Jump to content
IGNORED

Pekić


Indy

Recommended Posts

  • Replies 297
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ToniAdams

    31

  • Аврам Гојић

    21

  • Indy

    17

  • porucnik vasic

    15

ne volim. Izvini.
Znaci uzdizes jednog burzuja i antikomunistu iznad jednog Danila Kisa!Druze, ovo zahteva ozbiljnu samokritiku angry.gif(ok ovo objektivno, a sad subjektivan stav, zivela dijalektika: vise postujem Danila Kisa zato sto su mu recenice magicno dobre i zato sto u celome opusu nema slabo mesto, a vise volim Pekica zato sto je za nijansu zivotniji, interesantniji, zasto ne reci i - zabavniji, cak i kada pise o ruznim stvarima)i u pravu je trorge za Hodocasce Arsenija Njegovana: stivo za praaaave staaaare Beogradjane, meni, kao prostaku koji zvace crevca, te stvari ne imponuju puno. ali odlicno pisano stivo. Edited by vasudeva418
Link to comment
Čiča, ja nigde nisam sveo Pekića na žanr pisca, a čini mi se i da to baš nikome ovde nije ni palo na pamet.Inače, ne verujem previše u te podele na kvalitetnu i manje kvalitetnu (čitaj žanrovsku) literaturu. Bliža mi je podela na zanimljivu i dosadnu.Ja volim Pekića u manje-više svim oblicima. I kada se bavi sentimentalnom povešću britanskog ostrva, i kada se obračunava sa sopstvenim i opštim demonima u Novom Jerusalimu ili Vremenu čuda, i kada se razračunava sa onima koji su ga oterali u zatvor. Volim ga i kada radi sve to i još mnogo više u Zlatnom runu. Ipak, najviše ga volim u trokutu Besnilo-Atlantida-1999 jer mi je upravo tu najzanimljiviji.To naravno ne znači da žalim što sam čitajući kompletno Runo za 11 dana, uz sijaličicu od 5W prikačenu na akumulator ratne zime 1992/93, definitivno zaradio kratkovidost.
Не спорим ништа од оног горе написаног осим оно да ти се чини. Лака и тешка литература могу да буду добро урађене, али нису исте. Као што су Терминатор и Рубљов ремек дела. Свако на свој начин.
e bem vas obojicu. i meni je "Atlantida" draga knjiga, samo je puna, ali puna zanatskih gresaka, ne znam kako mu se to dogodilo. pazi u toj knjizi prvi car Kine se, mrtav ozbiljan, predstavlja kao "Ja sam Qin, prvi car Kine" ili tako nesto, udzbenicki i neuverljivo. a ima nezaboravne detalje: "let lastavice u zlatnoj zori" itd., da ne govorimo o tome da sam je procitao sa nekih 15 godina, a i dalje povremeno razmisljam "ovaj je sigurno covek, a onaj je sigurno android".Ta knjiga mogla je biti maestralan SF roman, da je Pekic studioznije prisao i zanru i gradji.eto. zadovoljni? laugh.gif
Задовољни.
niste citali kao knjigu a citacete na ekranu? I to onu Britaniku od romana??? Svaka cast.Pekic, najbolji pisac srpskoga jezika. Cak ni to sto nije bio "nas" mu ne tamni genij. Kako bih voleo da mi je on bio neki komsija...
Да коначно потпишем све што си написаог осим оног да није био наш. Иако је био на мојој страни или боље је рећи да сам ја на ту страну отишао баш због њега, то ништа не мења у перцепцији Руна као највећег балканског романа хх века. ;)
Ma ne verujem. Vraćam se majci Srbiji za mesečak dana pa bih mogla pribaviti i hard kopi, al u to ćemo investirati ako se prvih 100 strana pokaže (to sve u slučaju da se neka ovdašnja dobra duša koja ovo hvaljeno delo poseduje odobrovolji da isto šeruje :), u suprotnom pozajmićemo). :o A Kiš?
Инвестирај, одмах не хули. Поготову што су првих 100 страница за неког ко са Цинцарима нема пуно везе помало херметичне.
Link to comment
Znaci uzdizes jednog burzuja i antikomunistu iznad jednog Danila Kisa!
:lol:Ovo me podseti na na gimnaziju. Kiša smo samo tako gulili al zato Pekića mislim da smo jednom spomenuli, ako i to. Bio je to kraj 90ih. Ne znam kako je sad po gimnazijama.
(ok ovo objektivno, a sad subjektivan stav, zivela dijalektika: vise postujem Danila Kisa zato sto su mu recenice magicno dobre i zato sto u celome opusu nema slabo mesto, a vise volim Pekica zato sto je za nijansu zivotniji, interesantniji, zasto ne reci i - zabavniji, cak i kada pise o ruznim stvarima)
Pa to je to eksperimetisanje i uostalom ne mora svako delo da bude stilski savršeno da bi bilo vredno čitanja.Vidim ja da ću morati malo podrobnije da se pozabavim Pekićem :)
Link to comment

