Jump to content
IGNORED

Beogradski sajam knjiga


Sludge Factory

Recommended Posts

1 hour ago, goofs said:

Jel ikada bilo nekih drugih na sajmu? 

 

 

Vidi se da si mlad, nekad je bio veliki izbor, otprilike kad izadješ iz "tunela", od prve pa da predzadnje hale, čitavom linijom su išli razni štandovi sa hranom, moj apsolutni favorit su bili ljudi iz Leskovca, mislim da su bili muž i žena, imali su ogroman štand negde na sredini, moglo je i da se sedne i natenane uživa...

  • +1 4
Link to comment

Jel čitao neko Matijasa Enara? Videh u subotnjem Politikom kulturnom dodatku intervju, objavljivala ga Akademska knjiga, Busolu - za koju je dobio Gonkura, i novu Grobarsko bratstvo, ili tako nešto slično...

 

On 23. 10. 2023. at 10:32, garcia said:

bio prvog dana.

jeste, prvi utisak je Šešelj na ulazu i spisak njegovih "naučnih radova".

ima i ribara ljudskih duša, što tradicionalnih što novijih.

 

deca koju sam poveo nisu imala strpljenja za duži obilazak pa mi je i "ulov" ove godine skromniji

 

Volas je bome 2.100 dinara (nešto oko 3.000 redovna cena) i rekoše mi da je planuo prvi dan.

I ja sam nanišanio Volasa, mada mu je zaista jaka cena 

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Jeremija said:

Vidi se da si mlad, nekad je bio veliki izbor, otprilike kad izadješ iz "tunela", od prve pa da predzadnje hale, čitavom linijom su išli razni štandovi sa hranom, moj apsolutni favorit su bili ljudi iz Leskovca, mislim da su bili muž i žena, imali su ogroman štand negde na sredini, moglo je i da se sedne i natenane uživa...

 

Moguće, mislim ja idem već 20ak godina redovno na sajam, ali pamtim samo taj Perperov štand baš tu gde si opisao.

 

+1 i na prethodni Jeremijin post, isti utisak imam (danas obrnuo krug), sajam knjiga nekako sporo, ali neizbežno propada. Nisam siguran šta je razlog, jel tiktokeri ne čitaju ništa, jel to svetski trend ili samo domaći, uglavnom ponuda je najmršavija od kad ga ja posećujem. Gornji prsten hale 1 poluprazan, tu je nekad bilo krcato štandovima, izdavačke kuće se gase i nestaju, nema zanimljivih izdavača iz inostranstva i nema nečeg novog čime te ne spamuju i ovako na svojim web prodavnicama. Sve se nekako osulo.

 

Prvi put ikada ništa nisam uzeo ni kod Lagune ni kod Vulkana, dva najveća izdavača kod nas, jer im je sve đubre, sve neke self-help knjižice i ljubići za domaćice. Dok je Vulkan bio Alnari masu para sam im ostavljao, imali su moju sliku na štandu kao počasnog kupca (mislim nisu, ali mogli su). 

 

Izdvojio bih Kontrast kao prijatno iznenađenje (nisam uzeo na kraju Artura Klarka, uzeo sam Ursulu LeGuin) i Solaris kao svojevrsnu sliku i priliku beogradskog sajma knjiga. Novosadski Solaris je nekada bio ozbiljan izdavač, imali su lepu ediciju svih Pekićevih knjiga, pa je tu bilo i malo neke fantastike, malo Den Brauna i još drugih stvari, za svakog po nešto. Ove godine mislim da nisu imali niti jedno novo izdanje, štand im je siromašan ko crkveni miš, pa je realno (nažalost) očekivati da ih ni ne bude dogodine. Dodatno ih je usrala i ona oluja u Novom Sadu jer im je drveće razlupalo lokal pa su molili ljude ne za donacije, nego da poruče knjige da bi se malo oporavili.

