Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Prvo, masno lažeš da ti je stan 50 m2.

 

Drugo, da si “first tier profesionalac” već bi bio u Northern Beaches negde.

 

Treće, nismo se upoznali, ali tačno znam kakav si i na šta ličiš.

On je sam rekao da mu je porez na prihode čak 30 posto, kada se pogleda progresivna stopa poreza na prihod, plus uzme u obzir da da ima suprugu koja ne radi i bebu, svako normalna može doći do tog zaključka. E sada možda laže, sumnjivo mi je da je mesečno što daš za stan jeftinije nego kada bi plačao te pare banci. Nisam pametna a završih sve te silne škole kako je to moguće.

Za evropu, sanjati o tome da kupiš nekretninu 5 minuta od posla je jedino moguće ako radiš u industriji nekoj prigradskoj opštini.

Ovaj čovek kaže da radi za vladu tj državu australije. Sada bi on živi od svog posla na 5 minuta hoda, pretpostavljam da vam je u australiji sve te državne uprave po centru, ispravite me ako grešim pričam napamet.

Link to comment

To gde ti zivis i tvoj infostan nema apsolutno nikakve veze sa stanom u Chatswoodu.

 

Da li je luksuz da roditelji sa detetom zive u stanu sa dve spavace sobe, to je pitanje.

Jedna soba za roditelje, jedna za dete.

I to pitanje se postavlja u zemlji koja je druga na svetu po kvalitetu zivota u 21. veku i ovde konkretno u slucaju kako me nazva "Milena" first tier profesionalca.

Da li vi tvrdite da je za first tier profesionalca u Australiji preveliki luksuz da sa zenom i detetom zivi u iznajmljenom stanu sa dve spavace sobe? 

Pola sata vozom od centra.

Jer taj stan ne moze da kupi (kosta preko miliona btw.).

To je sustinsko pitanje.

 

I ako tom profesionalcu samo na stanarinu i rezije ode vise od pola plate, sta to govori o njegovom zivotnom standardu?

 

Kao što rekoh, kvadratni metar je kvadratni metar, svejedno u Chatswoodu ili u Surdulici. Ako pričaš kako je teško i skupo iznajmiti dvosoban stan, a onda kačiš luksuzne trosobne/četvorosobne stanove, sa bazenima/saunom/teretanom, jbg to nisu iste stvari. Naravno sasvim ok ako smatraš da ti ništa ispod toga ne odgovara, ali takav stan bi te lepo koštao i u Beogradu. :)

Link to comment

Diskutuje se o stanu sa dve spavace sobe bez bazena, teretane, saune... Taj drugi sa bazenom sam naveo kao primer kada sam optuzen za to da sam namerno izabrao najskuplji stan.

Rec je o stanu sa jednom spavacom sobom za roditelje I jednom za dete. Soba za roditelje sadrzi u svom sklopu malo en suite kupatilo koje je mini verzija klasicnog kupatila. I onda imamo open plan dnevnu sobu, trpezariju I kuhinju kao jednu prostoriju. To je ceo stan.

Edited by noskich
Link to comment

Ne moram da zivim u stanu od 50 kvadrata na pola sata vozom od centra. Dovoljna je soba 3 sa 2 metra za zenu, dete i mene tamo negde na 3-4 sata vozom od centra?

 

Da se zivi zivotom srednje klase u Australiji da, ne bi moglo mnogo toga da se ustedi. Mozda je zbog toga prosecna stopa stednje u Australiji samo 4.6% prihoda?

https://tradingeconomics.com/australia/personal-savings

 

australia-personal-savings-forecast.png?

 

http://www.dailytelegraph.com.au/lifestyle/parenting/australians-are-paying-more-for-childcare-than-mortgages-and-food-leading-to-calls-for-national-action/news-story/42d6d8d0658d710c8bbef4cd67a3e44e

 

Australians are paying more for childcare than mortgages and food, leading to calls for action

 

Close to a third are paying double their grocery bills — after the government rebate — and one in five are paying triple their weekly grocery shop.

 

Alarmingly 34 per cent of respondents in the survey conducted for News Corp Australia by The Parenthood said they have been late paying their bills, mortgage or rent because of childcare.

 

A total of 21 per cent of respondents say they are basically working to pay for childcare with 57 per cent only marginally better off working.

Штедња је и кад купиш стан или кућу и отплачујеш кредит. Отплаћујеш нешто што је твоје. Друго требао би имати бенифиције за јаслице ако ти жена не ради. Рачуна се бар овдје, једна плата за троје колика би требала бити и онда добијеш попуст на јаслице или обданиште. Већ сам напоменуо да се може добити, бар овдје кредит до 35-те године нез икаквог депозита са врло повољном каматом када први пут купујеш стан или кућу и имаш стални посао. Приде требаш имати за себе неки тзв. рачун на коме си уштедио паре у случају да ти машина за веш почне отказивали послушност или неке велике трошкове на које ниси рачунао. Сва штедња преко тога је претјерана, јер требаш и ти и породица да има нормалан живот, а не да се цијели живот своди како уштедјети што више. Edited by Simon
Link to comment

Da pazljivo citas ne bi morao da pitas.

