Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Aha. Poslednja kriza je idealan primer za to. Zato je to bajno slobodno trziste u SAD valjda toliko i kukumavcilo Beloj Kuci da im se nadje do utorka sa nekih bijednih nekoliko stotina milijardi zelembaca jer su prethodno usrali motku. Na tu vrstu intervencije nisu bas bili gadljivi.
Zapravo, poslednja kriza je UPRAVO idealan primer za to. Ona nije nastala zbog neotesanog slobodnog trzista, vec zbog toga sto je finansijerima dozvoljeno da rade sta 'oce a sve uz implicitnu garanciju drzave da ce ona uskociti u celu pricu ako se dogodi neko veliko sranje (sto se na kraju i desilo). Ko je naduvao balon sa nekretninama? Da nije mozda Fed? Uloga Freddie Mac i Fannie Mae? Slobodno trziste - potpuno slobodno - je zapravo mnogo konzervativnije kada je rizik u pitanju od ovoga sto imamo danas. Konzervativnije je jer se zna da ne postoji veliki tatica (drzava) koji ce da dodje i da nastampa brdo para ako se desi neko sranje. Kao sto rece Budja na topiku na Ekonomiji, mi smo na Zapadu proteklih godina imali simulakrum deregulacije - deregulisane su odluke o preuzimanju rizika ali nije isto tako deljena odgovornost za moguce gubitke. Ovo sto je uradjeno tokom krize je zapravo jos pogorsalo situaciju, jer je dokazano u praksi da ce drzava doleteti u pomoc ako treba. I sta ce sad da zaustavi neke buduce bankare da za 10 godina opet upadaju u ogroman rizik radi kratkorocnih profita? Nista, jer, dokazano, drzava ce uskociti ako se nesto neplanirano lose desi. To je ono sto ekonomisti zovu "moral hazard". Jos jedan primer neuspele drzavne intervencije. Trebalo je sve te banke u problemu - pustiti da propadnu i bankrotiraju. Jedina ispravna odluka od kako je kriza pocela je to sto su pustili Lehman Brothers da propadnu.I da, nemojmo mesati principe slobodnog trzista i interese velikih kapitalista. Koliko god slobodno trziste moze biti najbolji prijatelj velikom kapitalisti ili multinacionalnoj korporaciji, toliko god moze da bude i njihov najveci neprijatelj. Zato veliki kapitalisti, tajkuni, velike korporacije itd. nonstop lobiraju vlade sirom sveta da donose zakone koji ce zapravo ogranicavati slobodu trzista i stititi njihov dominantan polozaj. Tj., oni zele regulativu takvu da oni mogu da rade sta hoce, al' da niko drugi ne moze njima da radi sta hoce. To nije slobodno trziste. U Americi su zakon o centralnoj banci (tj. Fedu) pocetkom 20. veka najvise gurali veliki industrijalisti i bankari (npr. J. P. Morgan). Zasto? Zato sto su hteli neki drzavni mehanizam koji ce osigurati njihove guzice u vreme krize. To nije slobodno trziste. "Corporate welfare" nije slobodno trziste.
Nego, nikako da ukacim kako se to brisu klasne razlike time sto ce one in a million svojim radom da postane multimilioner. To je po meni samo dokaz da se tamo lakse nego drugde (jedan od milion je ipak manje nego nula od milion) moze veselo skakutati sa jedne na drugu liniju dolarokratijskih izohipsi. Jel' ono bese Rokfeler koji je na pitanje kako je postao bogat odgovorio sa "pa, nasao sam jednu jabuku koju sam oprao, izglancao i prodao za neke pare, a onda sam od tih para kupio dve krs jabuke koje sam opet glancao i prodao za vece pare, a onda sam... saznao da sam nasledio milion dolara". :D Eto ti bas ni u toj Americi, cijim svetlim primerom se uvek mase da se dokaze fucking drustvena mobilnost (inace, postoje mnogi drugi faktori pored liberalnog trzista koje je od SAD napravilo ogledni slucaj, opet Veber), startni blokovi se malo poguraju gde treba.
Sta su to dolarokratijske izohipse? :D I pusti Rokfelera. Ti su stari bogatasi. Novih bogatasa u Americi imas koliko hoces. I kako to nije prevazilazenje klasnih razlika? Na sta si ti mislio, da treba svij da budemo isti, sta? Opet taj komunizam :D klase postoje pa postoje, definisane se (u kapitalistickom sistemu) kolicinom novca kojem poseduju. Vazno da je postoji velika mobilnost, tj. da onaj ko pocne visoko, ali nema pojma, zavrsi dole, a da onaj koji pocne skromno, ali zna sta radi, moze da se probije ka gore.
Ja bih se ipak radije zapitao gde je to u razvijenom svetu najlakse ne biti siromasan i gladan svojim radom, a da ne moras za tog koji je postao multimilioner da crncis od jutra do sutra bez prakticno ikakve zastite, a ne gde je lakse postati multimilioner. Postoje jos neke zelje u zivotu koje covek ima osim te da postane multimilioner, a gle cuda, postoje i oni koji tu zelju uopste nemaju. Ali zato svi ljudi imaju zelju da pristojno zive onoliko koliko im dopusta njihov sopstveni trud i ambicija.
Ma OK to je legitimno. Ali ti mozes da imas sistem gde je elita odlucila da to omoguci vecini naroda, ali im je ipak lupila neki "plafon" - tipa, lako cete doci do zadovoljenja bazicnih potreba a i malo vise, mi cemo se za to pobrinuti, ali dalje od toga tesko. I to onda svakako nije brisanje klasnih razlika.Inace, ako kazemo da u Americi crncis za multimilionera, u Evropi uglavnom crncis za drzavu (pogledajmo koliki su porezi, jbt).
No, ipak, nista od toga uopste nije ni toliko vazno koliko je vazno to sto je slobodno trziste jednostavno na izdisaju. Prvu veliku krizu mu je resio globalni rat, drugu globalni izvoz demokratije i sebe samog, trecu mu nece resiti nista drugo do revizija svog sopstvenog karaktera. Starac je iscrpeo sve svoje trikove i vreme mu je da umre. Sta ce ga naslediti ostaje da se vidi.
Ako je nesto na izdisaju, to je sistem gde se pravi nekakav simulakrum slobodnog trzista u mnogim sektorima, tj. trziste je slobodno dok sve ide OK, a kada nastupi sranje, onda uskace drzava. Pravi put iz toga je da se ide ka slobodnijem trzistu i manjoj drzavi, a pogresan korak bi bio ka jos vecoj intervenciji.Evo i ja da prilozim na temu jedno veliko ime, pa ko ima vremena nek gleda, interesantno jer ne govori samo o ekonomiji vec se dotice i psihologije (setio sam se kad je spomenut Veber):http://vimeo.com/4063439 Edited by hazard
Link to comment

