Jump to content
IGNORED

Arhitektonski podvizi i landmarkovi Beograda


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hazard

    13

  • Аврам Гојић

    9

  • dragance

    8

  • bigvlada

    7

:Hail: Ako moze i prica iza projekata ili reference na njih, bio bih neizmerno zahvalan.
u bilalovom bunker palace hotel-u sam tek skoro uzivala.03kj1.png
Kakvi su ovo otvori sa leve strane slike? Ventilacioni sistem? Edited by Shan Jan
Link to comment

Dakle mozemo da zakljucimo da za bezveznu arhitekturu kod nas a i sire nisu krivi komunisti i sovjeti, nego onaj prokleti svajcarski romandski slepac Le Korbuzije, cije su ideje komunisti/socijalisti/sovjeti nazalost zdusno prihvatili i sprovodili u delo - jer pre njegovog uitcaja, sovjetska arhitektura je skroz rulala.

Link to comment
Ako moze i prica iza projekata ili reference na njih, bio bih neizmerno zahvalan.
Većina slika ima odgovarajući naziv ali za konkretne projekte moraćeš da tražiš odrednice u člancima o socijalističkom realizmu (sovjetska verzija art deko-a) i staljinističkoj arhitekturi.
Link to comment
I koja je to zgrada? :( Zar Slučaj Harms nije sniman u narodnoj banci?
nope, u Geozavodu. to je zgrada u Karadjordjevoj 48. bgd-geozavod.jpgseti se ovih stepenica iz filma67114_0809-geozavod-foto-o-bunic_f.jpg?ver=1282323218
Link to comment
Ja gledam ovu sliku stepenica i u trenutku razmisljam pa ovo je Narodna banka, ali kad pogledah bolje nije, samo lici :)
Eeee stepenice NBS su ti ostale u secanju iz spotova Dragane Mirkovic i Lepe Brene koje je radio D.Milicevic ;) BTW u Geozavod je sada usla uprava za izvrsenje zatvorskih sankcija ili kako se vec zove...Tamo se sada nalazi odeljenje koje stavlja narukvice-nanogvice.Jbga pokvarili su biznis ekipi koja je valjala prostor za strane filmske produkcije :isuse:
Link to comment

@ Frank PembletonNope, ja sam isla u NBS kao posteni turista i vodili su nas i u svecanu salu, i u trezore, i videli smo ono predivno stepeniste... :P Cela zgrada je prelepa. U Geozavod nisam nikad usla, samo videla ovako na slikama. Necu ni da pocnem da komentarisem stanje te zgrade i jos mnogih... :isuse:

Link to comment

bigvlado, ovo su zaista impresivni crteži. :Hail: ipak, čast svakom iz ove commie art deco kolekcije ali jedan je tatljinov konstruktivizam. sunovrat komunizma se ogleda u neizgradnji tornja.

Link to comment

palata sovjeta je trebala da bude na mestu hrama hrista spasitelja. Hram je srušen ali palata nije napravljena jer zemljište nije moglo da podnese toliko tešku zgradu. Sa današnjom tehnologijom bi moglo ali komunizam je propao a hram je obnovljen. btw. zar gornja slika nije iz animiranog filma Technotise, Edit i ja?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...