Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

3 minutes ago, ObiW said:

To i Teksašani kažu.

 

Ovde često na kući pored američke zastave stave Lone Star zastavu. Stavili bi samo ovu drugu da zakon dozvoljava. 

 

Zanimljivo! Ja i dalje imam utisak da se, kao, generalno smatra da je Teksas prava Amerika. Ali, sad čujem i sa te strane da nije tako. A koje države se u Teksasu smatraju za Ameriku? Ili, uopšte, koje države se smatraju za pravu 'Meriku?

Link to comment

Jel bio neko od vas Amerikanaca u ova dva grada: Charleston (South Carolina) i Savannah (Georgia)?

Ako jeste, jel moze da napise rec-dve o njima, meni bar na slikama to deluju kao dva najidealnija grada za zivot.

Slicne su velicine, nema preterano mnogo stanovnika (120-130k), plus da moram da zivim u Americi, izabrao bih Deep South :D

 

Q7yPv7G.jpg

tMKr17a.jpg

  • Wub 1
Link to comment

Meni da plate, ja bih nosila.

 

I nisam rekla LV neko YSL, vidi se da ne znaš first thing o modi. Zezam se, ne znam ni ja ali LV i YSL nije isto. :) LV nije kul, a YSL jeste.

Lepa odeća je umetnost i još puno toga. Ko ima vremena i sredstava da se time bavi, to je legitimno i predivno. Poznanica je kupila haljinu od 5,000$ za neku svadbu na koju je išla, što da ne? Radila je dva meseca duplu smenu u restoranu da isfinansira haljinu jer tako je želela. Lepo je kad su ljudi lepi i lepo se oblače. Izlasci u Njujorku su nešto najbolje što postoji. Nema tog mesta na svetu gde postoji tako magična atmosfera. Deo toga je i moda.

Kad god se spustim dole ka Sohou, već kod Flatirona kreću ljudi neverovatno obučeni. Ja tamo u Hells Kitchenu i UWS guram kolica sa ostalim kevama i mislim da je Muji haljina modno dostignuće. Krenem u donje krajeve i zabezeknem se. Ljudi na ulici na granici visoke mode. A zanimljive su i babe sa UES, kao neka druga planeta. To bogatstvo u Njujorku je neverovatno, šokantno. Da nisam došla u Njujork, ne bih ni sanjala kakva bogatstva postoje na ovom svetu. Ne mogu da im osporim da mnogi prelepo, inspirativno i originalno izgledaju. Zamisli kako je bilo u Studiu 54 - verovatno je bilo jako zanimljivo i lepo.

 

Što se tiče poslovnog sveta, jbg, nije lako ispuniti njujorške kriterijume. Moraš da budeš i fit i dobro obučen i jedan od najboljih stručnjaka na svetu, i da radiš 12 sati dnevno. Ko to može? Neki. Tako ti je to u centru sveta. ;)

 

“The city had beat the pants off me. Whatever it required to get ahead, I didn’t have it. I didn’t leave the city in disgust — I left it with the respect plain, unadulterated fear gives. New York is an ugly city, a dirty city. Its climate is a scandal, its politics are used to frighten children, its traffic is madness, its competition is murderous. But there is one thing about it — once you have lived in New York and it has become your home, no place else is good enough.”

— John Steinbeck, from “Autobiography: Making of a New Yorker,” 1953

 

Link to comment
36 minutes ago, Бруклинский said:

Jel bio neko od vas Amerikanaca u ova dva grada: Charleston (South Carolina) i Savannah (Georgia)?

Ako jeste, jel moze da napise rec-dve o njima, meni bar na slikama to deluju kao dva najidealnija grada za zivot.

Slicne su velicine, nema preterano mnogo stanovnika (120-130k), plus da moram da zivim u Americi, izabrao bih Deep South :D

 

Nažalost, nisam, a ta dva grada su mi najveća želja. Na Savanu sam se primila, normalno, od filma i knjige Ponoć u vrtu dobra i zla. Okrznula sam Južnu Karolinu na Kiawah Island - rajska priroda: gusta šuma od palmi i borova na obali mora. Ne znam kakvi su ljudi.