@Morganaa, pa nisam tako shvatio (moja greska) - mislio sam da je rec o placanju za prekovremeni rad a ne o automatskom dodatku radilo se ne radilo prekovremeno.@Razzok, nije sija nego vrat: dakle bonus za rad na terenu, bonus za odvojenost od porodice i bonus za ostvarene kvartalne ciljeve. jasno je da moras da radis da bi ostvario kvartalne ciljeve firme. kao sto je jasno da moras da radis i zavrsis posao koji ti je koncipirao poslodavac. gore otpisah morgani sta sam ja pogresno shvatio u infou o sekretaricama

Edited by Pontijak
Link to comment
<br /><br /><br />Pa i nije bas neki rezultat postignut tim umiranjem kroz istoriju.
tacno... Zato cemo u buduce gledati da manje mi umiremo a da vise oni umiru...
Link to comment
prosli put, mislis nakon tog povlacenja koje je prouzrokovalo ogromnu traznju za evrima i pad sa 77 - posto ih je tada pustio....?
Ne, nije ih pustio. Da ih je pustio, Euro bi otišao na 200, a u banci bi nastupio stampedo.Tada su oni radili ono što je Radiša napisao, preko spojenih i kontrolisanih pravnih lica su nešto malo para preneli negde drugde. Kad je to dostiglo odredjenu granicu, odmah su bili upozoreni da će im banka biti zamandaljena, sve pare zamrznute, i licenca oduzeta. Pa su se odmah primirili.
Link to comment
Ja bih (u Srbiji) likvidirao vec za imanje jahte. Puna kapa!Za to sto nisi rob u svakom smislu vec samo u glavi, zahvali mudonjama i mudonjkama koji su se tukli sa policijom, bacali bombe, ubijali i umirali kroz istoriju. Zahvaljujuci onima koji su pustali krv govnima na pozicijama moci, ti danas radis "samo" 8-10 sati na dan i imas nekakva ljucka prava. Jadna ali nekakva. Da se oni ciji sistem branis kao neuhranjeni terijer slobodno pitaju, ne bi nista imao, cak iako si pametan, ucio skole i smatras da zasluzujes vise od radnika koji cisti ulicu.
aha, znaci skola abimaela guzmana. sta cemo sa seljacima, onda? ako imaju kombajn, seci, dosta im je plug i ralo.nekako se nadam da se vecma salis ovakvim postovima. jer, sigurna sam da se jedini pravi levicar revolucionar nikako ne bi slozio.

ezln_subcomandante_marcos_mexico.jpg

nego, nazad na grcku.vidim u nekim novinama da se suska da je, pored svih ekonomskih, bilo i dva politicka uslova: da atina prekine sa vetoima za makedoniju i da se kipar pokrene sa mrtve tacke.za kipar, jos i da razumem, ali da je makedonski lobi toliko jak, to mi malo neobicno.

