Jump to content
IGNORED

Arhitektonski podvizi i landmarkovi Beograda


Аврам Гојић

Recommended Posts

Jel to misliš na Kraljevinu SHS? I pol rezidencijalnog starog Zagreba je podignuto tada, KSHS je bila super za biznis, možda pogotovo u zapadnim stranama.
Znamo, znamo :D Inače, kad sam prošle godine bio u Agramu, baš sam odvojio nekoliko dužih trenutaka da dobro posmotrim tu konkretnu građevinu :)
Link to comment
  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hazard

    13

  • Аврам Гојић

    9

  • dragance

    8

  • bigvlada

    7

U dobroj staroj Austro-Ugarskoj gradsku elektranu u Agramera smo nazivali gradskom munjarom.
Да ли електроинжењерима и даље на дипломи пише да је су оповељени спретници муњарства, или је то спрдачина из деведесетих?
Link to comment
e, kakog bi lendmarka imali da se švabo malo duze zadržao...ali miliji nam derbi na topčideru nego na kališu
Samo sto to nije plan iz doba okupacije, nego iz medjuratnog perioda kada je Beograd hteo da konkurise za odrzavanje OI. To je projekat Vernera Marha, "die jugoslawische Akropolis", totalna zasu-megalomanija. Megalomanske projekte treba graditi na nekim ledinama i umesto nekih udzerica, a ne kao ludak Caucesku koji je zbog onog svog najveceg parlamenta na svetu srusio cetvrtinu starog BukurestaInace, evo jos jugoslovenskog akropolisa sa Kalisaf-5395.jpg25hh20h.jpg Edited by hazard
Link to comment
  • 3 months later...
  • 8 months later...
kucastil_francuska_ambasada_22.JPGNije simVol Beograda, ali se meni mnogo sviđa kako je zgrada srasla sa padinom, kao i mnoštvo detalja. Stvarno imam utisak da su Francuzi dobro razmislili o projektu tako da predstave svoju zemlju u najboljem izdanju i uz puno poštovanje zemlje domaćina.Više o zgradi
Link to comment

Tu urbanu legendu o zamenjenim planovima, sam cak cuo od jednog zaposlenog u ambasadi kao deo price kad su imali problema sa snegom na ravnom krovu ambasade...

Link to comment
  • 4 weeks later...
Jel to misliš na Kraljevinu SHS? I pol rezidencijalnog starog Zagreba je podignuto tada, KSHS je bila super za biznis, možda pogotovo u zapadnim stranama.
Ovu temu nisam primetio ranije.Toliko je sjajnih art deko zgrada podignuto u Beogradu između dva rata, šteta što se takve više ne grade. Dobra vest je da će polovinom godine biti konačno završen automatski centar za sortiranje pošte pa će moći da rekonstruišu onu lepu zgradu pošte pored Glavne Železničke Stanice. Ostale stare zgrade koje se oslanjaju na Karađorđevu ulicu i Savu će morati da sačekaju završetak obilaznice. A nekada je to bio centar grada.btw. ako te zanima, na jednoj od tema Beobuild foruma smo pre nekih četiri godine raspravljali o sovjetskoj arhitekturi iz tog vremena. Imali su fantastičnih projekata koji nisu ugledali svetlo dana zbog rata. Palata knjiga i valjda Ministarstvo Mašinogradnje kao da su izašli iz nekog retro SF filma tipa Sky Captain and the world of tomorrow. Ako hoćeš, mogu da iz svoje arhive iskopam par slika.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...