Jump to content
IGNORED

To, mačko!


Afterburner

Recommended Posts

16 hours ago, dùda said:

ovo je uspeh bez presedana

mislim, za naše krajeve, a bogami i šire   :D

 

kakvo spominjanje ostalih, a posebno iz timskih sportova

niko mu nije ni blizu

Ma naravno. Pa Spanci birali svog najboljeg sportistu svih vremena prosle godine i Nadal ubedljivo pobedio. Jel znate vi ljudi kakva je konkurencija u Spaniji za tu titulu? Gasol bio drugi i onda plejada fudbalera (prvaci sveta), kosarkasa, prvaka tour de france-a, f1, moto gp-a i drugo...

Edited by Boza_zvani_Pub
  • +1 2
Link to comment
9 hours ago, ObiW said:

Aj sad i ti. Neko ima sluh za strane jezike pa mu lako ide, neko mora da zapne da bi napola uspeo jedan strani jezik da nauči. Takav se čovek rodi, nisu strani jezici nuklearna fizika.

 

Da, taj famozni misteriozni sluh koji bog ili priroda na random sipaju okolo. Ja bih pre rekao da se radi o marljivosti, ambiciji i radoznalosti, kao i kod svakog drugog ucenja. Dokaz za to mi je Novakova karijera u onome sto je izabrao kao zivotni poziv.

Link to comment
18 minutes ago, harper said:

 

Da, taj famozni misteriozni sluh koji bog ili priroda na random sipaju okolo.

 

Ne bih rekao da je famozan, Švarceneger na primer je više od 50 godina u Americi i ne može se reći da nije zainteresovan za američki život, pa opet zvuči kao parodija iz Simpsona i dan danas. Neki jednostavno nisu previše talentovani za te stvari, što je ok, bitno je da se razume, ne mora da ima akcenat kao voditelj vesti iz udarnog termina.

  • +1 2
Link to comment
14 minutes ago, harper said:

 

Da, taj famozni misteriozni sluh koji bog ili priroda na random sipaju okolo. Ja bih pre rekao da se radi o marljivosti, ambiciji i radoznalosti, kao i kod svakog drugog ucenja. Dokaz za to mi je Novakova karijera u onome sto je izabrao kao zivotni poziv.

Pa upravo taj dokaz možeš da primeniš u drugom smeru za učenje jezika i bilo čega drugog. I gomila tenisera poseduju tri stvari što si spomenuo pa nisu uspešni kao on, tako je i za jezik.

Link to comment
2 hours ago, Boza_zvani_Pub said:

Ma naravno. Pa Spanci birali svog najboljeg sportistu svih vremena prosle godine i Nadal ubedljivo pobedio. Jel znate vi ljudi kakva je konkurencija u Spaniji za tu titulu? Gasol bio drugi i onda plejada fudbalera (prvaci sveta), kosarkasa, prvaka tour de france-a, f1, moto gp-a i drugo...

kroz maglu mi trepere članci iz strane štampe od pre 10+ godina gde je federer sa ondašnjim brojkama nazivan jednim od najboljih sportista ikada.


slušah sinoć tennis podcast, koji mu dođe najpopularniji teniski podkast, znam da im je teško kad god novak izdonimira pa me vukla bizarna razoznalost, i nisu razočarali, prvu trećinu emisije su govorili o federerovom povratku, zatim su pomenuli novakov istorijski uspeh, otprilike - svaka mu čast na tome, biti šestinu decenije na mestu br 1 je ozbiljna stvar, da bi se instant vratili federeru. prejadno  je u kojoj meri su pare izgradile mentalnu sliku velikim ljubiteljima tenisa na zapadu, istim onim ljubiteljima koji će prebaciti novakovim navijačima da tenis prate samo zbog novaka.  

u vezi jezika, sposobnost za učenje je povezana sa godinama, već sa sedam godina postaje teže mladom mozgu da upije novi jezik. u pubertetu savladavanje novog jezika postoje ozbiljan izazov. akcenat u celom učenju važi za detalj koji je najteže savladati. možda muzikalnim ljudima ide lakše, kao što im lakše ide imitiranje? još jedna od stvari koja doprinosi učenju su roditelji, ako je njima išlo od ruke učenje jezika ići će i deci. novak da se zahvali srkiju jer je poliglota :)

  • +1 1
Link to comment
11 hours ago, harper said:

 

Novak "vani" ima jako mnogo navijaca za koje se sam izborio, mnogo vise nego sto bi se ocekivalo s obzirom na to da se umesao kao poslednji i treci u vec podeljeni svet teniskih navijaca na dva senzacionalna igraca iza kojih stoji ozbiljna medijska masinerija. To sto ga ne voli mainstream zapadnih medija jer je patoloski zaljubljen u svoju svajcarsku tenisku Barbiku nije nikakav poseban reper iz kojeg se moze zakljuciti bilo sta o Novaku ali se svasta moze zakljuciti o tim medijima koji sportskoj velicini pretpostavljaju bizarne trecerazredne incidente koje obavezno naduvaju preko svake mere i privatne izbore koji se nikoga ne ticu. Da je u pitanju Noel Dzonson a ne Novak Djokovic, dosadni autsajder iz neke tamo vukojebine, obozavali bi ga do ludila.

 

"Ortodoksni seljak" se makar potrudio da nauci jezik svake zemlje u kojoj je proveo bar par godina zivota, za razliku od aristokrate sa Majorke koji za sve ove godine nije uspeo ni engleski da savlada kako treba jer je isuvise vremena izgubio izvlaceci sorc iz guzice pred milionskim auditorijumom.

Spanci su generalno antitalenti za ucenje jezika, kolje ih prvenstveno pravilo da sve citaju prema svom pravopisu (izgovaranje nekih vlastitih imena je pish zivi, npr Zurich je Surić, naucili su s vremenom da izgovaraju pravilno Djoković ali je vec npr. Račić jednostavno Rakik), zato je i nastao taj cuveni spanglish. S druge strane su maksimalno tolerantni, kad se neko trudi da prica njihov jezik, sto nije bas odlika kojom se mogu pohvaliti ostali evropski narodi.

  • +1 2
Link to comment
42 minutes ago, Time Crisis said:

 

Ne bih rekao da je famozan, Švarceneger na primer je više od 50 godina u Americi i ne može se reći da nije zainteresovan za američki život, pa opet zvuči kao parodija iz Simpsona i dan danas. Neki jednostavno nisu previše talentovani za te stvari, što je ok, bitno je da se razume, ne mora da ima akcenat kao voditelj vesti iz udarnog termina.

 

42 minutes ago, eumeswil said:

Pa upravo taj dokaz možeš da primeniš u drugom smeru za učenje jezika i bilo čega drugog. I gomila tenisera poseduju tri stvari što si spomenuo pa nisu uspešni kao on, tako je i za jezik.

 

Sigurno je da postoje predispozicije za ucenje jezika, ne sporim ja to, ali vecina vrhunskih tenisera i govori nekoliko jezika, a ovi koji pored maternjeg govore lingua franca, engleski, govore ga s respektabilnim naglaskom. Predispozicija je predispozicija, ono sto cesto nazivamo talentom, ali bez zelje i truda da se ona aktivira ostaje upravo to sto jeste. Kod Novaka je potpuno jasno da postoji ulozeni trud i pokazano interesovanje u tom smislu, makar toliko da pokaze postovanje zemlji u kojoj je neki turnir organizovan. Moja poenta je da se takve stvari skoro nikada nece pojaviti u WASP stampi ali ce se zato danima usred turnira izmisljati nebuloze o nekakvim nenormalnim zahtevima koje je Novak rezolutno isporucio australijskim vlastima i organizatorima Australian Opena, iako su i on i direktor turnira vise puta jasno rekli da je Novak samo prikupio zalbe drugih tenisera koji, za razliku od njega, nisu imali normalne uslove za pripremu i dostavio ih direktoru turnira kao informaciju.

 

Jednostavno se desava isto ono sto se desavalo i Lendlu, i Amrtini, i Moniki cim je shvaceno da su ozbiljno poceli da ugrozavaju mit o belom gospodskom zapadnom sportu kojim dominiraju ovi sto seru zlatne poluge. Sto se vise Novak inati da ispuni svoje sasvim legitimne sportske ciljeve to je sve veca i veca tema tih medija.

Link to comment
Sinoć je Novak bio u dnevniku 2, na rts-u. Pričao čovek skoro 15 minuta. Odmereno, lepo, kulturno. Prosto mi bilo drago što čujem nešto normalno sa javnog servisa.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...