Jump to content
IGNORED

Svi naši pumpaši


Jerry

Recommended Posts

45 minutes ago, foto said:

pa jbmu, zasto nas, naftase deru kao magarce? jel dizel auto postao statusni simbol a da me niko nije obavestio?

220 keva im spomenem

 

za dizel je skuplja proizvodnja.

Link to comment
12 hours ago, nenad said:

 

za dizel je skuplja proizvodnja.

Dizel je kad smo bili klinci bio jeftiniji, to sam 100% siguran... Okrenulo se negde oko 2000, recimo, ako me sećanje ne vara...

  • +1 4
Link to comment
1 hour ago, radisa said:

Dizel je kad smo bili klinci bio jeftiniji, to sam 100% siguran... Okrenulo se negde oko 2000, recimo, ako me sećanje ne vara...

bezmalo je bio 50% jeftiniji(d2), onda su došli i novi derivati tipa euro dizel i lagano se izjednačavalo da bi, ako se ne varam ‘10 koja godina +- prešao u cenovno vođstvo

 


dizele sam terao poslednjih dvadeset godina, naravno prvo sam sipao isključivo d2, a kd sam prešao na common rail motor tad sam počeo da rabim i ed koji je od starta bio znatno skuplji od tzv nafte

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

i treba da bude skuplji, ja bih naštelovao da bude 20% skuplji od supera, kako bi se ljudi obeshrabrili da uvoze dizelaše, koji su veći zagađivači od benzinaca :happy:

- na 100 pređenih km dizelaš će potrošiti 1-1,5 l manje goriva, treba ispeglati tako nastali manjak u dobiti od akciza u državnoj kasi :happy:

  • -1 1
Link to comment
1 hour ago, radisa said:

Dizel je kad smo bili klinci bio jeftiniji, to sam 100% siguran... Okrenulo se negde oko 2000, recimo, ako me sećanje ne vara...

 

ovo sto kazu desboj i kums, bilo je jeftinije dok je bila relativno prosta nafta, posle kad je moralo da se vadi olovo i posebno sumpor je postalo skuplje. deo je sam proces koji nesto kosta, a mislim da je veci deo ustvari otplata investicije u visbejking ili sta vec ko ima za desumporizaciju.

Link to comment
2 minutes ago, gone fishing said:

i treba da bude skuplji, ja bih naštelovao da bude 20% skuplji od supera, kako bi se ljudi obeshrabrili da uvoze dizelaše, koji su veći zagađivači od benzinaca :happy:

- na 100 pređenih km dizelaš će potrošiti 1-1,5 l manje goriva, treba ispeglati tako nastali manjak u dobiti od akciza u državnoj kasi :happy:

Ja bih stavio da litar benzina bude 50e a litar dizela 55e, pa bih obeshrabrio bilo koga da vozi auto sa unutrašnjim sagorevanjem, i bila bi nam čista životna sredina. :fantom:

 

Nema veze što čitava ekonomija počiva na dizelu, udri po cenama!

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, Filozof manijak said:

Ja bih stavio da litar benzina bude 50e a litar dizela 55e

+1

 

U mojim 420 fantazijama svi imamo konje. Em ekološko, jeftinije, plemenitije, ma kako god pogledaš bolje. 

Pa ako si sam jaši. Može i kočija. Od Mitrovice do Beograda 2 sata i kusur laganog kasa. Do grčke lagano dan ipo sa zamenom za sveže konje negde u Makedoniji. Prosto ne vidim manu.

Edited by desboj
Link to comment
1 minute ago, desboj said:

+1

 

U mojim 420 fantazijama svi imamo konje. Em ekološko, jeftinije, plemenitije, ma kako god pogledaš bolje. 

Pa ako si sam jaši. Može i kočija. Do grčke lagano dan ipo sa zamenom za sveže konje negde u Makedoniji. Prosto ne vidim manu.

+1

 

x8 na bold

Link to comment
2 hours ago, Filozof manijak said:

Ja bih stavio da litar benzina bude 50e a litar dizela 55e, pa bih obeshrabrio bilo koga da vozi auto sa unutrašnjim sagorevanjem, i bila bi nam čista životna sredina. :fantom:

 

Nema veze što čitava ekonomija počiva na dizelu, udri po cenama!

ništa lakše nego da država subvencioniše trgovce i industrijalce, kao što to radi sa poljoprivrednicima i tako pegla nešto višu cenu dizela

- ja samo mislim na zdravlje naših ljudi koji će se zaleteti i kupiti 10+ godina starog dizelaša koji je prešao 300k+ km i koji je pred generalkom, da ne izgube prerano kosu od nerviranja kada im majstor javi da je otišao plivajući zamajac :D

Link to comment

Dizel i benzin pojeftinili, pa je najviša maloprodajna cena BMB 95 ograničena na 192 dinara za litar, a evrodizela na 215 dinara

Sent from my 21081111RG using Tapatalk

Link to comment
On 15.7.2022. at 22:53, nenad said:

 

za dizel je skuplja proizvodnja.

Hm...proizvodnja ULSDa jeste skuplja od starog sa više sumpora ali ne toliko. Naravno, rafinerije su naplatile modernizaciju dizel prerade, neke zemlje imaju veće taxe za dizel goriva, al uglavnom ta cena je zbog potražnje.

U USA se značajno više troši benzin u kolima ali je dizel skuplji jer je taxa veća a i brodovi i kamioni ipak troše dizel.

Screenshot_20220722-154025_Chrome.thumb.jpg.dcafb4273f05de16a5e451eb9745e0cb.jpg

U svega 5 evropskih zemalja je dizel na pumpi skuplji.

Pitanje je i koliko je novi dizel štetniji od benzina jer emituje znacajno manje CO2, 25% je efikasniji od benzina, al isto je i pitanje koliko novi motori zaista sprečavaju emisiju karbonskih čestica...

 

  • Hvala 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...