Link to comment
Ne, nije ih pustio. Da ih je pustio, Euro bi otišao na 200, a u banci bi nastupio stampedo.Tada su oni radili ono što je Radiša napisao, preko spojenih i kontrolisanih pravnih lica su nešto malo para preneli negde drugde. Kad je to dostiglo odredjenu granicu, odmah su bili upozoreni da će im banka biti zamandaljena, sve pare zamrznute, i licenca oduzeta. Pa su se odmah primirili.
hvala. porazno, "nesto malo para preneto negde drugde" odronilo 25% kursa.
Link to comment
grcko i srpsko stanje je drugacije.u grckoj je veliki broj ljudi osetio blagodet tog zaduzivanja. ima malo slicnosti sa sfrj i peronovom argentinom. stvari nisu valjale na dugorocnom planu, ali opet ljudi su bili srecniji i raspodela dohotka (prihoda od prirodnih resursa) je bila ujednacenija. u srbiji danas, kao i pre deset godina, imamo da je vlast odabrala stotinak porodica koji dobijaju sve, a uz njih jos 30-50k ljudi koji sede u javnoj upravi koji se mogu omrsiti za bijedne procente (jer kod nas ljude moras korumpirati da ti urade ono sto im je posao po zakonu), a ostatak je tu da svoje dohotke trose u maksiju gde iste proizvode placaju skuplje nego madjari, a ponesto i skuplje nego francuzi. nas narod je mnogo vise izvozan ko volovi nego grci pod papandreuima. oni su osetili dobrobit onoga sto je dovelo do situacije danas. kod nas se to nista ne oseca. tek malo nesto da se namaknu glasovi za izbore. ta metafora sa ljudima pod kreditima koji su inertni u pogledu postojeceg stanja je zapravo moja i drzacu je se bez ikakvih problema. ja ne volim sindikate i propagiram free-market privredu, ali mi je poptuno prirodno da svako bice zeli da prosiri svoja prava i to beskonacno. na liniji toga podrzavam i zahteve radnika, a posebno cu da stanem iza pobuna u srbiji jer je vlast u srbiji narocito veliki neprijatelj obicnom coveku, pa mi stoga nije jasno zasto se ljudi ne bune i toliko slazu ramenima..
Ajde da se ne slozim.Dakle, stanje je drugacije samo utoliko sto su pocetne pozicije drugacija: Peron je trosio pare koje su prethodne generacije Argentinaca zaradile. Grci su muzli EU. Srbija posle ratova nema koga da muze.Ali nacin je isti. Kifisija, Kokalisi, Olimpijakosi/Panatenaikosi...Molio bih neke podatke o raspodeli dohotka. Nisam uveren da je toliko drugacija. Apsolutni nivo jeste, ali relativni...U cemu je razlika izmedju grckih maslinara i nasih malinara?U cemu je to 1 Andreas Papandreu drugaciji od Mladje i i ekipe?On je zapoceo trend zaposljavanja PASOK-ovih clanova na drzavne jasle da bi se, kao, ispravile istorijske nepravde.Aleka Papariga, prvak komunisticke partije, skoluje svoje dete na Harvardu.
Link to comment
aha, znaci skola abimaela guzmana. sta cemo sa seljacima, onda? ako imaju kombajn, seci, dosta im je plug i ralo.nekako se nadam da se vecma salis ovakvim postovima. jer, sigurna sam da se jedini pravi levicar revolucionar nikako ne bi slozio.

ezln_subcomandante_marcos_mexico.jpg

nego, nazad na grcku.vidim u nekim novinama da se suska da je, pored svih ekonomskih, bilo i dva politicka uslova: da atina prekine sa vetoima za makedoniju i da se kipar pokrene sa mrtve tacke.za kipar, jos i da razumem, ali da je makedonski lobi toliko jak, to mi malo neobicno.