za čiča dražu:da. valja preživeti tih prvih 100 stranica.ja sam fakultet odabrao jednim delom zbog toga što je taj isti fakultet, neuspešno, studirao pekić. (druga dva činioca te moje izuzetno zrele odluke su bila želja da se ide na fakultet na kojem ima znatno više žena nego muškaraca, kao i moja stručna procena koja je to nauka na pola puta između matematike i filozofije).pročitao sam manje-više sve što je objavljeno sa njegovim potpisom. i nikad, ni u jednom jedinom slovu nisam prepoznao da je pekić reprezent gibaničarske srbije koja bi da kolje po regionu. čovek je bio dosledni borac protiv totalitarizma i jednoumlja. brozovo ga je oteralo iz zemlje, a miloševićevsko-šešeljevsko oteralo u preranu smrt.

Edited by ikar
Link to comment
(ok ovo objektivno, a sad subjektivan stav, zivela dijalektika: vise postujem Danila Kisa zato sto su mu recenice magicno dobre i zato sto u celome opusu nema slabo mesto, a vise volim Pekica zato sto je za nijansu zivotniji, interesantniji, zasto ne reci i - zabavniji, cak i kada pise o ruznim stvarima)
Uh, jedna od onih rečenica "jeste jeste tako je baš, što ja nisam ovo tako dobro sročio".
Link to comment
nikad, ni u jednom jedinom slovu nisam prepoznao da je pekić reprezent gibaničarske srbije koja bi da kolje po regionu. čovek je bio dosledni borac protiv totalitarizma i jednoumlja.
Bio je isuviše rafiniran lik i suviše dobar pisac da bi se u njegovom textu pojavila ikakva vulgarna ideološko-politička nota. Mudrost, erudicija i gospodstvo iznad blata samoupravnog socijalizma, a sva je prilika da bi bio bivao i iznad kaljuge nedoživljene parlamentarne demokracije u onim vremenima.
Link to comment
(ok ovo objektivno, a sad subjektivan stav, zivela dijalektika: vise postujem Danila Kisa zato sto su mu recenice magicno dobre i zato sto u celome opusu nema slabo mesto, a vise volim Pekica zato sto je za nijansu zivotniji, interesantniji, zasto ne reci i - zabavniji, cak i kada pise o ruznim stvarima)
Ima nesto u tome sto pises, no ja nikad ne bih mogao da se odlucim. Niti vidim zasto bih morao, na srecu. Mozda je razlika izmedju njih (ona upadljiva) izmedju Kisove naizgled spontane, free flow genijalnosti i Pekiceve ironicne distance, beskrajno zabavnog vickastog sarkazma. Btw, znam da si se ono malo salio sa empejcom, znam da to ne mislis, ali daleko od toga da je Kis bio nekakav Pekicev politicki antipod. Mislim da je u tom smislu bio na relativno slicnim talasnim duzinama sa Pekicem, zato me je izmedju ostalog i zanimala ova postavka zbog koje sam pokrenuo temu (pored toga sto me inace zanima sve u vezi njih dvojice). A to su talasne duzine koje bolno nedostaju Srbiji danas, skoro isto kao sto su nedostajale - i bile de fakto, ako ne i de jure, i proterane iz nje - i Jugoslaviji. Nije bilo pravog mesta za ova dva apatrida, a ne bi bilo ni danas, da su kojim srecnim slucajem zivi (kao sto bi teoretski, avaj, mogli da budu).Ali, Kis... : „Volim, dakle, rekoh li, u Parizu, to što se kafane i knjižare dodiruju ramenom, kao da se podupiru (susret duhova i