 

Charleston bi trebalo da je poslednjih godina primio dosta "transplanata" iz Njujorka pa kao nije baš deep south. Ili moja drugarica koja se tamo preselila iz Njujorka teši samu sebe, jer mi ona to kaže.

 

Mene takodje zanima West Virginia, najnazadnija država u Americi, pored Teksasa. Nisu moje reči, tako mi je rekao pre neku nedelju rodjak koji živi u Americi već decenijama. Ne znam ovo za Teksas, ali WV je fazon ekstremno ruralno, puške i bezumni zombiji koji bauljaju po šumama i ništa drugo - ovo za zombije je izraz koji sam čula od jednog Amerikanca skoro, zanimljivo mi je pa prenosim. Ja sam živela u ruralnom Arkanzasu pa mi je teško da zamislim kako izgleda nešto ekstremnije od toga, stvarno. Gde su keve i ćerke istovremeno trudne, pola devojaka u srednjoj školi trudno, ne zna se ko je kome ćale, droga jeftina i obilato korišćena od 12. godine - tako je bilo u Arkanzasu pred sam kraj 90ih.

 

Edit: moram da kažem, baš ti je nick pravi bruklinski. :) U srcu Bruklina kao da si u Rusiji a ne v Bruklinje. Ko ne zna ruski može nekad i da najebe u tim krajevima. Ja jednom probala da otvorim račun u banci, mala ekspozitura, niko nije znao engleski a ja ne znam ruski, i ništa, drugi put.

Edited by trustno1
Link to comment

ne bavim se modom, volim i pratim samo visoku modu al sam old school verovatno 

nisam ni rekla da si rekla LV, ja sam dodala kad si vec spomenula gucci. a YSL je sada klasican prosek i nije isto sto je Iv Saint Laurent bio nekada i sta je predstavljao. Po meni YSL dodje ko Armani Exchange almost. 

jedino ako si u visokoj modi pa da razumem potrebu da se oblaci po visokim standardima, ovo ostalo nema veze sa zivotom...danas. sva radna odeca Giorgo Armani, Donna Karan je vrlo komforna i estetski top notch. al osim ako ne pipnes materijal ili ne prepoznajes linije ne bi znao da je njohovo. 

 

iskreno, za mene je svako polusvet ko nosi odecu i tasne i naocare za sunce gde mu se jasno prepoznaje marka tj. vidi na kilometar. ja to stvarno ne razumem... da tebe neka marka definise...hvalisanje kako moze da se priusti? kompleksi. 

i mislim da gresis...moja drugarica je otisla tip top na intervju, primili su je al joj rekli da se na njenom poslu oblaci casual. i dodje u cipelama na blagu stiklu dan posle ...kad ono ljudi u patikama i sandalama. bila je u soku pa me zvala...smejale smo se jer sam i ja tako ostala u soku kada sam nju jednom posetila u banci u kojoj je radila u beogradu i zaprepastila sam se kako su zene bile obucene. i jos me nisu pustili u unutra jer sam bila u patikama i trenerci dok im nisam rekla kod koga idem. u srbiji kad ides u banku ko da ides u diskoteku

 

Edited by mustang
Link to comment

Imaš komplekse a imaš i to šta je negde standard i očekivano i prihvatljivo. Kroj, boja, materijal - nije isto da l je H&M ili MaxMara. Zamisli da dodješ u nekoj majici od 5 dinara sa debilnim natpisom i grozne drečave boje na intervju za posao? E, tako je kad u Njujorku dodješ na intervju a nisi u nekom top brendu. Vidi se da ti je neprikladno odelo, kao da ne vodiš računa o sebi. Ima izuzetaka, kao što sam ranije rekla. Svi furaju naočare koje im stoje kao salivene i ti se sad pojavi u nekom sranju. Svako može da kupi najbolje dizajnere jer su prošlogodišnje stvari na ludim popustima u raspalim robnim kućama poput Saks Off Fifth koja bukvalno izgleda kao neki krš outlet pored Ibarske magistrale: stvari po podu, dole neki sivi linoleum...