Eto, kad drug Markos napravi "reforme" tamo, onda moze.. onda ce cak i evropski libos da malko sinpatise (ne vidi da je drug Markos opasan mecima i nosi automat a ne ugovor sa MMFom)... a kad se ta ideja primakne malo blize privatnoj firmi u kojoj si se taman uvuko sefu u bulju onda stani, ne moze, divljaci, ljudi izgorese u banci, nacisti isto sto i levicari... uaaaarrrghhh! Mendozaaaa, nooooo!
Link to comment
Ona nije nastala zbog neotesanog slobodnog trzista, vec zbog toga sto je finansijerima dozvoljeno da rade sta 'oce...
Yeah, right. Vidim, pre krize su se svi bunili zbog "implicitnih" garancija drzave da ce da uskoci kad slobodno trziste postane preslobodno.Super je to da pustis da propadnu firme, banke, kompanije, raznorazna drustva i korporacije cije su se perjanice malo zaigrale u grabezu izmedju dve partije golfa. Samo sto svi oni koji ni krivi ni duzni najebu zbog tog zaigravanja nece doci da se bune ispred zadriglih CEO koji se na Kajmanima cesu i pitaju "sta bi sa ovim savrsenim sistemom" nego ce doci pravo ispred Parlamenta ili zgrade Vlade da pale i ruse.
Link to comment
Eto, kad drug Markos napravi "reforme" tamo, onda moze.. onda ce cak i evropski libos da malko sinpatise (ne vidi da je drug Markos opasan mecima i nosi automat a ne ugovor sa MMFom)... a kad se ta ideja primakne malo blize privatnoj firmi u kojoj si se taman uvuko sefu u bulju onda stani, ne moze, divljaci, ljudi izgorese u banci, nacisti isto sto i levicari... uaaaarrrghhh! Mendozaaaa, nooooo!
bolje nemoj dalje. cak i mtv rokeri znaju za razliku izmedju zapatista i demonstranata sa roze arafatkama.
Link to comment
Grci su muzli EU.
I dalje je muzu.I zato potpuno podrzavam predlog o prodaji ostrva.Neka pocnu malo da zaradjuju to sto dobijaju, za promenu, a ne da divljaju svaki put kad im se uvodi trziste i ne da zive na racun poreskih obveznika Francuske i Nemacke, koji za to sto zarade debelo dirince.Nisam ni za kakvu diktaturu trzista, al ovo u Grckoj je prevrsilo svaku meru i predstavlja diktaturu nacional-lumpenproletarijata.@ luba-vise je u pitanju prosirenje NATO-a nego makedonski lobi. Edited by uros_s78
Link to comment

Kad već pričamo o levici, socijalnoj i društvenoj svesti, ja teško Grčku mogu da utrpam u bilo šta od toga.Stvar je vrlo prosta. Socijalno odgovorna država se stara o svojim ugroženim građanima iz fondova koji se pune plaćanjem poreza. Nešto kao skandinavski model. Ne plaćaš porez = nema para za malopre navedene = gledaš samo svoje dupe i zabole te za druge. S obzirom da su Grci imali makar tu malu privilegiju da im je vlast i davala ponešto (za razliku od naše), i s obzirom da su po svoj prilici utajili rekordnu masu para na ime neplaćenog poreza, sve je jasno. Društvena odgovornost my ass.Uostalom, biće uskoro prilike da se testira ta famozna solidarnost i svest, i to kada na tapetu bude ona uvezena jeftina radna snaga iz regiona, o kojoj se već govorilo. Baš me zanima kako će se tada pokazati.

Link to comment
400% duga u odnosu na BDP, 3x veci od Grckog
Pobrkao si loncice.Tu je uracunat i privatni dug, koji i preovladava.Javni dug je mnoogo manji, da l' 60%, da l' 80% mrzi me da gledam.
Link to comment
Za to sto nisi rob u svakom smislu vec samo u glavi, zahvali mudonjama i mudonjkama koji su se tukli sa policijom, bacali bombe, ubijali i umirali kroz istoriju. Zahvaljujuci onima koji su pustali krv govnima na pozicijama moci, ti danas radis "samo" 8-10 sati na dan i imas nekakva ljucka prava. Jadna ali nekakva. Da se oni ciji sistem branis kao neuhranjeni terijer slobodno pitaju, ne bi nista imao, cak iako si pametan, ucio skole i smatras da zasluzujes vise od radnika koji cisti ulicu.
sjajno, znači u budućnosti mogu da očekujem da će mudonje poput tebe učiniti da se užasno radno vreme od 8 sati smanji na prirodnih pola sata, a ostatak dana će se uživati u blagodatima anarhizma gde se pretpostavljam dobra materijalizuju out of thin air, kao kod sai babe.
Link to comment
×
×
  • Create New...