Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

  • Replies 8.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    522

  • Блок_64

    498

  • kud u maglu Simoviću

    407

ovako:

pretpostavljam, na osnovu broja osigurača koje planiraš na tabli, da imaš trofazni priključak. proveri, jednostavno je, da li se osigurači kod strujomera greju što bi bio znak da kontakti nisu kvalitetni. zamena tih osigurača nije jeftina jer se radi pod naponom ako je u stambenoj zgradi. ja ih nisam zamenjivao ni u sopstvenom stanu. 

moj predlog je da ostaviš postojeće osnove, da vodiš računa da su umetci u kalibrisanim prstenovima i danisu budženi licnama. žuta boja je za 25A. automatski osigurači su "brzi" i kod ispada automatskog osigurača u stanu redovno ispada i onaj kod stujomera. klasični umetci su "spori" i kasne sa reagovanjem.

 

ja sam sebi dozvolio "kontrolisano budžeje" ali ne bih to ponudio drugom.

Link to comment
13 minutes ago, Frank Pembleton said:

Moguće da taj osigurač ili osigurači "pripadaju" EDB, moguće da to ne sme da se dira...
... Shiit has hit the fan...
 

 

7 minutes ago, renne said:

I to je tačno

moguće je ako su već postavljeni glavni osigurači kontrolisane / dogovorene amperaže (limitatori). ako su klasični, topljivi, oni nisu u nadležnosti distribucije jer su iza brojila.

 

ponavljam, rizično ih je menjati, pogotovo u metalnim ormanima a ako se menjaju trebalo bi isključiti ceo razvodni orman. nije veliki problem ako je u ormanu glavna sklopka. problem je akoje nema onda je potrebna prijava distribuciji i njihovo isključivanje. to košta. s druge strane, rizik je rad pod naponom u tim ormanima. razmisli, proceni, vidi s majstorom.

Link to comment

Kazacu majstoru da odradi sve sto treba.

Ako ne sme da dira te glavne osigurace(u ornanu na spratu), ok, onda ih nece dirati, a ako moze neka uradi da me glava ne boli.

Mislim da su vec stavljane licne, sto bas nije pametno za te glavne osigurace.

Inace, lokacija je NBG zgrada je iz 77.

O detaljima cu da razmisljam posle odmora :D

Kad saberem sve troskove, bolje da uplatim jos nedelju dana mora :D

Link to comment

Nediraj glavne kod strujomera, samo neka ti majstor proveri kalibracione prstenove i adekvatne patrone...postoje i tkz "spori" automatski ali ih ti ne bi preporučio, bolje ostavi klasične topljive patrone, one nikada ne omanu.

U osiguračku kutiju obavezno postavi i  "fid" sklopku, ali za nju ti treba savršen razvod i uređaji koji su cakum pakum, ali to je i cilj.

Link to comment

Fi

 

sve zavisu da li ima čistu zemlju, u šta u ovom slučaju sumnjam, ili je instalacija nulovana

 

tada sklopka NE može

 

ali mogu certusi za ključne potrošače

Link to comment
16 minutes ago, rođeni said:

Fi

 

sve zavisu da li ima čistu zemlju, u šta u ovom slučaju sumnjam, ili je instalacija nulovana

 

tada sklopka NE može

 

ali mogu certusi za ključne potrošače

Naravno, smatrah da se podrazumeva, ali majstor na terenu će snimiti celu stuaciju, mada i njih ima svakakvih pa se treba paziti, odnosno doooobro raspitati za reference i stručnost.

Link to comment

Drugari majstori, pocelo je da mi izlazi neko djubre iz creva ves masine, da li ima neko neku predstavu sta je to i kako se opravlja? Deluje kao da se neki deo, ili neko unutarnje crevo, raspao i poceo da izlazi. Proverio sam dovod vode i spoljno crevo, cista voda izlazi, tako da definitivno nastaje unutar masine. Zbun.

 

https://imgur.com/AHWH4hf

 

 

Link to comment

Ne bih rekao da je bas sljunkovito, najblize cemu mi deluje su ko neki sitni papirni listici, ali dosta lako se krune.

 

Bio neki majstor, ovlas pogledao, kaze slicno ko rene, da se kamenac uhvatio na zidove masine. Probacu da pustim masinu na prazno nekoliko puta sa sodom i sircetom, da razbije kamenac, pa ce vidimo ima li spasa.

Ovaj lik je suptilno nagovestio da bi pre cekicao kamen nego otvarao masinu i vadio bubanj.

Link to comment

kamenac se i kruni u vidu listića. ne čekićaj. i, čisti filter na pumpi za izbacivanje vode. da je kamenac ne zapuši.

Edited by djordje geprat
Link to comment
7 hours ago, goofs said:

Probacu da pustim masinu na prazno nekoliko puta sa sodom i sircetom, da razbije kamenac, pa ce vidimo ima li spasa.

 

Nemoj napamet sa sodom i sirćetom: soda je bazna, sirće kiselo, i oni odreaguju međusobno, "neutrališu" jedno drugo, a kamencu ne bude ništa.

 

Stavi nešto što ima kiselu reakciju. Može sirće - ali smrdi. Bolje stavi stotinjak grama limontusa, to je to.

 

Usput, da bi proverio da li je to što je mašina izbacila zaista kamenac, možeš par ljuspica ubaciti u čašu limontusa rastvorenog u vreloj vodi. Ako burno penuša i potuno nestane (odreaguje) posle nekoliko minuta, zaista se radi o kamencu (kalcijum karbonatu)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...