Jump to content
IGNORED

Game of Thrones


Ryan Franco

Recommended Posts

5. Vidjeniji Lord iz Dola

7. Ser.Davosov sin koji je pogunuo kod Crnobujice (izgoreo u divljoj vatri)

8. Pojma nemam ... Mislio sam da je sivi crv iz serije ili njegov brat blizanac :)

Link to comment

You got 20 out of 20 right!

100%!

OK, well that’s just showing off. As punishment I’m afraid you’re going to have to go and join the Night’s Watch. Sorry. Don’t forget to take a coat…

Odo' da se obesim.

Link to comment

8. Pojma nemam ... Mislio sam da je sivi crv iz serije ili njegov brat blizanac :)

Neki nebitni iz Meereena kog je Dany prošle sezone pogubila zato što se drznuo da ubije nekog njenog zarobljenika. Dakle, reciklaža S2 kad Rob Stark skrati za glavu matorog Karstarka zato što je iz osvete pobio lanisterske PoW.

Link to comment

R A P U N Z E L

 

 

Sa jungovske tačke gledišta, bajke predstavljaju najjednostavniju i najčistiju ekspresiju kolektivno nesvesnog. Poređenja radi, kada se izučava mit, neophodno je podrobnije poznavanje naroda i nacije čiji je taj mit produkt, dok kod bajki to najčešće nije potrebno jer su izražene jezikom simbola u svojoj sirovoj formi i shodno tome su, nakon snova, materijal koji je u najtesnijoj vezi sa nesvesnim.

 

Bajka Rapunzel je dvanaesta po redu u Grimovoj zbirci i prema Aarne-Thompsonovom sistemu klasifikacije, svrstava se u tip 310. Dakle, ovaj tip bajke zastupljen je all over the place, a poprilično je prisutan u širem indo-evropskom korpusu. Za analizu sam koristio Grimovo prvo izdanje iz 1812. godine jer se smatra najrelevantnijim. Sva kasnija izdanja zu ulepšavana, pre svega od strane Wilhelma, kako bi se bajke što bolje prilagodile ukusu dece i porodice, čime je, nažalost, arhetipski materijal razvodnjen i samim tim ogoljen od svoje suštine. Neverovatno, ali prvo izdanje je na engleskom jeziku dostupno tek od pre par godina. Do tada je u svom izvornom obliku bilo dostupno samo poznavaocima nemačkog jezika.

 

Ukoliko ste imali priliku da čitate neko od freudovskih tumačenja Rapunzel - pre svega Bruna Bettelheima - primetićete značajnu razliku u pristupu između jungovskog i freudovskog metoda. Kod Freuda se ova bajka tumači isključivo iz perspektive ženske psihe sa akcentom na edipovski problem. Dakle, devojčica Rapunzel je glavni protagonista, i na psihološkom planu predstavlja ego čiji je psihoseksualni razvoj očito zapeo u faličnoj fazi. Antagonista je veštica, koja predstavlja njenu majku i sa kojom se nadmeće oko zadobijanja pažnje od strane oca,  predstavljenim muškim karakterom u bajci.

 

Ja ću se ovom prilikom koristiti jungovskim metodom i pokušati da objasnim vezu između Rapunzel i John Snowa, a dalje kroz poređenje sa nekim drugim bajkama i širim problemom koji se provlači kroz Game of Thrones manifestovanim kroz muško-ženske odnose.

 

Analizu Rapunzel upravo počinjem definisanjem konstelacije odnosa muških i ženskih likova na početku i na kraju bajke.

 

Na početku Rapunzel konstelacija je sledeća: jedan muški karakter i tri ženska - supruga, novorođena devojčica i veštica. Odnos muškarac - žena je jedan naprema tri. Nasuprot tome, na kraju bajke taj odnos se menja na idealnih dva naprema dva: mušakarac i dečak - žena i devojčica.

