Jump to content
IGNORED

China


kgmr

Recommended Posts

a ovaj bailout od pre par meseci od nešto mnogo nula nakon jedinice..... to takođe ima veze sa gradnjom? može li neko da pojasni?
Uprosceno, to ti je ovako:To je iz 2008. kada je Amerika sa 700 milijardi dolara sapasavala Wall Street, Kina je sa 500 milijardi dolara htela i pokrenula "novi investicioni ciklus";Jednostavno je upumpala pare u okruzne vlasti da pocnu sa radovima. Te pare su im bile kao nasilno natureni kredit.Sada oni taj kredit (koji nisu ni trazili) ne mogu da otplacuju.Drzava im oprasta pola tih kredita tako sto umesto njih uplati pare za dug.To je taj bailout.
Link to comment
  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    75

  • noskich

    35

  • Indy

    32

  • banecare1

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da ali iznos tog bailouta je nešto užasno veliki kada se stavi u odnos sa GDP. Ispada da je ovaj kineski bailout neuporedivo ozbiljnija akcija u poređenju sa sličnim programom koji je sproveden u USA, ako se uzme u obzir snaga nacionalnih ekonomija.

Edited by pacey defender
Link to comment
Da ali iznos tog bailouta je nešto užasno veliki kada se stavi u odnos sa GDP. Ispada da je ovaj kineski bailout neuporedivo ozbiljnija akcija u poređenju sa sličnim programom koji je sproveden u USA, ako se uzme u obzir snaga nacionalnih ekonomija.
Kina: originalni "stimulans" 2008. je bio 500 mlrd $, 10% GDP. Ovaj bailout je ~30% toga.Amerika: 2008: 700 mlrd, ~5% GDP.Ima i velika razlika: kineski je otisao na izgradnju i stvaranje necega sto nije bilo, nisu samo stanovi (64 miliona stanova) nego i pruge (8 hiljada kilometara shinkansen bullet train), mostova (najduzi, 40km), aerodroma. Vidi kako Australija jase na tome, ne moze da im doveze dovoljno ruda, minerala i uglja.Americki je otisao na gasenje pozara koji je Wall Street izazvao, nista se novo nije videlo za te pare, jedva da su uspeli da ostave staro na mestu da se ne urushi.
Link to comment
  • 3 weeks later...

Nesto sto mi je danas zapalo za oko u ovom tekstu: http://au.news.yahoo.com/a/-/world/10028606/thousands-riot-in-southwest-china-town-reports/"In fact, China has riots more serious than England's every week," said one Weibo comment.China saw almost 90,000 such "mass incidents" of riots, protests, mass petitions and other acts of unrest in 2009, according to a 2011 study by two scholars from Nankai University in north China. Some estimates go even higher.That is an increase from 2007, when China had over 80,000 mass incidents, up from over 60,000 in 2006, according to an earlier report from the Chinese Academy of Social Sciences.

Link to comment
Nesto sto mi je danas zapalo za oko u ovom tekstu: http://au.news.yahoo...a-town-reports/"In fact, China has riots more serious than England's every week," said one Weibo comment.China saw almost 90,000 such "mass incidents" of riots, protests, mass petitions and other acts of unrest in 2009, according to a 2011 study by two scholars from Nankai University in north China. Some estimates go even higher.That is an increase from 2007, when China had over 80,000 mass incidents, up from over 60,000 in 2006, according to an earlier report from the Chinese Academy of Social Sciences.
evo ja pakujem kofere i bezim ;)potencijal za narodno veselje je ogroman, ali sve dok ne bude ozbiljnog ekonomskog pada mislim da nema nista od toga. putujem puno po ruralnim krajevima i nikada nisam video miting ili nesto slicno sa negativnom energijom. moje ruskinje u ofisu koje pricaju kineski (za razliku od mene razumeju razgovore po metrou, medije i sl) isto kazu da nisu ni videle ni cule za nerede.bila je ona frka u sangaju kada su blokirali luku valjda, ali ja u to vreme nisam bio u kini da osetim atmosferu. ako kola krenu nizbrdo, ja cu sigurno da palim promptno, ne zelim doziveti sledeci bokserski ustanak...
Link to comment
evo ja pakujem kofere i bezim ;)potencijal za narodno veselje je ogroman, ali sve dok ne bude ozbiljnog ekonomskog pada mislim da nema nista od toga.
Ne znam koji su bili kriterijumi za tu studiju pa su identifikovali nesto manje od sto hiljada incidenata, ali je poznata stvar koja su trusna podrucja u Kini, imali smo pre nekoliko godina javni masakr u Urumkiju, zatim proteste na Tibetu uoci Olimpijskih igara a i posle (trenutno je na snazi zabrana pristupa strancima Tibetu) a u poslednje vreme su se Mongoli uzbunili zbog otvaranja rudnika u Unutrasnjoj Mongoliji. Bilo je tu i dosta incidenata vezano za ekoloske probleme (ljudi u blizini fabrika umiru pa porodice protestvuju) i izmestanja stanovnista pod prisilom zbog gradjevinskih planova. Nista od navedenog ne dovodi u pitanje poredak, ali da nema incidenata i nije bas.
Link to comment

