Jump to content
IGNORED

Vece sa Ivanom Ivanovicem


April

Recommended Posts

Nisam veci covek nego plasljiviji. Mene plasi zivot tamo gde se murija izivljava na ljudima u ugostiteljskim objektima, ne osecam zelju da zauzmem stranu nego da se selim u Vankuver. Ako je to zen, bem ga onda i zen.

Link to comment

Ti sve vreme govoriš o stavu, koji razumem i delim, a ja pričam o prvoj ljudskoj reakciji. Ako ti uspevaš i u takvoj situaciji da zadržiš osnovnu emociju-vodilju, onda jesi veći čovek.Ako danima gladujem i neko me časti kiflom, prvo ću osetiti olakšanje i radost, a tek kasnije brigu za to šta ću jesti posle.

Link to comment

Ti sve vreme govoriš o stavu, koji razumem i delim, a ja pričam o prvoj ljudskoj reakciji. Ako ti uspevaš i u takvoj situaciji da zadržiš osnovnu emociju-vodilju, onda jesi veći čovek.Ako danima gladujem i neko me časti kiflom, prvo ću osetiti olakšanje i radost, a tek kasnije brigu za to šta ću jesti posle.

Link to comment

Provalio sam da mi je uslo u naviku da, kad mi neko kaze da se okrenem i pokazem ledja, dignem i ruke u vis. Courtesy of interventna.

Link to comment
@Praslin, pa ja sam bas zbog Dostojevskog i Tolstoja postao nereligiozan, a to sto si ti negde nacuo da je on crkveni pisac sta da ti radim. Mislim, jeste se FMD negativno odnosio prema ateizmu (nihilizmu), ali nije to ni izbliza tako jednostavno kako ti zamisljas. Neki njegovi pasusi sadrze najjace moguce argumente protiv boga kakvog ga zamisljaju hriscani, od kojih ni sam nije mogao da se odbrani kako treba. Zato i jeste besmrtan i zato su ga voleli Kafka i Kami. Dok su Tolstoja anatemisali i slikali freske u crkvama s njim u paklu pored sotone.
Mислим да сам ти већ раније спомињао како је један предавач на Богословији, како су ми причали, предавања често почињао реченицом "лако ће за бабе које беспоговорно верују, али шта да радимо ми који сумњамо, који се питамо". Достојевски је од тих правих, што сумњају, што се питају, па у том преиспитивању своје вере и своје душе другој страни дају најјаче могуће аргументе - што јаче то боље, није фора да се вара па да се ђаво глупим представља када је он највећи манипулатор - а онда распрши све те сумње беспоговорном љубављу и скоро апсурдном једноставношћу која увек наговештава истину.Ти, наравно, имаш право да тумачиш Достојевског како год желиш. Он је сувише добар писац да би га ми православци монополизовали. Али, имај на уму да ти без овог аспекта који сам навео у претходном пасусу ипак измиче један битан део (за мене суштински, за неке друге само "битан" како сам и написао) његовог опуса.Толстој је досадан, заболе ме баш за Јасну Пољану: много ми је већи проблем што је мистификатор сопственог умећа, које је у ствари кичасто, што ваљда иде и са његовом импостацијом руског Добрице Ћосића.Него, да баталимо ово рускокласикометрисање, колико се сећам (а сећам се одлично јер сам се изненадио када сам прочитао) ти си једном стидљиво признао како ипак верујеш у "нешто", само што то "нешто" није Христ. Можда је време да изађеш из ормана и да уместо што стално обиграваш око туђе догме лепо и поштено изнесеш своју на форумско тржиште. Какво је то натприродно биће у које ти верујеш?
Sto se ostatka ranta tice, nisi rekao nista zanimljivo, jedino sam shvatio da ti nisu po volji neke stvari. Ranije si imao obicaj da kazes "e pa jbg, nas ima vise, pomirite se s tim", podrazumevajuci pritom u "nas" sve koji se bore za nedavanje kosova ukljucujuci i Obraz, a sad spala knjiga na tri slova pa razumem da ti je krivo. Sta da ti kazem, pomiri se s tim.
Превише верујеш Ивану Ивановичу.
Ili besramno zamenjuješ teze ili nećeš da pokapiraš šta ja pišem (samo ja, dakle, ne znam za Bakemona i Glasa). Baš ružno ako je prvo, a ako je drugo da probam da objasnim još jednom, jednim još prostijim primerom (iako mislim da sam napisao najplastičnije moguće).
Уопште нисам теби упутио рант. Ти си лепо написао да Иван Ивановић није ни субверзиван ни не знам шта и своје си излагање концентрисао на потребу да поздравиш када неко "пиша по цркви". То сам баш запамтио пошто си дватрипут' баш то пишање спомињао, не ни кењање, ни повраћање, него пишање па ми остало.Дакле, нисам се са тобом свађао - са тобом тек планирам да се посвађам због овог што си написао у остатку поста. :DИ морам, људи, да кажем ово пошто се захуктава дискусија: има већ годину-две како практично никога са овог форума не доживљавам као неког непријатеља, нити га мрзим, нити мислим да је ђубре лицемерно... добро, има један што је ђубре лицемерно али га на сасвим отворено и у редовним периодима подсећам тако да ми је и ту савест мирна. Дакле, ако некога увредим то је најчешће зато што су ме на послу сморили или ме деца изнервирала или ме жена опеглала или због неке такве баналне РЛ епизоде, па онда дођем овде надркан и одмах би да се шибам са пола кафане. Наравно да некада има и врло конкретних догађаја или ставова који ме изнервирају попут Лезилебовићевог поста, као и Бакијевог терцирањ истом и уобичајене бурзумовиштине ГласаР, али то стварно не значи да их мрзим или ме излуђују, већ само значи да сам у фазону да се посвађам са екипом из сепареа, једнако као што они хоће да се посвађају са припитим, проседим шармером (то сам ја :wub: ) што провоцира са шанка. И са сваким од њих ћу на другом топику нормално да причам о нечему другом, осим са Бакијем који ме ни на том другом топику неће разумети. Ух, сморих се од ове анализе и сада немам снаге ни да се посвађам са Лрдом а обећао сам човеку... Имао сам неку фору да му кажем "замисли да тај кримос-силеџија има два буразера, један доктор на Ургентном, један студира неуспешно студира право, и сестру (инвалида), који га стално зову кући, извињавају се комшијама кришом, плаћају његове рачуне у кафани, а онда када више није користан полицији дође интервентна и крене да их све одреда лема, и тог кримоса и два буразера и сестру инвалида. То је мало ближе истини од твоје верзије.
Link to comment

Dobar si prasline. :) Volim ja tebe. Ponekad.Sto se tice Dostojevskog, slazemo se sve. Bas zato ga mnogo volim, ja sam ti slican njemu po senzibilitetu (i samo po senzibilitetu). Tolstoj jeste pomalo dosadan i kic, ali rani Tolstoj. Onaj pravi se odrekao Ane Karenjine i Rata i mira, ne znam da li si ga citao?Kad me pitas u sta verujem, reci cu ti da verujem da je samo postojanje nesto magicno i da je svet pun misterija i da nema te religije koja to moze da zaokruzi i iznese po paragrafima. Jer dogme stvaraju ljudi, a Jesua nije Hristos, bas kao sto ni Muhamed nije Prorok, i tako dalje. Na isti nacin ne volim filozofski materijalizam koji je po mom misljenju slep kod ociju i zaboravio je da postavlja prava pitanja i da se divi pravim cudima. Izvini, kucam s telefona pa sam se smorio. Ovo je skroz, ali skroz oftopik.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...