Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

 Evo šta je mogao tamo da kupi za svoj dvosoban stan.

 

 

Share & Enjoy

 

To smo valjda apsolvirali. U Sidneju 100k vazi za dobru platu, kao sto je 1000 eura mesecno dobra plata u Srbiji.

Nakon poreza to je 70 hiljada. Sa tih 70 hiljada covek tesko moze da prezivi i da otplacuje takav dvosoban stan poput GS-ovog i komsije mu. Kredit za stan ce mu biti 54 hiljade godisnje tokom 30 godina (imati u vidu da trenutno imamo najnize kamatne stope u istoriji Australije). Znaci ima 1300 dolara mesecno za sve ostalo. OK ako je solo i zivi vrlo skromno (za australijske standarde). Ako ima jedno dete ugasio ga je (single parent).

A na rentu ce za takav stan davati vise od pola plate sasvim sigurno.

Solidan dvosoban stan (ne nov, ne luksuzan) u dobrom kraju (ne centar) poput Bondi Junction, Chatswood, Burwood je minimum milion. 

Edited by noskich
Link to comment

uvek mozemo da se nadamo da je dosta toga izmislio za potrebe pisanja al' sta ako nije, ne??

 

To je i meni palo na pamet. Ne mislim da je izmislio priču kao takvu, već je možda malo preuveličao svoje stradanije, e da bi bilo melodramatičnije.

 

Inače se je vrlo lako složiti sa svim kriticizmima ludog profesora, s tim da sam se ja isuviše prepoznao u nekim momentima da bih se usudio da ga mnogo pljujem. Ne znam da li je to neka stvar u vezi nas (eks)akademika, ali kad ono kažu there's a sucker born every minute, treba da promene to u "every second" kad su u pitanju akademici. :fantom:

 

EDIT. Evo, npr, verujem šta neki pišu po forumu?!

Edited by Indy
Link to comment

Bio je svojevremeno, kada sam se odlucivao izmedju Australije, Kanade i Novog Zelanda (2006/7-a) jedan sajt www.nocanada.com i tu je bilo mnogo prica poput ove. Sajt je zatvoren vec ima oko 5 godina.

Edited by noskich
Link to comment

To smo valjda apsolvirali.  

 

 

Ej, apsolvirani, jes da se ja razumem jedino u Pjongjang™, ali nešto ti ne valja računica. Koju je to nekretninu stek'o taj sa 1000eu/mesečno iz BG-a? Komšija od G/S ima stan od milionče i kusur (bar delom) u vlasništvu. Kanda dođe dobro pod stare dane...

 

I jedino ako je 1000eu mesečno u BG-u ekvivalent 100K AUD godišnje (pa makar i bruto... a postoji i tax return, btw), ali već smo se vrteli oko toga pre x strana.

Link to comment

1000 eura sam pomenuo kao primer dobre plate, cisto da ljudi van Australije razumeju o kom rangu plate pricamo. A nista nisam pominjao sta se u Srbiji otplacuje jer sam totalno van desavanja u vezi Srbije. A racunica za stan u Sidneju je cista kao suza. Proveravao sam na kalkulator sajtu za plate i za kredite za stan pre nego sto sam napisao. Jeste 100K bruto, 70K neto za samca. 

Link to comment

kako mozes da se lociras po zelji ako nemas odgovarajuci pasos?

 

Tako sto, kao osoba sa fakultetom, rutinski dobijes imigrantsku vizu 9-V. Za to je potrebno uci turisticki (3 ili 6 meseci bez vize), i registrovati diplomu u Sekretarijatu za visoko skolstvo (Univerziteti u Beogradu, Novom Sadu, Nisu i Kragujevcu su na drzavnoj listi, i diplome se rutinski registruju).

 

Ekvador ima vrlo, vrlo liberalnu useljenicku politiku.

Link to comment

E pa nista onda. Nisam ni razmisljao o tom delu, samo sam nacuo da ima ljudi koji to biraju, a i najbolji bivsi sef mi je bio Afrikaner koji se doduse nije vratio svojevoljno vec sto mu je zena pobegla nazad sa decom tamo.

