Jump to content
IGNORED

Rusini vs. Ukrajinci


bus

Recommended Posts

malo bi teze islo da ti to neko cita. :)
Не мора да значи. Студирао сам у Новом Саду, и транзистор никако није хтео да ухвати нешто ван прва два програма месног/покрајинског радија. Недељом ваљда, ништа друго осим вести на језицима на једном, и фудбала на другом. Радије сам слушао вести - и словачки и русински сам некако лакше разумео :rolleyes: . Русински ми је у ствари јако лепо звучао са својим правилним нагласком (као македонски, али не на трећи него на други слог пре краја речи, је ли тако?).
Link to comment
  • 10 months later...
  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bus

    19

  • angelfish

    16

  • mioba

    8

  • Ros

    6

Top Posters In This Topic

Jeste, na drugom slogu od kraja. Osim izuzetka u reči "bAjako" kao i kod mnogih ljudi u govornom jeziku kod prideva ili priloga u superlativu, pa naglase npr. nAjnovši umesto najnOvši. što me posebno iritira, pa još kad to uradi neko od spikera ili voditelja na televiziji...(eto, za početak toliko, samo da dignem temu iz mrtvih...)

Link to comment
Недељом ваљда, ништа друго осим вести на језицима на једном, и фудбала на другом. Радије сам слушао вести - и словачки и русински сам некако лакше разумео :rolleyes: . Русински ми је у ствари јако лепо звучао са својим правилним нагласком (као македонски, али не на трећи него на други слог пре краја речи, је ли тако?).
За време бомбардовања 1999. слушала сам вести Радио Новог Сада на словачком и русинском језику. Лако се разуме, не тражи укључивање мозга као мађарски. Све новости чујем, и где је гађано и шта, али не звучи ми тако мучно, и неподношљиво, и беспомоћно као на српском. Још се сећам фраза: "Злочињецке љетадла НАТО алијанцији ђејствиљи су на прјестору јужнехо Српска/Бељехрада/Баната"... Као да је реч о неким далеким градовима, или неким проблемима који нису моји... Ето, много ми је лакше било да тако слушам. Edited by LaRicca
Link to comment
  • 1 month later...
Ukajinci su Ukrajinci, a Rusini su nekad bili poznati kao Malorusi
Da se samo ubacim: Malorusija i Malorusi, Kleinrussland i Little/Lesser Russia... sve su to nazivi za Ukrajinu (ili barem jedan njen deo) i Ukrajince. Nasla sam podatak i da naziv Rusini potice iz ukrajinskog i oznacava Ukrajince u Habsburskoj monarhiji. Edited by FranziskaKafka
Link to comment
Da se samo ubacim: Malorusija i Malorusi, Kleinrussland i Little/Lesser Russia... sve su to nazivi za Ukrajinu (ili barem jedan njen deo) i Ukrajince. Nasla sam podatak i da naziv Rusini potice iz ukrajinskog i oznacava Ukrajince u Habsburskoj monarhiji.
Znači Rusini mu dođu deminutiv od Malorusi..
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...