 

Broj četiri u religiji, mitu i bajkama predstavlja savršen broj koji naglašava celovitost. Na psihološkom planu, ta se celovitost odnosi na strukturu same psihe koja bi takođe trebala da ima idealnu konstelaciju. Na početku bajke Rapunzel, vidimo da je ženski princip - Eros - dominantan, dok na kraju imamo harmoničan odnos muško-ženskog principa. Dakle, uspostavljen je balans unutar celovite strukture psihe.

 

Ako posmatramo ovu bajku iz perspektive muškarca, vidimo da se susrećemo sa tipičnim problemom negativnog kompleksa majke, kao remetilačkog faktora koji stoji na putu ostvarenja totaliteta unutar psihe mušakrca. U realnom životu, kompleks majke se ispoljava kod onih mušakaraca kod kojih je tokom psihoseksualnog razvoja uticaj majke bio dominantniji, iz bilo kog razloga, nego uticaj oca.

 

Ako je uticaj bio pozitivan, govorimo o pozitivnom komplesku i obratno - u slučaju negativnog uticaj dobijamo negativni kompleks. 

 

Čim stignem, pišem dalje...

Link to comment

Ne bi morali da objašnjavaju Dornu kad bi moglo da se nasluti ikakvo iole razumno objašnjenje. Elaria Sand ima pravo na presto u Dornu otprilike koliko i Gendrijeva pokojna keva-kurva u King's Landingu. Doduše malo manje jer je Gendrijeva keva rodila kopile kralju, a ne kraljevom mlađem bratu.

 

 

pa... ne bas. robert se nije vodao sa gendrijevom kevom po glavnom gradu i svadbama. dornjani nisu bas pravno zadrti kao ostali krajevi kontinenta. jeste glupo kako se sve prosto odgiralo*, ali nije skroz nemoguce (i sever je ustolicio vanbracnog sina dranjem a ne po 'zakonima'). ako mogu da iskoristim mastu da smislim kako bi to bilo, pre cu to nego da gledam. 

 

* da su izbacili elariju i ubacili arienne, ne bismo imali o cemu da pricamo. 

Link to comment

Da su ubacili Arianne i Quentyna Martell sve bi bilo mnogo smislenije po pitanju nasleđivanja, ali ne bi ni bilo potrebe da se o tome priča jer niko ne bi ubio Dr. Bašira.

 

Čak ne bi bilo ni naročito komplikovano da se smisli! Princeza dornjanska misli da će tata da je zavrne oko nasledstva i sve ostavi njenom mlađem bratu, pritom misli da je tata neopevani slabić popustljiv prema Lanisterima, pa otme malu Mirselu sa namerom da je proglasi za kraljicu. Zavera joj propadne, Mirsela bude teško ranjena, ona utamničena, i onda joj tata najzad objasni da nju planira za naslednicu, da je popustljiv prema Lanisterima samo zato što čeka da se Dany T uda za njegovog sina i dođe ovamo "with fire and blood".

 

To bi bila efektna mala sporedna priča, ništa previše bitno ali zanimljivo za gledanje iz perspektive Kinsguarda koga zavodi dotična Arijana. Ali neeeee, bolje da ona ni ne postoji nego se sve vrti oko Oberynove bivše devojke koja je luda od droge pa osvećuje porodicu Martell uništavanjem porodice Martell, i na bis vlada Dornom :isuse: u savezu sa Baba Ružom :isuse: a "fire and blood" lajnu može da izgovori recimo Varys :isuse: Bad pussy dijaloge da ni ne pominjem.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Doran od najmudrijeg(po meni) vladara do najveceg glupana i naivcine, a nista bolje nije prosao i njegov verni telohranitelj ...

 

p.s. Naravno, + 1000 na svaku vinijevu opasku  :D

Edited by Geo
Link to comment

Da su ubacili Arianne i Quentyna Martell sve bi bilo mnogo smislenije po pitanju nasleđivanja, ali ne bi ni bilo potrebe da se o tome priča jer niko ne bi ubio Dr. Bašira.

