Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

pa kad prećutmo da Bađo ima jednu zlatnu loptu, jednu srebrnu loptu i jednom je još bio izabran u top5 onda nas premise i zaključci mogu svukuda odvesti. :)

tako možemo da prećutimo i da je Mandžuka postizao gol u finalu svetskog prvenstva i u dva finala lige šampiona, a da naglasimo da je Mitar imao nekoliko sezona sa 20+ golova i da prećutimo da je to bilo u engleskoj cvajti. onda zaključak bude da je Mitar zaslužio da bude u idealnom sasatavu ex-yu, a Mandžuku izbacimo jer Mitar i Pančev.

 

 

 

Link to comment
2 minutes ago, goofs said:

I see what you did there ;)

 

Ali moram da napomenem, Badjo ima i jedan skudeto sa Milanom, meni najdrazi!

 

Da, my badi neka mi oprosti il Divin Codino! Ali na zalost, s razlogom sam na to zaboravio jer ni te sezone nije bio starter.  Dodajmo i Oskara Tabareza na listu trenera devedesetih koji su prezirali igrace kao sto su Badjo i Maradona. ("Nema mesta za umetnike u modernom fudbalu")

Link to comment
Just now, omiljeni said:

pa kad prećutmo da Bađo ima jednu zlatnu loptu, jednu srebrnu loptu i jednom je još bio izabran u top5 onda nas premise i zaključci mogu svukuda odvesti. :)

 

Ima i Majkl Oven zlatnu loptu, pa? Zlatna lopta se ne osvaja nego ti je daju neke cike, obicno igrac koji se bolje prodaje ima bolju prodju. A Badja je bilo jako lako prodati, secam se da sam ga obozavao kao klinac, na igralistu sam uvek bio on, kao ono sto si ti pisao za Maradonu. Vec sam napisao da je imao neverovatan peak, i to onda kad je najvaznije, otud i zlatna lopta.

 

Ali karijere su im naprosto neuporedive, kao nebo i zemlja, Roberto Badjo "moze samo da masta" o karijeri Donadonija. Sad odjednom nije karijera glavno merilo nego ipak talenat i peak? Kako kome kad odgovara, ili sto kazu Ameri "cherry picking"?

 

Radi se o tome da do zabune nikad nije doslo zato sto su obojica igrali u istoj eri i niko ko ih je tada uporedjivao nije zaboravio ko i sta i kakav je bio Roberto Badjo kao igrac, kao sto su sad svi zaboravili ko i sta i kakav je igrac bio Piksi, a i oni koji se secaju em se mozda ne secaju najbolje, em ne znaju da li preuvelicavaju svoje utiske ili je stvarno bio toliko dobar. Da je isti taj i takav Donadoni kakvog sam opisao napravio takvu karijeru posle Badja, e onda bi se itekako nasla masa ljudi koja bi ga stavljali iznad i vodile bi se rasprave kakve sad mi ovde vodimo. 

 

Sto se tice Mitra i Mandzukica, ja licno biram Mandzukica, iako ga zesce ne podnosim, a Mitra jako gotivim. Ali ne zato sto je Mandzukic imao bolju karijeru nego zato sto mislim da je korisniji i bolji igrac od Mitra. Samo ne znam sta ce mi i jedan i drugi ako imam Mijata, Sukera i Boksica.

  • +1 1
Link to comment

Mislim da na silu krivis cinjenice da bi napravio poentu. Postavimo stvari tako da su obojica imali peak i nisu osvajali pozlacene kante i onda su njih dvojica jednaki. Pa se zapitamo se sto Badja niko nije zaboravio a Piksija jeste iako bi trebalo da su jednaki.

Ali nisu jednaki jer je Badjo imao peak koji je trajao 4-5 sezona kada je dobijao sve te zlatne i srebrne lopte. A Piksijev peak se ne meri brojem sezona vec brojem utakmica.

Link to comment

Ko poredi Badja i Piksija? Poredim Badja i Donadonija, da proverim da li stoji da je karijera=velicina. Ako stoji onda je Donadoni veci fudbaler od Badja.