ja sam prokomentarisao za nemire na ekonomskoj osnovi, predpostavljam da je to bila tema. za ove na nacionalnoj jedino ozbiljno sto je bilo su problemi sa ujgurima u provinciji sindjang. bio sam u urumci i jos jednom gradu te provincije cca godinu posle nereda, oseca se prisustvo pojacanjih policijskh snaga, ali koliko god oni pricali protiv vlasti ne izgleda mi da su diskriminisani, cak imaju neke povlastice (npr 2+ dece, sto je han kinezima zabranjeno).a da se vlast surovo obracunala sa ujgurima npr to stoji. surovi su oni i prema han kinezima kada ocene da je potrebno. tako vladaju i dobro rade, jer ako ne budu tvrdi raspasce se.

Link to comment
ja sam prokomentarisao za nemire na ekonomskoj osnovi, predpostavljam da je to bila tema. za ove na nacionalnoj jedino ozbiljno sto je bilo su problemi sa ujgurima u provinciji sindjang.
Mislim da se ne moze jasno kategorizovati i deliti na ekonomske i etnicke nemire jer su cesto uzroci etnickih nemira upravo ekonomski.Sad zavisi sta ti smatras za ozbiljno i koliko ljudi treba da pogine da bi se incident prepoznao kao znacajan.
Link to comment

ne smatram za ozbiljno kad mi na "inner mongolia mine" news search google da 57 rezultata gde pise da se mongoli, iseljenici sa teritorija na kojima ce otvarati te rudnike, bune i traze bolju ekologiju, deonice, posao. prilikom protesta su kamionom izgleda ubili nekoga i to bi bilo cini mi se. njihova pozicija je da ne sme sacica kociti razvoj nacije, takve situacije resavaju veoma efikasno, nevazno da li su to mongoli ili han kinezi iz centra pekinga gde treba da se izgradi novi soliter npr. vecina stanovnistva jos uvek zivi na selu, nisu obrazovani i nema tu nekog dogovaranja ili (daleko bilo) demokratije...dok imaju ekonomski rast, kontrolisu da proizvodnja ne ubije ovo malo prirode/vazduha sto je ostalo i budu umereni i mudri u ulozi globalne sile (indija/usa vs pakistan/china, tajvan, afrika,...) kina meni odgovara na svim nivoima, a koliko je kina tiranija, a priznate perjanice demokratije nisu, to me bas i ne interesuje. gledaj svoja posla, nemoj da lajes i necas imati problema sa kineskim vlastima.

Link to comment
ne smatram za ozbiljno kad mi na "inner mongolia mine" news search google da 57 rezultata gde pise da se mongoli, iseljenici sa teritorija na kojima ce otvarati te rudnike, bune i traze bolju ekologiju, deonice, posao. prilikom protesta su kamionom izgleda ubili nekoga i to bi bilo cini mi se. njihova pozicija je da ne sme sacica kociti razvoj nacije, takve situacije resavaju veoma efikasno, nevazno da li su to mongoli ili han kinezi iz centra pekinga gde treba da se izgradi novi soliter npr. vecina stanovnistva jos uvek zivi na selu, nisu obrazovani i nema tu nekog dogovaranja ili (daleko bilo) demokratije...dok imaju ekonomski rast, kontrolisu da proizvodnja ne ubije ovo malo prirode/vazduha sto je ostalo i budu umereni i mudri u ulozi globalne sile (indija/usa vs pakistan/china, tajvan, afrika,...) kina meni odgovara na svim nivoima, a koliko je kina tiranija, a priznate perjanice demokratije nisu, to me bas i ne interesuje. gledaj svoja posla, nemoj da lajes i necas imati problema sa kineskim vlastima.
Ne bih da se diskusija pretvori u prepucavanje ko je `za` a ko `protiv` Kine posto mi je to besmisleno. U vezi google news, poznata je stvar da je internet u Kini cenzurisan i da kineska vlada ima dogovor sa Google o blokiranju pristupa skakljivim informacijama tako da kada je rec o nemirima u Kini ja se ne bih prvenstveno oslanjao na Google.Igrom slucaja imam jednu drugaricu insajdera iz Unutrasnje Mongolije koja svake godine tamo boravi najmanje 2-3 meseca. Ona mi kaze da vlada trenutne probleme sa Mongolima sada tretira kao veci prioritet od problema na Tibetu posto Mongoli pocinju da prete zahtevima za nezavisnost od kojih su tibetanski predstavnici u Daramsali odavno odustali.E sad koliko je realno da bi Mongoli pobedili u secesionisanju od Kine to je druga prica, ovde se radi o tome da je otvaranje rudnika stimulisalo jednu daleko ozbiljniju pricu.
Link to comment

