Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

A ova floskula

ustvari znači ono što sam rek'o - da ugodno živiš bez obzira da li treba (ili ne) da radiš?

 

Da imam osnovne potrebe zadovoljene bez prinude da se samoiznajmljujem, to jest da vrsim otudhjeni rad.

Rad nije problem po sebi, problem je otudjeni rad.

 

Cak i ta potreba za neotudjenim radom se sada pakuje u ambalazu i prodaje kao proizvod:

 

Motivation_30_anim_450.gif

 

tyvToPYsyaZXtaFiUISw-P6abde6j84YSh5o3tXq

 

I umesto da otplacujem stan 30 godina, radije bih prvo zadovoljio osnovne potrebe, pa se posvetio onim na visim razinama:

 

maslow.jpg

Umesto ovoga:

 

18-thickbox_default.jpg

 

ap,550x550,16x12,1,transparent,t.u1.png

 

Edited by noskich
Link to comment

I na ko si trenutno dijelu ikigaija[emoji769]?

K'o PM već znaš da je identifikacija i konsekventno definicija - polazna osnova za rješenje.

Ne sumnjam da bi (ti) još neko mog'o ponuditi alternativnu opciju.

Link to comment

Oko plate i Sidneja, cisto balansa radi:

ja sam sa platom manjom od 120k:

- zivela u stanu od preko 50 kvadrata, u centru Sidneja

- 25min pesice od posla (meni pola sata pesacenja nije nikakav problem)

- oko trecine plate mi je odlazilo na rentu

- od ostatka se savim lepo zivelo (putovanja, privatni treneri itd - ilustracije radi)

- ja sam na toj plati ladno mogla da izdrzavam jos jednu osobu

 

(btw, rentiralal u AUS 5.5 god - nikad se nije desilo da ti gazda trazi da se iselis.) 

Link to comment

Oko plate i Sidneja, cisto balansa radi:

ja sam sa platom manjom od 120k:

- zivela u stanu od preko 50 kvadrata, u centru Sidneja

- 25min pesice od posla (meni pola sata pesacenja nije nikakav problem)

- oko trecine plate mi je odlazilo na rentu

- od ostatka se savim lepo zivelo (putovanja, privatni treneri itd - ilustracije radi)

- ja sam na toj plati ladno mogla da izdrzavam jos jednu osobu

 

(btw, rentiralal u AUS 5.5 god - nikad se nije desilo da ti gazda trazi da se iselis.) 

Da, ali ti vjerovatno nisi pokusavala da skromnim zivotom ustedis preko 30% svake plate i time utabas put ka financijskoj nezavisnosti. 

Vecina nas planira da zivi samo jednom dok noskich izgleda ima drugacije planove. Mislim, za svaku pohvalu je kad ljudi planiraju za buducnost. Poznajem mnoge ovdje koji za 20+ godina boravka u Australiji nisu ostvarili ni 10% onog sto je noskich za manje od 10 godina. Neki su i rodjeni ovdje. Ali ljudi zive za trenutak, ne vide svrhu u stednji i bas ih briga da razbijaju glavu sta ce biti sutra. A kad nesto i ustede to se vec planira za potrosnju na slijedeci produzeni godisnji odmor. Uopste mi ne djeluju nesretni, neostvareni ili nezadovoljni sto nemaju krov nad glavom.

 

Evo interesantan clanak iz mog sireg zavicaja na datu temu: https://www.nezavisne.com/novosti/drustvo/Oprostaj-od-Jove-Culibrka-u-Derventi-Zivio-na-starom-hljebu-a-ostavio-gomilu-novca/450637

Link to comment

Da, ali ti vjerovatno nisi pokusavala da skromnim zivotom ustedis preko 30% svake plate i time utabas put ka financijskoj nezavisnosti. 

