Jump to content
IGNORED

ШЋЂ


расејан

Recommended Posts

Jao kako me ova tzv. "pravilna akcentuacija" nervira. Da li se zna ko je i kad smilio tu glupost tj. da ta akcentuacija bude pravilna pošto nema šanse da su je pokupili od nekog živog stvora koji priča srpski.
Vuk Stefanović Karadžić i Đuro Daničić. :D Oni jesu opisali sistem po kome funkcionišu dijalekti na kojima je standardni jezik zasnovan, i zaista, u rečima domaćeg porekla akcenat nikada nije na poslednjem slogu. Problem je samo kod reči stranog porekla (i to samo nekih - reči kao što su student, problem, itd. prilagodile su se akcenatskom sistemu)Nažalost, naša akcenatska norma je izuzetno konzervativna i sporo se menja. Mada verujem da će u budućnosti prihvatiti kao deo norme, jer svi mi govorimo ovako. :)
Link to comment
  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bus

    13

  • расејан

    12

  • salerokada

    6

  • Father Jape

    5

E, kad smo kod Stake NĐ, izašao ćlanak u Gloriji u fazonu gde su, šta rade. Mali odlomak:

- Obožavam kristalne predmete, iako su sad potpuno pase. Čuvam ih jer me podsećaju na lepa vremena kojih se s nostalgijom sećam, mada se mojoj deci taj stil uopšte ne dopada, oni imaju sasvim drugaćiji ukus. Esteta sam, volim da budem okružena lepim stvarima, ali priznajem kako ponekad u toj želji u prvi plan izbije moja detinja duša. Nekome to, možda, deluje kao pravi kić, ali meni se sviđa.
Ima još primera u tekstu. Mora da je Staci eksplodirala frizura kad je proćitala. :lolol: Edited by bus
Link to comment

EDIT: Dok sam ja pis'o, upadoše mi svi u post. :lol: Ček, daj primer za to tvoje sibilarizovanje. :unsure: Elem, ja bih definisao standardni jezik deskriptivnim putem, odnosno rekao da je uzus jedino merilo standarda (malo mi je glupo što ovo pišem, jer ti kao predavač lingvistike u jednoj anglofonoj zemlji znaš ovo bolje od mene :D).Drugim rečima, da se koncentrišemo na pisani jezik, kad bi uzeo nekoliko proznih dela napisanih na srpskom jeziku izdatih ove godine, nekoliko primeraka dvnevne i nedeljne štampe, nekoliko uglednih magazina, nekoliko naučnih radova itd, dobio bi uvid u savremeni, aktuelni standardni srpski. Ako se to što bi tu video ne bi poklapalo s onim što stoji u rečnicima, gramatikama, jezičkim priručnicima, to bi značilo da su oni zastareli, ne da niko ne koristi standardni srpski više. Primera radi, pročešljaš ti goreopisani, nepostojeći ko srpskog jezika, i vidiš da se upotrebljava i lezbijka i lezbejka, potonja malo više, zamislimo. Međutim, otvoriš rečnik srpskog jezika, bez obzira da li Matice srpske, ili najnoviji rečnik stranih reči i izraza (Klajn unt Šipka), i vidiš stoji samo lezbijka. To ne znači da lezbejka nije standardno, već da rečnici, kad se o tom primeru radi, nisu valjano izvršili deskripciju aktuelnog standarda. U suprotnom, da se dotaknem nivoa ortoepije, ako uzmemo ono što reče Ulven i u šta veruje ubedljiva većina domaćih lingvista:

Možda su najočiglednije u slučaju akcentovanja reči. Koliko ljudi (i to onih koji se diče time da govore "pravilno") kaže dijàmant, paràdajz, i sl.?
dolazimo do zakljućka da je standardni srpski mrtav jezik jer niko njime ne govori. Odnosno da stepen prisutnosti standardnog govora/akcentovanja i uopšte života standardnog srpskog akcenta zavisi od toga koliko neko redovno apdejtuje propisanu normu. Ako imamo slučaj kao naš gde se još poziva na pravilo navedeno u devetnaestom veku*, onda ne postoji grupa govornika koji koriste taj govor i situacija u kojima se koristi. A kad bi neko seo sutra i preformulisao malo pravila, onda bi se odjednom preko noći pojavila ogromna količina govora koji je "standardan".U stvarnom svetu, standardni srpski akcenat/govor je onaj koji se svakodnevno širom Srbije koristi u situacijama u kojima se tradicionalno koristi takav govor - na vestima, u pozorištu, na univerzitetskim predavanjima itd. itd. a koji, pri tom, ne pokazuje nikakve očigledne regionalne odlike, i naširoko je smatran prihvaćenim, "obrazovanim", "pravilnim" govorom. Ako bismo dakle danas opisali takav govor u Srbiji, videli bismo da se u gomili reči, sasvim uobičajeno, koristi silazni akcenat na unutrašnjem slogu reči. Takva upotreba je rasprostranjena, nije regionalno, stilski, socijalno markirana ni na koji način.*ovo se nadovezuje na pitanje M16:
Jao kako me ova tzv. "pravilna akcentuacija" nervira. Da li se zna ko je i kad smilio tu glupost tj. da ta akcentuacija bude pravilna pošto nema šanse da su je pokupili od nekog živog stvora koji priča srpski.
Pravilo je, ako se ne varam, prvi formulisao Đura Daničić u 19. veku. E sad, dokle je sasvim uverljivo da je u to vreme zaista važilo u mainstream obrazovanom srpskom govoru, to svakako odavno nije slučaj. No, čini mi se da sam čitao kod mislim Egona Feketea, da postoje osnovane sumnje da to nikad zapravo nije bio slučaj, odnosno realna refleksija važećeg standardnog govora (da se baš nigde ne nalaze silazni akcenti na unutrašnjim slogovima), što bi značilo da se Daničić malo igrao sređivanja i potkresivanja jezika kako se njemu svidelo, valjda u zabludeloj nameri da ga učini dal' lepšim, dal' logičnijim, ili nešto treće. Ali za to nemojte da me držite za reč. :D Edited by Father Jape
Link to comment
Dakle, nikakva razlika nego kao kad neko ko u Beogradu uči engleski svesno zna da treba "he goes", a često u govoru ipak okine i kaže "he go".
No, he goesn't.
nisu valjano izvršili deskripciju aktuelnog standarda.
We truly should execute the description. Summon the executioner! Or the executive... whoever. Edited by расејан
Link to comment
Tha Manager of Executivity and his little executelves. -_-
Хм, зар то неће бити "егзекјутелвЕН", Ћале Јаре?
Link to comment
  • 3 months later...

А можда људи напросто нуму са том латиницом?OBELEŽAVANJE JUBILEJA OSNOVNE ŠKOLE „VUK KARAĐŽIĆ

Kikindska Osnovna škola „Vuk Karađžić” raspisala je konkurs za multimedijalne prezentacije povodom obeležavanja 60 godina postojanja i rada škole. Pravo učešća imaju svi bivši i sadašnji učenici ove škole a tema jeMoja škola. Uslovi su da prezentacija traje do pet minuta a rok za dostavu sekretaru škole je 5. novembar.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...