 

Ti mi delujes kao pametan covek, koji doduse ne prati fudbal, pa da te pitam - jel uvidjas koliko je sve to glupo i na sta lice ti lenji argumenti? Kao Shannon Sharp i Skip Bayless kad sernjaju iz nedelje u nedelju da se narod lozi.

 

 

Link to comment

ali Badjova karijera je mnogo bolja od Donadonijeve. Tih nekoliko Badjovih sezona kad je bio dobar je za Donadonija spejs satl.
Tako npr i Ronaldinjo nije trajao koliko je mogao ali je trajao sasvim dovoljno da bude ravnopravno ukljucen u svaku goat raspravu

Link to comment
24 minutes ago, omiljeni said:

ali Badjova karijera je mnogo bolja od Donadonijeve. Tih nekoliko Badjovih sezona kad je bio dobar je za Donadonija spejs satl.
Tako npr i Ronaldinjo nije trajao koliko je mogao ali je trajao sasvim dovoljno da bude ravnopravno ukljucen u svaku goat raspravu

 

Znaci sad karijera nisu osvojene titule? Kako mu je bolja karijera ako su najuspesniji i najpriznatiji treneri preferirali Donadonija? Zasto Badjo nije igrao za dominantne italijanske i evropske timove nego se vucarao po Bolonjama i Bresama? Zasto su oba selektora Italije verovali u Donadonija vise nego u Badja? Tih nekoliko Badjovih sezona kad je dobijao te sarene loptice su u stvari dve sezone: 1992/1993 i 1993/1994. Sledece godine je bio izabran u nekih top 5 (ne radi se o Ballon D'or) a u toj sezoni nije bio cak ni u prvoj postavi kod Lipija u Juventusu. 

 

Svi ovi argumenti su od reci do reci korisceni u prethodnoj raspravi i iskreno, ovo sto ti sad radis je novi nivo pomeranja stativa. Jasno je da ako se tebi neko svidja onda je igrac igrao ili trajao "sasvim dovoljno" i onda karijera = peak. A kad ti se neki drugi igrac vise svidja onda je karijera = karijera (titule, dugovecnost, konstantnost).

 

Edited by Meazza
Link to comment
On 26.11.2021. at 15:59, Ayatollah said:

Zaboravljate i da igrači iz SFRJ nisu ni mogli da idu pre nekih godina u inostranstvo (bila je granica na 28 godina valjda), pa su mahom svi igrali domaću ligu - što je i bilo u skladu sa trendovima ondašnjeg vremena, kada su klubovi mogli da imaju najviše tri igrača iz inostranstva, i to ne van EEZ, nego ukupno tri igrača van matične zemlje. Bilo kom jugoslovenskom igraču je u stvari bilo strahovito teško da pronađe bilo kakav angažman u inostranstvu, jer je morao da bude ultra dobar da bi opravdao kupovinu, i to ne bolji samo od domaćih igrača, već i od raznih Brazilaca, Argentinaca, itd. Dodatno, naši igrači su tada služili i vojsku (doduše, u Sportskoj četi), pa im je to dodatno usporavalo karijere. Sad je drugačije skroz, klubovi gomilaju gomilu tinejdžerske klinčadije sa svih strana sveta, pa šta zabodu, plus mogu da izađu sa 11 stranaca na teren. Drugim rečima, Modriću je neuporedivo lakše bilo da ode iz Hrvatske, nego Piksiju iz Jugoslavije.

 

Stoga, poredite neuporedivo - da je Piksi stasavao u istom periodu kad i Modrić, neka Fiorentina ili Benfika bi ga pokupile sa 16,17 godina, i tamo ga ubacile u program treninga koji je primeren ovom vremenu. Kao rezultat, Piksi verovatno nikad ne bi imao tu mekoću pokreta na terenu, ali bi svakako bio značajno čvršći fizički, manje sklon povredama i svakako kompetitivniji fudbaler, opet sa izuzetnom tehnikom, i kao takav bi verovatno imao sasvim dobro mesto u nekom od najvećih klubova Evrope duži vremenski period. Sa druge strane, da je Modrić stasavao u Piksijevom vremenu, do 28. godine bi sedeo u nekom Dinamu iz Zagreba ili Hajduku i igrao domaću ligu, bio treniran u skladu sa uzansama onog vremena u Jugoslaviji i verovatno imao predivnu tehniku sa plućima od 45 minuta i sklonošću sa povredama, i na kraju bi otišao u neki HSV ili Lil.

