Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

  • Replies 8.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    545

  • Блок_64

    502

  • kud u maglu Simoviću

    410

radnja sa najvećom ponudom(i meni rekli najpovoljnija) ledom je neka gilera nalaze se u belmax tržnom centru(kinezi, posle zmaj pumpe). ima ih i na netu

 

jedna caka za kupivinu led-a. traži da ti upale traku/sijalicu/panel i prinesi beli papir blizu i vidi koja je to boja svetla

;)

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment

Meni bar te od 7W nisu dovoljno jake, to je negdje kao 40W kod starih sijalica. Ja imam neke warm white filipsove i još neke, sve su nesto manje warm žute od fluorescentnih i starih sa žicom.

 

Takodje mislim da sve blago zuje kad im se približiš na nekih recimo 20cm. Meni ne smeta, ali možda ako će ti stajati baš pored glave bi smetalo.

Link to comment

1. Transformator je ovo.

 

220px-Transformer.filament.agr.jpg

 

 Obično se može čuti kako vibrira (zuji) na 50 Hz. Iza njega po pravilu ide grecov spoj i kolo za regulaciju jednosmerne struje.

Pouzdan je, ali je relativno skup, glomazan i težak.

 

2. Slike koje si postavio su (vrlo verovatno) switching power supply. To ti je napajanje u računaru, napajanje laptopa, napajanje led osvetljenja, napajanje halogenih lampi na 12V, napajanje punjača za mobilni. Unutar njega postoje i zavojnice (induktivnosti), postoji i transformator, ali gledano kao celina, to nije transformator i ne zove se transformator (svejedno što ga  na buvljaku možda tako nazivaju). E taj uređaj može da neprijatno pišti. Zavojnice kroz koje protiče visokofrekventna struja mogu da počnu da fizički vibriraju, ako mehanički nisu dobro izvedene taj zvuk se čuje.

 

3. Led lampe koje se uvću u obično sijalično grlo obično nemaju ni switching power supply, nego mnogo jednostavnije kolo od par dioda plus kondenzator i otpronik. To ne bi trebalo da pišti ni u kom slučaju.

Link to comment

Ovo što se na slici zove ,,electronic transformer" jeste sigurno switching power supply, ali pošto uzima 220 V AC i izbacuje 12 V (vrv. DC) sasvim sigurno u sebi sadrži transformator izolacije radi. Koga zanima detaljnije, neka gugla "flyback pfc" pa će videti šta se nalazi u tipa 80% takvih uređaja.

Link to comment

Što se tiče zujanja - switching napajanja rade na raznoraznim frekvencijama (uglavnom, što je napajanje manjih dimenzija, za istu snagu, to je frekvencija viša). Što je frekvencija niža, to je efikasnost napajanja veća, te je lak način da se jeftinim komponentima dobijete efikasno napajanje tako što se obori frekvencija. Kao granica ljudskog sluha se obično uzima 16 kHz, ali u realnosti to je raspon od 12 do 20 kHz koji zavisi od osobe do osobe (neko ne čuje ništa iznad 12 kHz, neki čuju sve do 20 kHz), tako da je moguće da jeftini svičer kao što Frile reče, pišti ili se čuje slično komarcu.

Link to comment

Ne radi mi tockic tajmera na LG mikrotalasnoj. Stampana ploca sa zadnje strane izgleda ovako

 

tockic.jpg

 

tockic je kontra onoga gde pise backside work i en 01

 

Koliko se meni cini tu je ispao neki andrak (strucni izraz) koji je bio na tim nozicama. Zanima me da li je to andrak koji moze svuda da se nadje i da moze svaki elektricar da ga namesti ili moram da ga nosim u ovlasceni LG servis.

Edited by katamaran
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...