 

Čak ne bi bilo ni naročito komplikovano da se smisli! Princeza dornjanska misli da će tata da je zavrne oko nasledstva i sve ostavi njenom mlađem bratu, pritom misli da je tata neopevani slabić popustljiv prema Lanisterima, pa otme malu Mirselu sa namerom da je proglasi za kraljicu. Zavera joj propadne, Mirsela bude teško ranjena, ona utamničena, i onda joj tata najzad objasni da nju planira za naslednicu, da je popustljiv prema Lanisterima samo zato što čeka da se Dany T uda za njegovog sina i dođe ovamo "with fire and blood".

 

To bi bila efektna mala sporedna priča, ništa previše bitno ali zanimljivo za gledanje iz perspektive Kinsguarda koga zavodi dotična Arijana. Ali neeeee, bolje da ona ni ne postoji nego se sve vrti oko Oberynove bivše devojke koja je luda od droge pa osvećuje porodicu Martell uništavanjem porodice Martell, i na bis vlada Dornom :isuse: u savezu sa Baba Ružom :isuse: a "fire and blood" lajnu može da izgovori recimo Varys :isuse: Bad pussy dijaloge da ni ne pominjem.

 

 

Doran od najmudrijeg(po meni) vladara do najveceg glupana i naivcine, a nista bolje nije prosao i njegov verni telohranitelj ...

 

p.s. Naravno, + 1000 na svaku vinijevu opasku  :D

Вини овде сурово доминира.  Развалио је глупост у Дорну у једном пасусу.

Edited by porucnik vasic
Link to comment

Doran od najmudrijeg(po meni) vladara do najveceg glupana i naivcine, a nista bolje nije prosao i njegov verni telohranitelj ...

 

to sto su ga ubile bi se moglo objasniti kao njegova slabost, on ih i dalje voli i zato nece da ih ubije kada prvi put zaseru

 

ali ono sto nikako ne moz da se objasni je kako su one uspele da komuniciraju i naprave onako komplikovanu zaveru, iako su bile pod njegovom prismotrom i mozda cak neke od njih u polu-zatvoru

 

prilicno sam siguran da ce u knjizi ovo krenuti drugom stazom

 

 

kolko se secam, marteli aktivno traze savez sa deni i to je nesto sto se provlaci kao dugorocni plan dorana,

nevezano za onog nesrecnika sto ga je izjeo zmaj

 

 

Link to comment

Nema potrebe za spojlerima, posto su knjige i serija uveliko dva sveta  ... Doranov prvobitan plan je bio da da Arianu uda za Viserisa Targarjena, ali posto je zavrsio kako jeste, trenutno je plan da je uda za mladjanog Aegona Targarjena (Regarovog sina , kojeg su navodno spasili Varis i ekipa). Ugovoren brak izmedju Mirsela i Tristana Martela, je vise bio kupovina vremena i garancija da Lanisteri nece nesto posumnjati, odnosno Mirsela je bila vise neki taoc  ...

Edited by Geo
Link to comment

5. Vidjeniji Lord iz Dola

7. Ser.Davosov sin koji je pogunuo kod Crnobujice (izgoreo u divljoj vatri)

8. Pojma nemam ... Mislio sam da je sivi crv iz serije ili njegov brat blizanac :)

 

e, sad se kao sjetio 5 i 7. jebote, koliko savrseno nebitnih likova, matori je poremecen tip.

 

Bad pussy

:wub:

 

inace, serija je stvarno... ne znam. najace mi sto su plavusu krenuli da pustaju na repeat (nije imalo nikakvog smisla ni prvi put), jer ne znaju sta koji kurac da rade s njom. :lol:

Link to comment

e, sad se kao sjetio 5 i 7. jebote, koliko savrseno nebitnih likova, matori je poremecen tip.

 

:wub:

 

inace, serija je stvarno... ne znam. najace mi sto su plavusu krenuli da pustaju na repeat (nije imalo nikakvog smisla ni prvi put), jer ne znaju sta koji kurac da rade s njom. :lol:

To mu je posao, i zgrnuo  dekica nenormalne pare na to ... Veci smo mi frikovi sto pamtimo sve to,dInastiju Targarjena znam bolje od Nemanjica  :blush:

Edited by Geo
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...