Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Kako je uopšte dozvoljeno Osimu da u isto vreme bude selektor i trener Partizana? To nikad pre i nikad posle nije bilo moguće, ne samo kod nas nego bilo gde.

Link to comment
23 hours ago, fandorin said:

Osim je bio bata Đ.ora pre bata Đore, kad pričamo o batađorizmu u srpskom fudbalu mi zapravo pričamo o Osimovštini.

malo je kompleksnija problematika, a ja nisam baš kompetentan da dam krajnji sud, al kako kaže onaj natpis sa majice mogu da pogledam

 

započetak da razjasnimo šta je to jugoslovenska škola fudbala i ko su utemeljivači njenih glavnih pravaca, a tek onda umetnuti osima u taj koordinatni sistem. taj period bi bilo nekako najlogičnije podeliti na periode do i od sedamdesetih(ako apostrofiramo period do WW II kada je fudbal bio još uvek u razvitku). do sedamdesetih je ta yu škola bila utemeljena na tzv mađarskom modelu koji je bio dominantan u srednjoj evropi, tirnanić, ruševljanin i abdulah gegić. bilo je tu i velikih uspeha čile’62 i francuska ‘60

 

posle toga dolazi do promene kursa u fudbalskoj ideji na ovim prostorima. na scenu stupaju miljanić, stanković, toplak, mladinić i ivić čija se filozofija igre najlošije primila iako je vreme će pokazati bila najnaprednija u tom momentu. sve to od sedamdesetih pa do raspada zemlje potpada pod miljanovu eru što kao selektora, što kao predsednika saveza i kasnije sive eminencije fudbala na ovim prostorima. od svetskog prvenstva u španiji ‘82 pratim reprezentativni fudbal i tada sam od miljanića prvi put čuo za pojam defanzivna ofanziva kada je u nekom intervjuu ovjašnjavao kakva će biti naša igra na tom svetakom prvenstvu. za mene je ono što se posprdno naziva batađorizam ustvari neka miljanova škola fudbala koja se ovde najbolje primila, a naslanjala se na hererino viđenje fudbala i tzv katanačo čiji je pecer miljan primio radeći u španiji

 

ivica osim je došao na žalost na samom kraju miljanove ere i uticaja koji je imao na fudbal u sfrj, na žalost njegov dolazak se poklopio sa raspadom zemlje pa je nemoguće pričati o njegovom uticaju na fudbal na ovim prostorima, a da ne skrenemo u šbbkbb

 

mi sa osimom nismo igrali defanzivan fudbal, naprotiv, bili smo vrlo moderni sa stilom koji je tada bio na sceni 

 


 

 

 

 

a to da li je igrao žika ili mika nema apsolutno nikakve veze sa tim da li je on bio dobar i moderan trener i samo je pravac da odvede diskusiju u merenje ćune, a ne u raspravu o defanzivnom ili ofanzivnom fudbalu i o ličnim fudbalskim preferencijama

  • +1 1
Link to comment

Da, coveka prozivaju da je preteča batadjore zbog izbora igrača, a ne stila i orijentacije igre...Osim je kao trener bio prestavnik stare  skole  - tim koji dobija se nikad ne menja, dakle nema rotacija, retko je vrsio izmene igrača u igri i to samo ako je primoran na to...dok je bio selektor drzao se devize u reprezentaciju se tesko upada, a jos teze ispada, a i imao je ceste sukobe sa novinarima 

Link to comment
On 2.5.2022. at 6:27, fandorin said:

Jedan kratak osvrt na Osima, juče čitam njegov intervju za neki Partizanov medij, priča o Savićeviću i objašnjava da nije mogao da igra jer u tom slučaju ne bi bilo mesta za Zlatka Vujovića. 

Osim je bio bata Đ.ora pre bata Đore, kad pričamo o batađorizmu u srpskom fudbalu mi zapravo pričamo o Osimovštini.

На пар места прочитах да су пробали да га упореде са Чичом. да не верује човек шта све може да се напише. Ја још не знам чиме су Јегуља  и Омер заслужили место пре Малог Дике, шта требао Жвака да игра, и ко је уопште Панадић Да Турчин не избаци Мешу у Сарај’ву, ни Пикси се не би наиграо.  Ко је и зашто претио Катанецу?