susret ljudi); ne volim strukturalistička književna kvazinaučna mudrovanja, taj plemenit i uzaludan napor da se misao svede na ajnštajnovsku formulu (jer znam ruske formaliste, znam Šklovskog, i znam da se delo može raščiniti na proste činioce kao sat, i da se može ponovo sastaviti da kuca kao ljudsko srce); ne volim sveopštu politizaciju francuske kulture, njenu 'angažovanost', njeno sartrovanje, njeno trovanje čistih pesničkih vrela; volim kako Pariz reaguje na aktuelna zbivanja; živo, strasno, pristrasno; ne volim nombrilizam, parisko, francusko manihejstvo, gde se sve svodi na uprošćenu, besmislenu formulu levo i desno, kao na dan poslednjeg suda, gde pariska inteligencija, davši sebi prerogative Boga i sudije, baca grešnike na jednu a pravednike na drugu stranu, bez suđenja i bez opoziva; volim pokretnu biblioteku metroa, tu sporednu Nacionalnu biblioteku na točkovima; ne volim da slušam parisku inteligenciju koja se do zamora služi jednim te istim referencama: Marks, Mao, Frojd, Sartr, a nikad, ili skoro nikad, Montenj, Bodler, Flober, Kami...; volim toleranciju Pariza, gde ima mesta za svaku tendenciju, ideju, političku i književnu, taj široki spektar oprečnih mišljenja koja žive pod istim krovom kako kakva velika, bučna i zavađena porodica; ne volim kratko pamćenje pariske inteligencije, koja je odbacila sumnju, taj najdragoceniji intelektualni kompas, i godinama strasno grešila protiv istine, protiv očiglednosti i protiv slobode; volim njenu brigu za slobodu, jer i kad je grešila protiv istine i to je činila iz brige za slobodu; ne volim njenu neinformisanost, njenu nečuvenu lakovernost, njenu naivnu 'veru u progres', njen staljinizam kojeg se s mukom oslobađa; volim njenu spremnost da se pokaje, da prizna svoje dojučerašnje zablude i svoje dojučerašnje grehe [...].“ (Homo poeticus, 177-178). :Hail: Edited by Indy
Link to comment
Ima nesto u tome sto pises, no ja nikad ne bih mogao da se odlucim. Niti vidim zasto bih morao, na srecu. Mozda je razlika izmedju njih (ona upadljiva) izmedju Kisove naizgled spontane, free flow genijalnosti i Pekiceve ironicne distance, beskrajno zabavnog vickastog sarkazma. Btw, znam da si se ono malo salio sa empejcom, znam da to ne mislis, ali daleko od toga da je Kis bio nekakav Pekicev politicki antipod. Mislim da je u tom smislu bio na relativno slicnim talasnim duzinama sa Pekicem, zato me je izmedju ostalog i zanimala ova postavka zbog koje sam pokrenuo temu (pored toga sto me inace zanima sve u vezi njih dvojice). A to su talasne duzine koje bolno nedostaju Srbiji danas, skoro isto kao sto su nedostajale - i bile de fakto, ako ne i de jure, i proterane iz nje - i Jugoslaviji. Nije bilo pravog mesta za ova dva apatrida, a ne bi bilo ni danas, da su kojim srecnim slucajem zivi (kao sto bi teoretski, avaj, mogli da budu).
Zainteresovani o njihovom odnosu mogu dosta naci kod Kovaca Pisanje ili nostalgija. Sigurno jos vise u Pekicevim pismima objavljenim posthumno u dva toma kao Korespodencija kao zivot, ali to nikako da uzmem da citam.
Link to comment