Placam vise od 30%.

Ali evo recimo da imam tu navedenu platu od 120,000 neto bi to bilo 84,368 dolara neto.

 

https://www.realestate.com.au/property-unit-nsw-chatswood-406499951

Da iznajmim dvosoban stan u predgradju gde mi je posao samo renta bi me izasla 785 dolara nedeljno sto je 40,820. Ako dodamo rezije vise od pola plate mi odlazi na stanarinu i rezije.

Link to comment

Када плаћаш кредит имаш и пореске олакшице у виду смањивања пореза на конто камата које годишње платиш на кредит.

Link to comment

Noskich: koliko ti kvadrata ima stan?

I da li se jedna od te dve spavaće sobe podiznajmlje, kao si pre pričao? Ili si odustao od te ideje?

 

I od kud sad stan, zar nije do pre 10-ak strana bila kuća, koja produvava, jer nema izolaciju?

Link to comment

Nego nisam znao da je postavljac teme postao roditelj? Pa, cestitamo! 

 

Supruga i ja smo prvu bebu dobili u jednosobnom stanu (tj. stanu s jednom spavacom sobom) i nista nam nije falilo. Ostali tu par godina dok nije dosla druga beba. Onda presli u dvosoban. Kad je doslo predskolsko doba, presli u trosoban i nadam se da vise nema selidbe. A ni beba. 

Godinama radim u skupljem dijelu grada kao i noskich, pa mi nikad nije na pamet padalo da tamo trazim stan. A ni da zamaram ljude po forumu kako ja ne mogu da zivim bas tu gdje radim.

Ako put do posla traje manje od sat vremena u jednom smjeru, to je odlicno. Ima ljudi da putuju po 2-3 sata. 

 

Zivi gdje mozes priustiti i budi sretan s onim sto imas. 

Link to comment

Diskutuje se o stanu sa dve spavace sobe bez bazena, teretane, saune... Taj drugi sa bazenom sam naveo kao primer kada sam optuzen za to da sam namerno izabrao najskuplji stan.

Rec je o stanu sa jednom spavacom sobom za roditelje I jednom za dete. Soba za roditelje sadrzi u svom sklopu malo en suite kupatilo koje je mini verzija klasicnog kupatila. I onda imamo open plan dnevnu sobu, trpezariju I kuhinju kao jednu prostoriju. To je ceo stan.

 

Pa i taj sa bazenima je bio svega 25% skuplji, znači da su u sličnoj klasi.

 

Link to comment

Nego nisam znao da je postavljac teme postao roditelj? Pa, cestitamo! 

 

Supruga i ja smo prvu bebu dobili u jednosobnom stanu (tj. stanu s jednom spavacom sobom) i nista nam nije falilo. Ostali tu par godina dok nije dosla druga beba. Onda presli u dvosoban. Kad je doslo predskolsko doba, presli u trosoban i nadam se da vise nema selidbe. A ni beba. 

Godinama radim u skupljem dijelu grada kao i noskich, pa mi nikad nije na pamet padalo da tamo trazim stan. A ni da zamaram ljude po forumu kako ja ne mogu da zivim bas tu gdje radim.

Ako put do posla traje manje od sat vremena u jednom smjeru, to je odlicno. Ima ljudi da putuju po 2-3 sata. 

 

Zivi gdje mozes priustiti i budi sretan s onim sto imas. 

Nego, je l' si ti na raspolaganju za prednovogodisnji get-together ili nisi?? Nisam ispratio je l' si VIC ili NSW (Melburn ili Sidnej)?? 

Ako nije problem ovde - ako jeste na pm/dm/inbox. Treba (opet) da se nadjemo pa da vidim(o) koliko nas tacno ima i taj rad... :)

Link to comment

Ovde u ovoj vesti iznad je jasno napisano:

Close to a third are paying double their grocery bills — after the government rebate.

Znaci vec je uracunata pomoc vlade za jaslice I opet je neisplativo.

 

Kao sto vec napisah, ako zivis zivotom srednje klase onda ces imati I prosecnu stednju od 4.6%. Ti kazes da je stetno stedeti vise a kako ces onda ustedeti za depozit?

Cak I sa platom od 120,000 nakon poreza 4.6% ti je 3,864 dolara godisnje. Od toga nikada neces ustedeti cak ni za 5% depozit imajuci u vidu rast cena nekretnina.

Edited by noskich
Link to comment

I da li se jedna od te dve spavaće sobe podiznajmlje, kao si pre pričao? Ili si odustao od te ideje?

 

I od kud sad stan, zar nije do pre 10-ak strana bila kuća, koja produvava, jer nema izolaciju?

Ja sam taj stan naveo kao primer.

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...