Link to comment

O Osimovom batađorisanju dovoljno govori utakmica protiv svetskog prvaka u Italiji, gde smo rano ostali sa igračem manje i svejedeno se nismo zabunkerisali već smo nastavili da igramo fudbal i čak stvorili više šansi i bili mnogo bliži da damo gol, Dejo promašio nemoguće u produžetku. Da nije bilo tog crvenog kartona verujem da bismo izbacili Argentinu i ušli u polufinale.

  • +1 1
Link to comment

Piksi je odigrao cele kvalifikacije paralelno sa Bazdarevicem. Meni se čini da je Sabanadzovic imao koristi od Bazdarevićeve suspenzije. 

Edited by Hamlet Strašni
  • +1 1
Link to comment

Šaban je dobio crveni protiv Argentine a baš je on čuvao Maradonu koji nije pupnuo loptu dok ga je ovaj čuvao. Zato je morao biti izbačen, nije u redu da se najveći igrač svih vremena ne vidi na terenu.

  • +1 1
Link to comment

Mi smo bili mnogo bolja ekipa od svetskog prvaka, zapravo svetski prvak je u Italiju poslao najslabiji sastav u istoriji. Grčka 2004. je igrala fudbal za bogove, prepun mašte i imaginacije u odnosu na tu Argentinu. I povrh svega, to je jedina utakmica sa ozbiljnim ulogom i na papiru ozbiljnim protivnikom, pod Osimovim vođstvom, koju je Jugoslavija odigrala dobro. Protiv Španije je bilo tragično, tu je samo Piksijeva genijalnost presudila u našu korist, sve ostalo je bilo katastrofalno. 

Naravno da izbor igrača ima presudnu ulogu u tome kako će ekipa izgledati na terenu. Tu je Švabo redovno fejlovao. 

  • +1 2
Link to comment

Jugoslavija je kvalifikacije za EP 1992 pod vodstvom tog istog Švabe suvereno izdominirala. Dansku uzeli u Kopenhagenu, boraniju smo nabijali i kod kuće i vani. Poraz od Danaca kod kuće je bio nebitan.

  • +1 2
Link to comment
19 minutes ago, fandorin said:

Mi smo bili mnogo bolja ekipa od svetskog prvaka, zapravo svetski prvak je u Italiju poslao najslabiji sastav u istoriji. Grčka 2004. je igrala fudbal za bogove, prepun mašte i imaginacije u odnosu na tu Argentinu. I povrh svega, to je jedina utakmica sa ozbiljnim ulogom i na papiru ozbiljnim protivnikom, pod Osimovim vođstvom, koju je Jugoslavija odigrala dobro. Protiv Španije je bilo tragično, tu je samo Piksijeva genijalnost presudila u našu korist, sve ostalo je bilo katastrofalno. 

Naravno da izbor igrača ima presudnu ulogu u tome kako će ekipa izgledati na terenu. Tu je Švabo redovno fejlovao. 

 

Ne moze u finale SP da se udje sa slabim timom, jedino sto su procitali Maradonu, relativno, pa nije bilo setanja odbrana levo desno 50 m.

Mi smo bili bolji, to da, tim je napredovao iz utakmice u utakmicu, nismo imali srece.

Edited by villiem
Link to comment

Kako bi Osim bilo sta osvojio kad nije imao golmana? 

Da se drzava nije raspala, koji bi po vama bio hipoteticki najjaci sastav za EP?

Golmani: Ivkovic, Omer

Odbrana: Vulic, Jozic, Saban, Najdoski, Katanec, Stanojkovic, Vujacic, Jarni

Vezni: Juga, Robi, Pixy, Boban, Jokan, Bazdarevic, Dejo, Mihajlovic

Napad: Pancev, Suker, Boksic, Mijat

Ovako nekako? 

Hadzibegic i Vujovic matori, Spasic propo, Baljic wtf.

Sve i da je ostala drzava - Ivkovic, Dika, Miloje, Dragoje, Omer, Ladic... :unsure:

Cak i 98 su i nama i Hrvatima na golu bili krateri (dobro, nama i na levom beku). 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...