Kad vec spomenu te naslove, zna li neko, moze li se negde na netu pazariti knjige na serbskomu, a da ih isporucuju po australijama i ostalim amerikama? (Mogu nesto da nadjem na netu, npr. knjizara.com, ali me pre svega zanimaju iskustva, tj. ako je neko porucivao, a da je i dobio poruceno - u idealnom slucaju) (doduse, na knjizara.com, Pekic je mahom rasprodat. A Kis je teski raritet, skoro da ga i nema...)

Link to comment
Kad vec spomenu te naslove, zna li neko, moze li se negde na netu pazariti knjige na serbskomu, a da ih isporucuju po australijama i ostalim amerikama? (Mogu nesto da nadjem na netu, npr. knjizara.com, ali me pre svega zanimaju iskustva, tj. ako je neko porucivao, a da je i dobio poruceno - u idealnom slucaju) (doduse, na knjizara.com, Pekic je mahom rasprodat. A Kis je teski raritet, skoro da ga i nema...)
Kovac je izasao u Hrvatskoj, ne znam napamet koja kuca, ali mogu da ti posaljem kad vidim kod kuce.
Link to comment
za čiča dražu:da. valja preživeti tih prvih 100 stranica.ja sam fakultet odabrao jednim delom zbog toga što je taj isti fakultet, neuspešno, studirao pekić. (druga dva činioca te moje izuzetno zrele odluke su bila želja da se ide na fakultet na kojem ima znatno više žena nego muškaraca, kao i moja stručna procena koja je to nauka na pola puta između matematike i filozofije).pročitao sam manje-više sve što je objavljeno sa njegovim potpisom. i nikad, ni u jednom jedinom slovu nisam prepoznao da je pekić reprezent gibaničarske srbije koja bi da kolje po regionu. čovek je bio dosledni borac protiv totalitarizma i jednoumlja. brozovo ga je oteralo iz zemlje, a miloševićevsko-šešeljevsko oteralo u preranu smrt.
Онолико колико сам ја пекића приватно познавао већина учесника форума би га мрзела више него Коштуницу. Успут, СМрад са његовом смрћу тешко да има нешто. Године поприлично нерегуларног живота су га сломиле.
Link to comment
...већина учесника форума би га мрзела више него Коштуницу...
Mozda si se prebacio, nije ovo taj forum. U svakom slucaju, ono sto je kod njega bitno je delo, a u delu definitivno nije bio nacionalisticka zadribanda - to je jednom cak tim recima, doslovce, napisao (cak i ako mislis da si takvog ti poznavao, to je samo tvoja privatna stvar).
Link to comment
Kad vec spomenu te naslove, zna li neko, moze li se negde na netu pazariti knjige na serbskomu, a da ih isporucuju po australijama i ostalim amerikama? (Mogu nesto da nadjem na netu, npr. knjizara.com, ali me pre svega zanimaju iskustva, tj. ako je neko porucivao, a da je i dobio poruceno - u idealnom slucaju) (doduse, na knjizara.com, Pekic je mahom rasprodat. A Kis je teski raritet, skoro da ga i nema...)
Odavde http://www.baneprevoz.com/bane/bok/index3.php'>http://www.baneprevoz.com/bane/bok/index3.php mozes besplatno skinuti 7 knjiga Danila Kisa.A odavde http://www.baneprevoz.com/bane/bok/index3.php 3 knjige Borisava Pekica.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...