Jump to content
IGNORED

ШЋЂ


расејан

Recommended Posts

Да започнем цитатом једног мог другара:

Na današnjem stepenu razvoja komunikacija, pisanje mimo pisma koje se koristi za jezik na kome se piše je isto što i izigravanje govorne mane – umeF da priFaF normalno, ali miFliF kako je to baF dobar FtoF.
Један ножни прст ове теме спада и у колонизацију - кад год почну да нам продају нешто, прилагођавање писму је мање важно од рекламне кампање. А ми смо, опет, криви што то не одјебемо док не научи да пише. Претпостављам да код нас мобилни телефони исто немају целу латиницу, а?Не намеравам да од овог правим неку велику кампању, доста је да ту и тамо мало пођебавам, него... да чујем шта присутни мисле о писању српског енглеским писмом, те како стоје ствари у другим земљама - колико се, рецимо, у Скандинавији пише без Ø, у Румунији без ă, ç, у Мађарској без í, ő, ű, Немачкој без умлаута и оштрог ес итд.
Link to comment
  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bus

    13

  • расејан

    12

  • salerokada

    6

  • Father Jape

    5

Pa, ne piše se srpski engleskim pismom nego se samo izostavi nekoliko dijakritičkih znakova... I, to se praktikuje u krajnje neformalnim situacijama. Ništa strašno.U sličnim situacijama pišu i engleski sa gomilom skraćenica, brojevima umesto reči, i tako dalje...Stvarno ne shvatam odakle ti sad ovo sinu, pa ti se senka miša čini kao aždaja :huh:

Link to comment
Не намеравам да од овог правим неку велику кампању, доста је да ту и тамо мало пођебавам, него... да чујем шта присутни мисле о писању српског енглеским писмом, те како стоје ствари у другим земљама - колико се, рецимо, у Скандинавији пише без Ø, у Румунији без ă, ç, у Мађарској без í, ő, ű, Немачкој без умлаута и оштрог ес итд.
Koliko ja vidim, u Nemachkoj je u neformalnoj komunikaciji sasvim uobichajeno pisati bez umlauta i sl. Odnosno, ö - oe, ü - ue, ß - ss (valjda) i tome slichno.
Link to comment
Koliko ja vidim, u Nemachkoj je u neformalnoj komunikaciji sasvim uobichajeno pisati bez umlauta i sl. Odnosno, ö - oe, ü - ue, ß - ss (valjda) i tome slichno.
За Немце сам посебно питао, јер су једном већ били дозволили да се тако пише, управо зато што тадашњи рачунари нису баш били писмени - слова су била изливена или утиснута у отискиваче на штампачима, и то наравно само оних 26 - али су се онда опасуљили и ладно забранили продају рачунара који не знају немачки.Сад су по други пут поклекли, овог пута пред сенком мобилног миша.
Link to comment
За Немце сам посебно питао, јер су једном већ били дозволили да се тако пише, управо зато што тадашњи рачунари нису баш били писмени - слова су била изливена или утиснута у отискиваче на штампачима, и то наравно само оних 26 - али су се онда опасуљили и ладно забранили продају рачунара који не знају немачки.Сад су по други пут поклекли, овог пута пред сенком мобилног миша.
Zanimljivo je shto upotrebljavash rech 'poklekli'. Bash sam kukao nekom Nemcu pre par dana za te usrane umlaute, pa mi chovek reche (ne znam da l je tachno, ali naginjem da mu poverujem) da se originalno pisalo kao OE ili UE, pa su u jednom trenutku poceli da rotiraju E iznad O/U (kao kruna recimo) i onda su na kraju ostale samo dve tachkice.
Link to comment
Zanimljivo je shto upotrebljavash rech 'poklekli'. Bash sam kukao nekom Nemcu pre par dana za te usrane umlaute, pa mi chovek reche (ne znam da l je tachno, ali naginjem da mu poverujem) da se originalno pisalo kao OE ili UE, pa su u jednom trenutku poceli da rotiraju E iznad O/U (kao kruna recimo) i onda su na kraju ostale samo dve tachkice.
Tačno je da su nemačka slova s umlautom nastala od kombinacija gde se E pisalo iznad, međutim, nije se radilo o rotiranju, već o dodavanju malog pisanog E u nemačkom Kurrent načinu pisanja:german-Kurrent-letters.jpgTu se jasno vidi koliko malo pisano E podseća na dve crtice (to su vizuelno najprominentniji delovi tog slova). ...Usput, i dansko i norveško ø, æ, i å su kombinacije slova. Prva dva su ligature, s tim što je kod ø, E počelo da se piše direktno preko O. Za å se jasno vidi šta je :D
Link to comment
Sasvim je moguce da sam ja pogreshno razumeo - cela umlaut istorija je opisana nakon nekoliko alkoholnih pica.
Алкохолна пица... добра идеја, мораћу да потражим рецепт.
Link to comment

Meni nije jasno zhashto ljudi insistiraju na nashim slovima. Sve lepo mozhe da se napishe i sa 26 slova. Ionako je buduchnost da svi govore jednim jezikom i pishu jedno pismo. Koliko bi se samo fondova ushtedelo da se sve printa latinicom.Hochemo Evropu a nechemo da pishemo latinicom. Projekcije su da che se u EU do kraja 21 veka govoriti samo tri jezika. Gde smo tu mi?

Link to comment
Meni nije jasno zhashto ljudi insistiraju na nashim slovima. Sve lepo mozhe da se napishe i sa 26 slova. Ionako je buduchnost da svi govore jednim jezikom i pishu jedno pismo. Koliko bi se samo fondova ushtedelo da se sve printa latinicom.Hochemo Evropu a nechemo da pishemo latinicom. Projekcije su da che se u EU do kraja 21 veka govoriti samo tri jezika. Gde smo tu mi?
Alright. We all go to the same hell in the same basket.I give up, bless your heart.
Link to comment
Ionako je buduchnost da svi govore jednim jezikom i pishu jedno pismo.
Kineskim? :D...Osim ako ne karikiraš, moram s ozbiljskom notom u glasu da primetim da apsolutno nema šanse da se tako nešto desi.
Hochemo Evropu a nechemo da pishemo latinicom. Projekcije su da che se u EU do kraja 21 veka govoriti samo tri jezika. Gde smo tu mi?
Čije projekcije?Inače, osim u slučaju neke kataklizme koja bi pobila govornike svih ostalih evropskih jezika, nema apsolutno nikakve šanse da se nešto ovako desi ni u narednih 10 vekova, a kamo li za 90 godina.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...