Jump to content
IGNORED

Dijasporski kutak


Indy

Recommended Posts

i ja sam pokusavao mleko-jogurt kombinaciju i nije ni meni radila. i bio sam skeptican na ovo al reko, daj da probam, nemam sta da izgubim... kad sam probao - cudo! bez zajebancije. uzmes dobar kremasti jogurt, nekoliko kasika u casu (otprilike dve trecine) dodas vode i dobro promesas kasikom. ladno radi. a mozda radi bas zbog naseg fuseraja - razvodnjeno kiselo mleko.
Ja bih se u stvari i zakleo da je taj srpski jogurt u stvari kiselo mleko mešano s vodom, tj. da ga upravo tako i prave u fabrikama. Jedino smo mu možda dali drugo ime, što ne bi bilo ništa novo.
Ayran (Turkish) is a yogurt-based beverage, popular in Albania, Armenia, Azerbaijan, Bosnia, Bulgaria, Greece, Iran, Iraq, Jordan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Lebanon, Syria, Turkey, Uzbekistan and other parts of the Balkans, Central Asia, and the Middle East.[1] In Albania it is called dhallë,[2] in Armenian tahn, Bulgaria ayryan (айрян),[3] in Greece and Cyprus ariani (αριάνι), and in Kurdish Regions mastaw ('yogurt water').[4] Similar beverages include Indian lassi and Iranian doogh.Ayran is a mixture of yogurt, cold water, and sometimes salt. It is thought to have originated as a way of preserving yogurt by adding salt.
BulgariaAyran is commonly consumed with fast food, such as Banitsa from street vendors.
Čitaj jogurt i burek.
Айрян или айран, е безалкохолна напитка, направена от кисело мляко, разредено с вода. Понякога се сервира посолена на вкус.В България за направата на айрян се използва пълномаслено кисело мляко и вода в пропорция 1:1. Айрянът се произвежда и в заводи на хранителната промишленост, като се продава готов в магазинната мрежа.Напитката се сервира студена и е подходяща за горещите летни дни, както и за хора с ниско кръвно налягане. Айрянът е добро мезе за мастика.
U srpskom (ali ne i u hrvatskom) je očito došlo do nekog semantičkog zbunjivanja.
Link to comment
  • Replies 220
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    42

  • bus

    34

  • adam

    14

  • расејан

    13

Top Posters In This Topic

E, to je jezički, ali mlekarski mislim da su različiti mikroorganizmi u pitanju, i različita tehnologija, pa stoga jogurt, kiselo mleko, kefir, itd. nisu ista stvar (čak i kad ima jezičke konfuzije). Iskreno, ne znamm o tome skoro ništa (a voleo bih, ali me mrzi da se informišem... ako može telepatski, onda OK).

Link to comment
Госпоја била нашла на интернету (иначе свако јутро прочита цело данашње издање) рецепт за наш јогурт, и испадало одлично. Узела као стартер обичан Данонетов јогурт (онај где каже "ноу артифишл енитинг"), крнула у прокувано па разређено млеко, онако још млако, па у ручни фрижидер да се утопли (паметан тај фрижидер, зна кад треба да држи топло а кад хладно). Након 12 сати, удри. Ваљда је додавала и пар кашика млека у праху приликом кувања, не сећам се.
ovo radi posao skroz! drugarica pravila, ja probala.njena varijanta, uslovljena zemljom boravka, je crème fraîche (cini mi se samo kasika) u litar kuvanog toplog mleka i na grejanje 12 ili 24 h ... vrlo dobar ukus!!ja se ipak drzim proverenog kupovnog, lait fermenté u kombinaciji sa pastetom koje ima na pretek u susednoj nemackoj :D
Link to comment

ja kupujem ovaj 'drinkable yogurt'2916703918_980bee1706.jpgto je neka mala farma iz upstate ny.dosta je blizu kravice, mozda malkice manje kiseo. cini mi se da uvek ima najmanje 'plain' sorte. ne znam da li se razgrabi ili manje porucuju jer ga niko nece. ja obicno preturam po frizideru trazeci obican pa se ponekad zanesem od uzbudjenja i uzmem breskvu ili mango. tuga.

Link to comment

E sad ću da probam da napravim kravicu od sojine sise i vode. Pa javim ako preživim. Taman smo i dovukli iz pazara neku mnogo masnu lisnatu parathu koja je kao neki mnogo dobar prazan burek. ^_^

Link to comment

Nešto slično ima kod nas, ali nikad nisam našao "plain", uvek je s nekim slatkim dodatkom. Što je šteta, jer kapiram da je baza tačno "naš jogurat". Ponekad popijem "swiss vanilla" verziju, naravno slatko, bez veze, ali eto... da me želja mine.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...