ja sam nikakav diskutant na politicke teme jer gledam samo sebe i svoje okruzenje, slabo pratim politiku jer mi je neinteresantna, a za kineze, mongole, nase/vase debelo me zabole. nisam "za" ili "protiv" kineske strategije kako kontrolisati 1500 miliona ljudi, ja je samo komentarisem i gledam kako da se postavim u trenutnim okolnostima, da li mi to odgovara ili ne. nisam insajder, ali bio sam vise puta u unutrasnjoj mongoliji, zovu me u septebmru opet, ali na zalost necu moci da uzivam u lepotama prirode i kuhinje zbog puta van kine. da se ponovim, mislim da je sve under cntr tamo, zbog dobre sirovinske baze unutrasnja mongolija jeste prioritet u smislu razvoja, ulaganja, naseljavanja i sl. ne znam ko je i cime se bavi ta tvoja drugarica i kakav je ona insajder, ali ja ne vidim potencijalno zariste tamo, samo poboljsanje situacije.

Link to comment
ja sam nikakav diskutant na politicke teme jer gledam samo sebe i svoje okruzenje, slabo pratim politiku jer mi je neinteresantna, a za kineze, mongole, nase/vase debelo me zabole. nisam "za" ili "protiv" kineske strategije kako kontrolisati 1500 miliona ljudi, ja je samo komentarisem i gledam kako da se postavim u trenutnim okolnostima, da li mi to odgovara ili ne. nisam insajder, ali bio sam vise puta u unutrasnjoj mongoliji, zovu me u septebmru opet, ali na zalost necu moci da uzivam u lepotama prirode i kuhinje zbog puta van kine. da se ponovim, mislim da je sve under cntr tamo, zbog dobre sirovinske baze unutrasnja mongolija jeste prioritet u smislu razvoja, ulaganja, naseljavanja i sl. ne znam ko je i cime se bavi ta tvoja drugarica i kakav je ona insajder, ali ja ne vidim potencijalno zariste tamo, samo poboljsanje situacije.
Ona je iz jednog grada u Unutrasnjoj Mongoliji, roditelji su joj Mongoli, a trenutno studira u Australiji. Da se razumemo, ja licno ne mislim da prosecan gradjanin bilo koje zapadne `demokratske` zemlje uzima ista vise ucesca u top level odlukama od prosecnog Kineza. A to da se pitas i da ucestvujes u donosenju odluka i jeste i trebalo bi da bude demokratija.Druga su stvar ljudska prava, vladavina prava i civilno drustvo koji su uglavnom na nivou iznad onog u Kini.PS Ove godine je zabrana strancima da odlaze u Tibet doneta dva puta:http://www.dailymail.co.uk/travel/article-1366078/Tibet-travel-ban-Permits-refused-foreign-tourists.htmlhttp://www.dailymail.co.uk/travel/article-2003467/Tibet-travel-ban-Tourists-banned-Tibet-China-draws-veil-60th-anniversary-rule.html Edited by noskich
Link to comment
  • 1 month later...

Vrlo zanimljivo kako ni u jednim zapadnim i svetskim medijima nema bilo kakvih izvestaja o ovome:http://rthk.hk/rthk/news/englishnews/20110919/news_20110919_56_785235.htmPredlog je bio objavljen u februaru ove godine, izglasan u martu, a prvi primaoci ce dobiti novac za nekoliko dana.1,1 milion rezidenta u Hong Kongu koji su se prijavili za ovaj government cash handout ce dobiti 6000 HKD.Znaci 6,600,000,000 HKD ce biti besplatno podeljeno rezidentima.To cini 850 miliona USD.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...