Vecina nas planira da zivi samo jednom dok noskich izgleda ima drugacije planove. Mislim, za svaku pohvalu je kad ljudi planiraju za buducnost. Poznajem mnoge ovdje koji za 20+ godina boravka u Australiji nisu ostvarili ni 10% onog sto je noskich za manje od 10 godina. Neki su i rodjeni ovdje. Ali ljudi zive za trenutak, ne vide svrhu u stednji i bas ih briga da razbijaju glavu sta ce biti sutra. A kad nesto i ustede to se vec planira za potrosnju na slijedeci produzeni godisnji odmor. Uopste mi ne djeluju nesretni, neostvareni ili nezadovoljni sto nemaju krov nad glavom.

 

Evo interesantan clanak iz mog sireg zavicaja na datu temu: https://www.nezavisne.com/novosti/drustvo/Oprostaj-od-Jove-Culibrka-u-Derventi-Zivio-na-starom-hljebu-a-ostavio-gomilu-novca/450637

bold je poenta, narocito ako radis nesto sto volis. plus sto sigurnost u zivotu nije u novcu (kao je sistem uspeo sve da ubedi), vec u vezama sa svojim najblizim, u communitiju...

 

vecina ljudi ne pokusava to sto noskich pokusava, pa im nista ne fali. mislim, da stavimo stvari u perspektivu: noskic kuka na sistem jer mu ne omogucava da za 5 god full time posla kupi nekretninu za kesh i ima dovoljno da moze da se penzionise. i posle problem u AUS, a ne u njegovim zeljama...

Link to comment

Gde sam napisao? Nemamo ni kola, ni motorcikl. Imamo jedan bicikl.

 

Cak eksplicitno nisam ni napisao da li imam dete ili ne. A i da imam, jedno dete na jedan par nije strasno. Da svi imaju samo jedno dete populacija bi se prepolovila za jednu generaciju.

Napisao si ti to za svoju suprugu da jede meso i da ima prevozno sredstvo.

svaki vid potomstva je negativan i utiče loše na životnu sredinu i planetu.

Sticajem okolnosti, tvoja supruga pravi carbon footprint kao jedna šestočlana srpska porodica, znam kako su Tajci nenormalni mesojedi, 

imam kolegu koji je mržav kao čačkalica a jede meso i one ražnjiće sa sticky rice ili nekom rižom.

Drugo nije istina da stranci ne mogu imati vlasnistvo nad nekretninom koja nije kondom, ako otvore firmu mogu da poseduju zemljiste, kuću ili hotel. sve legalno

 

 

nera, on 09 Nov 2017 - 06:10, said:

snapback.png

Ja ne znam sta je tuznije, da zaista zaradjujes 120k i zivis siroma kao crkveni mis ili da samo zamisljas toliku platu pa ne mozes da osvestis sta se sve moze sa tim novcem.

 

Mene novac i luksuz ne interesuju. Sasvim mi je dovoljno - svoj krov nad glavom, zdrava hrana, zdravstvo, skolstvo (osnovne potrebe zadovoljene) plus da budem gospodar svog vremena koje mi je preostalo. I idem ka tome da ostvarim taj cilj. 

 

E sad sto to mnogima ovde smeta me uopste ne interesuje. 

 

Božeeee me oprosti i sakloni... pa ti vidiš šta pišeš ili trolaš???Pa pre nekoliko desetina stranica si govorio NAJGORE o zdravstvu i školstvu AUSTRALIJE sada ih hvališ------halooo, konzistencijo gde si?

Link to comment

Oko plate i Sidneja, cisto balansa radi:

ja sam sa platom manjom od 120k:

- zivela u stanu od preko 50 kvadrata, u centru Sidneja

- 25min pesice od posla (meni pola sata pesacenja nije nikakav problem)

- oko trecine plate mi je odlazilo na rentu

- od ostatka se savim lepo zivelo (putovanja, privatni treneri itd - ilustracije radi)

- ja sam na toj plati ladno mogla da izdrzavam jos jednu osobu

 

(btw, rentiralal u AUS 5.5 god - nikad se nije desilo da ti gazda trazi da se iselis.) 

