Jump to content
IGNORED

ШЋЂ


расејан

Recommended Posts

Ako dete zna razliku, pa i dalje piše w onda je verovatno buntovno, što je nekako i normalno. Oćemo da pravimo frku oko svih grešaka koje osnovci prave ? Ili ćemo pretpostaviti da i oni moraju da odrastu i porastu u nekom trenutku ?
Bilo bi lepo da je to zbog buntovnosti, ali tako se piše jer je to "ql". I to je sve u redu, sve dok se taj način pisanja koristi u neformalnoj komunikaciji, ali kada pišeš pismeni iz srpskog i nastaviš da koristiš w, y, zh, ch onda to nije fazon već si regresirao i postao nepismen.Ja od svog šefa(direktora) dobijam (doduše interne, ali ipak poslovne) mejlove sa ch, zh i sličnim glupostima. A dok sam radio za jedan medij nadobijao sam se milion mejlova takvim načinom pisanja ili uz bogato korišćenje stranih reči. Velika masa ljudi je nepismena i to je (bar po meni) problem.
Link to comment
  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bus

    13

  • расејан

    12

  • salerokada

    6

  • Father Jape

    5

@Alphons: Jezik treba da se razvija, ali ne mogu razvijaju oni koji imaju fond od 100 reči.
100 reči imaju deca od 21 meseca starosti (pa do tu negde oko 2 godine, zavisi ko je koliko brz kod učenja). Jezičke promene se dešavaju u svim govornicima u svakom trenutku, a svakako se veliki deo toga baš dešava i kod prenošenju jezika s roditelja na decu.
A holandski nema nikakav problem, oni koriste samo "sirova" slova.
Jedna reč: Servië. :D
Link to comment
100 reči imaju deca od 21 meseca starosti (pa do tu negde oko 2 godine, zavisi ko je koliko brz kod učenja). Jezičke promene se dešavaju u svim govornicima u svakom trenutku, a svakako se veliki deo toga baš dešava i kod prenošenju jezika s roditelja na decu.
Nisam mislio bukvalno 100 reči već na ljude tipa "zamanastirenog" Kristijana. Na više mesta sam naišao na liberalan stav da jezik treba pustiti da se sam od sebe kreće i menja. Smatram to potpuno pogrešnim, jer ne može se pustiti na pravo ljudima da svojom nepismenošću postavljaju pravila jezika.
Link to comment

S tim što ti govoriš o standardnom jeziku (čiji je pravopis sastavni deo - i tu se slažem, standardni jezik se veoma teško menja, ali nije baš ni da se nikad ne menja, inače bi izgubio svoju svrhu), dok bus govori o jeziku kao opšteljudskom sistemu komuniciranja u nekoj zajednici (i tu slažem sa njim - jezik se menja i nije nikakav liberalni stav, već činjenica). A taj jezik je postojao jedno stotinak hiljada godina pre pojave pismenosti.Što se tiče ovog sa w, problem je u školskom sistemu, koji treba da nauči decu da se u ovakvim situacijama upotrebljava standardni jezik i poštuje pravopis. A i da ih nauči pravilima pravopisa pre svega.

Link to comment
Smatram to potpuno pogrešnim, jer ne može se pustiti na pravo ljudima da svojom nepismenošću postavljaju pravila jezika.
Ja se slažem sa suštinom tvoje misli, ali je to praktično potpuno drugačije, a meni je malo teško da pričam o nečemu što je svuda oko nas na jako stvaran način u šbbkbb kontekstu. Realno, vrednosti među nama ne nameću ni najbolji ni najgori, već većina. Tako da izraz "pustiti na pravo ljudima da postavljaju pravila" potpuno nema smisla -ko će ih postavljati ako ne oni koji ga koriste ?Opet, pričam o neformalnoj komunikaciji. Formalni jezik je nešto posve drugo, i tu se slažem sa Ulven u potpunosti.
Link to comment
Tech support za deklinaciju i rodna pitanja>Ulvenom, iliti Bolekom.
Да, али "са Улвен" кад је у женском роду, што се да закључити по аватару.
Link to comment

