

 

e da, imao sam izuzetan flash na slepo. uleteo sam na neku veceru u d2.0 kod nekih drugara teskih snobova sto umeju da jedu pasulj i piju billecart salmon i sipali su mi casu belog vina. prvi utisci su bili da je nesto sa granice austrije i slovenije, elegantno i sofisticirano a mocno. stvarno sam se iznenadio kada su mi rekli da je shishateau sovinjon. ne znam koji je cenovni rang ali ako je ocekivanih oko 1000 din, vino je strava za te pare.

Link to comment

Uuu i meni se dopao, brutalan sovinjon...

Inace, ima odlezalih belih vina na trzistu. Konkretno Budimirov rajnski Margus margi, ovaj sto je na trzistu nije vintage al punjen je 2011, zadrzao je svezinu i vocnost a dobio puno petrolejeke patine.

Imaju i onu belu Trijadu, vidim da im je 2010. na trzistu, al to nisam skoro probao.

Link to comment
  • 1 month later...

Probaj da nađeš nešto od vinarije Nagy-Sagmeister, ljudi su iz Kanjiže a vinogradi su im na Fruškoj gori. Ciljano su kupovali parcele, uglavnom okolina Iriga.

Imaju fantastičan furmint u dve linije, redovan i blago botritisovan, prirodni kvasci, fermentiše u bačvama od 500l, trenutno im je na tržištu 2013, duboko, slojevito vino...

Imaju i crni pino, vrlo dobar, taninski. Kadarku su rasprodali. 

Cene u vinariji su +/- 7 evra.

Ivanović je izbacio novu berbu prokupca 2015. koja baš obećava, ali to je već klasika :)  

Link to comment

wine & pleasure - preko puta marakane, tamo kupuj, najveći izbor, aktuelna vina, dobra arhiva kao želiš, dobre cene

 

bela: saga bjelica 2015, babaroga bjelica 2015, komuna šardone 2015, icon campana albus 2013 zvonko bogdan (sovinjon, premijum linija, stil belog bordoa iz hladnije godine, vrlo dobro), onyx 2013 cilić... neinspirativna godina za bela vina... što se tiče furminta koji preporučuje kenta - ok, ali svetlosnim godinama daleko od onoga što si probao od šauške

 

crvena: credo 2013 virtus, prokupac 2014 virtus, kremen kamen 2013 (sad izašao), eksperiment čokot 2015, kaberne manastir bukovo 2013, aurelius selekcija 2012 (novi kovačevićev premijum, nbjegovi vinogradi, vrlo dobro), dishiraz 2009 ili 2010 (dibonis, iznenadićeš se) experiment prokupac 2015 vinarija čokot, kadarka tonković 2012 (ako voliš, elegantno, pinoovsko, ali stvarno dobro)... ne propusti trijumf late harvest taminac 2013 - ostalo još malo boca, genijalan slatkiš, isto i quet traminac slatki ako nađeš (malo botritisa u njemu).

 

makedonija... njah. kamnik svakako, ako ćeš da daješ lovu, otvori se za signature merlot 2012 - kao jako dobar amarone, masivno, teško, kompleksno, ali sa svežinom

 

i veruj mi, ako nisi, probaj da se dokopaš vranca stari podrum 2011 - ali crna etiketa, ne crvena. spektakl, istinski veliko vino (50e, jbg)

 

hrvatska, slabo u srbiji...

Edited by banatjanin
Link to comment
  • 2 months later...

Bila sam danas na Sajmu turizma, pa svratih i do Sajma vina iako nisam ljubitelj, ali me je zaintrigirao bermet. Na na ppp sam prvi put čula za njega, pa je danas bila idealna prilika da probam.

 Tri proizvođača na koja sam naišla i to po redosledu.1. Mačkov podrum (samo crni bermet) 2 Vinarija Kiš (proizvodi beli i crni bermet u flašama 0,5 l- 500 dinara) i vinarija Kosović ( 0.75 l i beli i crni bermet čini mi se 700 ili 1000 din ne sećam se) . Beli bermet nije nešto, ali zato crni divan, meni se najviše svideo od Kosovića jer nije toliko sladak kao prethodna dva,  a ima svu posebnu aromu.

