Jump to content
IGNORED

Arhitektonski podvizi i landmarkovi Beograda


Аврам Гојић

Recommended Posts

Super je SIV, snazan i hladan beton ... lepo je to sto su ljudi nekada imali dugorcne vizije buducnosti (ne nuzno i pametne), pa u blatnjavom Novom Beogradu zasadili onakvu zgradurinu.K'o sto zamisljam ljude koji su tridesetih godina prolazili pored BIGZ-a (tadasnje Stamparije)... njive i livade okolo, i onda izraste onakva lepotica.Na zalost, posle se ispostavi da su to bili samo incidenti, koje grad i ljudi nisu ni priblizno pratili, pa ih zadesi sudbina usamljenih arhitektonskih rugoba.

Edited by Takeshi
Link to comment
  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hazard

    13

  • Аврам Гојић

    9

  • dragance

    8

  • bigvlada

    7

Pa ono nije beton, vec mermer.A za BIGZ se slazem. Jedva cekam da ga obnove (nadam se ne da ga i upropaste)
Mermer je fasada, ja u glavi povezujem beton za zgradu, tezina i dimenzije.Ima onaj termin koji super opisuje slicne gradjevine: brutalist architecture. Edited by Takeshi
Link to comment
Super je SIV, snazan i hladan beton ... lepo je to sto su ljudi nekada imali dugorcne vizije buducnosti (ne nuzno i pametne), pa u blatnjavom Novom Beogradu zasadili onakvu zgradurinu.
"Denacionalizujte Novi Beograd, rehabilitujte močvaru! Komunisti su je uništili iz ideoloških razloga" (nije od mene)
Link to comment

Meni je najbrutalnija zgrada Urbanističkog zavoda na uglu Palmotićeve i 29. Novembra. Ono betonsko čudovište preko puta Instituta za mentalno zdravlje. Jbt stvrno osećam neko strahopoštovanje kad prolazim pored onih temelja. To mi je jedna od top 5 građevina u Beogradu. Broj 1 svakako:38-Generalstab_ocp_w380_h300.jpg

Link to comment
Meni je najbrutalnija zgrada Urbanističkog zavoda na uglu Palmotićeve i 29. Novembra. Ono betonsko čudovište preko puta Instituta za mentalno zdravlje. Jbt stvrno osećam neko strahopoštovanje kad prolazim pored onih temelja. To mi je jedna od top 5 građevina u Beogradu.
Oduvek sam tu zgradu Urbanistickog zavoda smatrao 1 vrhunskom ironijom.
Link to comment

Zgrada pošte je koliko znam, jedan od retkih primera fašističke arhitekture kod nas. Kažu da se drugi još bolji nalazi, gle čuda, u Smederevu ali nikad to nisam video.Hoću da kažem, nema ta zgrada veze sa modernističkom arhitekturom koja dominira Novim Neogradom. A ni sa komunizmom, konkretno.@arbeitmann Pa i to što kažeš, kad neko rokne onoliki beton praktično u botaničku baštu i tu proglasi urbanistički zavod, deluje kao da se dobro zajebavao. :D

Edited by McCabe
Link to comment

potpuno idiotska ideja da se monumentalna zgrada poste udene izmedju zgrade skupstine i crkve Svetog Marka, objekte koji su, uz okolni park, po prvobitnoj zamisli, trebali da cine jedinstvenu celinu.

Link to comment

Uf, POste me je strah svaki put kad je vidim. Lici mi na zatvor ili pak neko slicno muciliste. Ne znam kako je unutra, ali ako je Kiki mogla da prezivi nekoliko godina u toj zgradurini, cenim da je frka samo spoljni izgled.

Link to comment

Pa, ja čuh legendu da je ta zgrada i grunuta tu sa tom idejom, tj. da zakloni crkvu. Ali mislim da je to malo nategnuto. Ako ima neki politički bekgraund, a verovatno ima, mislim da je to arhitektonsko-diplomatski čin suptilan poput slona u staklarskoj radnji. Ili današnjeg slanja i opozivanja delegacije za Nobela.E da, kad je već pominjemo, koja joj je bila svrha tokom ww2?

Edited by McCabe
Link to comment

ne znam, verovatno je i tada bila posta.ne postoje dokazi da je zgrada poste vezana za Stojadinovica i Konkordat, jer je izgradnja pocela 1934.evo kako je izgledala kada je tek zavrsena.postakamena2364237mfzg7.jpgEDIT> slika

Edited by Arbeitmann
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...