Jes, pa i tvoj avatar liči na papagajska prsa, pa te ipak ne zovem Kokolo....ETIDA: Da sumiramo, imamo tebe, koji umesto sejačice u avataru imaš papagajska prsa, the Vuka koji u avataru ima Mizeri i autobus koji u avataru ima vuka. Vrlo logićno. Al šta da radim. Smučila su mi se vozila u avataru pa se mišijim koracima krećem ka antropomorfnosti istog*. A i kad ti avatar ima lice, ljudi više gledaju u njega......*

da, da, za razliku od različitog

Edited by bus
Link to comment

rasejani, jesi li čitao - Albert Memmi, Kolonizator i kolonizovani? Pošto primećujem da ovo što pišeš ima dosta zajedničkog za Memijem.

Edited by pacey defender
Link to comment
Jes, pa i tvoj avatar liči na papagajska prsa, pa te ipak ne zovem Kokolo....ETIDA: Da sumiramo, imamo tebe, koji umesto sejačice u avataru imaš papagajska prsa,
То је кардинал, бре.Вук има женско лице на аватару, те дозвољавам могућност да је "са Улвен" било у најбољој намери и граматички тачно - у женском роду. Можда је писац заборавио да је Болек подивљао :).
A i kad ti avatar ima lice, ljudi više gledaju u njega.
Откуд знаш? То је само претпоставка. Нема бројача погледа...Ал' ајде, људи траже друге људе, то препознавање је малтене заварено негде дубоко, и има разлога да ти поверујем.
Link to comment
То је кардинал, бре.
Novu sliku. Znaš kad bih mu na ovoj primetio glavu?
Вук има женско лице на аватару, те дозвољавам могућност да је "са Улвен" било у најбољој намери и граматички тачно - у женском роду. Можда је писац заборавио да је Болек подивљао :).
U sledećem koraku koordinirane seksorodne diverzije od moderatora jezika, ja ću postaviti avatar ovčice Aske u halterima.
Откуд знаш? То је само претпоставка. Нема бројача погледа...Ал' ајде, људи траже друге људе, то препознавање је малтене заварено негде дубоко, и има разлога да ти поверујем.
Ma otkud pretpostavka; evolutivno smo užičeni da gledamo ljudska lica. Edited by bus
Link to comment
Realno, vrednosti među nama ne nameću ni najbolji ni najgori, već većina. Tako da izraz "pustiti na pravo ljudima da postavljaju pravila" potpuno nema smisla -ko će ih postavljati ako ne oni koji ga koriste ?Opet, pričam o neformalnoj komunikaciji. Formalni jezik je nešto posve drugo, i tu se slažem sa Ulven u potpunosti.
Onda moramo obrazovati većinu.A mislim i da bi u neformalnoj komunikaciji (pisanoj) trebalo što više poštovati gramatička pravila, jer se inače ona zaboravljaju. Nećemo ih zaboraviti mi koji pišemo i poslovne mejlove/šta god, ali problem je sa većinom koja piše samo na fejsbuku i sms poruke. Takvi, em što dobar deo njih nikad nije ni naučio do kraja gramatička pravila pisanja/govora, em što i ono što zna zaboravlja pišući "modernim stilom". I onda kada treba da napišu nešto što je formalno (kao što je to pismeni zadatak) oni se zanesu pa nastave da pišu w,y,ch,zh.Mene je dugo mrzelo da pišem č,ć,š,ž. Ali onda sam shvatio da se desi da nekome treba vremena da shvati šta si hteo da napišeš, jer bude reči koje se mogu čitati na više načina. I nekako mi je postalo diletantski da pišem bez tih slova. Sada sam čak tastaturu postavio na podrazumevano serbian(latin).
Link to comment

Ja sam uvek za obrazovanje i sticanje novog znanja. Mozda ti onda mozes da mi odgovoris na pitanje, kad vec pacejanu nije mogao ili hteo: "zashto oe u ö spada u razvoj pisma, a ö u oe je skandal koji ne dolazi u obzir".

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...