 

Kao svetlu tačku svega ovoga bih napomenuo stripove, ima baš širok izbor svega i svačega iz sveta stripa, plus uvek neizbežni antikvitari na spratu hale 14. Izgleda da je jako popularno (možda to čitaju tiktokeri), ima nekih štandova za koje nikada nisam ni čuo sa dosta lepim izdanjima, a i neki stari koji su umalo propali se sada oporavljaju. Bar nešto.

  • +1 4
  • Wub 2
Link to comment
10 hours ago, garcia said:

nije li booka objavila gomilu aktuelnih francuza/francuskinja?

to sam primetila još ranije, ali u programu francuskog instituta nisam primetila da imaju neku promociju sa bookom

danas sam popričala sa izdavačem iz besne kobile, imali su promociju jednog stripa na francuskom štandu... institut se nije iscimao ni da donese izdanja za prodaju, ni da ljudi prelistaju... totalni raspad

danas su jedno tri sata na štandu imali radionicu za decu gde je neka fukara sa razglasa do daske urlala komande, a deca su se uglavnom klatila kao zobiji

serem im se na štand

 

dok sam pišala u klozetu prisluškivala sam klinke koje su pregledale fotke sa telefona i komentarisale kako je koja ispala a kako je ispao šešelj

sumrak civilizacije

 

sutra bi trebalo da je popust na štandu filmskog centra, ako sam dobro upamtila

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
15 hours ago, slepa živana said:

dok sam pišala u klozetu prisluškivala sam klinke koje su pregledale fotke sa telefona i komentarisale kako je koja ispala a kako je ispao šešelj

sumrak civilizacije

I danas, gužva već od 10.45h tinejdžeri se tiskaju kod Šešelja, bodu oči njegovi bilbordi i reklame već od podzemnog prolaza.

Vesna Dedić propo tu odmah iza, niko da joj priđe.

 

U Hali 4, deli se novi zavet džepno izdanje, ista ta deca uzimaju jer je besplatno.

 

 

 

 

  • +1 1
  • Tužno 5
Link to comment
16 hours ago, slepa živana said:

to sam primetila još ranije, ali u programu francuskog instituta nisam primetila da imaju neku promociju sa bookom

 

Booka godinama bojkotuje Sajam, možda zato?

  • +1 4
Link to comment

Čitaju i tiktokeri, postoji tzv. booktok/bookstagram zajednica. Oni sa malo više pratilaca dobijaju knjige od izdavača na recenzije, kao što food influenseri prose za ručak :D

Edited by msv
  • +1 2
Link to comment
On 24. 10. 2023. at 15:59, goofs said:

 

 

Kao svetlu tačku svega ovoga bih napomenuo stripove, ima baš širok izbor svega i svačega iz sveta stripa, plus uvek neizbežni antikvitari na spratu hale 14. 

 

 

Upravo ono što sam rekla. Što ja tu halu zovem 4, bog će ga znati.

Link to comment
5 minutes ago, Svemir Zeka said:

 

 

Upravo ono što sam rekla. Što ja tu halu zovem 4, bog će ga znati.

 

To jeste sad hala 4, ali je jedno par decenija bila hala 14, a ja sam zadrt i ne volim bilo šta što novopečeni mozgovići smisle :sleep:

  • Hvala 1
Link to comment
3 hours ago, oyashirazu said:

20231025_1029452.thumb.jpg.b864d507f2ea7ce828be9664a894fd1e.jpg

Idibre, ovlažiše oči.. a da se ne isfronclam bzvz, pomaže joneskova tehnika čitanja udžbenika stranih jezika, što je i bukvar, za nepismene ili barem kolektivom i školskom robijom uprepašćenu salašarsku decu.

 

 

hvala za ovo, svakako.

ps / poslednji posećeni sajam knjiga beše.. hm, šgaznam, -15 do dvaes' godina i diskretna izdavačka kuća (andrejević?)

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...