 

Idem sutra opet, pa ako  nekog nešto posebno bude zanimalo da zapazim i prenesem (cene, asortiman, izlagači), tu sam.

Edited by halloween
Link to comment
  • 3 weeks later...

jao, majko moja sta ja uradi... od najbolje drugarice dobila na poklon Trijumf selection iz 2009, ali ni ona a ni ja nismo bas najbolje videle sta mi je donela odnosno sta sam dobila (a bolje da sam ostavila za sina i snaju francuskinju, njima bi se svidelo a i znali bi malo bolje od nas da uporede sa nekim drugim dobrim belim vinima) ... njen muz je svestenik, verovatno mu je neko iz velike zahvalnosti to poklonio, a ona, najneformalnija i najnekonvencionalnija popadija u zemunu a i sire i totalni nemac pojma kad je vino u pitanju, ponela za zrenjanin dve flajke, pa meni jednu onako sasvim nehajno i bez ikakavog povoda uvalila. ja opet, nemacica pojma toze, otvorila i sipala drugarici kojoj se naravno svidelo, ali ni ona nije neki poznavalac niti preterano haje za kakvocu vina, vazno da se nesto pijucka, uz razgovor i klopicu.... i sad ja, nakon vecerinke uzela malo, posto je ostalo pola boce, i mnooooogooo mi se svidelo. u ustima su mi viniogradarske breskve mmmmm... je l' zemo (banacanine) jel da da ima i njih. :-)

Link to comment

:-)

 

u dobrom belom sovinjonu vremenom opada (neću opsovati) takozvani pirazinski karakter (trava, zeleno, paprika...), kao i sve primarne arome (one koje dolaze iz samog grožđa, citrusi i slično) a razvijaju se tercijarne - to se odnosi na sva vina, ali taj zeleno - herbalni ton je tipičan za sovinjon. kada sazri i ostari, u sovinjonu to nestaje i da - razvija se najčešće vinogradarska breskva i to je baš tipično :-) 

recimo, kod belih sovinjiona koji se namerno rade oksidativnom tehnologijom, odnosno, odležavaju u drvetu, poput belih vina Bordoa, često je prisutan daj zreli, breskvasti karakter. ako ti se to dopada, probaj Onyx beli vinarije Cilić ili Vrtlog vinarije Janko (inače, u Gomex Totalu na 4. julu imaš boce Vrtloga iz 2012 - to su poslednje u Srbiji, koliko ja znam, a to je do sada bio jedan od najboljih. trebalo bi da se odlično drži, ako su ga čuvali propisno)

 

super je ako ti se svido taj Trijumf, baš zanimljivo da je takvo vino još u kondiciji posle 8 godina. sudeći po godini berbe, trebalo bi da je prošlo svoj vrhunac odavno. ja sam nedavno pio 2010. i bila je u padu, ali još živa. reci drugarici  da otvori i drugu bocu, to ne bi trebalo još dugo da se čuva.

Link to comment

Propala mi boca Babaroge  :frust:  Keva otvorila da posluži neku gošću i nije stavila bocu u frižider, već je vratila otvorenu tamo gde držim neotvorena vina. Dok sam ja otkrio, već je mirisala na sirće. Što je najgore, ni ona ni gošća nisu imale pojma šta otvaraju, nego je ova tražila neko belo vino, a ova druga dohvatila prvo šta je videla, a cenim i da bi npr. Tikveška Aleksandrija bila sasvim adekvatna.

Link to comment

Propala mi boca Babaroge  :frust:  Keva otvorila da posluži neku gošću i nije stavila bocu u frižider, već je vratila otvorenu tamo gde držim neotvorena vina. Dok sam ja otkrio, već je mirisala na sirće. Što je najgore, ni ona ni gošća nisu imale pojma šta otvaraju, nego je ova tražila neko belo vino, a ova druga dohvatila prvo šta je videla, a cenim i da bi npr. Tikveška Aleksandrija bila sasvim adekvatna.

 

ouch! to baš zaboli, kad ti za bezveze otvore neku finu bocu :-D

 

ja sam sad sve što treba odvojio u posebne kartone i napisao na njima "ne pipaj"

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...