Onda bi Budja mogao da potvrdi da pretpostavjam tu dosta delova u juznoj Americi otpada takodje po tom kriterijumu.

 

Takav je zivot, uvek trazi zonu Zlatokose, da se sto vise stvari poklapaju. Ni previse skupo, ni previse toplo/hladno, ni nesigurno, ni zagadjeno... nadje se ponesto za svakog da pokrije vecinu najvaznijih kriterijuma, ali nema nista da pokriva sve osim ako imas realna ocekivanja. Ali moras biti fleksibilan.

 

Juzna Afrika nije.

 

Daleko bezbednije je u Ekvadoru.

 

Rizik jeste da te povremeno odzepare ili opljackaju kucu (ako nije u u okviru gated community, gde cuvari ne nose mitraljeze, zapravo ne nose nista) ali ubistva vrlo, vrlo retko. Govorim o Kitu i Kuenki. Nasilje je daleko vece na obali (Gvajakil).

 

U Kuenki ima jedno 5K Amera penzionera.

Link to comment

OK, imati platu i od 70K neto i stan u vlasništvu (makar i delimičnom) u Sidneju je dobitak na lutriji života imho, a ti kako god voliš.

 

Nije to stvar lutrije, vec stvar tajminga. Ta generacija kao sto su GS, Yoyogi (dobro, on nesto stariji), iDemo... su imigrirali pre 2000-te. A tada su cene bile 3.3 bruto godisnje plate prosecnog domacinstva za prosecnu kucu, a sada je preko 12. Kako vreme prolazi sve teze i teze biti imigrant ovde i u smislu posla i prebivalista. 

Link to comment

Tako sto, kao osoba sa fakultetom, rutinski dobijes imigrantsku vizu 9-V. Za to je potrebno uci turisticki (3 ili 6 meseci bez vize), i registrovati diplomu u Sekretarijatu za visoko skolstvo (Univerziteti u Beogradu, Novom Sadu, Nisu i Kragujevcu su na drzavnoj listi, i diplome se rutinski registruju).

 

Ekvador ima vrlo, vrlo liberalnu useljenicku politiku.

 

Znaci nije se promenilo, super.

Link to comment

Nije to stvar lutrije, vec stvar tajminga. Ta generacija kao sto su GS, Yoyogi (dobro, on nesto stariji), iDemo... su imigrirali pre 2000-te. A tada su cene bile 3.3 bruto godisnje plate prosecnog domacinstva za prosecnu kucu, a sada je preko 12. Kako vreme prolazi sve teze i teze biti imigrant ovde i u smislu posla i prebivalista. 

Jbt, na sve imaš odgovor!  :lolol:

 

Mislim, strava...

Link to comment

Tako sto, kao osoba sa fakultetom, rutinski dobijes imigrantsku vizu 9-V. Za to je potrebno uci turisticki (3 ili 6 meseci bez vize), i registrovati diplomu u Sekretarijatu za visoko skolstvo (Univerziteti u Beogradu, Novom Sadu, Nisu i Kragujevcu su na drzavnoj listi, i diplome se rutinski registruju).

 

Ekvador ima vrlo, vrlo liberalnu useljenicku politiku.

a ko je rekao da ja hocu da idem u Ekvador? lol

ja sam odgovarala na nonsalantnu opasku da kad si fin. nezavistan mozes da zivis gde hoces. kako da ne. sva ta cimanja koja su kasnije pobrojana mogu da se odrade i bez fin. n., ako je zivot negde prioritet, nisu ta dva bas nesto povezana.

Link to comment

Veoma su povezana ako zelis da zivis negde gde ne mozes da nadjes zaposlenje. A u mom slucaju jer zelim da zivim u opustenoj klaj klaj/nezagadjenoj/mirnoj/bez buke, prljavstine i saobracaja sredini gotovo je nemoguce da nadjem posao van velikih gradova, narocito van razvijenih zemalja gde je tesko raditi iskljucivo na engleskom. 

Edited by noskich
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...