 

Suma sumarum, cela ova priča je bezveze, dobro da u priču niste ubacili Džajića ili Šekularca i njihovu generaciju, pa onda poredili da li je bolji igrač Šekularac ili Marcelo Brozović, da li je bolji bek Šime Vrsaljko ili Bata Đora...

:ph34r:

  • Haha 1
Link to comment

kakvim se vi trivijama bavite. bađo vs donadoni. bađo je umetnik, donadoni ratnik, to svako ko je sa 3 grama soli gledao njih dvojicu zna

 

jedina dilema u italijanskom fudbalu može biti del piero vs. frančesko, e tu je umetnost odbraniti stav. ja nisam umetnik pisane reči pa neću okolišati

 

alesandro del pierro

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Meazza said:

 

Znaci sad karijera nisu osvojene titule? Kako mu je bolja karijera ako su najuspesniji i najpriznatiji treneri preferirali Donadonija? Zasto Badjo nije igrao za dominantne italijanske i evropske timove nego se vucarao po Bolonjama i Bresama? Zasto su oba selektora Italije verovali u Donadonija vise nego u Badja? Tih nekoliko Badjovih sezona kad je dobijao te sarene loptice su u stvari dve sezone: 1992/1993 i 1993/1994. Sledece godine je bio izabran u nekih top 5 (ne radi se o Ballon D'or) a u toj sezoni nije bio cak ni u prvoj postavi kod Lipija u Juventusu. 

 

Svi ovi argumenti su od reci do reci korisceni u prethodnoj raspravi i iskreno, ovo sto ti sad radis je novi nivo pomeranja stativa. Jasno je da ako se tebi neko svidja onda je igrac igrao ili trajao "sasvim dovoljno" i onda karijera = peak. A kad ti se neki drugi igrac vise svidja onda je karijera = karijera (titule, dugovecnost, konstantnost).

 

jbg nemoj da sve tako banalizujemo i da spuštamo priču na predškolski nivo tim "da li bolji košarkaš robert horry ili michael jordan?" trolovanjima.

Bađo ima 3 jaka plasmana u izboru za zlatnu loptu: 93, 94 i još je 90 bio osmo mesto, a ipak ne top5 (mea culpa). Kad god da obrnemo i okrenemo prva polovina 90ih je period kada je Bađo bio jedan od najboljih igrača sveta. Ako to nije "dovoljno" onda ne znam šta jeste.

to jesu plasmani koji se odrede sabiranjem bodova koje dodeljuju neki đedovi što pišu za sportski žurnal i imaju emisije na kanal sosko, ali recimo da je to dovoljno dobar uvid ko je koje godine bio dobar jer će đed da te proglasi za zlatnu loptu iako se bio samo četvrti ili će da ti dodeli peto mesto iako si objektivno bio najbolji.

ali ne može da se desi da Donadonija proglase za top5 iako je objektivno bio npr samo četrdeset osmi ili šezdeset četvrti.

kad si 48. mesto na svetu i igraš u timu sa još njih 15-20 njih koji su svi u top100 a neki od njih i jednocifreni u tim glasanjima onda ćeš se naosvajati trofeja više nego Bađo Maradona i Ronaldinjo zajedno. ali i dalje si 48. na svetu i niko nikad te neće spominjati kad se priča o najboljim igračima sveta i za 30-40-50 godina će te nažalost svi zaboraviti.

iz 1954. svi znaju da nabroje bar 4-5 Mađara, a niko se ne seća ni jednog jedinog Njemca :fantom:

 

i ne znam koje stative ja pomeram. :)

ti si u misiji da objasniš forumu da trofeji ne mogu biti merilo u timskom sportu, ali kapiram da je 90% nas ovde sa tim skroz saglasno i nije mi baš jasno gde nastaje problem.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...