 

Ali, nema kraja upgrade-u u Njujorku. Svi su tu došli da bi bili najbolji. Hoćeš više para i bolje naočare, bolje vino, bolju majicu, bolje patike. U drugim gradovima obično ima neki kraj ali ovde nema kraja.

 

U velikoj meri tvoj odabir odeće govori koliko imaš ukusa i, najvažnije, koliko imaš para. To je jako važno jer se u Americi čovek meri parama. Koliko para imaš - toliko vrediš. Ako si dobar, pošten i vredan - imaćeš pare. Što si više dobar, pošteniji i vredniji - to ćeš više para imati. I obrnuto, što si pokvareniji i više lenj, to ćeš imati manje para. U Njujorku, kao što rekoh, nema kraja i eto ti ondak tako to ispadne.

 

Znam da je to čudno jer je u Srbiji i drugde obrnuto: ako si bogat verovatno nisi baš pošten i dobar. Ali u Americi je sve nagpavačke. :)

Link to comment

:isuse:

 

ili sam ja tesko corava pa ne videh te munje i gromove na ulicama o kojima ti pricas ili ti patis od jos tezeg osecaja inferiornosti. 

jebem ti, nase zene imaju 100x bolji ukus sa 10000x manje para, da se obuku pariz da im pozavidi. a ne nekakav isprogramirani njujork sa markama samo na celo sto ne zalepe. 

melrose ulica u los andjelesu...da blejis po ceo dan na nekoj klupici,  kao da posmatras najoriginalniju modnu

 

 

preskacem te od sada, udav si tezak. ogranicen udav

 

 

 

Edited by mustang
  • +1 1
Link to comment
58 minutes ago, trustno1 said:

U velikoj meri tvoj odabir odeće govori koliko imaš ukusa i, najvažnije, koliko imaš para. To je jako važno jer se u Americi čovek meri parama. Koliko para imaš - toliko vrediš. Ako si dobar, pošten i vredan - imaćeš pare. Što si više dobar, pošteniji i vredniji - to ćeš više para imati. I obrnuto, što si pokvareniji i više lenj, to ćeš imati manje para. U Njujorku, kao što rekoh, nema kraja i eto ti ondak tako to ispadne.

 

Znam da je to čudno jer je u Srbiji i drugde obrnuto: ako si bogat verovatno nisi baš pošten i dobar. Ali u Americi je sve nagpavačke. :)

:covid19:

  • +1 1
  • Haha 3
Link to comment

Au bre...

 

 

Sve sam skloniji da verujem da je Trustno domacica iz Surdulice ili Krive Palanke koja je zajahala Internet i uputila se u Veliku Avanturu...

Trenutno je u Njujorku... :fantom:

Link to comment
:covid19:

Na primer, iz Atlantika: “By the early 21st century, American society’s top priority became its bottom line, net worth became synonymous with self-worth, and a billionaire businessman who repeatedly pointed to his own wealth as proof of his fitness for office was elected president.”

https://www.google.com/amp/s/amp.theatlantic.com/amp/article/543345/

Koga zanima da čita ima još puno jako zanimljivog štiva. U Americi si bez para niko i ništa, na ulici. Uspeh se definiše ili barem manifestuje u novcu. Ako si uspešan, why aren’t you making money? - kažu Amerikanci. Biti profesor na faksu, osim ako nisi na Harvardu ili se na neki način proslavio, znači biti, onako, pomalo propalitet. U Srbiji je obrnuto, mi i dalje profesore univerziteta (pod uslovom da nisu Vučićevi poltroni već pravi profesori) smatramo za najelitnije članove društva - što su barem nekada i bili. Ali u Americi nije tako.

Amerika je jako, jako čudna zemlja iz perspektive Evrope i Kanade (ne znam za ostale zemlje). American experiment, lepo je rekao John Stewart.

To što vam zvuči čudno ne znači da nije tako. Znam, jako, jako je čudno.
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...