A mačka?? Ne prijavljuješ, ne? 

Ja (sad) imam kuče... Vidi pod "ljubimci", stavio sam i slike... 

Link to comment

Pa naravno da je tvoj subjektivni utisak kad posmatras Australiju iz penthausa sa tri spavace sobe na 10-15 minuta do centra Sidneja.

Da je posmatras iz najsiromasnijeg predgradja Sidneja kao ja "malo" bi to bilo drugacije.

Možeš i ti da je posmatraš iz dvosobnog stana u Hornsbiju (od 600 do osamsto tisuća doloresa da biraš), što je čitavih dvadeset minuta vozom do Čatsvuda. Depozit imaš (tj. već si imao), sa depozitom od 200000$ na stan od 700000$ mesečna otplata je 2307$. Nešto što sa svojom platom i skromnim potrebama svakako možeš da priuštiš. Iz Hornsbija čitav svet izgleda lepše nego iz Oburna, nadam se da sa toliko možeš da se složiš.

 

SaE

Link to comment

bold je poenta, narocito ako radis nesto sto volis. plus sto sigurnost u zivotu nije u novcu (kao je sistem uspeo sve da ubedi), vec u vezama sa svojim najblizim, u communitiju...

 

vecina ljudi ne pokusava to sto noskich pokusava, pa im nista ne fali. mislim, da stavimo stvari u perspektivu: noskic kuka na sistem jer mu ne omogucava da za 5 god full time posla kupi nekretninu za kesh i ima dovoljno da moze da se penzionise. i posle problem u AUS, a ne u njegovim zeljama...

prema njegovim rečima on ima suprugu i bebu pa mora da zivi u sto kvadrata. dvo soban stan samo dolazi u obzir sa kuhinjom, trpezarijom i dva balkona i toaleta. zato mu ide pola plate, supruga vise ne radi jer nema smisla da radi kaobajagi cela plata bi isla na jaslice... ali zapravo ona i radi i ima primanja i vozi motorno sredstvo do posla...

 

Toliko im je bilo teško da su morali na keš da kupu kuću u unutrašnosti Australije...to je neka vrsta sigurnosti, jer ne daj boze da ih isteraju iz stana, kud će živeti ako su svi stanovi od 100 kvadrata zauzeti? a nisu u krugu od 30 minuta VOŽNJE od POSLA ili centra, pošto noskich voli samo da radi u centru i za vladu....

 

sada on je završio FPN, pa je upisao u UK i zavrsio neke visoke škole, u AUS je došao preko studentske vize kao master reaserch, i onda upisao doktorske od kojih je odustao 2014, 

sada ima posao koji mu je omogucio za ne manje od 3 godina skupi novac za nekretninu...

i njemu je i dalje teško, i jako mu je loše...a ima sve ili više nego večina....

 

Podseća me na mog uju, koji je se je non stop žalio kako mu ide pola plate na poreze, zašto je onda pobegao iz Juge,  a došao u još veći welfare state.

 

Interesujeme Aineko, zašto ste napustili Australiju?

Link to comment

Interesujeme Aineko, zašto ste napustili Australiju?

 

Pa pise covek na 485 strana- jed, chemer, beda i sirotinja - i ja cu da napustim, samo kad skupim pare za kartu...

Link to comment

Naterala je muka plutokratska da ode iz robnice, gde su dnevne temperature malo nize, ali zato nocne nisu.

A nocne su - sto je opstepoznata stvar - najopasnije za beskucnike...

Link to comment

Interesujeme Aineko, zašto ste napustili Australiju?

nema veze sa finansijama ili zivotom u AUS, potpuno privatni razlozi. i zelja da se zivi po razlicitim stranama sveta. 

sto ne znaci da se necu vratiti jednog dana.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...