Jump to content
IGNORED

Arhitektonski podvizi i landmarkovi Beograda


Аврам Гојић

Recommended Posts

a zar nije dovoljno što je turistička atrakcija? ne znam da li ima i neku drugu funkciju, ali ja kad idem u neke gradove gde ima tornjeva volim da se penjem na njih i gledam grad od gore.mislim, nemam pojma dal neko od turista uopšte ide tamo, ali ja bih da sam na njihovom mestu.
Dovoljno je, naravno. Al' onda su mogli i nešto da promene u verziji 2.0, tipa da ubace ove munje. :) Ne znam, sutra kad bi se Ajfelova kula srušila, bilo bi mi razumljivo da podignu potpuno istu, to je na sve strane poznat simbol grada. Ajfelov toranj nije, mogli su malo da se igraju ovaj put projektujući ga.edit: @renne - Ako se odnosilo na moje pitanje (tako mi liči) - hvala. :) Opet mislim da su mogli da se igraju malo više projektujući ga. Edited by foton_u_mirovanju
Link to comment
  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hazard

    13

  • Аврам Гојић

    9

  • dragance

    8

  • bigvlada

    7

Zgrada poste nije prvobitno trebala da izgleda ovako kao danas, navodno je dizajn promenjen jer se bunio uzurpator prestola Aleksandar.Smatrao je da originalni dizajn nije dovoljno monumentalan.Imao sam negde skenove originalnih projekata, ako ih nadjem - stavicu ih vamo.

Link to comment

taj pomenuti rus je odgovoran konkretno za tu fasadu. koliko sam izguglao, taj stil se zove monumentalizam. prilično jasno. da to deli elemente sa fašističkom arhitekturom, takođe je jasno. i jedno i drugo je, po meni, nastupilo kao kontra modernizmu. mislim da konkretno ova zgrada zbog kolonada napred i ove kamene fasade (ili šta je već ovo masivno) ima mnogo više dodirnih tačaka sa onim što se zidalo po rimu i berlinu nego sa ostatkom beogradskih zgrada zidanim u tom periodu. ali valjda imamo nekog arhitektu ili arhitekticu na forumu. :unsure:ps izvinjavam se javno ljudima koje sam pre neku noć smorio ovom pričom u 6 ujutro.

Edited by McCabe
Link to comment
Meni je najbolja zgrada telekoma valjda ili opet nešto oko pošte, u Kosovskoj. Ona sa masonskim simbolima i crvenim lučnim konstrukcijama na fasadi
Autor doticne je Momir Korunovic koji je u predratnom periodu furao taj srpsko-vizantijski stil. Treba pomenuti njegovu postu kod zeleznicke stanice, koja bi uskoro trebalo da bude vracena u prvobitno stanje (posta, ne stajga)2177postanazelstanici.jpg
Link to comment
To je ova zgrada gde je ova neka bolnica danas (i 2 apoteke)?Malo me zbunilo kad si napisao posta, Posta 6 ne moze biti vise art deko od toga sto jeste.
Ako se dobro sećam radi se upravo o pošti, a ne o bolnici St Save. Pošta je (valjda) ovako izgledala pre WW2, ali je porušena. Postojeća je sklepana na tom mestu
Link to comment

Zanimljiv sajt / blog. Nije nam džabe Samardžić(N) na jednom predavanju rekao, citiram: pa da je ta država bila toliko trula, ne bi se sve što valja u Beogradu izgradilo u to vreme. Kako se optimizam i pesimizam u 1 društvu oslikavaju preko arhitekture, to je neverovatno.

Link to comment

Na tom blogu nadjoh i ovo. Moracu da odem da je vidim :) Meni je zanimljiva i zgrada koja se gradi u 23. bloku. Ako pazljivo pogledate videcete da na zgradi ima iskosenih i izlomljenih linija. I sve izgleda skladno, zajedno sa lelujavim krovom i izbacenim delovima konstrukcije. Krov deluje kao da se talasa na vodi (zgradi).dsc01300t.jpgb23_blok23_2_011108.gif

Edited by Shan Jan
Link to comment
Zanimljiv sajt / blog. Nije nam džabe Samardžić(N) na jednom predavanju rekao, citiram: pa da je ta država bila toliko trula, ne bi se sve što valja u Beogradu izgradilo u to vreme. Kako se optimizam i pesimizam u 1 društvu oslikavaju preko arhitekture, to je neverovatno.
Jel to misliš na Kraljevinu SHS? I pol rezidencijalnog starog Zagreba je podignuto tada, KSHS je bila super za biznis, možda pogotovo u zapadnim stranama. Offtopik slikovni prilog:

Viktor_Kova%C4%8Di%C4%87-_Pala%C4%8Da_Burze,_Trg_Burze,_Zagreb,_1923-_1927.jpg

Lude 20te.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...